-
Spojené státy americké vznikly 4. července 1776 vyhlášením nezávislosti na Velké Británii. Toho dne přijal Kongres dokument - deklaraci nezávislosti, v kterém současně ospravedlnil své konání. Velká Británie ovšem uznala Spojené státy americké až 3.9.1983.
Text deklarace nezávislosti zde.
Postupně se 13 zakládajících států rozrostlo na dnešních 50. V Ústavě, která vznikla v roce 1787 je vláda definována jako nezávislý systém institucí, které se dělí o státní pravomoci. Tato ústava definuje také vztah mezi národní vládou a vládami jednotlivých států. Kromě těchto států patří k USA taky:- Americké Panenské ostrovy - přidružený stát USA
- Americká Samoa - přidružený stát USA
- Guam - přidružený stát USA
- Portoriko - přidružený stát USA
- Severní Mariany - přidružený stát USA
Spojené státy americké jsou třetí nejlidnatější zemí na světě. V roce 2006 překročily hranici 300 milionů obyvatel. Ekonomika USA je poháněná zejména bohatými přírodními zdroji, vysokou produktivitou a technologickými inovacemi. Ekonomika se vyznačuje převahou služeb a znalostní ekonomiky.
USA se vyznačují velkou geografickou různorodostí. Jsou zastoupeny velehory, roviny, lesy, pouště, vodní plochy pastviny i řeky a veletoky. Na severu mají USA společnou hranici s Kanadou a na jihu s Mexikem. Floridský průliv odděluje USA od souostroví Bahamy a od Kuby. Na východě omývá USA Atlantský oceán a na západě Tichý oceán.
Ve Spojených státech se - vzhledem k velikosti a geografické rozmanitosti - vyskytuje většina typů klimatu. Vlhké kontinentální klima sahá od severu až k subtropickému na jihu. Velké planiny na západ od 100. poledníku jsou polosuché. Velká část ze západních hor má vysokohorské klima . Suché klima se vyskytuje ve velké pánvi a pouštích v jihozápadní části. V pobřežních oblastech je oceánské klima. Většina Aljašky má klima subarctické nebo polární. Havaj a jižní špička na Floridě jsou tropické. Extrémní počasí není neobvyklé u států hraničících s Mexickým zálivem ( hurikány ).
Odkazy :
- Wikipedie - USA: https://cs.wikipedia.org/wiki/USA
- Ministerstvo zahraničních věcí - USA: http://www.mzv.cz/usa
- Oficiální portál vlády USA: https://www.usa.gov
-
Měna
Oficiální měnou Spojenýchs států je Americký dolar. Byl zaveden 6. července 1785. Zlatý standard vydržel dolaru až do roku 1968. Od 1. ledna 1975 vstoupil americký dolar do éry tzv. plovoucích (měnových) kurzů na měnových trzích.
Víza a další dokumentyPro cestování do USA bez víza musí každý cestující, včetně nezletilých dětí, vyplnit registrační formulář ESTA a mít vlastní platný ePas (cestovní pas se strojově čitelnými údaji a nosičem dat s biometrickými údaji. Registraci v systému ESTA je nutno provést výlučně na webové stránce Ministerstva vnitřní bezpečnosti USA: https://esta.cbp.dhs.gov/esta
Úplná informace na: http://www.mzv.cz/visa
Celní a devizové předpisy
Dovoz většiny druhů potravin a zemědělských výrobků je přísně kontrolován a některé druhy potravin a zemědělských výrobků z určitých oblastí či zemí je dovážet zakázáno. Do USA lze bezcelně přivézt na osobu 100 doutníků a 200 cigaret - karton a dále 1 litr alkoholu na osobu starší 21let. Osoby mladší 21let nesmí dovážet alkohol ani jako dárek. Dovoz předmětů osobní potřeby je osvobozen od cla.
Úplná informace na: http://www.mzv.cz/dutyKontaktní český úřad: http://www.mzv.cz/kontaktni_cesky_urad
Aktuální informace pro vstup a pobyt: http://www.mzv.cz/cestovaniAmerické mince a bankovky
-
Havajské ostrovy
Havajské ostrovy se skládají z osmi hlavních ostrovů, několika atolů a četných menších ostrůvků a podmořských útesů v severní části Tichého oceánu. Jsou to vrcholky velkého podmořského horského pásma vytvořeného sopečnou činností. Ostrovy leží asi 3000 km od nejbližšího kontinentu.
Kapitán James Cook navštívil ostrovy dne 18. ledna 1778 a pojmenoval je Sandwichovy ostrovy. Havajské ostrovy mají celkovou rozlohu 16,636.5 km 2 a jsou 50. státem Spojených států amerických. Vzhledem k sopečnému původu se zde vyskytují častá zemetřesení a také několik činných sopek, z nichž nejznámější ( a nejvyšší ) je Mauna Loa - 4 169 m n.m.Havajské ostrovy jsou zajímavá turistická destinace a to hlavně kvůli své exotické přírodě ( Sopky, pláže, deštné pralesy ) a vynikajícím podmínkám pro surfování a potápění. Můžete také navštívit známý Pearl Harbor - Perlový přístav na ostrově O’ahu. Všude se setkáte s polynéskou kulturou a velmi přátelskými obyvateli.Oficiální webové stránky státu Havaj: https://portal.ehawaii.govTuristický portál Havaj: https://www.gohawaii.com
Projděte se po pláži Waikiki v Honolulu: https://www.google.com/maps
Galerie -
New York
Nejlidnatější město Spojených států a podle mnohých i nejhezčí. Nachází se u ústí řeky Hudson do Atlantického oceánu. Založili ho Nizozemci v roce 1625 ( Nový Amsterdam ) a po roce mu Angličané dali dnešní název.Je to světové centrum finančnictví a obchodu, ale i politiky ( OSN ), módy, zábavy, umění a vzdělání. V letech 1785 - 1790 byl hlavním městem USA. New York je tvořen pěti městskými částmi, z nichž každá má svou specifickou atmosféru. Jsou to The Bronx, Brooklyn, Manhattan, Queens a Staten Island.Charakteristickým znakem New Yorku jsou mrakodrapy, kterých je zde až 5 600. Významným zdrojem příjmu města je turistika, protože počet návštěvníu dosahuje ročně počtu cca 40 mil.
Zajímavých turistických míst je v New Yorku velké množství. Žádný turista nebo cestovatel by ale neměl vynechat ty nejznámější :
Fifth AvenueFifth Avenue je hlavní ulice na Manhattanu. Je jedním z největších lákadel při návštěvě New Yorku a Spojených států obecně. Tato historická ulice má mnoho světově proslulých muzeí, obchodů, parků, luxusních bytů i historických památek. Vše připomíná její historii i nabízí vizi do budoucna. Kromě jiného zde můžete navštívit katedrálu svatého Patrika, Rockefeller Center, Central Park nebo Trump Tower. Kromě toho je Fifth Avenue i tradiční místo pro řadu slavnostních přehlídek v New Yorku.
Webové stránky: visit5thavenue.com
Virtuální prohlídka : www.google.com/maps
Central Park
Centrální park je velký veřejný městský park s rozlohou 3,41 km². Tento největší městský park ve Spojených státech, který ročně navštíví okolo 25 milionů lidí, patří i mezi nejznámější městské parky na světě. Nachází se v městské části Manhattan a byl založen v roce 1857. Jsou zde vycházkové trasy, jezdecké stezky, sportovní hřiště, dětská hřiště, kluziště, rybníky a pod. Byty ve věžových domech s nejlepším výhledem na Central Park se stávají domovem těch nejznámějších celebrit a boháčů z celého světa.
webové stránky: www.centralparknyc.org
Virtuální prohlídka: www.google.com/maps
Rockefeller Center
Rockefeller Center - komplex 19 budov o rozloze cca 9 ha. Výstavba komplexu budov, převážně v architektonickém stylu Art Deco začala v roce 1930. Stavbu realizovalo během devíti let cca 40 000 dělníků. Nejvyšší budovou je 266 m vysoký GE Building. Další známou budovou je Radio City Music Hall, která sloužila dlouhou dobu jako kulturní centrum Města. V budově bylo největší divadlo na světě s téměř 6 000 sedadly.
webové stránky: www.rockefellercenter.com
Sférické foto: www.google.com/maps
Empire State Building
Empire State Building je výšková budova - mrakodrap, která má celkem 103 pater. V 86. patře se nachízí vyhlídková terasa, z níž je překrásný výhled na celý New York. Je neodmyslitelnou součástí New Yorku a taky proto ji již navštívilo více než 110 mil. lidí. Byla dokončena v roce 1931 a stala se pak na více než 40 let nejvyšší budovou světa. Celová výška je 448 metrů, ale uznávano je pouze 381 m, protože později přidělaná anténa se do ní nepočítá.
webové stránky: www.esbnyc.com
Virtuální prohlídka: www.google.com/maps
Times Square
Times Square je rozlehlá křižovatka ulic Broadway a Sedmá avenue ve středním Manhattanu. Nese přezdívku „křižovatka světa“ (Crossroads of the World). Sídlí zde množství velkých světových firem. Náměstí má status světové památky. Times Square je jednou z nejnavštěvovanějších turistických atrakcí, kterou navštíví cca 130 milionů návštěvníků ročně.
webové stránky: www.timessquarenyc.org
Sférické foto: www.google.com/maps
Statue of Liberty (Socha svobody)
Socha Svobody stojí na Ostrově Svobody. Je vysoká 46 metrů a spolu s 47 metrovým podstavcem je tedy její vrchol ve výšce 93 metrů nad zemí. Socha váží 205 tun. Je darem Francie nově vzniajicímu státu a postupně se stala symbolem Ameriky. Na sochu lze vystoupat schodištěm až na její čelenku a druhou větví pak až k pochodni. Výhled z čelenky byl přechodně uzavřen od roku 2001 až do roku 2009. Z důvodu velkého zájmu je ale třeba registrace poměrně dlouho předem.
webové stránky: www.libertyellisfoundation.org
Virtuální prohlída: www.google.com/maps
Ground zero
Místo na Manhattanu, kde před útoky 11. září 2001 stál komplex Světového obchodního centra. Místo má rozlohu 65 000 m². Na tomto místě byla v roce 2014 již dokončena stavba nového mrakodrapu One World Trade Center 1 ( 541,3 metrů ). V různém stádiu výstavby, nebo již dokončené jsou mrakodrapy s poadovými čísly 2 až 7. V místě zničených budov - "dvojčat" je vybudován památním obětem v podobě dvou nehlubokých nádrží s jmény všech obětí teroristického útoku.
webové stránky: www.onewtc.com
Sférické foto: www.google.com/mapsGalerie
-
San Francisco
San Francisco leží v nejsevernější části Sanfranciského poloostrova, jižně od úžiny Golden Gate v ústí Sanfranciského zálivu. Je hlavním kulturním a finančním centrem Severní Kalifornie a oblasti Sanfranciského zálivu. Se svými více než 825 000 obyvateli je 4. nejlidnatějším městem státu Kalifornie. San Francisco je považováno za jedno z nejkrásnějších měst nejen Spojených států, ale i na světě. Je známé svými chladnými léty, strmými kopci a různorodou architekturou. V 70. letech 20. století zde došlo k pronikavému rouvoji hnutí hippies.
San Francisco je vzhledem k velkému množství památek a zajímavostí vyhledávaným cílem turistů.
Z mnoha turistických zajmavostí bychom neměli vynechat alespoň ty nejznámější :
Golden Gate BridgeJe to pravděpodobně nejkrásnější, ale jistě nejvíce fotografovanější most na světě. Byl otevřen v roce 1937 a až do roku 1964 byl most s nejdelším visutým hlavním pole na světě (1300 m). Most je populární taky mezi chodci a cyklisty. Byl totiž postaven s chodníky po obou stranách a má šest dopravních jízdních pruhů. Za vjezd na most se vybírá mýtné ( s vyjímkou chodců a cyklistů).
Oficiální web: goldengatebridge.org
Virtuální prohlídka : www.google.com/maps
Cable Car ( pozemní lanovka )
Vozy jsou taženy kontinuálním lanem pomocí úchopu sahajícího od vozu přes otvor v povrchu ulice mezi koleje. Protože se jedná o jednu z nejvýznamnějších turistických atrakcí ve městě, je většina z cca sedmi miliónů ročních cestujících turisty. Síť se skládá ze tří tras a to: 1) Powell-Mason (linka 59), 2) Powell-Hyde (linka 60), 3) California Street (linka 61). Jízdenky stojí 7 dolarů za jednotlivou jízdu.
Oficiální web: www.sfcablecar.com
Sférické foto: www.google.com/maps
Fisherman Wharf
Dříve to bývala rybářská čtvrt a přístaviště. Místo je dnes turistickou atrakcí, která nabízí množství obchodů, restaurace, námořní park ( včetně ponorky z druhé světové války ), stálou kolonii lachtanů a další zajímavosti. Právě odtud také vyplouvají lodě na vyhlídkové plavby po zálivu a na ostrov Alcatraz.
Oficiální web: www.visitfishermanswharf.com
Virtuální prohlídka: www.google.com/maps
Alcatraz
Ostrov Alcatraz bylo sídlo přísně střežené federální věznice, která zde fungovala v letech 1934-1963. V současnosti je ostrov Alcatraz významnou historickou památkou a velmi navštěvovanou turistickou atrakcí. Kromě samotné bývalé věznice se zde nachází též zbytky původního vojenského opevnění a nejdéle fungující maják na západním pobřeží USA.
Oficiální web: www.nps.gov/alca
Virtuální prohlídka: www.google.com/maps
Galerie -
Národní parky USA
Ve Spojených státech se nachází 59 národních parků, z nichž čtrnáct je zařazeno na seznam světového dědictví UNESCO. Celková rozloha parků je cca 210 tisíc km2. Nejnavštěvovanějším národním parkem je Great Smoky Mountains s přibližně devíti miliony návštěvníky ročně. Mnoho turistů pak putuje rovněž do NP Grand Canyon. Nejstaršími národními parky jsou Yellowstone ( 1872 ) a dále pak parky Yosemit a Sequoia ( 1890 ).Přehled o národních parcích po jednotlivých státech získáte na stránce: https://www.nps.gov
Mapa národních parků zde: NP Mapa
Do většiny národních parků se platí vstupné, jehož výše se liší. Může se zakoupit i vstupenka za auto, což je rozpočítáno na jednotlivce výhodnější. Ten, kdo chce během roku navštívit více národních parků si může zakoupit kartičku "America the Beautiful Annual Pass", s jejímž používáním mu návštěvy národních parků vyjdou výrazně levněji ( většinou při návštěvě více než tří NP ). Zde najdete seznam NP, do kterých kartička platí: https://www.recreation.gov.Podrobné údaje a nákup America the Beautiful Annual Pass je možný na: https://store.usgs.gov/passNejznámější a nejhezčí Americké národní parky:
Národní park YellowstoneNachází se na území amerických států Wyoming (91 % parku), Montana (7,6 %) a Idaho (1,4 %). Rozkládá se na ploše 8 980 km2 a na jeho území se nachází jezera, kaňony, řeky i pohoří. Součástí parku je Yellowstonské jezero. které se nachází uprostřed největšího aktivního supervulkánu kontinentu. V parku žijí stovky druhů savců, ptáků, ryb a plazů, včetně řady ohrožených druhů.
Web parku: www.nps.gov/yell
Virtuální prohlídka : www.google.com/maps
Národní park Sequoia
Rozloha parku činí 1 635 km². Rozkádá se zde Obří les a v něm množství Sekvojovců obrovských, včetně toho nejvyššího Generála Shermana. Kromě pěší turistiky, táboření a rybaření patří k nejoblíbenějším atrakcím parku třeba Tunnel log, padlý sekvojovec, kterým mohou projíždět automobily. Faunu parku tvoří kojoti , jezevci, černý medvěd, jeleni, lišky, pumy, mnoho druhů datla, různé druhy želv , sovy, vačice, různé druhy hadů, rosomák a také bobři a ondatry .
web parku: www.nps.gov/seki
Sférické foto: www.google.com/maps
Národní park Grand Canyon
Park má rozlohu 4 900 km² a leží v okresech Coconino a Mohave v Arizoně. Patří mezi nejúchvatnější přírodní výtvory na naší planetě. Jedná se o strmý kaňon, který vyhloubila řeka Colorado. Přitahuje asi pět milionů návštěvníků ročně. Kromě běžných prohlídek se zde provozuje i parašutismus, rafting, pěší turistika, běh a také populární výlety helikoptérou. Dno údolí je přístupné pěšky ale cesta trvá celý den a správa parku odrazuje zájemce kvůli vzdálenosti, strmých a skalnatých stezek a nebezpečí vyčerpání z horka, které je zde mnohem vyšší než v okolí.
web parku: www.nps.gov/grca
Sférické foto: www.google.com/maps
Národní park Death Valley (Údolí smrti)
Nachází se v blízkosti hranic Kalifornie a Nevady na východ od pohoří Sierra Nevada. Má rozlohu téměř 8000 km². Údolí je cca 230 kilometrů dlouhé a mezi 8 až 25 kilometrů široké. Je zde nejnižší místo v severní Americe - 85 m pod hladinou moře. Zároveň je to nejsušší a nejteplejší místo. V roce 1913 zde byla naměřena nejvyšší teplota - 56,7 stupňů celsia. Průměrný roční úhrn srážek v Údolí smrti je 50 mm.
web parku: www.nps.gov/deva
Virtuální prohlídka: www.google.com/maps
Národní park Joshua Tree
Nachází se v jihovýchodní Kalifornii. Jeho rozloha činí 3196 km². Tento park je pojmenován po juce krátkolisté, anglicky Joshua Tree čili Jozuův strom. Nachází se zde několik placených tábořišť, ale většinou bez zdroje vody a dalšího zázemí. Většina turistických stezek vychází z těchto tábořišť. Z těchto stezek si můžete prohlédnout park.
web parku: www.nps.gov/jotr
Sférické foto : www.google.com/maps
Národní park Bryce Canyon
Nachází se v jihozápadní části státu Utah. Je známý desítkami až stovkami vápencových skalních věží (nazývaných hoodoo) zabarvených dočervena. Park má rozlohu 145 km2. Pro svou odlehlost přijímá podstatně méně návštěvníků než jiné národní parky v okolí. V roce 2019 přivítal kolem 2,3 milionů turistů. Je zde osm udržovaných turistických tras, které absolvujete za 1 až 6 hodin. V parku jsou rovněž k dispozici dva kempy.
web parku: www.nps.gov/brca
Sférické foto: www.google.com/maps
Národní park Yosemite
Rozkládá se na východě střední Kalifornie na ploše 3081 km² v horách Sierry Nevady. Vyhlášen byl v roce 1890.
Oficiální web: www.nps.gov/yose
Sférické foto: www.google.com/maps
Galerie -
Cestovní kanceláře naplní Vaše sny. Pokud si zakoupíte jejich služby, zajistíte si veškerý servis a pohodlí. Spolehlivé a kvalitní cestovní kanceláře Vám přinesou zejména tyto výhody:
- Úsporu času a komplikací proti individuálně zajišťované cestě.
- Spolehlivou dopravu na místo i zpět, včetně přesunů v případě poznávacích zájezdů. Česky mluvícího průvodce.
- Pomoc v jakýchkoliv nesnázích během celé doby trvání Vaší cesty.
- Možnost reklamace případných nekvalitních služeb.
- Odstranění rizika případných dodatečných nákladů.
-
V mnoha případech - vzhledem k objemu poptávaných kapacit - lepší cenu než při individuálním zajišťování.
Zájezdy do Spojených států amerických jsou vzhledem k vysoké atraktivitě a bezpečnosti této země v programu mnoha českých cestovních kanceláří. Některé nabízí pouze pobyt v letoviscích, ale většina Vás provede nejznámějšími a nejvyhledávanějšími turistickými destinacemi. K oblíbeným destinacím patří zejména národní parky západu USA nebo velká města východu USA. Samozřejmě také Niagarské vodopády nebo Florida, Aljaška nebo Havajské ostrovy.
Cestovní kanceláře pořádající zájezdy do USA :
-
V celých Spojených státech nám například vyhledávač Booking.com nabídne téměř 90 000 možností ubytování. Z toho plyne, že záleží jen na našich preferencích ( a finančních možnostech ) jakou možnost si z této nabídky vybereme. Cena bude závslá samozřejmě na ročnímobdobí naší návštěvy a vybrané lokality.
Příklad levnějšího ubytování v New Yorku - The Central Park North, cca 1 900 Kč/pokoj/noc.Příklad luxusního ubytování v New Yorku -Langham Place, New York, Fifth Avenue, až 40 000 Kč/pokoj/noc.
Nejpohodlnější a nejrychlejší způsob zajištění noclehů a pobytů je využití služeb agentur s on-line rezervačním systémem.:
-
Kdo nemá spoustu času a trpí mořskou nemocí bude do USA určitě cestovat letadlem. V rámci Spojených států se pak můžete přesouvat všemi představitelnými druhy přepravních prostředků.
Trasu z Prahy do New Yorku, včetně orientačních cen naleznete zde: https://www.rome2rio.com/Prague/New-YorkLetecká doprava mezistátní
Přímé letecké spojení z Prahy je možné se společnostmi Delta Air Lines a ČSA s příletem do New Yorku. Do ostatních měst je nutné využít jiné lety s minimálně jedním přestupem např. v Londýně nebo v Amsterdamu. Doba letu je cca 9 hodin.
Přehled o všech letištích v USA získáte zde: https://www.skyscanner.cz/letiste-v-spojene-staty
Nákup letenek je možný u několika internetových prodejců :
Nákup letenek je možný u několika internetových prodejců :
Letecká doprava vnitrostátníLetiště jsou v USA v každém větším městě. Vnitrostátní lety provozuje několik desítek leteckých společností. Vzhledem k rozlehlosti usa je tento druh dopravy - zvláště na větší vzdálenosti nebo do odlehlých míst - použít. Z těch větších leteckých společností uvádíme:
Doprava vypůjčeným osobním automobilemV Spojených státech se nachází nejhustší síť dálnic i silnic. Dálnice spojují velká města a jsou většinou vícepruhové. Automobil je nejpoužívanějším dopravním prostředkem na kráté a střední vzdálenosti. Jízda je bezproblémová i když při dodržování dopravních předpisů pomalejší ( dálnice 104 nebo až 110 km/hod.). Výhodou je, že se většinou neplatí mýtné.
Půjčit si auto můžete na mnoha místech. Musíte mít ale bankovní kartu. Na ní se blokuje záloha. Mezinárodní řidičský průkaz není většinou vyžadován. Řidič musí mít více než 21 a někdy 25 let. Ceny se liší podle místa vypůjčení a jednotlivých půjčoven. Pokud znáte přesné termín vyzvednutí a vrácení je lepší objednat si auto předem přes internet, kdy budou ceny asi nižší a auto podle vlastního výběru by mělo být připravené.
Internetová rezervace :
Autobusová doprava (a MHD)
Železniční doprava
Dokončení systému dálnic a zavedení vnitrostátních leteckých spojů omezilo dřívější hojné používání osobní železniční dopravy na dnešní omezený stav. Systém spravuje společnost National Railroad Passenger Corporation - Amtrak, která provozuje od roku 1971 více než 300 vlaků každý den na více než 34.000 km tratí. Interaktivní mapa tras: https://www.amtrak.com/travelplanningmap
Na jejím webu získáte všechny informace, včetně náupu jízdenek: https://www.amtrak.com/home
Na Aljašce je státem provozovaná Aljašská železnice na přes 800 kilometrech tratí.Nákladní doprava na železnici přepraví více zboží a surovin, než kterýkoliv jiný systém na světě. Většina železničních koridorů je ve vlastnictví soukromých společností, které pak poskytují dopravní cestu pro přepravu nákladu a také pro Amtrak a jeho osobní dopravu.
Spojené státy mají železniční spojení s Mexikem a Kanadou.
Taxi
Taxíků se po amerických městecc pohybuje velké množství. Nejčastěji jsou žluté, ale i ty s jinou barvou bezpečně poznáte. Na exponovaných místech jsou taxi-dispečeři, kteří Vám taxi přivolají a poradí. Na ulici stačí zvednout ruku a taxík, který je v pohotovosti Vám musí zastavit. Řidiči jsou z velké části přestěhovalci a nemusí umět dobře anglicky. Ceny se jsou v závislosti na místě v průměru 3 USD za jeden kilometr jízdy + nástupní taxa cca 4 USD.
Lodní doprava
Lodní doprava je využívána hlavně pro příjezd k významným turistickým cílům, jako je např. Socha Svobody nebo Niagarské vodopády. V New Yorku můžete využit např. služeb Water taxi: https://www.nywatertaxi.com
Lodní trasy vedou například také po řece Mississippi a po Kanadských jezerech.
Přehled o trasách trajektů, jejich provozovatelích i jízdní řády získáte zde: http://www.howderfamily.com/travel/united_states_ferry_map
-
Ďáblova věž ( Devils Tower )
Ďáblova věž je magmatická skála v Černých opcích ( Black Hills ), v severovýchodním Wyomingu. Zvedá se do výšky 386 m nad řekou Fourche Belle. Útvar sopečného původu je typickou ukázkou sloupcové odlučnosti. Vznikla před cca 50 miliony let, kdy byla žhavá láva vytlačena k povrchu a později byly erozí odstraněny okolní měkčí horniny.
Ďáblova věž je posvátné indiánské místo. Říkají mu Bear Lodge, neboli Dům medvěda a připojují k němu několik verzí jeho vzniku. Obměnují se v nich historky o záchraně lidí před velkým medvědem.
K prvnímu známému výstupu na Devils Tower došlo dne 4. července 1893 a provedli ho místní farmáři. Vsoučasné době každé léto vystupuje na strmé skalní stěny stovky horolezců.
Kolem Ďáblovy věže vede veřejně přístupná trasa, měřící asi 2,1 kilometrů a její absolvování stojí rozhodně za trochu námahy.
Ďáblova věž a její okolí o rozloze 545 hektarů byla prohlášena za národní monument Spojených států dne 24. září 1906, prezidentem Theodorem Rooseveltem.
Oficiální webové stránky státu: www.nps.gov/deto
Projděte se kolem Ďáblovy věže: https://www.google.com/maps
Ďáblova věž si zahrála také ve filmu Stevena Spielberga "Blízká setkání třetího druhu", kde na ní přistáli mimozemšťané.
-
Pláž Waikiki
Ikonická tichomořská pláž se nachází na jižní straně ostrova Oahu. Byla představena světu, když zde byl v roce 1901 postaven první hotel - Moana Surfrider. Dnes je Waikiki hlavním hotelovým a rekreačním střediskem Oahu a přitažlivým místem pro všechny návštěvníky Havajských ostrovů. Podél hlavní komunikace Kalakaua Avenue najdete nákupní příležitosti ( Apple Store , Chanel , Louis Vuitton , Prada , Burberry , Dior , Tiffany a Co. , Fendi , Cartier , Gucci a pod. ), stravování, zábavu, aktivity a další střediska na špičové úrovni. Ubytujete li se zde v jednom z četných hotelů ( Royal Hawaiian , Sheraton , Hyatt , Moana Surfrider Hotel ), máte zaručené že každý pokoj bude maximálně jen dva nebo tři bloky od moře - pokud ne přímo na pláži.
Samotná pláž je poměrně krátká a je ideální pro koupání a hlavně pro surfování. Je na některých místech mělká a je poseta poměrně ostrými skalami sopečného původu. Bílý písek není převážně zdejšího původu a byl sem dost nákladně dovážen z jiných, i vzdálených míst (například z Kalifornie).
Na pláži Vás přivítá bronzová socha Paoy Kahanamoka. Byl pravým havajským hrdinou, jedním z největších vodáků světa a otcem moderního surfování. Byl i světovým rekordmanem ve volném stylu a olympijským vítězem.
Projděte se po pláži Waikiki v Honolulu: www.google.com/mapsGalerie
-
Za medvědy do národního parku Katmai
Park byl založen v roce 1980 a má rozlohu cca 15 600 km2. Je znám svou velkou sopečnou historií, z níž nejznámější a největší je erupce v roce 1912. Park je pojmenován po stratovulkánu Mount Katmai ( 2 047 m n.m. ).
Hnědí medvědi jsou jednou z jeho hlavních pozoruhodností. Tato obrovská zvířata mohou dosáhnout výšky 1,5 metrů a délky 3 metry. Váží pak maximálně 450 kg. Mohou se dožít až 35 let.
Je nezapomenutelným zážitkem sledovat jak loví lososy a to buď potápěním v řece nebo jezeře, případně přímým chytáním u splavu, který se lososi snaží překonat. Nejlepší období pro toto pozorování je červenec a srpen.
Do národního parku Katmai se můžete dostat malými hydroplány, které provozuje mnoho leteckých společností. Cena se pohybuje kolem 500 dolarů za hodinu letu a 250 dolarů za pohotovost ( čekání ) na místě.
Seznam těchto společností i s odkazy na webové stránky naleznete zde: https://www.nps.gov/locations/alaska/upload/DirectoryCUAsKATM.pdf
Galerie
-
Aljaška
Aljaška je největším státem USA a zároveň třetím nejméně lidnatým státem. Byla koupena od Ruska v roce 1867 za 7,2 mil. dolarů. Součástí USA se stala 3.1.1959, jako v pořadí 49. stát. Hlavním městem je Juneau, ale hlavním dopravním, společenským a komunikačním centrem je Anchorange se skoro 300 000 obyvateli.
Aljaška je navštěvována zejména pro své přírodní krásy. Najdete zde impozantní pohoří a hory často spočného původu, jedinečné pevninské ledovce dosahující většinou až k moři, arktické tundry, smrkové a borové lesy a také téměř 3 milióny jezer, většinou ledovcového původu.Na Aljašce leží největší hora Severní ameriky - Denali (dříve Mount MCKinley s výškou 6 190 m.
Na Aljašce existuje 8 národních parků a několik národních rezervací a chráněných oblastí. Nejznámější a nejnavštěvovanější jsou parky Katmai, Glacier Bay, Kenai Fjords a Denali. Zatímco do NP Glacier Bay Vás doveze loď k pozorování nádherných ledovců, do většiny ostatních parků se dostanete zejména letadly a budete moci pozorovat jedinečnou Aljašskou faunu, zejména medvědy a losy a v řekách samozřejmě lososy.
Pro aktivní turisty jsou z Aljaškých přístavů pořádány půldenní nebo celodenní plavby lodí pro ty, kteří by si chtěli ulovit svého Halibuta. Další velmi oblíbenou aktivitou jsou projížďky na mořských kajacích. Pro ty, kterým vyhovuje spíš méně pohybu, doporučujeme celodenní projížďku vyhlídkovým autobusem po národním parku Denali :
Chytání HalibutůRybáři, ale i ti co nikdy nedrželi rybářský prut v ruce si mohou zkusit chytit tuto známou mořskou rybu. Stačí si koupit v přístavu rybářský lístek a objednat si půldenní nebo celodenní plavbu. Na lodi Vás vybaví vším potřebným a taky Vám poskytnou všechny informace a instrukce, aby byla Vaše výprava úspěšná. I když může Halibut dosáhnout hmotnosti až cca 250 g, Vy takový úlovek nečekejte. Ale i ryba vážicí kolem 15 kg Vás jistě potěší.
Informace o této Aljašské altivitě (anglicky): http://www.bighalibut.com/alaskan-halibut-facts
Projížďka v mořských kajacích.
Při vyjížďce na mořských kajacích na Aljašce zažijete jedno z největších dobrodružství. Zvláště pokud se Vám podaří spatřit třeba velryby. Postačí ale "jen" mořské vydry nebo úžasný dojem z přiblížení se k ledovci.
Projížďky pořádá několik organizátorů a tyto mohou být různě dlouhé, můžete navštívit různá místa a doonce můžete v jejím rámci přenocovat ve stanu. Budete vybaveni vším potřebným, včetně rad a instrukcí a budou Vás doprovázet zkušení průvodci.Informace o této Aljašské altivitě (anglicky): http://www.sea-quest-kayak.com/sea-kayaking-alaska
Návštěva národního parku Denali
Národní park byl založen s názvem Mount McKinley v roce 1917, aby chránil jedinečnou a citlivou divočinu této oblasti. V roce 1980 byly hranice parku rozšířeny a téměř se ztrojnásobily tak, aby zahrnovaly mimo jiné i nejvyšší horu v Severní Americe.
Budete tady mít možnost vidět medvědy Grizzly i medvědy Baribaly, aljašské losy a ovce, lišky i vlky. Park obývá i mnoho menších zvířat, jako jsou arktické pozemní veverky nebo zajíci. Oblast obývá více než 150 druhy ptáků. Celodenní prohlídku parku Vám poskytne vyhlídkový autobus.Více informací (anglicky), včetně možnosti objednání vstupenek: http://www.reservedenali.com
Galerie
-
První hodiny a dny po návratu domů mohou být obtížné, ale krásné. Jsme opět doma, plni zážitků a dojmů... Většinou je zapotřebí "znovunastavit" domácí čas, odpočinout si po cestě, vybalit, vyprat a dostat se opět do pracovního režimu. Proto je dobré postupovat podle níže uvedených doporučení.
S klidným návratem bychom měli počítat už před odjezdem. Naplánujte si raději dovolenou delší o jeden den, který lze využít právě na aklimatizaci a vyřízení nutných činností spojených s příjezdem domů. Pomůže také, že jste si uklidili již před odjezdem a vrátíte se do čistoty a pořádku.
Až doženete spánek a navštívíte obchod s potravinami, nezapomeňte také věnovat pozornost svému zdraví. Zvlášť pokud se necítíte příliš dobře. Nejčastější při návratu jsou střevní potíže, horečka nebo kožní vyrážky. Ale i pokud nemáte žádné nežádoucí problémy, měli byste navštívit svého praktického lékaře nebo lékaře cestovní medicíny.
Hned jak budete mít chvilku času, vytvořte si seznam všeho, co jste měli na cestě sebou, ale nenosili jste to nebo nepoužívali. Nechte tento seznam ve Vašem kufru, takže to bude první věc kterou uvidíte, když budete přemýšlet, co zabalit pro příští cestu.A hlavně - podělte se o své vzpomínky. Své zážitky zhmotněte a nechejte si vytisknout fotografie, kalendáře, fotoknihy nebo fotoobrazy z Vašich cest. Vaše vytištěné příběhy budete mít vždy po ruce, když si budete chtít své cesty připomenout nebo se pochlubit rodině a přátelům.
Některé z firem, které pro Vás tiskové služby zajistí představujeme níže:
A pak už nezbývá než začít plánovat další cestu !!! A tyto stránky ať jsou Vám inspirací...
-
Padesátdevět doporučení, na co nezapomenout před cestou.
Existují průzkumy, které uvádějí, že díky cestovní horečce mnoho lidí zapomene před odjezdem i na základní úkony, jako je např. odpojit domácí spotřebiče ze zásuvek, zamknout dům, zaopatřit svá domácí zvířata a pod.
Nestaňte se jedním z nich.
Určitě si nepřejete v průběhu Vaší cesty zjistit, že jste podcenili její přípravu a máte problém, který na místě jen velmi těžce vyřešíte. Proto je dobré, si před odjezdem pečlivě zkontrolovat následující doporučení a zajistit si tak hladký průběh své dovolené.(Samozřejmě, budete-li cestovat například na tři dny na Slovensko, všechna doporučení určitě nevyužijete - vždy bude záležet na charakteru Vaší cesty a Vašem individuálním posouzení.)
Zabezpečení domova po dobu Vaší cesty
-
Jakmile budete znát přesné datum cesty, zajistěte si hlídání Vašeho domácího mazlíčka a obraťte se na chovatelskou stanici, psí hotel nebo samozřejmě na příbuzné či známé. V současné době již existuje mnoho zařízení, která se o Vaše psy nebo kočky postarají, jako je například:
-
Připravte rostliny na svou dovolenou. Nejspolehlivější způsob je poprosit o péči někoho z rodiny nebo dobrých známých. Chystáte-li se vyrazit na delší dobu než týden, je tento způsob jediný možný, neboť všechny rostliny takovou dobu téměř určitě nepřežijí. Při kratší nepřítomnosti je ovšem možné zmenšit riziko uhynutí několika technickými opatřeními, jako je např. přestěhování z dosahu přímého světla do tmavšího a chladnějšího prostředí, bohaté zalití bezprostředně před odjezdem, použití samozávlahových zařízení - knotů, truhlíků a pod. nebo zvýšení vlhkosti v místnosti odpařovací nádobou. Podrobnější informace naleznete třeba v článku http://abecedazahrady.dama.cz/clanek/pripravte-rostliny-na-svou-dovolenou.
-
Před odjezdem prověřte, že máte zavřena všechna okna a při odchodu nezapomeňte zamknout vstupní dveře. Nezatahujte žaluzie a záclony, protože jinak vzbudíte dojem, že nejste doma a přilákáte tak nezvané hosty. Proto taky nezapomeňte pověšené prádlo na balkoně.
-
Požádejte sousedy, známé nebo příbuzné aby občas vybrali Vaší poštu. Nebo si před odjezdem na poště vyřiďte průkazku příjemce. Ta opravňuje pověřené osoby k převzetí doporučené pošty na Vaše jméno (mimo zásilky do vlastních rukou). Je také možné přesměrovat Vaši poštu na náhradní adresu.
-
Domácí spotřebiče si rovněž zaslouží pozornost. Můžete snížit náklady na Vaší dovolenou tím, že je vypnete ze zásuvky. Nebudou spotřebovávt energii a také je ochráníte před případným zásahem bleskem. I spotřebiče v pohotovostním režimu stále spotřebovávají energii. Je vhodné rovněž uzavřít přívod vody a plynu, protože případná havarie způsobí mnoho problémů.
-
Snižte nebo zvyšte (podle ročního období a bydliště) požadovanou teplotu na Vašem termostatu pro vytápění.
-
Snižte požadovanou teplotu na Vašem ohřívači užitové vody.
-
Zkontrolujte si, zda máte zaplaceny všechny účty, které budou mít splatnost během Vaší nepřítomnosti a nechcete, nebo nemůžete je platit na cestách.
-
Vyprázdněte lednici od rychle se kazících potravin.
-
Dejte náhradní klíče od domu - bytu někomu z Vaší rodiny.
Péče o zdraví
-
Je důležité, zejména před cestami do exotických destinací, navštívit některé z center cestovní medicíny. Zde Vám lékař dopručí nejen potřebná očkování, ale i zdravotnické vybavení na cestu a poradí prevenční kroky. Vzhledem k nutnosti stihnout všechna možná očkování je nutné tuto návštěvu uskutečnit cca 8 týdnů před zahájením cesty. A nenechte si nikým namluvit, že očkování jsou vyhozené peníze.
Podrobnější informace o možnostech očkování se dočtete na stránkách:
-
Jakmile budete znát přesné datum cesty, zajistěte si hlídání Vašeho domácího mazlíčka a obraťte se na chovatelskou stanici, psí hotel nebo samozřejmě na příbuzné či známé. V současné době již existuje mnoho zařízení, která se o Vaše psy nebo kočky postarají, jako je například:
-
Není to snadné sbalit se na cesty zvláště když nemáte představu o tom, co Vás čeká. Pro některé je to dokonce veliký stres. Proto se chceme pokusit následujícími doporučeními tento proces aspoň trochu zjednodušit, i když je jasné, že každý jsme jiný a také každý pojedeme jinam.
Nicméně je zajimavé, že u 95% cestovatelů jsou jejich potřeby velmi podobné, bez ohledu na navštívenou destinaci i délku pobytu.
Níže uvedený seznam by měl svým rozsahem pokrýt většinu potřeb na cesty, i když určitě nemůže pokrýt všechny eventuality a okolnosti.
Není ale naprosto nutné ho celý respektovat, zvláště když jedete třeba na pár dnů navštívit Slovensko. Je dobré si také uvědomit, že v dnešním světě i v těch nejméně rozvinutých zemích seženete vše co budete potřebovat jen s bankovní kartou (za předpokladu, že jsou v bance na této kartě peníze).
A poslední obecná rada zní: Nejšťastnější cestovatel je ten, který má s sebou ta nejlehčí a nejméně objemná zavazadla.
Oblečení
V prvé řadě je třeba, aby Vaše oblečení bylo ve slušné kvalitě, pokud možno víceúčelové a takové, aby jste se v něm cítili dobře a pohodlně. Mělo by být také lehké a málo objemné.
Z hlediska úspory místa si uvědomte, že zdá-li se Vám doma divné nosit jeden kus oblečení dva dny po sobě, na cestách Vám to tak rozhodně nepřijde.
Je dobré také myslet na to, že pokud jedete do zemí s odlišnou kulturou nebo jiným náboženstvím, nebudete si brát sebou trička s nápisem např.: I LOVE USA. V těchto případech je dobré přibalit i oděv zahalující ramena nebo nohy.V posledních desetiletích došlo k velkým inovacím oblečení pro cestovatele. Toto oblečení je méně náchylné k opotřebení i zašpinění a vykazuje i dobré vlastnosti po stránce nasákavosti nebo odvětrání. I když je dražší, rozhodně by se tato investice vyplatí.
Základní typy oblečení představují:- trička s krátkým rukávem (nejlépe z merino vlny), alternativně košile s krátkým rukávem nebo oboje
- trička s dlouhým rukávem (nejlépe z merino vlny), alternativně košile s dlouhým rukávem nebo oboje
- ultra lehká péřová bunda, sbalitelná do velikosti většího pomeranče (i v těch nejteplejších krajích jsou místa a období, kdy je chladno)
- mikro fleecová mikina
- tenká, vodě a větru odolná bunda
- kalhoty, legíny (lehké, rychleschnoucí), s dlouhými, třičtvrtečními nebo krátkými nohavicemi
- sukně, krátké nebo dlouhé
- spodní prádlo - trenýrky, slipy, kalhotky, podprsenky, ponožky
- pokrývka hlavy, rukavice, šála, šátek
Nákupní tipy:
Obuv
Kolik starostí budete mít na cestách bude záležet také na tom, kolik a jakých párů obuvi jste si sebou vzali. Boty si sobě totiž nejsou rovny co do jejich váhy, pohodlí nebo vodovzdornosti. Nejlepším doporučením je vzít si sebou dva páry bot, jeden přímo na nohy a jeden do zavazadla.
K definitivnímu rozhodnutí ale musíte vzít do úvahy charakter Vaší cesty, podnebí cílové destinace a taky aktivity, které budete provozovat.
Doporučuje se kombinovat tyto druhy obuvi:- žabky
- sportovní sandály
- tenisky
- turistické boty
Nákupní tipy:
Zavazadla
Volba zavazadel je pro náš pocit z cestování jednou ze zásadních rozhodnutí. Čím je zavazadlo menší, tím méně zranitelní, šťastnější a svobodnější se budete cítit. Pokud nevěříte, že je možné stlačit objem zavazadla na cca 40 l, budete asi muset absolvovat první cestu s větším zavazadlem. A až si před další cestou vzpomenete, jak jste při jeho zvedání vydávali řev raněného tygra, snad se Vám povede zabalit zavazadlo menší.
Doporučuje se kombinovat tyto základní druhy zavazadel:
- cestovní kufr (na kolečkách) nebo cestovní tašku (na kolečkách) v objemu cca 35 a více litrů
- batoh (případně tašku na ramena)
- malá příruční taška, ledvinka
- bezpečnostní pouzdro na doklady nebo peníze
K zavazadlům existuje celá řada praktických doplňků, na které bychom neměli zapomenout. Jsou to zejména:
- zavazadlové jmenovky
- váhy na zavazadla
- zámky na zavazadla
Nákupní tipy:
Mapy, průvodce a slovníky
Mít sebou na cestách přehlednou mapu nebo průvodce je veliká výhoda a pomoc jak při hledání nějakého místa a trasy, tak i při pořizování zápisků z Vaší cesty.
I když si dnes můžete do chytrého telefonu nebo tabletu stáhnout prakticky jakoukoliv mapu, průvodce nebo i slovník, mají stále tradiční papírové podoby své kouzlo a své výhody. Nevyžadují připojení k internetu (nebo nezabírají místo v paměti) a nespotřebovávají baterie. Navíc jsou rychleji při ruce a jsou mnohdy přehlednější a podrobnější. A také Vám pak mapy a průvodce budou Vaší cestu neustále připomínat.
Neméně jistě využijete třeba i jen základní slovník, který Vám umožní m.j. navázat kontakty nebo komunikovat při krizových situacích.
Nákupní tipy:
Záznamová technika a ostatní elektronika
Záznamová technika a další elektronika patří v dnešní době k tomu zásadnímu vybavení, na které by jste neměli zapomenout. Umožní Vám zachytit skvělé okamžiky z Vaší cesty a podělit se pak o ně s přáteli. Umožní Vám také (pokud si to samozřejmě přejete), být v průběhu Vaší cesty ve spojení se světem.
Pamatujte ale na to, že čím více těchto zařízení sebou vezmete, tím více budete mít starostí s jejich bezpečím a s udržováním jejich provozu. Jejich váha a objem je také nezanedbatelná okolnost.
Některá zařízení mohou být použita pro více funkcí a nahradit tak zařízení jiná, i když ne vždy ve stejné kvalitě a se stejným pohodlím.
Základní elektronická zařízení:- mobilní telefon - smartphone
- tablet
- přenosný počítač - laptop
- digitální fotoaparát (kompaktní nebo zrcadlovka)
- digitální kamera (klasická nebo tzv. akční GO kamera)
- příslušenství, to jsou náhradní paměťové karty, náhradní baterie, bateriové nabíječky, externí baterie, USB flash disk a propojovací kabely, čistící hadříky a štětečky, selfie hůl
Ostatní elektronická a elektrická zařízení:- elektronická čtečka knih
- zásuvkový adaptér, nejlépe s USB konektorem
- LED svítilna, nejlépe "čelovka"
- sluchátka
Nákupní tipy:
Zdravotnické a hygienické potřeby
Zdravotnické potřeby
Pokud máte v plánu cestování mimo většíměsta (ale raději vždy), je dobré připravit si lékarničku první pomoci. To Vám ušetří případné návštěvy lékaře nebo lékáren a ulehčí nepříjemné situace vznikající při zdravotních problémech.
Co si zabalit?:
- léky, které užíváte na předpis, včetně poznamenaných názvů jejich účinných látek
- léky pro prevenci Malárie, pokud jsou v dané oblasti třeba a rozhodli jste se je užívat
- léky proti průjmu
- léky proti alergii
- léky proti kinetóze
- léky na bolesti nebo horečky
- mírné projímadlo
- léky proti kašli - na vykašlávání
- léky proti překyselení žaludečních šťáv
- antibakteriální masti nebo krémy
- oční kapky
- základní položky první pomoci (náplasti, obvazy, gáza, bandáž, antisepticka, pinzeta, nůžky)
- krém na sluneční spáleniny
- digitální teploměr
- mírné sedativum na podporu spánku
- náhradní injekční stříkačky
Nákupní tipy:
Potřeby pro kempování
Ne každý dává přednost ubytování v kamenných zařízeních. Rád se o dovolené vydá za dobrodružstvím s plátěným přístřeškem, celtou a karimatkou. V dnešní době je na trhu dostatek potřeb pro tyto milovníky kempování.
Nedílnou součástí vybavení pro kempování je také nádobí, případně potřeby na grilování, vařiče, chladící boxy. Vaše kulinářské dovednosti jistě ocení všichni členové výpravy. Kromě nádobí je potřebný také nábytek, různé druhy lamp a svítilen. A pro dokonalou relaxaci také houpací síť případně hamak.
Přibalit můžete také trekové hole pro Vaše procházky přírodou, případně kajak a vodácké potřeby pro Vaše radovánky na vodě....
A Ti z Vás, kteří dávají přednost tichu a samotě, jistě nezapomenou na potřeby pro rybaření.
Nákupní tipy:
Ostatní potřebné věci (vše co se nevešlo do předchozích kapitol)
Aby byl seznam věcí které bychom si měli vzít na cesty úplnější, je třeba se zmínit o následujících potřebách, jejichž "nepřítomnost" by nás někdy mohla mrzet:
- poznámkový blok a psací potřeby
- sluneční brýle
- šicí potřeby - šitíčko
- špunty do uší a oční maska
- uzavíratelné plastové sáčky
- malý cestovní ručník
- láhev na tekutiny nebo termoska
- dalekohled
- nafukovací krční polštářek
- pláštěnka a deštník
- kombinovaný nářaďový nůž
Nákupní tipy: