-
Spojené království Velké Británie a Severního Irska je složeno ze čtyř zemí: Anglie, Skotsko, Wales a Severní Irsko. Ostrovní země hraničí s Irskem a zbytek území je omýván Atlantickým oceánem.
Pod suverenitu Velké Británie spadá 14 zámořských území. Jsou to:Anguilla, Bermudy, Britské antarktické území, Britské indickooceánské území, Britské Panenské ostrovy, Falklandy, Gibraltar, Jižní Georgie a Jižní Sandwichovy ostrovy, Kajmanské ostrovy, Montserrat, Pitcairnovy ostrovy, Svatá Helena, Ascension a Tristan da Cunha, Akrotiri a Dhekelia, Turks a Caicos.
Spojené království bylo v 18. a 19. století nejsilnější světovou velmocí, v průběhu 20. století však jeho vliv značně oslabil. Přesto je stálým členem Rady bezpečnosti OSN, jadernou velmocí i členem skupiny G8.
V hospodářství hrají hlavní roli průmyslová odvětví jako jsou např. elektrotechnický, potravinářský a chemický průmysl. Většina obyvatelstva pracuje ve službách, např. ve státní správě, finančnictví, školství, zdravotnictví a cestovnímu ruchu. Nejdůležitějším nerostným bohatstvím Spojeného království jsou velká naleziště ropy a zemního plynu.
Severní Anglie je rozdělena vápencovými a žulovými hřbety horského pásma Pennin. Na severozápadě jsou hory a jezera. Wales je země zelených údolí, řek a travnatých planin. Většinu země pokrývá Kambrické pohoří, poseté malými jezery a vodopády.
Britské ostrovy mají mírné, proměnlivé podnebí. To je silně ovlivňováno severní větví Golfského proudu, který zde zmírňuje zimy. Pro západní pobřeží Velké Británie jsou charakteristické vysoké úhrny srážek, které vznikají díky větrům vanoucím od Atlantského oceánu. Východní, zejména však jihovýchodní pobřeží je naopak výrazně sušší.
Odkazy :
- Wikipedie - Spojené království: https://cs.wikipedia.org/Spojené-království
- Ministerstvo zahraničních věcí - Spojené království: http://www.mzv.cz/velka_britanie
- Oficiální portál vlády Spojeného království: https://www.gov.uk
-
Měna
Libra šterlinků, nebo též britská libra (anglicky pound sterling, British pound) je zákonné platidlo Spojeného království. Původně libra označovala jen jednotku hmotnosti (1 libra = 453 gramů), až později se libra šterlinků začala používat i jako měnová jednotka. Na libru šterlinků jsou v poměru 1:1 pevně navázány tři měny britských zámořských území - Gibraltaru, Falkland a Svaté Heleny, Ascensionu a Tristanu da Cunha.
Víza a další dokumentyPro vstup a pobyt ve Velké Británii nepotřebuje český občan povolení. Osobám mladším 18 let cestujícím bez doprovodu dospělé osoby může být odepřen vstup do země. Pokud cestujete s dítětem mladším 18 let, přičemž nejste jeho rodič, mohou pracovníci pohraniční kontroly provést krátký výslech za účelem zjištění vašeho vztahu k dítěti.
Úplná informace na: http://www.mzv.cz/visa
Celní a devizové předpisyObčané ČR mohou bezcelně dovážet zboží nakoupené a zdaněné v jiné zemi EU. V případě dovozu alkoholu nebo tabáku musí občan ČR prokázat, že zboží bude sloužit k jeho vlastnímu užití a že je jím dopravováno.
Úplná informace na: http://www.mzv.cz/dutyKontaktní český úřad: http://www.mzv.cz/kontaktni_cesky_urad
Aktuální informace pro vstup a pobyt: http://www.mzv.cz/cestovaniMince a bankovky
-
Londýn
Londýn, hlavní město Spojeného království leží na jihivýchidě země u ústí řeky Temže. Londýnská City je jedno z nejdůležitějších finančních a obchodních center světa a samotný Londýn je jedno z nejdůležitějších, ale i nejhezčích světových měst.
Ekonomika města je závislá na službách, finančnictví a také cestovním ruchu. Londýn je velice rušné město. Páteř jeho dopravního systému představuje metro, které je nejstarší na světě. Dopravní systém doplňuje rozsáhlá autobusová síť a také taxíky a velká mezinárodní letiště Heathrow, Stansted, Gatwick, Luton, City, Southend a Biggin Hill.
Centrem Londýna je Westminster, kde se vyskytuje většina obchodů a zábavních center. Sídlí zde také centrály důležitých britských podniků.
Londýn patří k nejvíce navštěvovaným městům na světě. Turistické zajímavosti se nacházejí hlavně v centru Londýna. Jsou to zejména historická City, West End a jeho kina, bary, kluby, obchody a restaurace, Westminster s Westminsterským opatstvím a Buckinghamským palácem. Z muzeíje to Science Museum, Přírodopisné muzeum, Britské muzeum nebo Národní galerie. Královskou observatoří v Greenwichi prochází nultý poledník.
Londýn je také sídlem britského panovníka - královské rodiny. Oficiální web: https://www.royal.uk
Z mnoha turistických zajmavostí bychom neměli vynechat alespoň ty nejznámější :
Virtuální prohlídka: www.google.com Virtuální prohlídka: www.google.com Virtuální prohlídka: www.google Sférické foto: www.google
Oficiální web: www.palace.com Oficiální web: http://www.towerbridge Oficiální web: www.trafalgar.com Oficiální web: www.westminsterGalerie -
Anglický fotbal
Anglie je pokládaná za kolébku fotbalu a nikde jinde na světě není tato hra tak bedlivě sledovaná a komentovaná. Nejvyšší soutěž je Premier League, kterou hraje dvacet týmů. Jména klubů, jako je Manchester United, Chelsea, Arsenal nebo Manchester City zná každý fotbalový fanoušek ve světě. Rovněž tak jména hráčů, kteří za ně hrají, ať už je to Paul Pogba, Wayne Rooney, Petr Čech, Eden Hazard nebo Kevin De Bruyne.Anglické mužstvo se stalo v roce 1966 mistrem světa.Nejúspěšnějšími kluby jsou Manchester United s 20 tituly a Liverpool s 18 tituly (od roku 1888).Manchester United
Klub byl založen pod jménem Newton Heath LYR FC v roce 1878 jako tým pracovníků Lancashierských a Yorkshirských drah v depu Newton Heath. V roce 1902 bylo klubové jméno změněno na „Manchester United“. Hraje na stadiónu Old Trafford v Manchesteru s kapacitou 76 0000 diváků. Asi nejznámějším hráčem je Bobby Charlton nebo David Beckham.Sférické foto Old Trafford : www.google.com/maps
Liverpool FC
Klub byl založen 15. března 1892. Svoje zápasy hraje na stadiónu Anfield v Liverpoolu s kapacitou 56 000 divámů. Asi nejznámějšími současnými hráči jsou Philippe Coutinho nebo Daniel Sturridge.Virtuální prohlídka Anfield: www.google.com/maps
Vstupenky na zápasy Anglické ligy si můžete koupit třeba na :
-
Cestovní kanceláře naplní Vaše sny. Pokud si zakoupíte jejich služby, zajistíte si veškerý servis a pohodlí. Spolehlivé a kvalitní cestovní kanceláře Vám přinesou zejména tyto výhody:
- Úsporu času a komplikací proti individuálně zajišťované cestě.
- Spolehlivou dopravu na místo i zpět, včetně přesunů v případě poznávacích zájezdů. Česky mluvícího průvodce.
- Pomoc v jakýchkoliv nesnázích během celé doby trvání Vaší cesty.
- Možnost reklamace případných nekvalitních služeb.
- Odstranění rizika případných dodatečných nákladů.
-
V mnoha případech - vzhledem k objemu poptávaných kapacit - lepší cenu než při individuálním zajišťování.
Zájezdy do Velké Británie pořádají české CK většinou jako eurovíkendy do Londýna v trvání 3 dnů nebo jako poznávací do Skotska a Welsu na dobu cca jednoho týdne.
Cestovní kanceláře pořádající zájezdy do Spojeného království :
-
Hledači pravdy nesmí odmítat nové, odvážné aspekty jen proto, že se nehodí do schémat myšlení nebo víry.
(Erich Anton Paul von Döniken)Zhruba od poloviny minulého století se stále častěji objevují poukazy na písemné a věcné nálezy, které ani archeologie nedokázala přesvědčivě vysvětlit. Tradičními schématy nejde dát odpověď na vznik některých stavebních děl, astronomických znalostí nebo technických zařízení u starověkých civilizací. Pohled na tento problém očima preastronautiky ( opakované přistávání kosmických návštěvníků na zemi v minulosti ), může ovšem velkou většinu těchto záhad vysvětlit a pochopit.
Stonehenge
Stonehenge je souhrn Kamenných sloupů a kruhů, nacházející se na Salisburské pláni asi 13 km severně od městečka Salisbury v Jižní Anglii. Je to jedna z nejznámějších památek ve Velké Británii a je považován za britskou kulturní ikonu. Stonehage s okolím byly přidány na seznam světového dědictví UNESCO v roce 1986.
Doba vzniku se datuje do období 4 000 - 5 000 let před n.l. Největší sloupy dosahují výšky 9 metrů a váhy do 30 tun.Virtuální prohlídka: https://www.google.com/maps
Archeologové se většinou domnívají, že Stonehenge sloužilo jako důležité pohřebiště. Toto prozaické vysvětlení však není všeobecně přijímáno. O původní funkci Stonehenge, o způsobu jeo vzniku a důvodu jeho vzniku se stále vášnivě diskutuje a existuje několik teorií.
Zastánci teorie preastronautiky poukazují na to, že většina kamenných bloků byla přesunuta na místo ze vzdálenosti 32 km a některé z nich až ze vzdálenosti 250 km, což je v době jejího vzniku - bez současné techniky - nadpozemský výkon. Celá stavba pak nemá v běžném životě žádný poznatelný smysl, protože srovnatelné civilní stavby z této doby chybí. Na všechno s oblibou používanou teorii archeologů o pohřebním místě lze rovnocenně nahradit teoriemi o ochranných stavbách - bunkrech nebo o stavbách, jejichž účelem je být dobře vidět z velkých výšek. -
Internetové vyhledávače nabízejí téměř 38 000 možností ubytování v celém Spojeném království. Ceny se pohybují v závislosti na kvalitě a místu ubytování od cca 1000 Kč za dvoulůžkový pokoj ( Londýn ) po desetitisíce Kč. Záleží také na tom, zda cestujete v turistické sezóně nebo mimo ni.
Příklad levného ubytování v Londýně - RestUp Hostel, 500 Kč/postel/noc.Příklad luxusního ubytování v Londýně - Claridge's, až 30 000 Kč/pokoj/noc.
Nejpohodlnější a nejrychlejší způsob zajištění noclehů a pobytů je využití služeb agentur s on-line rezervačním systémem.:
-
I když je Spojené království ostrovním státem můžete tam přijet kromě letadlem nebo lodí i vlakem, autobusem nebo osobním automobilem a to pod mořem Eurotunelem. Cestovat po Velké Británii je možné ve vlaku, autobusem, autem a po městech také taxíky i pěšky,
Trasu z Prahy do Londýna, včetně cen za různé druhy doprav naleznete zde: https://www.rome2rio.com/Prague/LondonLetecká doprava mezistátní
Přímé letecké spojení z Prahy do Londýna provozuje kromě ČSA a Britisch Airwais i několik nízkonákladových leteckých společností, jako jsou Smartwings nebo easyJet. Doba letu je cca 120 minut. Přehled o všech letištích ve Spojeném království získáte zde : https://www.skyscanner.cz/letiste-v-velka-britanie
Nejznámější a největší je letiště Heathrow. Oficiální webové stránky: http://www.heathrow.com
Nákup letenek je možný u několika internetových prodejců :
Letecká doprava vnitrostátní
Vnitrostátní dopravu zajišťuje zejména společnost British Arways a pak nízkonákladová Jet2. Časově se lety vyplatí jen u těch nejvzdálenějších destinací, jako je např. do Glasgowa nebo přes moře do Belfastu.
Doprava vypůjčeným osobním automobilem
Půjčit si auto ve Spojeném království můžete bez komplikací. Jediný problém je samozřejmě to, že se jezdí vlevo. Pokud znáte přesné termín vyzvednutí a vrácení je lepší objednat si auto předem přes internet, kde budou ceny rozhodně nižší. Při rezervaci ať už na místě nebo předem si musíme dát pozor zejména na druh pojištění ( nejlepší i když dražší je plné pojištění ), případnou nutnost vrácení auta s plnou nádrží a taky věk řidiče ( řízení osobou do 21 let většinou není možné). Musíte mít samozřejmě řidičský průkaz a embosovanou platební kartu s jménem řidiče.
Internetová rezervace :
Autobusová doprava (a MHD)
- Student Agency ( Regiojet ): https://www.regiojet.cz
- Onlinebus: http://www.onlinebus.cz/
- Eurolines: https://elines.cz/cz/
Přehled o všech autobusových dopravcích ( včetně vybavení jejich autobusů ) a linkách získáte na stránkách: http://www.checkmybus.cz/autobusovy-dopravce. Po výběru dopravce si můžete objednat jízdenku.
V rámci Spojeného království je autobusová doprava provozována většinou soukromými společnostmi. Jsou pomalejší než vlak a méně časté, i když jsou stále pohodlné a jsou většinou podstatně levnější. Autobusy Vás také zavezou přímo do centra města.
Jednou z nejznámějších je Megabus: https://uk.megabus.com.
Největší společností zabývající se přepravou na dlouké vzdálenosti je National Expres: http://www.nationalexpress.com
Ve skotských městech provozuje autobusovou dopravu společnost Citylink: http://www.citylink.co.uk
Na jejich webech si můžete najít potřebnou trasu i zakoupit jízdenku.Samostatnou kapitolou je doprava v Londýně, kde převažuje metro a autobusy, včetně patrových - doubledeckerů. Velmi užitečné webové stránky, které Vám najdou potřebný spoj: https://tfl.gov.uk
Železniční doprava
Spojené království provozuje dvě železniční sítě, jednu pro Velkou Británii ( National Rail )a druhou pro Severní Irsko ( NIR ). Cestování vlakem je velmi populární a počet cestujících se neustále zvyšuje. Spojené království má jednu z nejbezpečnějších železnic na světě.
Schéma železničních tratí ve Spojeném království: www.nationalrail.co.uk/routemapsI přes přeplnění ve špičkách je vlak velmi účinný a příjemný způsob, jak poznat Británii a dostat se na zajímavá místa. Je to také zdaleka nejlepší možnost pro meziměstské cestování rychlostí až 200 km/h. Stanice ve většině měst a obcí se nachází v městském centru. Ve vlacích jsou většinou dvě cestovní třídy. Standardní třída má dvě místa po obou stranách uličky. První třída má dvě místa a jedno místo po obou stranách uličky s většími pohodlnějšími sedadly, více místa pro nohy a na meziměstských linkách je k dispozici servis občerstvení a noviny.
Veškeré informace, včetně zakoupení jízdenek získáte na webu National Rail: http://www.nationalrail.co.uk
Specializovaným prodejcem jízdenek ( i pro další přepravní společnosti ) je společnost Trainline: https://www.thetrainline.comPokud se rozhodnete cestovat do Spojeného království vlakem, je třeba počítat s minimálně jedním přestupem, nejčastěji v Německu. Vysokorychlostní vlaky Eurostar jezdí do Londýna z Paříže, Lille, Calais a Bruselu.
Jízdenku si pak můžete zakoupit u Deutche Bahn: www.bahn.com/cs/viewVlakem budete cestovat, i když pojedete do Spojeného království autem. To Vám převezou Eurotunelem ve vlaku. Informace a lístky zde: https://www.eurotunnel.com/uk/home
Taxi doprava
Ve Spojeném království existují dva druhy taxi, černé barvy, které mohou být zastavovány na ulici a většinou se nacházejí ve větších městech a tzv. minicaby (soukromá půjčovna taxi), které je nutno objednat telefonicky.
" Černé taxi " najdete ve větších městech a cestování je pohodlné, i když relativně drahé. Jsou k dispozici, pokud jim na střeše svítí nápis taxi. Sazby se liší, ale za 1 km zaplatíte cca 1 Libru + různé příplatky.
Minicabs se vyskytují zejména v menších městech a na předměstích. Dají se objednat pouze telefonicky a většinou jsou výrazně levnější. Objednání v Londýně např. zde: https://www.minicabsinlondon.com
Lodní doprava
Existuje velké množství tras trajektů do Spojeného království z kontinentální Evropy. Můžete cestovat z Amsterdamu nebo Hoek van Holland v Nizozemsku, Také můžete plout z Rotterdamu v Nizozemsku, nebo Zeebrugge v Belgii. K dispozici je pravidelná spojení z Ostende v Belgii. Z Calais a Dunkerque ve Francii se dostanete do Doveru.
Na jižním pobřeží Spojeného království míří trajekty z Le Havre , Caen , Cherbourg , St. Malo a Bilbaa ve Španělsku. Z Irské republiky se dostanete třeba z Dublinu do Liverpoolu.Trajekty propojují pevninu s mnoha ostrovy, jako jsou ostrůvky Scilly, Isle of Wight, Isle of Man a Orknejí a Shetland Islands. K dispozici je také pravidelná trajektová doprava mezi Severním Irskem a Skotskem.
Trasy a jízdenky najdete na: http://www.directferries.cz
Na kole
Kolo si samozřejmě nemusíte vozit sebou. Kolo si můžete vypůjčit na mnoha místech. Například v Londýně jsou stanoviště umístěna po celém hlavním městě a jsou k dispozici k pronájmu v rámci londýnského systému veřejných jízdníh kol. K dispozici je více než 8000 kol a více než 500 stanic po celém Londýně. Webové stránky: https://tfl.gov.uk/santander-cycles
-
První hodiny a dny po návratu domů mohou být obtížné, ale krásné. Jsme opět doma, plni zážitků a dojmů... Většinou je zapotřebí "znovunastavit" domácí čas, odpočinout si po cestě, vybalit, vyprat a dostat se opět do pracovního režimu. Proto je dobré postupovat podle níže uvedených doporučení.
S klidným návratem bychom měli počítat už před odjezdem. Naplánujte si raději dovolenou delší o jeden den, který lze využít právě na aklimatizaci a vyřízení nutných činností spojených s příjezdem domů. Pomůže také, že jste si uklidili již před odjezdem a vrátíte se do čistoty a pořádku.
Až doženete spánek a navštívíte obchod s potravinami, nezapomeňte také věnovat pozornost svému zdraví. Zvlášť pokud se necítíte příliš dobře. Nejčastější při návratu jsou střevní potíže, horečka nebo kožní vyrážky. Ale i pokud nemáte žádné nežádoucí problémy, měli byste navštívit svého praktického lékaře nebo lékaře cestovní medicíny.
Hned jak budete mít chvilku času, vytvořte si seznam všeho, co jste měli na cestě sebou, ale nenosili jste to nebo nepoužívali. Nechte tento seznam ve Vašem kufru, takže to bude první věc kterou uvidíte, když budete přemýšlet, co zabalit pro příští cestu.A hlavně - podělte se o své vzpomínky. Své zážitky zhmotněte a nechejte si vytisknout fotografie, kalendáře, fotoknihy nebo fotoobrazy z Vašich cest. Vaše vytištěné příběhy budete mít vždy po ruce, když si budete chtít své cesty připomenout nebo se pochlubit rodině a přátelům.
Některé z firem, které pro Vás tiskové služby zajistí představujeme níže:
A pak už nezbývá než začít plánovat další cestu !!! A tyto stránky ať jsou Vám inspirací...
-
Padesátdevět doporučení, na co nezapomenout před cestou.
Existují průzkumy, které uvádějí, že díky cestovní horečce mnoho lidí zapomene před odjezdem i na základní úkony, jako je např. odpojit domácí spotřebiče ze zásuvek, zamknout dům, zaopatřit svá domácí zvířata a pod.
Nestaňte se jedním z nich.
Určitě si nepřejete v průběhu Vaší cesty zjistit, že jste podcenili její přípravu a máte problém, který na místě jen velmi těžce vyřešíte. Proto je dobré, si před odjezdem pečlivě zkontrolovat následující doporučení a zajistit si tak hladký průběh své dovolené.(Samozřejmě, budete-li cestovat například na tři dny na Slovensko, všechna doporučení určitě nevyužijete - vždy bude záležet na charakteru Vaší cesty a Vašem individuálním posouzení.)
Zabezpečení domova po dobu Vaší cesty
-
Jakmile budete znát přesné datum cesty, zajistěte si hlídání Vašeho domácího mazlíčka a obraťte se na chovatelskou stanici, psí hotel nebo samozřejmě na příbuzné či známé. V současné době již existuje mnoho zařízení, která se o Vaše psy nebo kočky postarají, jako je například:
-
Připravte rostliny na svou dovolenou. Nejspolehlivější způsob je poprosit o péči někoho z rodiny nebo dobrých známých. Chystáte-li se vyrazit na delší dobu než týden, je tento způsob jediný možný, neboť všechny rostliny takovou dobu téměř určitě nepřežijí. Při kratší nepřítomnosti je ovšem možné zmenšit riziko uhynutí několika technickými opatřeními, jako je např. přestěhování z dosahu přímého světla do tmavšího a chladnějšího prostředí, bohaté zalití bezprostředně před odjezdem, použití samozávlahových zařízení - knotů, truhlíků a pod. nebo zvýšení vlhkosti v místnosti odpařovací nádobou. Podrobnější informace naleznete třeba v článku http://abecedazahrady.dama.cz/clanek/pripravte-rostliny-na-svou-dovolenou.
-
Před odjezdem prověřte, že máte zavřena všechna okna a při odchodu nezapomeňte zamknout vstupní dveře. Nezatahujte žaluzie a záclony, protože jinak vzbudíte dojem, že nejste doma a přilákáte tak nezvané hosty. Proto taky nezapomeňte pověšené prádlo na balkoně.
-
Požádejte sousedy, známé nebo příbuzné aby občas vybrali Vaší poštu. Nebo si před odjezdem na poště vyřiďte průkazku příjemce. Ta opravňuje pověřené osoby k převzetí doporučené pošty na Vaše jméno (mimo zásilky do vlastních rukou). Je také možné přesměrovat Vaši poštu na náhradní adresu.
-
Domácí spotřebiče si rovněž zaslouží pozornost. Můžete snížit náklady na Vaší dovolenou tím, že je vypnete ze zásuvky. Nebudou spotřebovávt energii a také je ochráníte před případným zásahem bleskem. I spotřebiče v pohotovostním režimu stále spotřebovávají energii. Je vhodné rovněž uzavřít přívod vody a plynu, protože případná havarie způsobí mnoho problémů.
-
Snižte nebo zvyšte (podle ročního období a bydliště) požadovanou teplotu na Vašem termostatu pro vytápění.
-
Snižte požadovanou teplotu na Vašem ohřívači užitové vody.
-
Zkontrolujte si, zda máte zaplaceny všechny účty, které budou mít splatnost během Vaší nepřítomnosti a nechcete, nebo nemůžete je platit na cestách.
-
Vyprázdněte lednici od rychle se kazících potravin.
-
Dejte náhradní klíče od domu - bytu někomu z Vaší rodiny.
Péče o zdraví
-
Je důležité, zejména před cestami do exotických destinací, navštívit některé z center cestovní medicíny. Zde Vám lékař dopručí nejen potřebná očkování, ale i zdravotnické vybavení na cestu a poradí prevenční kroky. Vzhledem k nutnosti stihnout všechna možná očkování je nutné tuto návštěvu uskutečnit cca 8 týdnů před zahájením cesty. A nenechte si nikým namluvit, že očkování jsou vyhozené peníze.
Podrobnější informace o možnostech očkování se dočtete na stránkách:
-
Jakmile budete znát přesné datum cesty, zajistěte si hlídání Vašeho domácího mazlíčka a obraťte se na chovatelskou stanici, psí hotel nebo samozřejmě na příbuzné či známé. V současné době již existuje mnoho zařízení, která se o Vaše psy nebo kočky postarají, jako je například:
-
Není to snadné sbalit se na cesty zvláště když nemáte představu o tom, co Vás čeká. Pro některé je to dokonce veliký stres. Proto se chceme pokusit následujícími doporučeními tento proces aspoň trochu zjednodušit, i když je jasné, že každý jsme jiný a také každý pojedeme jinam.
Nicméně je zajimavé, že u 95% cestovatelů jsou jejich potřeby velmi podobné, bez ohledu na navštívenou destinaci i délku pobytu.
Níže uvedený seznam by měl svým rozsahem pokrýt většinu potřeb na cesty, i když určitě nemůže pokrýt všechny eventuality a okolnosti.
Není ale naprosto nutné ho celý respektovat, zvláště když jedete třeba na pár dnů navštívit Slovensko. Je dobré si také uvědomit, že v dnešním světě i v těch nejméně rozvinutých zemích seženete vše co budete potřebovat jen s bankovní kartou (za předpokladu, že jsou v bance na této kartě peníze).
A poslední obecná rada zní: Nejšťastnější cestovatel je ten, který má s sebou ta nejlehčí a nejméně objemná zavazadla.
Oblečení
V prvé řadě je třeba, aby Vaše oblečení bylo ve slušné kvalitě, pokud možno víceúčelové a takové, aby jste se v něm cítili dobře a pohodlně. Mělo by být také lehké a málo objemné.
Z hlediska úspory místa si uvědomte, že zdá-li se Vám doma divné nosit jeden kus oblečení dva dny po sobě, na cestách Vám to tak rozhodně nepřijde.
Je dobré také myslet na to, že pokud jedete do zemí s odlišnou kulturou nebo jiným náboženstvím, nebudete si brát sebou trička s nápisem např.: I LOVE USA. V těchto případech je dobré přibalit i oděv zahalující ramena nebo nohy.V posledních desetiletích došlo k velkým inovacím oblečení pro cestovatele. Toto oblečení je méně náchylné k opotřebení i zašpinění a vykazuje i dobré vlastnosti po stránce nasákavosti nebo odvětrání. I když je dražší, rozhodně by se tato investice vyplatí.
Základní typy oblečení představují:- trička s krátkým rukávem (nejlépe z merino vlny), alternativně košile s krátkým rukávem nebo oboje
- trička s dlouhým rukávem (nejlépe z merino vlny), alternativně košile s dlouhým rukávem nebo oboje
- ultra lehká péřová bunda, sbalitelná do velikosti většího pomeranče (i v těch nejteplejších krajích jsou místa a období, kdy je chladno)
- mikro fleecová mikina
- tenká, vodě a větru odolná bunda
- kalhoty, legíny (lehké, rychleschnoucí), s dlouhými, třičtvrtečními nebo krátkými nohavicemi
- sukně, krátké nebo dlouhé
- spodní prádlo - trenýrky, slipy, kalhotky, podprsenky, ponožky
- pokrývka hlavy, rukavice, šála, šátek
Nákupní tipy:
Obuv
Kolik starostí budete mít na cestách bude záležet také na tom, kolik a jakých párů obuvi jste si sebou vzali. Boty si sobě totiž nejsou rovny co do jejich váhy, pohodlí nebo vodovzdornosti. Nejlepším doporučením je vzít si sebou dva páry bot, jeden přímo na nohy a jeden do zavazadla.
K definitivnímu rozhodnutí ale musíte vzít do úvahy charakter Vaší cesty, podnebí cílové destinace a taky aktivity, které budete provozovat.
Doporučuje se kombinovat tyto druhy obuvi:- žabky
- sportovní sandály
- tenisky
- turistické boty
Nákupní tipy:
Zavazadla
Volba zavazadel je pro náš pocit z cestování jednou ze zásadních rozhodnutí. Čím je zavazadlo menší, tím méně zranitelní, šťastnější a svobodnější se budete cítit. Pokud nevěříte, že je možné stlačit objem zavazadla na cca 40 l, budete asi muset absolvovat první cestu s větším zavazadlem. A až si před další cestou vzpomenete, jak jste při jeho zvedání vydávali řev raněného tygra, snad se Vám povede zabalit zavazadlo menší.
Doporučuje se kombinovat tyto základní druhy zavazadel:
- cestovní kufr (na kolečkách) nebo cestovní tašku (na kolečkách) v objemu cca 35 a více litrů
- batoh (případně tašku na ramena)
- malá příruční taška, ledvinka
- bezpečnostní pouzdro na doklady nebo peníze
K zavazadlům existuje celá řada praktických doplňků, na které bychom neměli zapomenout. Jsou to zejména:
- zavazadlové jmenovky
- váhy na zavazadla
- zámky na zavazadla
Nákupní tipy:
Mapy, průvodce a slovníky
Mít sebou na cestách přehlednou mapu nebo průvodce je veliká výhoda a pomoc jak při hledání nějakého místa a trasy, tak i při pořizování zápisků z Vaší cesty.
I když si dnes můžete do chytrého telefonu nebo tabletu stáhnout prakticky jakoukoliv mapu, průvodce nebo i slovník, mají stále tradiční papírové podoby své kouzlo a své výhody. Nevyžadují připojení k internetu (nebo nezabírají místo v paměti) a nespotřebovávají baterie. Navíc jsou rychleji při ruce a jsou mnohdy přehlednější a podrobnější. A také Vám pak mapy a průvodce budou Vaší cestu neustále připomínat.
Neméně jistě využijete třeba i jen základní slovník, který Vám umožní m.j. navázat kontakty nebo komunikovat při krizových situacích.
Nákupní tipy:
Záznamová technika a ostatní elektronika
Záznamová technika a další elektronika patří v dnešní době k tomu zásadnímu vybavení, na které by jste neměli zapomenout. Umožní Vám zachytit skvělé okamžiky z Vaší cesty a podělit se pak o ně s přáteli. Umožní Vám také (pokud si to samozřejmě přejete), být v průběhu Vaší cesty ve spojení se světem.
Pamatujte ale na to, že čím více těchto zařízení sebou vezmete, tím více budete mít starostí s jejich bezpečím a s udržováním jejich provozu. Jejich váha a objem je také nezanedbatelná okolnost.
Některá zařízení mohou být použita pro více funkcí a nahradit tak zařízení jiná, i když ne vždy ve stejné kvalitě a se stejným pohodlím.
Základní elektronická zařízení:- mobilní telefon - smartphone
- tablet
- přenosný počítač - laptop
- digitální fotoaparát (kompaktní nebo zrcadlovka)
- digitální kamera (klasická nebo tzv. akční GO kamera)
- příslušenství, to jsou náhradní paměťové karty, náhradní baterie, bateriové nabíječky, externí baterie, USB flash disk a propojovací kabely, čistící hadříky a štětečky, selfie hůl
Ostatní elektronická a elektrická zařízení:- elektronická čtečka knih
- zásuvkový adaptér, nejlépe s USB konektorem
- LED svítilna, nejlépe "čelovka"
- sluchátka
Nákupní tipy:
Zdravotnické a hygienické potřeby
Zdravotnické potřeby
Pokud máte v plánu cestování mimo většíměsta (ale raději vždy), je dobré připravit si lékarničku první pomoci. To Vám ušetří případné návštěvy lékaře nebo lékáren a ulehčí nepříjemné situace vznikající při zdravotních problémech.
Co si zabalit?:
- léky, které užíváte na předpis, včetně poznamenaných názvů jejich účinných látek
- léky pro prevenci Malárie, pokud jsou v dané oblasti třeba a rozhodli jste se je užívat
- léky proti průjmu
- léky proti alergii
- léky proti kinetóze
- léky na bolesti nebo horečky
- mírné projímadlo
- léky proti kašli - na vykašlávání
- léky proti překyselení žaludečních šťáv
- antibakteriální masti nebo krémy
- oční kapky
- základní položky první pomoci (náplasti, obvazy, gáza, bandáž, antisepticka, pinzeta, nůžky)
- krém na sluneční spáleniny
- digitální teploměr
- mírné sedativum na podporu spánku
- náhradní injekční stříkačky
Nákupní tipy:
Potřeby pro kempování
Ne každý dává přednost ubytování v kamenných zařízeních. Rád se o dovolené vydá za dobrodružstvím s plátěným přístřeškem, celtou a karimatkou. V dnešní době je na trhu dostatek potřeb pro tyto milovníky kempování.
Nedílnou součástí vybavení pro kempování je také nádobí, případně potřeby na grilování, vařiče, chladící boxy. Vaše kulinářské dovednosti jistě ocení všichni členové výpravy. Kromě nádobí je potřebný také nábytek, různé druhy lamp a svítilen. A pro dokonalou relaxaci také houpací síť případně hamak.
Přibalit můžete také trekové hole pro Vaše procházky přírodou, případně kajak a vodácké potřeby pro Vaše radovánky na vodě....
A Ti z Vás, kteří dávají přednost tichu a samotě, jistě nezapomenou na potřeby pro rybaření.
Nákupní tipy:
Ostatní potřebné věci (vše co se nevešlo do předchozích kapitol)
Aby byl seznam věcí které bychom si měli vzít na cesty úplnější, je třeba se zmínit o následujících potřebách, jejichž "nepřítomnost" by nás někdy mohla mrzet:
- poznámkový blok a psací potřeby
- sluneční brýle
- šicí potřeby - šitíčko
- špunty do uší a oční maska
- uzavíratelné plastové sáčky
- malý cestovní ručník
- láhev na tekutiny nebo termoska
- dalekohled
- nafukovací krční polštářek
- pláštěnka a deštník
- kombinovaný nářaďový nůž
Nákupní tipy: