-
Tato slova platí i dnes. Krása této země je v tom, že je tak různorodá. Pestrost krajiny, divoká zvěř, krásná příroda, pohoříi i jezera. To je Uganda.
O dějinách Ugandy před příchodem Arabů a Evropanů v polovině 19.století se toho ví málo, ale je jisté, že se zde lidé usadili nejpozději v prvním tisíciletí př.n.l. V době příchodu Arabů a Evropanů zde bylo několik nezávislých království, největší se nazývalo Buganda. Dnes je součástí Ugandy. Koncem 19.století se Uganda stala protektorátním územím Británie a v roce 1962 byla vyhlášena nezávislost.
Zemědělství je důležitým exportním odvětvím - káva, bavlna a čaj - jsou nejdůležitější exportní plodiny. Pěstují se také banány, kukuřice, maniok, cukrová třtina, důležité agáve sisálové a podzemnice olejná.
Dnes do Ugandy cestujeme především za krásnou přírodou a pozorováním divoké zvěře. Tu můžeme pozorovat v národních parcích, např. :
- NP Murchinson falls
- NP Queen Elizabeth
- NP Bwndy
Mezi největší zážitky patří pozorování horských goril, šimpanzů a lvů stromových v jejich přirozeném prostředí.
Uganda má i jiné zajímavosti:
- NP Semliki - Pygmejové
- Ruwenzori - Měsiční pohoří
Infrastruktura nic moc, ale řidičii si většinou vždy poradí. Některé cestovní kanceláře nabízejí cestu expedičním náklaďákem. Cestování po zdejších komunikacích nabízí až adrenalinové zážitky. Ale toto utrpení je bohatě vyváženo ojedinělými zážitky.
I slavný autor knihy Zelené pahorky africké Ernest Hemmingway, kterému Afrika učarovala, pobýval nějaký čas v Ugandě.
Fotky a videa
Uganda leží ve východní Africe. Její součástí je i velká část Viktoriina jezera. Země má i další nezanedbatelné vodní plochy: Albertovo a Edvardovo jezero,. Název Uganda byl odvozen z názvu tradičního království Buganda. Hlavní město Kampala s téměř 1 miliónem obyvatel se nachází na jihu u Viktoriina jezera. Zde je také nedaleké město Entebbe s mezinárodním letištěm.
Uganda je rovníková země a má tropické podnebí. Díky poměrně vysoké nadmořské výšce celého území (900 - 1000 m.n.m.) je zde ale klima snesitelné. Ne nadarmo se Uganda označuje perlou Afriky. Srážky postupně od jihu k severu ubývají. Jižní část kolem Viktoriina jezera má srážky celoročně. Užijeme si zde klima tropického pralesa. Při cestě na sever se objevuje období sucha.
Odkazy:
- Wikipedie - Uganda: https://cs.wikipedia.org/wiki/Uganda
- Ministerstvo zahraničních věcí - Uganda: http://www.mzv.cz/jnp/cz/encyklopedie_statu/afrika/uganda/index.html
- Oficiální portál vlády Ugandy: http://gov.ug/
-
Pygmejové
Nejzajímavější etnickou skupinou, která žije v Národním parku Semliky jsou Batwa - Pygmejové. Jsou to lovci a sběrači. Stále jsou závislí na pralese. Do této oblasti se přistěhovali z Konga.
Milují tanec a hudbu, hrají na jednoduché nástroje. Žijí ve skupinách, tábor má do 10 chýší. V každé chýši žije jedna rodina. Chýše staví výlučně ženy z ohýbaných větví spojených liánami a překrytých listy. Stavení dlouho nevydrží, ale protože jsou to kočovníci, není to pro ně velký problém. Skupiny tvoří klan.
Název Pygmej je odvozen z řeckého slova Pygmaios. Česky to znamená vysoký jako loket. Budete si mezi nimi připadat jako obři...
Pygmejové
Finanční prostředky získané z turistického ruchu na jedné straně pomáhají této etnické skupině, která patří mezi nejchudší na světě, na druhé straně je odvracejí od původního způsobu života a stávají se jen turistickou atrakcí. Jaká bude jejich budoucnost.....
-
Národní parky a rezervace
Již ve druhé polovině 19. století si přírodovědci, biologové a také milovníci přírody začali uvědomovat, že bez cílevědomé ochrany ohrožených přírodních oblastí nezle urdžet přírodní rovnováhu, kterou moderní civilizace svým způsobem života narušila. První přírodní rezervace byla zřízena v Kanadě v 70. letech 19. století a tak postupně na přelomu 19. a 20. století začínají být zakládány chráněné oblasti, rezervace a národní parky.
Díky tomuto uvědomění člověka můžeme právě v těchto rezervacích a parcích vidět a pozorovat chráněné živočichy i živočichy ohrožené vyhynutím.Některé národní parky se staly turistickými cíly s vysokou atraktivitou.
K pozorování zvířat - safari je dobré si přivstat. Většinou se vyjíždí za svítání nebo pozdě odpoledne, případně večer, kdy jsou zvířata aktivní. Zvířata v tuto dobu loví, pasou se, chodí k napajedlům. V poledne většina zvířet odpočívá ve stínu.Národní parky Ugandy
Pobyt v těchto parcích skýtá opravdu více než čekáte. Ale povídání je jen povídání. Přijeďte se podívat a přesvědčte se na vlastní oči.
Národní park Queen Elizabeth
Rozloha: 1 978 km²Jestli je něco opravdu vyjímečných skvostem Ugandy, tak je to právě tento park. Na severu je ohraničen pohořím Ruwenzori, které se vypíná až do výšky 5000 m.n.m. Vody z tajícího ledovce vytváří obrovský systém mokřandů. Kanál Kazinga, který spojuje dvě jezera, Edvardovo a Georgovo, rozděluje park na severní a jižní část.
- Park leží v oblasti, kde se střetávají dva typy vegetačních pásem - deštný prales, který se táhne tisíce kilometrů na západ až k pobřeží Atlantiku a jiho a východoafrické stepi. Díky značné pestrosti zdejší fauny a flóry UNESCO zařadilo tento park na seznam nejdůležitějších biorezervací. Žije zde téměř 100 druhů savců a asi 600 druhů různých ptáků.
- Kanál Kazinga
U tohoto kanálu se údajně zdržují hroši v nejvyšší koncentraci na světě. Plavba lodí je skvostná příležitost pro pozorování těchto funícívh obrů. Je pravděpodobné, že uvidíme i slony, buvoly, vodušky i krokodýli. Je to také skvělá příležitost k pozorování ptáků, kteří zde na březích hnízdí. Na konci kanálu může také vidět obyvatele rybářské vesnice při jejich každodenní činnosti.
- Ishasha
Ishasha je pravá perla jižní části parku. Idylické kempy často navštěvované různými druhy opic jsou rozesety podél řeky Ishasha. Co je ale naprosto unikátní to jsou lvi, kteří mají zvláštní oblibu. Jsou to stromolezci. Šplhají totiž na stromy, aby zde líně odpočívali. Lvy na stromech můžete ještě vidět v NP Serengeti a NP Lake Manyara v Tanzánii.
Národní park Murchison Falls
Rozloha: 3 900 km²Tento NP nás překvapí svou rozmanitouu scenérií. Na severu převažuje savana, krajina je sušší, hustota obyvatel klesá. Některé části jsou zvláštní svými dlouhými a širokými alejemi palem a jiných rostlin. Arabští obchodníci s otroky pěstovali datlové palmy a označovali si jimi cestu do vnitrozemí afrického kontinentu. Jih parku je naopak velmi zelený, je zde mnoho malých osad, v jejichž okolí se pěstují banány.
Nejzajímavější a největší atrakcí jsou vodopády na řece Nil. Bílý Nil protéká středem národního parku od východu na západ a ústí do Albertova jezera. Někdy se tato část toku nazývá také Viktoriin Nil. Než dosáhne jezera, vytváří unikátní přírodní úkazy - vodopády a kaskády. Plavba lodí nám umožní pozorovat krokodýli nilské, hrochy a nepřeberné množství ptáků. Budeme tiše sledovat pěnivou vodu a koryto řeky a žasnout nad mohutnými oblaky vodní mlhy soupajícími vysoko mezi skalní stěny.
Národní park SemlikiRozloha: 550 km²
Tento park vznikl v roce 1993 a řadí se k jednomu z nejmladších v Ugandě. Je to jediný deštný prales a džungle ve východní Africe. V parku se nachází velké množství termálních pramenů, které lákají mnoho ptáků, kteří obývají jejich břehy. Pro ostatní zvířata jsou vzniklá horská jezírka zdrojem solí.
Můžete si zde také udělat piknik..... V horké vodě uvařit vajíčka, ozdobit čerstvou zeleninoi a do 10 minut máte oběd. Jako dezert může posloužit čerstvé ovoce..... Dobrou chuť. Má to jeden háček. Vše pro přípravu si musíte donést sebou. Supermarket zde není.....
Nejzajímavější etnickou skupinou, které žije v této oblasti jsou Batwa - Pygmejové. Jsou to lovci a sběrači. Stále jsou závislí na pralese. Do této oblasti přišli z Konga. Milují tanec a hudbu, hrají na jednoduché nástroje. Za nemalý peníz Vám zatancujíí a nechají se i vyfoti. Žijí ve skupinách, tábor má do 10 chýší, v každé chýši žije jedna rodina. Chýše staví výlučně ženy z ohýbaných větví spojených liánami a překrytých listy. Stavení dlouho nevydrží, ale protože jsou to kočovníci, není to pro ně velký problém. Název Pygmej je odvozen z řeckého slova Pygmaios. Česky to znamená vysoký loket. Budete si mezi nimi připadat jako obři.
Národní park Bwindy
Rozloha: 320 km²Území tohot parku se táhne kolem hranice Ugandy a RD Kongo. Lesní rezervací byl ustaven už v roce 1932, v roce 1961 byl zvířecí rezervací a od roku 1991 je Národním parkem.
Bwindy v místním jazyce znamená "místo temnoty". Je to výstižné označení, neboť vegetace je zde velmi hustá. Hustá vegetace je velmi vhodná pro živit opic Colobus, skákajících z větve na větev. Žijí zde také šimpanzí rodiny.
Tento prales je domovem zhruba 330 goril horských, zhruba polovina světové populace tohoto nejvzácnějšího druhu goril. Probíhá zde vědecký záchranný program. Je zde organizováno také pozorování těchto nádherných a zároveň ohrožených lidoopů. V malých skupinách je možné po různě dlouhém pochodu sledovat gorilí rodinu cca 1 hodinu. Opravdu se jedná o ojedinělý zážitek, který ve Vás zanechá velmi hluboký dojem. I když by si s námi asi lehce poradily, přesto nabudete dojmu, že je nezbytně nutné tyto tvory chránit a nedovolit dále zabírat a ničit jejich přirozené prostředí.....
-
Ruwenzori - Měsíční pohoří
Ruwnzori je nejvyšší pohoří v Africe. Jeho nejvzněšenější vrcholy Margherita a Alexandra na hoře Mount Stanley s výškou 5109 m a 5083 m převyšují jen Kilimanjaro a Mount Kenya. Ty ovšem jsou vulkanického původu a tyčí se izolovaně nad okolní planě. Pohoří Ruwenzori vzniklo vrásněním během formování západního cípu Velké příkopové propadliny. Jedná se o rozsáhlé pohoří s šesti masivy a každý z nich má několik vrcholů, které jsou pokraté sněhem a ledem. Leží na hranici Ugandy a Demokratické republiky Kongo. Tvoří předěl mezi savanami východní Afriky a hustými lesy na západě.
O bájném Měsičním pohoří kolovaly legendy od dávnověku. Již ve 4.století př. n. l. se Aristoteles zmiňuje o Stříbrných horách. Ptolemaios ve 2.století n.l. píše o Horách měsíce, ležících někde v samém srdci Afriky, kde se má rodit otec vod Nil i všechny ostatní africké veletoky. Ani Livingstone, který usilvně pátral po pramenech Nilu Měsiční pohoří nespatřil. Sir Henry Morton Stanley při své první cestě v roce 1876 se pouze přiblížil k Modrým horám. O dvanáct let později v roce 1888 se sir Stanley stal prvním cizincem, který na vlastní oči spatřil bájné Měsiční pohoří. Dlouho prý považoval vrcholky hor za klam vytvořený nakupením mraků. Stálost tohoto přeludu na jednom místě ho však přesvědčila, že je u cíle. Teprve v roce 1906 italský horolezec, hrabě Abruzzi, se stal prvním člověkem, který světu odhalil opravdovou tvář tajemných hor.
Místní domorodci nazývají pohoří Ruwenzori. Ve volném překladu to znamená Hory, kde se rodí déšť. I vy se můžete přesvědčit, zda tento volný překlad odpovídá skutečnosti. Výšlap není jednoduchý. Čekají Vás rozmáčené stezky, kamenité cesty, kde je jednoduché uklouznot, ale kolem nádherná, zelená vegetace. K dispozici jsou samozřejně nosiči a průvodci, kteří o Vás budou maximálně pečovat. Poslední úseky technicky středně náročného výstupu se neobejdou bez maček, cepínů a lan.
Ruwenzori - Měsíční pohoří
Hory, kde se rodí déšť..... Legendy jsou jen slova. Skutečný prožitek jsou emoce, o které by jste se neměli nechat připravit.
-
Horské gorily
Na horských svazích sopky Virunga 17.října roku 1902 německý důstojník a badatel Robert von Beringei objevil gorilu horskou, kterou pojmenoval podle sebe Gorilla beringei beringei .
Gorily žijí v malých tlupách, ve kterých vládne přísná hierarchie. Hlavní slovo má nejstarší samec, který o všem rozhoduje. Společenské vztahy mezi příslušníky tlupy jsou pevné a láskyplné. Živí se výhradně rostlinnou stravou, čtvrtinu času věnují jídlu. Spí v doupatech na zemi. Dožívají se cca 50 let.
Existence horských goril byla ohrožena od chvíle, kdy byly objeveny. Pytláci je lovili a loví dodnes kvůli masu, hlavám a tlapám jako trofejím a hlavně odchytávají mláďata pro zoologické zahrady. Proti pytlákům vedla velmi masivní kampaň také Dian Fosseyová. Nejnebezpečnějším faktorem je podle ochránců přírody ztráta jejich přirozeného prostředí vlivem lidské činnosti.
V posledních letech pracuje mnoho zahraničních organizací s místními obyvateli a pracovníky rezervací na záchraně těchto nádherných lidoopů. Existují jen tři země, kde můžete za přísných podmínek pozorovat jejich život v jejich připrozeném prostředí: Uganda, Rwanda a Demokratická republika Kongo.
Na světe žije jen cca 65O horských goril ve volné přírodě, z toho celá polovina v Ugandě. Většina z nich žije v NP Bwindy, několik exemplářu žije v NP Mgahinga v pohoří Virunga.
Doufejme, že jejich počet se bude zvyšovat, aby je i příští generace mohly pozorovat při jejich protahování, hodování, dovádění a bezstarostném hraní v jejich přirozeném prostředí.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Maecenas condimentum tempor imperdiet.Zajímavosti ze života horských goril
"Svůj pocit nedokážu vyjádřit - tohle je stříbrohřbetý samec, který by mi pár údery dokázal ve chvíli zpřerážet všechny kosti v těle. Místo toho tady ale leží na břiše s hlavou v dlaních, s klidem mě pozoruje, jako bychom se potkali už nejméně desetkrát. V následujících okamžicích se neděje nic. Čas se zastavil. Pro mě jsme teď na celém světě jen my dva - on a já..." napsal Matto Barfuss.
-
První hodiny a dny po návratu domů mohou být obtížné, ale krásné. Jsme opět doma, plni zážitků a dojmů... Většinou je zapotřebí "znovunastavit" domácí čas, odpočinout si po cestě, vybalit, vyprat a dostat se opět do pracovního režimu. Proto je dobré postupovat podle níže uvedených doporučení.
S klidným návratem bychom měli počítat už před odjezdem. Naplánujte si raději dovolenou delší o jeden den, který lze využít právě na aklimatizaci a vyřízení nutných činností spojených s příjezdem domů. Pomůže také, že jste si uklidili již před odjezdem a vrátíte se do čistoty a pořádku.
Až doženete spánek a navštívíte obchod s potravinami, nezapomeňte také věnovat pozornost svému zdraví. Zvlášť pokud se necítíte příliš dobře. Nejčastější při návratu jsou střevní potíže, horečka nebo kožní vyrážky. Ale i pokud nemáte žádné nežádoucí problémy, měli byste navštívit svého praktického lékaře nebo lékaře cestovní medicíny.
Hned jak budete mít chvilku času, vytvořte si seznam všeho, co jste měli na cestě sebou, ale nenosili jste to nebo nepoužívali. Nechte tento seznam ve Vašem kufru, takže to bude první věc kterou uvidíte, když budete přemýšlet, co zabalit pro příští cestu.A hlavně - podělte se o své vzpomínky. Své zážitky zhmotněte a nechejte si vytisknout fotografie, kalendáře, fotoknihy nebo fotoobrazy z Vašich cest. Vaše vytištěné příběhy budete mít vždy po ruce, když si budete chtít své cesty připomenout nebo se pochlubit rodině a přátelům.
Některé z firem, které pro Vás tiskové služby zajistí představujeme níže:
A pak už nezbývá než začít plánovat další cestu !!! A tyto stránky ať jsou Vám inspirací...
-
Padesátdevět doporučení, na co nezapomenout před cestou.
Existují průzkumy, které uvádějí, že díky cestovní horečce mnoho lidí zapomene před odjezdem i na základní úkony, jako je např. odpojit domácí spotřebiče ze zásuvek, zamknout dům, zaopatřit svá domácí zvířata a pod.
Nestaňte se jedním z nich.
Určitě si nepřejete v průběhu Vaší cesty zjistit, že jste podcenili její přípravu a máte problém, který na místě jen velmi těžce vyřešíte. Proto je dobré, si před odjezdem pečlivě zkontrolovat následující doporučení a zajistit si tak hladký průběh své dovolené.(Samozřejmě, budete-li cestovat například na tři dny na Slovensko, všechna doporučení určitě nevyužijete - vždy bude záležet na charakteru Vaší cesty a Vašem individuálním posouzení.)
Zabezpečení domova po dobu Vaší cesty
-
Jakmile budete znát přesné datum cesty, zajistěte si hlídání Vašeho domácího mazlíčka a obraťte se na chovatelskou stanici, psí hotel nebo samozřejmě na příbuzné či známé. V současné době již existuje mnoho zařízení, která se o Vaše psy nebo kočky postarají, jako je například:
-
Připravte rostliny na svou dovolenou. Nejspolehlivější způsob je poprosit o péči někoho z rodiny nebo dobrých známých. Chystáte-li se vyrazit na delší dobu než týden, je tento způsob jediný možný, neboť všechny rostliny takovou dobu téměř určitě nepřežijí. Při kratší nepřítomnosti je ovšem možné zmenšit riziko uhynutí několika technickými opatřeními, jako je např. přestěhování z dosahu přímého světla do tmavšího a chladnějšího prostředí, bohaté zalití bezprostředně před odjezdem, použití samozávlahových zařízení - knotů, truhlíků a pod. nebo zvýšení vlhkosti v místnosti odpařovací nádobou. Podrobnější informace naleznete třeba v článku http://abecedazahrady.dama.cz/clanek/pripravte-rostliny-na-svou-dovolenou.
-
Před odjezdem prověřte, že máte zavřena všechna okna a při odchodu nezapomeňte zamknout vstupní dveře. Nezatahujte žaluzie a záclony, protože jinak vzbudíte dojem, že nejste doma a přilákáte tak nezvané hosty. Proto taky nezapomeňte pověšené prádlo na balkoně.
-
Požádejte sousedy, známé nebo příbuzné aby občas vybrali Vaší poštu. Nebo si před odjezdem na poště vyřiďte průkazku příjemce. Ta opravňuje pověřené osoby k převzetí doporučené pošty na Vaše jméno (mimo zásilky do vlastních rukou). Je také možné přesměrovat Vaši poštu na náhradní adresu.
-
Domácí spotřebiče si rovněž zaslouží pozornost. Můžete snížit náklady na Vaší dovolenou tím, že je vypnete ze zásuvky. Nebudou spotřebovávt energii a také je ochráníte před případným zásahem bleskem. I spotřebiče v pohotovostním režimu stále spotřebovávají energii. Je vhodné rovněž uzavřít přívod vody a plynu, protože případná havarie způsobí mnoho problémů.
-
Snižte nebo zvyšte (podle ročního období a bydliště) požadovanou teplotu na Vašem termostatu pro vytápění.
-
Snižte požadovanou teplotu na Vašem ohřívači užitové vody.
-
Zkontrolujte si, zda máte zaplaceny všechny účty, které budou mít splatnost během Vaší nepřítomnosti a nechcete, nebo nemůžete je platit na cestách.
-
Vyprázdněte lednici od rychle se kazících potravin.
-
Dejte náhradní klíče od domu - bytu někomu z Vaší rodiny.
Péče o zdraví
-
Je důležité, zejména před cestami do exotických destinací, navštívit některé z center cestovní medicíny. Zde Vám lékař dopručí nejen potřebná očkování, ale i zdravotnické vybavení na cestu a poradí prevenční kroky. Vzhledem k nutnosti stihnout všechna možná očkování je nutné tuto návštěvu uskutečnit cca 8 týdnů před zahájením cesty. A nenechte si nikým namluvit, že očkování jsou vyhozené peníze.
Podrobnější informace o možnostech očkování se dočtete na stránkách:
-
Jakmile budete znát přesné datum cesty, zajistěte si hlídání Vašeho domácího mazlíčka a obraťte se na chovatelskou stanici, psí hotel nebo samozřejmě na příbuzné či známé. V současné době již existuje mnoho zařízení, která se o Vaše psy nebo kočky postarají, jako je například:
-
Není to snadné sbalit se na cesty zvláště když nemáte představu o tom, co Vás čeká. Pro některé je to dokonce veliký stres. Proto se chceme pokusit následujícími doporučeními tento proces aspoň trochu zjednodušit, i když je jasné, že každý jsme jiný a také každý pojedeme jinam.
Nicméně je zajimavé, že u 95% cestovatelů jsou jejich potřeby velmi podobné, bez ohledu na navštívenou destinaci i délku pobytu.
Níže uvedený seznam by měl svým rozsahem pokrýt většinu potřeb na cesty, i když určitě nemůže pokrýt všechny eventuality a okolnosti.
Není ale naprosto nutné ho celý respektovat, zvláště když jedete třeba na pár dnů navštívit Slovensko. Je dobré si také uvědomit, že v dnešním světě i v těch nejméně rozvinutých zemích seženete vše co budete potřebovat jen s bankovní kartou (za předpokladu, že jsou v bance na této kartě peníze).
A poslední obecná rada zní: Nejšťastnější cestovatel je ten, který má s sebou ta nejlehčí a nejméně objemná zavazadla.
Oblečení
V prvé řadě je třeba, aby Vaše oblečení bylo ve slušné kvalitě, pokud možno víceúčelové a takové, aby jste se v něm cítili dobře a pohodlně. Mělo by být také lehké a málo objemné.
Z hlediska úspory místa si uvědomte, že zdá-li se Vám doma divné nosit jeden kus oblečení dva dny po sobě, na cestách Vám to tak rozhodně nepřijde.
Je dobré také myslet na to, že pokud jedete do zemí s odlišnou kulturou nebo jiným náboženstvím, nebudete si brát sebou trička s nápisem např.: I LOVE USA. V těchto případech je dobré přibalit i oděv zahalující ramena nebo nohy.V posledních desetiletích došlo k velkým inovacím oblečení pro cestovatele. Toto oblečení je méně náchylné k opotřebení i zašpinění a vykazuje i dobré vlastnosti po stránce nasákavosti nebo odvětrání. I když je dražší, rozhodně by se tato investice vyplatí.
Základní typy oblečení představují:- trička s krátkým rukávem (nejlépe z merino vlny), alternativně košile s krátkým rukávem nebo oboje
- trička s dlouhým rukávem (nejlépe z merino vlny), alternativně košile s dlouhým rukávem nebo oboje
- ultra lehká péřová bunda, sbalitelná do velikosti většího pomeranče (i v těch nejteplejších krajích jsou místa a období, kdy je chladno)
- mikro fleecová mikina
- tenká, vodě a větru odolná bunda
- kalhoty, legíny (lehké, rychleschnoucí), s dlouhými, třičtvrtečními nebo krátkými nohavicemi
- sukně, krátké nebo dlouhé
- spodní prádlo - trenýrky, slipy, kalhotky, podprsenky, ponožky
- pokrývka hlavy, rukavice, šála, šátek
Nákupní tipy:
Obuv
Kolik starostí budete mít na cestách bude záležet také na tom, kolik a jakých párů obuvi jste si sebou vzali. Boty si sobě totiž nejsou rovny co do jejich váhy, pohodlí nebo vodovzdornosti. Nejlepším doporučením je vzít si sebou dva páry bot, jeden přímo na nohy a jeden do zavazadla.
K definitivnímu rozhodnutí ale musíte vzít do úvahy charakter Vaší cesty, podnebí cílové destinace a taky aktivity, které budete provozovat.
Doporučuje se kombinovat tyto druhy obuvi:- žabky
- sportovní sandály
- tenisky
- turistické boty
Nákupní tipy:
Zavazadla
Volba zavazadel je pro náš pocit z cestování jednou ze zásadních rozhodnutí. Čím je zavazadlo menší, tím méně zranitelní, šťastnější a svobodnější se budete cítit. Pokud nevěříte, že je možné stlačit objem zavazadla na cca 40 l, budete asi muset absolvovat první cestu s větším zavazadlem. A až si před další cestou vzpomenete, jak jste při jeho zvedání vydávali řev raněného tygra, snad se Vám povede zabalit zavazadlo menší.
Doporučuje se kombinovat tyto základní druhy zavazadel:
- cestovní kufr (na kolečkách) nebo cestovní tašku (na kolečkách) v objemu cca 35 a více litrů
- batoh (případně tašku na ramena)
- malá příruční taška, ledvinka
- bezpečnostní pouzdro na doklady nebo peníze
K zavazadlům existuje celá řada praktických doplňků, na které bychom neměli zapomenout. Jsou to zejména:
- zavazadlové jmenovky
- váhy na zavazadla
- zámky na zavazadla
Nákupní tipy:
Mapy, průvodce a slovníky
Mít sebou na cestách přehlednou mapu nebo průvodce je veliká výhoda a pomoc jak při hledání nějakého místa a trasy, tak i při pořizování zápisků z Vaší cesty.
I když si dnes můžete do chytrého telefonu nebo tabletu stáhnout prakticky jakoukoliv mapu, průvodce nebo i slovník, mají stále tradiční papírové podoby své kouzlo a své výhody. Nevyžadují připojení k internetu (nebo nezabírají místo v paměti) a nespotřebovávají baterie. Navíc jsou rychleji při ruce a jsou mnohdy přehlednější a podrobnější. A také Vám pak mapy a průvodce budou Vaší cestu neustále připomínat.
Neméně jistě využijete třeba i jen základní slovník, který Vám umožní m.j. navázat kontakty nebo komunikovat při krizových situacích.
Nákupní tipy:
Záznamová technika a ostatní elektronika
Záznamová technika a další elektronika patří v dnešní době k tomu zásadnímu vybavení, na které by jste neměli zapomenout. Umožní Vám zachytit skvělé okamžiky z Vaší cesty a podělit se pak o ně s přáteli. Umožní Vám také (pokud si to samozřejmě přejete), být v průběhu Vaší cesty ve spojení se světem.
Pamatujte ale na to, že čím více těchto zařízení sebou vezmete, tím více budete mít starostí s jejich bezpečím a s udržováním jejich provozu. Jejich váha a objem je také nezanedbatelná okolnost.
Některá zařízení mohou být použita pro více funkcí a nahradit tak zařízení jiná, i když ne vždy ve stejné kvalitě a se stejným pohodlím.
Základní elektronická zařízení:- mobilní telefon - smartphone
- tablet
- přenosný počítač - laptop
- digitální fotoaparát (kompaktní nebo zrcadlovka)
- digitální kamera (klasická nebo tzv. akční GO kamera)
- příslušenství, to jsou náhradní paměťové karty, náhradní baterie, bateriové nabíječky, externí baterie, USB flash disk a propojovací kabely, čistící hadříky a štětečky, selfie hůl
Ostatní elektronická a elektrická zařízení:- elektronická čtečka knih
- zásuvkový adaptér, nejlépe s USB konektorem
- LED svítilna, nejlépe "čelovka"
- sluchátka
Nákupní tipy:
Zdravotnické a hygienické potřeby
Zdravotnické potřeby
Pokud máte v plánu cestování mimo většíměsta (ale raději vždy), je dobré připravit si lékarničku první pomoci. To Vám ušetří případné návštěvy lékaře nebo lékáren a ulehčí nepříjemné situace vznikající při zdravotních problémech.
Co si zabalit?:
- léky, které užíváte na předpis, včetně poznamenaných názvů jejich účinných látek
- léky pro prevenci Malárie, pokud jsou v dané oblasti třeba a rozhodli jste se je užívat
- léky proti průjmu
- léky proti alergii
- léky proti kinetóze
- léky na bolesti nebo horečky
- mírné projímadlo
- léky proti kašli - na vykašlávání
- léky proti překyselení žaludečních šťáv
- antibakteriální masti nebo krémy
- oční kapky
- základní položky první pomoci (náplasti, obvazy, gáza, bandáž, antisepticka, pinzeta, nůžky)
- krém na sluneční spáleniny
- digitální teploměr
- mírné sedativum na podporu spánku
- náhradní injekční stříkačky
Nákupní tipy:
Potřeby pro kempování
Ne každý dává přednost ubytování v kamenných zařízeních. Rád se o dovolené vydá za dobrodružstvím s plátěným přístřeškem, celtou a karimatkou. V dnešní době je na trhu dostatek potřeb pro tyto milovníky kempování.
Nedílnou součástí vybavení pro kempování je také nádobí, případně potřeby na grilování, vařiče, chladící boxy. Vaše kulinářské dovednosti jistě ocení všichni členové výpravy. Kromě nádobí je potřebný také nábytek, různé druhy lamp a svítilen. A pro dokonalou relaxaci také houpací síť případně hamak.
Přibalit můžete také trekové hole pro Vaše procházky přírodou, případně kajak a vodácké potřeby pro Vaše radovánky na vodě....
A Ti z Vás, kteří dávají přednost tichu a samotě, jistě nezapomenou na potřeby pro rybaření.
Nákupní tipy:
Ostatní potřebné věci (vše co se nevešlo do předchozích kapitol)
Aby byl seznam věcí které bychom si měli vzít na cesty úplnější, je třeba se zmínit o následujících potřebách, jejichž "nepřítomnost" by nás někdy mohla mrzet:
- poznámkový blok a psací potřeby
- sluneční brýle
- šicí potřeby - šitíčko
- špunty do uší a oční maska
- uzavíratelné plastové sáčky
- malý cestovní ručník
- láhev na tekutiny nebo termoska
- dalekohled
- nafukovací krční polštářek
- pláštěnka a deštník
- kombinovaný nářaďový nůž
Nákupní tipy: