-
Španělský fotbal
Pro Španěly je fotbal téměř náboženstvím. Španělský fotbal patří mezi absolutní světovou špičku a to nejen pokud jde o reprezentační výběr, ale i pokud jde o klubové soutěže. Jména klubů, jako Real Madrid nebo FC Barcelona zná asi každý fotbalový fanoušek ve světě. Rovněž tak jména hráčů, kteří za ně hrají, ať už je to Lionel Messi, Neymar ( Neymar da Silva Santos Júnior ), Andrés Iniesta, Cristiano Ronaldo, Karim Benzema nebo Iker Casillas.Španělský tým se stal v roce 2010 v Jihoafrické republice mistrem světa. Nejvyšší španělská fotbalová soutěž je Primera División (v překladu První liga), obecně známá také jako La Liga (nebo podle sponzora jako Liga BBVA). Hraje ji 20 klubů, z nichž nejznámější jsou určitě dva výše jmenované :FC Barcelona
Football Club Barcelona založil v roce 1899 švýcarský podnikatel Joan (Hans) Gamper. Výčet úspěchů FC Barcelony je v domácích i mezinárodních soutěžích téměř nekonečný, tak uveďme alespoň nejúspěšnější rok v historii ( 2009 ), kdy klub získal prvenství v Primera Division, Copa del Rey ( Španělský fotbalový pohár ), Lize mistrů UEFA, Supercopa de Espaňa ( Španělský superpohár ), Superpoháru UEFA i MS klubů. Domácím fotbalovým stadionem je Nou Estadi del Futbol Club Barcelona známý pod jménem Camp Nou s kapacitou téměř 100 tisíc diváků.Virtuální prohlídka Camp Nou : https://www.google.com/maps/
Real Madrid
Klub Real Madrid byl založen v roce 1902. Právo nosit titul Real (královský) mu bylo uděleno až v roce 1920 králem Alfonsem XIII. 18. prosince 2000 zvolila FIFA Real Madrid za nejlepší fotbalový klub 20. století. Real vyhrál desetkrát Ligu mistrů UEFA (dříve Pohár mistrů evropských zemí). Od roku 1947 hraje Real na stadionu Santiago Bernabéu v Madridu, který dostal název podle legendárního hráče klubu. Kapacita stadiónu přesahuje 85 000 divváků.Virtuální prohlídka Santiago Bernabéu : https://www.google.com/maps
Vstupenky na zápasy Španělské ligy si můžete koupit třeba na :
-
Oficiálně Španělské království (Reino de España) je suverénní stát nacházející se na Pyrenejském poloostrově v jihozápadní Evropě. Patří k němu dvě velké souostroví - Baleárské ostrovy ve Středozemním moři a Kanárské ostrovy u pobřeží severní Afriky v Atlantiku. Dále k němu přísluší dvě města Ceuta a Melilla na severu africké pevniny a několik malých ostrovů v Alboránské moře poblíž marockého pobřeží.
Lidé Iberské kultury se poprvé objevili na Pyrenejském poloostrově asi před 35000 roky. Pod římskou vládu se region dostal kolem roku 200 př.nl a byl jmenován Hispania. Ve středověku si tuto oblast podmanily germánskými kmeny.
V 15. století byla země sjednocena a posléze se Španělsko stalo jednou z prvních celosvětových koloniálních říší, s obrovským kulturním a jazykovým dědictvím.
Klima ve Španělsku, jeho geografická poloha, populární pobřeží, rozmanité krajiny, historické dědictví, živé kultury a vynikající infrastruktura, učinily ze Španělska zemi s obrovským mezinárodním cestovním ruchem.Pevninské Španělsko je hornatá země s dominantními náhorními plošinami a horskými pásmy. Po nejvyšších Pyrenejích jsou hlavní horská pásma Cordillera Cantábrica - Kantaberské pohoří v severním Španělsku a Sistema Ibérico - Pyrenejský systém ve středním Španělsku a Siera Nevada v Andalusii, v kterém se nachází nejvyšší hora pevninského Španělska - Mulhacén, vysoká 3 478 m. Nejvyšší hora celého Španělska je Teide, 3718 metrů vysoká aktivní sopka na Kanárských ostrovech (Tenerife).
Meseta Central je obrovská plošina s průměrnou nadmořskou výškou 700 m a rozlohou cca 400 000 km2. Podél španělského pobřeží se nacházejí údolní nivy.
Ve Španělsku existují tři hlavní klimatické pásma. Středomořské klima se vyznačuje suchými a teplými léty a mírnými a vlhkými zimami. Teploty zde pravidelně v létě přesahují 35 °C a v zimě lesají pod 0 °C. Oceánské podnebí se nachází v severní části země, zejména v oblastech Baskicko, Asturie, Kantábrie a Navarra. Teploty se zde liší jen nepatrně, a průměry se pohybují od 9 °C v lednu do 21 °C v létě. Tyto regiony mají pravidelné sněžení v zimních měsících. Stepní klima převládá v jihovýchodní části země a na středním toku řeky Ebro. Je zde velmi horko v létě (teplota vyšší než 40 °C a sucho obvykle zasahuje až k podzimu).
Odkazy :
- Wikipedie - Španělsko: https://cs.wikipedia.org/španělsko
- Ministerstvo zahraničních věcí - Španělsko: http://www.mzv.cz/spanelsko
- Oficiální portál vlády Španělska: http://www.lamoncloa.gob.es
-
Měna
Španělsko je součástí eurozóny od jejího samotného vzniku 1. ledna 1999. Euro tímto dnem nahradilo španělskou pesetu, která byla platnou peněžní jednotkou od roku 1868. Pesety byly v oběhu ještě po následující tři roky až do roku 2002.
Víza a další dokumentyStátní příslušník ČR má právo pobývat v jiném členském státě EU, tedy i Francii (tzv. volný pohyb osob), a to na základě čl. 18. Smlouvy o založení ES, který stanoví, že "každý občan Unie má právo svobodně se pohybovat a pobývat na území členských států".
Úplná informace na: http://www.mzv.cz/visa
Celní a devizové předpisyV rámci Evropské unie platí volný pohyb zboží, nicméně určitou výjimkou z tohoto volného režimu je zboží, které podléhá spotřební dani. Bez dodatečných poplatků je možné převážet v rámci zemí EU limitované množství tohoto zboží pro osobní potřebu - např.: 800 ks cigaret, 400 ks krátkých doutníků, 200 ks doutníků, 1 kg tabáku, 10 l lihovin.
Úplná informace na: http://www.mzv.cz/dutyKontaktní český úřad: http://www.mzv.cz/kontaktni_cesky_urad
Aktuální informace pro vstup a pobyt najdete na: http://www.mzv.cz/cestovaniHistorické a současné peníze
-
ZOO Madrid
Madridská zoologická zahrada a akvárium o rozloze 20 ha se nachází v Madridské části Casa de Campo. Je ve vlastnictví města, ale je řízena mezinárodním provozovatelem parků Reunidos . Byla otevřen v roce 1770 a je jednou z největších zoologických zahrad ve Španělsku a jedna z mála zoologických zahrad na světě kde sídlí pandy velké. Kromě vlastní zoologické zahrady zde můžete navštívit také dětský koutek, akvárium s 2 000 000 l slané vody a také několik restaurací, výletní loď a absolvovat prohlídku vláčkem. ZOO je domovem více než 6 000 zvířat pocházejících z 500 různých druhů.
Vstupné se pohybuje ve výši od cca 17 Euro do 22 Euro/ dospělou osobu a den. Levnější lístky můžete získat v rámci on-line nákupu ne webu zoologické zahrady, kde získáte i všechny potřebné informace: http://zoomadrid.com
Projděte se po Madridské zoo: https://www.google.com
Za všechna slova ale hovoří fotografie v Galerii: -
Cestovní kanceláře naplní Vaše sny. Pokud si zakoupíte jejich služby, zajistíte si veškerý servis a pohodlí. Spolehlivé a kvalitní cestovní kanceláře Vám přinesou zejména tyto výhody:
- Úsporu času a komplikací proti individuálně zajišťované cestě.
- Spolehlivou dopravu na místo i zpět, včetně přesunů v případě poznávacích zájezdů. Česky mluvícího průvodce.
- Pomoc v jakýchkoliv nesnázích během celé doby trvání Vaší cesty.
- Možnost reklamace případných nekvalitních služeb.
- Odstranění rizika případných dodatečných nákladů.
-
V mnoha případech - vzhledem k objemu poptávaných kapacit - lepší cenu než při individuálním zajišťování.
Zájezdy do Španělska lze uskutečnit jako pobytové (zejména v přímořských letoviscích), eurovíkendy ve velkých městech - Barcelona, Madrid nebo jako poznávací (třeba Andalusie, ale i ostatní regiony). Většina zájezdů ale míří do hotelů na nádherném španělském pobřeží, včetně zájezdů na Kanárské ostrovy. Ale i z těchto pobytových zájezdů lze vlastními silami nebo za pomocí cestovní kanceláře vyjíždět za poznáním.
Cestovní kanceláře pořádající zájezdy do Španělska :
-
Ve Španělsku Vám intenetové vyhledávače nabídnou velého množství ubytování a to v nejrůznějších cenových hladinách. Levné ubytování seženete v ceně od cca 400 Kč za dvoulůžkový pokoj. Ceny samozřejmě záleží i na lokalitě a také zda cestujete v turistické sezóně nebo mimo ni.
Příklad levného ubytování v Barceloně - Diagonal House, 500 Kč/postel/noc.Příklad luxusního ubytování v Barceloně - Le Méridien Barcelona, až 48 000 Kč/pokoj/noc.
Nejpohodlnější a nejrychlejší způsob zajištění noclehů a pobytů je využití služeb agentur s on-line rezervačním systémem.:
-
Do Španělska se můžete dostat letadlem, vlakem, autobusem nebo automobilem. V rámci Španělska pak stejnými dopravními prostředky a navíc i lodí, taxíkem nebo na kole ( po velkých městech také městskou hromadnou dopravou, včetně metra).
Trasu z Prahy do Madridu, včetně cen za různé druhy doprav naleznete zde: https://www.rome2rio.com/Prague/MadridLetecká doprava mezistátní
Přímé letecké spojení z Prahy do Madridu provozuje letecká společnost SmartWings, z Vídně pak třeba Iberia, Austria nebo Lufthansa. Doba letu je cca 180 minut. Přehled o všech letištích ve Španělsku získáte zde : https://www.skyscanner.cz/letiste-v-spanelsko
Nejznámější a nejpoužívanější jsou letiště v Barceloně (El Prat Airport): http://www.barcelona-airport.com
a v Madridu ( BARAJAS AIRPORT ): http://www.aeropuertomadrid-barajas.com
Nákup letenek je možný u několika internetových prodejců :
Nákup letenek je možný u několika internetových prodejců :
Letecká doprava vnitrostátníŠpanělsko je ještě právě tak veliké, že se většinou vnitrostátní let vyplatí finančně i časově. Doletové časy se pohybují v řádu jedné hodiny a např. cesta Madrid - Barcelona Vás vyjde na cca 1 300 Kč. Lety v rámci Španělska provozuje několik leteckých společností, zejména pak IBERIA, AIR NOSTRUM nebo AIR Europa.
Doprava vypůjčeným osobním automobilemPokud máte v úmyslu navštívit různá města a místa, je doprava automobilem tím nejpříjemnějším způsobem. Dálnice a silnice jsou v dobrém stavu, zejména pak spojnice mezi Madridem a ostatními velkými městy.
Půjčit si auto není samozřejmě žádný problém. Pokud znáte přesné termín vyzvednutí a vrácení je lepší objednat si auto předem přes internet, kdy budou ceny rozhodně nižší. Při rezervaci ať už na místě nebo předem si musíme dát pozor zejména na druh pojištění ( nejlepší i když dražší je plné pojištění ), případnou nutnost vrácení auta s plnou nádrží a taky požadovaný věk řidiče. Je dobré si také zkontrolovat a nechat si podepsat všechna poškození na přebíraném autě. Mezinárovní řidičský průkaz není vyžadován, stačí pas.
Internetová rezervace :
Autobusová doprava (a MHD)
- Onlinebus: http://www.onlinebus.cz/
- Eurolines: https://www.elines.cz/jizdenky
Autobusy jsou nejlevnější a nejběžnější forma veřejné dopravy ve Španělsku a většina pobřežních měst a vesnic jsou přístupné pouze autobusem.
V těchto místech je autobusové doprava často provozována obcemi a přeprava je někdy nepravidelná , např. čtyři až šest autobusů denně na většině tras, ačkoli někteří mají hodinovou službu
Kromě místních městských a venkovských autobusových společností, existuje mnoho přepravních společností pro meziměstskou autobusovou dopravu. Odobně jako v letecké dopravě nabízejí tyto spoje výběr z několik tříd, spojených s různými službami a v různých cenových relacích. V závislosti na Vašem výběru najdete zde vše od promítání filmů a televizí až po nabídku občerstvení.
Jsou to například:- Movelia: http://www.movelia.es/en/index
- Avanzabus: http://www.avanzabus.com/web
- Alsa: https://www.alsa.es
- Hife: http://www.hife.es
Systémy MHD:
-
Metro
Metro je provozováno v Madridu, Barceloně, Bilbau a Valencii. Tyto systémy podzemní dopravy nabízejí nejrychlejší způsob dopravy, ačkoli i ony jsou většinou během špičky přeplněné.
Madrid: Největší a nejstarší metro ve Španělsku s 13 linkami (plus jednou větví) a 300 stanic, které pokrývají většinu města. Je v provozu od 6 hodin ráno do 01.30 v noci. Používá ho přibližně tři miliony lidí denně. Na webových stránkách získáte veškeré informace a můžete si také naplánovat nejvýhodnější trasu: https://www.metromadrid.es
Plán metra je k dispozici zde (PDF): https://www.metromadrid.es/sites
- Barcelona: Metro v Barceloně je jedním ze světově nejmodernějších a nejlépe navržených systémů. Má 11 linek L1 až L11. Stanice jsou označeny na úrovni ulice velkým červené "M". Najít optimání trasu můžete zde: www.tmb.cat/en/home a plán tras uvidíte zde: www.tmb.cat/en/barcelona/map
- Bilbao: Systém metra v Bilbau byl dokončen v roce 1995 a skládá se ze dvou linek. Veškeré potřebné informace jsou k dispozici na webových stránkách metra zde: https://www.metrobilbao.eus. Mapa metra pak zde: https://www.metrobilbao.eus/map
- Valencie: Systém zdejšího metra se otevřel v roce 1988 se skládá z devíti linek. Veškeré potřebné informace jsou k dispozici na webových stránkách metra zde: http://www.metrovalencia.es. Mapu metra pak zde: http://www.metrovalencia.es/planos
-
Městské autobusy a tramvaje: Městské autobusy jsou často velmi přeplněné a protože nejsou klimatizované, může být v létě cesta nepříjemná. Ve městech existuje mnoho autobusových linek a může být obtížné najít si najít svůj spoj. Městské autobusy jsou z důvodu silné dopravy obecně velmi pomalé, přestože většinou existují speciální autobusové pruhy. Mnoho lidí tak raději používají metro taxi.
Tramvajová doprava je jen v málo španělských městech. Mezi ně patří Valencia, Barcelona a Bilbao.
Železniční doprava
Španělská železniční síť spojuje všechna velká města. ( mapa železniční sítě zde: http://www.bueker.net/maps ). Hlavním španělským provozovatelem je společnost Renfe. Její webové stránky Vám poskytnou všechny potřebné informace a můžete si zde také rezervovat lístek - místenku ( ceny lístků jsou rozdílné podle toho s jakým předstihem si ho objednáte a pohybují se na trase Madrid - Sevilla třeba od 25 do 70 Euro ): http://www.renfe.com/EN
Cena jízdného se liší také podle zvolené cestovní třídy. Renfe nabízí dvě třídy, Turista (2. třída) a Preferente (1. třída), ale na nejlepší vysokorychlostní vlaky AVE nabízí také Turista Plus (premium 2. třída).
Nákup jízdenek je možný také na webech LOCO2: https://loco2.com nebo Trainline: https://www.trainline.eu. Na těchto dvou webech je nákup uživatelsky příjemnější, i když si nemůžete vybrat konkrétní místo z plánu vozu jako u Renfe. U Renfe však existuje možnost odmítnutí zahraniční platební karty.Kromě tohoto dopravce existuje ve Španělsku několik provozovatelů regionálních vlaků. Mezi ně patří například FEVE ( www.renfe.com/viajeros/feve ) nebo také Euskotren ( www.euskotren.eus ).
Taxi doprava
Stanoviště taxi ( Paradas de taxi ) jsou umístěny na nádražích, na letištích a na hlavních křižovatkách ve městech a obcích. Ve velkých městech si můžete zavolat taxi na ulici, ale v malých městech jsou taxi k dispozici pouze na stanovištích. Můžete si také zavolat na radio-taxi ve většině měst a obcí, ale musíte zaplatit za cestu taxíku k Vám. Ve městech si můžete také pronajmout luxusní automobily s osobním řidičem ( Grandes turismos ).
Ve všech městech a větších městských oblastech jsou taxíky vybaveny taxametry (ujistěte se, že je zapnutý). Pokud taxík nemá taxametr, měli byste si jízdné dohodnout předem. Neumíte - li dobře španělsky, je vhodné zapsat si cíl nebo ho ukázat na mapě.
Lodní doprava
Do velkých španělských přístavů (Santander, Bilbao, Barcelona) se dostanete lodí z Velké Británie i ze severní Afriky (Alžírsko a Maroko). Lodní linky jsou také přirozeně k dispozici na španělské Baleárské ostrovy Mallorku , Menorku , Ibizu, Formenteru a na Kanárské ostrovy. Oblíbená je taky trasa z Barcelony do italského Janova.
Lodní linky z pevniny na španělské ostrovy provozují společnosti:- Trasmediterranea: https://www.trasmediterranea.es
- Balearia: https://www.balearia.com
Kromě těchto lodních tras můžete využít mnoha různých výletních a turistických plaveb, spojených většinou s návštěvou nějaké turistické destinace a nabízejících také různé zábavné programy.
Na kole
Kolo si samozřejmě nemusíte vozit sebou. Ve velkých městech existují na mnoha místech samoobslužné půjčovny kol. Cyklostezky jsou k dispozici ve středně velkých a velkých městech. Je ale třeba nezapomenout, že Španělsko je dosti hornatá země a například v Madridu se budete pohybovat mezi 600 a 700 metrů nad mořem, takže by jste měli být v dobré kondici.
-
Sagrada Família (chrám Svaté rodiny)
Tento jedinečný chrám se začal stavět v roce 1882 a výstavba trvá dodnes. Od roku 1883 vzniká podle projektu Antonia Gaudího, který se na otázku o délce trvání realizace vyjádřil údajně tak, že jeho "objednatel" nespěchá. Pravda je ale taky to, že stavba je financována výhradně ze soukromých sbírek a dnes i ze vstupného. Gaudí v roce 1926 zemřel a ukázalo se velmi těžké pokračovat ve stavbě v jeho duchu, jelikož neexistují přesné plány dokončení.Gaudí chtěl ze Sagrady Familii vybudovat „poslední velkou svatyni křesťanství“, a proto je tato katedrála velmi bohatá na křesťanské symboly. Jeden z nejpromyšlenějších znaků je 18 věží, které budou reprezentovat 12 apoštolů, 4 evangelisty, Pannu Marii a ta nejvyšší Ježíše Krista.
Podle posledních informací má být dílo dokončeno v roce 2026, u příležitosti 100. výročí smrti Antonia Gaudího.
Projděte se kolem chrámu: https://www.google.com/maps
A uvnitř: https://www.google.com/maps
La Sagrada Familia je otevřena veřejnosti mezi 9:00 a 18:00 v zimě a mezi 9:00 a 20:00 v létě. Přístup pro návštěvníky se nachází v ulici Marina. Existuje několik typů vstupu: jednoduché, v kombinaci s Gaudí Museum nebo také s výjezdem výtahem na věž a další. Zájem je veliký, před pokladnami se tvoří obrovské fronty, proto je dobré si vstupenky rezervovat předem zde: https://www.musement.com/uk/barcelona/the-sagrada-familia
Galerie
-
První hodiny a dny po návratu domů mohou být obtížné, ale krásné. Jsme opět doma, plni zážitků a dojmů... Většinou je zapotřebí "znovunastavit" domácí čas, odpočinout si po cestě, vybalit, vyprat a dostat se opět do pracovního režimu. Proto je dobré postupovat podle níže uvedených doporučení.
S klidným návratem bychom měli počítat už před odjezdem. Naplánujte si raději dovolenou delší o jeden den, který lze využít právě na aklimatizaci a vyřízení nutných činností spojených s příjezdem domů. Pomůže také, že jste si uklidili již před odjezdem a vrátíte se do čistoty a pořádku.
Až doženete spánek a navštívíte obchod s potravinami, nezapomeňte také věnovat pozornost svému zdraví. Zvlášť pokud se necítíte příliš dobře. Nejčastější při návratu jsou střevní potíže, horečka nebo kožní vyrážky. Ale i pokud nemáte žádné nežádoucí problémy, měli byste navštívit svého praktického lékaře nebo lékaře cestovní medicíny.
Hned jak budete mít chvilku času, vytvořte si seznam všeho, co jste měli na cestě sebou, ale nenosili jste to nebo nepoužívali. Nechte tento seznam ve Vašem kufru, takže to bude první věc kterou uvidíte, když budete přemýšlet, co zabalit pro příští cestu.A hlavně - podělte se o své vzpomínky. Své zážitky zhmotněte a nechejte si vytisknout fotografie, kalendáře, fotoknihy nebo fotoobrazy z Vašich cest. Vaše vytištěné příběhy budete mít vždy po ruce, když si budete chtít své cesty připomenout nebo se pochlubit rodině a přátelům.
Některé z firem, které pro Vás tiskové služby zajistí představujeme níže:
A pak už nezbývá než začít plánovat další cestu !!! A tyto stránky ať jsou Vám inspirací...
-
Padesátdevět doporučení, na co nezapomenout před cestou.
Existují průzkumy, které uvádějí, že díky cestovní horečce mnoho lidí zapomene před odjezdem i na základní úkony, jako je např. odpojit domácí spotřebiče ze zásuvek, zamknout dům, zaopatřit svá domácí zvířata a pod.
Nestaňte se jedním z nich.
Určitě si nepřejete v průběhu Vaší cesty zjistit, že jste podcenili její přípravu a máte problém, který na místě jen velmi těžce vyřešíte. Proto je dobré, si před odjezdem pečlivě zkontrolovat následující doporučení a zajistit si tak hladký průběh své dovolené.(Samozřejmě, budete-li cestovat například na tři dny na Slovensko, všechna doporučení určitě nevyužijete - vždy bude záležet na charakteru Vaší cesty a Vašem individuálním posouzení.)
Zabezpečení domova po dobu Vaší cesty
-
Jakmile budete znát přesné datum cesty, zajistěte si hlídání Vašeho domácího mazlíčka a obraťte se na chovatelskou stanici, psí hotel nebo samozřejmě na příbuzné či známé. V současné době již existuje mnoho zařízení, která se o Vaše psy nebo kočky postarají, jako je například:
-
Připravte rostliny na svou dovolenou. Nejspolehlivější způsob je poprosit o péči někoho z rodiny nebo dobrých známých. Chystáte-li se vyrazit na delší dobu než týden, je tento způsob jediný možný, neboť všechny rostliny takovou dobu téměř určitě nepřežijí. Při kratší nepřítomnosti je ovšem možné zmenšit riziko uhynutí několika technickými opatřeními, jako je např. přestěhování z dosahu přímého světla do tmavšího a chladnějšího prostředí, bohaté zalití bezprostředně před odjezdem, použití samozávlahových zařízení - knotů, truhlíků a pod. nebo zvýšení vlhkosti v místnosti odpařovací nádobou. Podrobnější informace naleznete třeba v článku http://abecedazahrady.dama.cz/clanek/pripravte-rostliny-na-svou-dovolenou.
-
Před odjezdem prověřte, že máte zavřena všechna okna a při odchodu nezapomeňte zamknout vstupní dveře. Nezatahujte žaluzie a záclony, protože jinak vzbudíte dojem, že nejste doma a přilákáte tak nezvané hosty. Proto taky nezapomeňte pověšené prádlo na balkoně.
-
Požádejte sousedy, známé nebo příbuzné aby občas vybrali Vaší poštu. Nebo si před odjezdem na poště vyřiďte průkazku příjemce. Ta opravňuje pověřené osoby k převzetí doporučené pošty na Vaše jméno (mimo zásilky do vlastních rukou). Je také možné přesměrovat Vaši poštu na náhradní adresu.
-
Domácí spotřebiče si rovněž zaslouží pozornost. Můžete snížit náklady na Vaší dovolenou tím, že je vypnete ze zásuvky. Nebudou spotřebovávt energii a také je ochráníte před případným zásahem bleskem. I spotřebiče v pohotovostním režimu stále spotřebovávají energii. Je vhodné rovněž uzavřít přívod vody a plynu, protože případná havarie způsobí mnoho problémů.
-
Snižte nebo zvyšte (podle ročního období a bydliště) požadovanou teplotu na Vašem termostatu pro vytápění.
-
Snižte požadovanou teplotu na Vašem ohřívači užitové vody.
-
Zkontrolujte si, zda máte zaplaceny všechny účty, které budou mít splatnost během Vaší nepřítomnosti a nechcete, nebo nemůžete je platit na cestách.
-
Vyprázdněte lednici od rychle se kazících potravin.
-
Dejte náhradní klíče od domu - bytu někomu z Vaší rodiny.
Péče o zdraví
-
Je důležité, zejména před cestami do exotických destinací, navštívit některé z center cestovní medicíny. Zde Vám lékař dopručí nejen potřebná očkování, ale i zdravotnické vybavení na cestu a poradí prevenční kroky. Vzhledem k nutnosti stihnout všechna možná očkování je nutné tuto návštěvu uskutečnit cca 8 týdnů před zahájením cesty. A nenechte si nikým namluvit, že očkování jsou vyhozené peníze.
Podrobnější informace o možnostech očkování se dočtete na stránkách:
-
Jakmile budete znát přesné datum cesty, zajistěte si hlídání Vašeho domácího mazlíčka a obraťte se na chovatelskou stanici, psí hotel nebo samozřejmě na příbuzné či známé. V současné době již existuje mnoho zařízení, která se o Vaše psy nebo kočky postarají, jako je například:
-
Není to snadné sbalit se na cesty zvláště když nemáte představu o tom, co Vás čeká. Pro některé je to dokonce veliký stres. Proto se chceme pokusit následujícími doporučeními tento proces aspoň trochu zjednodušit, i když je jasné, že každý jsme jiný a také každý pojedeme jinam.
Nicméně je zajimavé, že u 95% cestovatelů jsou jejich potřeby velmi podobné, bez ohledu na navštívenou destinaci i délku pobytu.
Níže uvedený seznam by měl svým rozsahem pokrýt většinu potřeb na cesty, i když určitě nemůže pokrýt všechny eventuality a okolnosti.
Není ale naprosto nutné ho celý respektovat, zvláště když jedete třeba na pár dnů navštívit Slovensko. Je dobré si také uvědomit, že v dnešním světě i v těch nejméně rozvinutých zemích seženete vše co budete potřebovat jen s bankovní kartou (za předpokladu, že jsou v bance na této kartě peníze).
A poslední obecná rada zní: Nejšťastnější cestovatel je ten, který má s sebou ta nejlehčí a nejméně objemná zavazadla.
Oblečení
V prvé řadě je třeba, aby Vaše oblečení bylo ve slušné kvalitě, pokud možno víceúčelové a takové, aby jste se v něm cítili dobře a pohodlně. Mělo by být také lehké a málo objemné.
Z hlediska úspory místa si uvědomte, že zdá-li se Vám doma divné nosit jeden kus oblečení dva dny po sobě, na cestách Vám to tak rozhodně nepřijde.
Je dobré také myslet na to, že pokud jedete do zemí s odlišnou kulturou nebo jiným náboženstvím, nebudete si brát sebou trička s nápisem např.: I LOVE USA. V těchto případech je dobré přibalit i oděv zahalující ramena nebo nohy.V posledních desetiletích došlo k velkým inovacím oblečení pro cestovatele. Toto oblečení je méně náchylné k opotřebení i zašpinění a vykazuje i dobré vlastnosti po stránce nasákavosti nebo odvětrání. I když je dražší, rozhodně by se tato investice vyplatí.
Základní typy oblečení představují:- trička s krátkým rukávem (nejlépe z merino vlny), alternativně košile s krátkým rukávem nebo oboje
- trička s dlouhým rukávem (nejlépe z merino vlny), alternativně košile s dlouhým rukávem nebo oboje
- ultra lehká péřová bunda, sbalitelná do velikosti většího pomeranče (i v těch nejteplejších krajích jsou místa a období, kdy je chladno)
- mikro fleecová mikina
- tenká, vodě a větru odolná bunda
- kalhoty, legíny (lehké, rychleschnoucí), s dlouhými, třičtvrtečními nebo krátkými nohavicemi
- sukně, krátké nebo dlouhé
- spodní prádlo - trenýrky, slipy, kalhotky, podprsenky, ponožky
- pokrývka hlavy, rukavice, šála, šátek
Nákupní tipy:
Obuv
Kolik starostí budete mít na cestách bude záležet také na tom, kolik a jakých párů obuvi jste si sebou vzali. Boty si sobě totiž nejsou rovny co do jejich váhy, pohodlí nebo vodovzdornosti. Nejlepším doporučením je vzít si sebou dva páry bot, jeden přímo na nohy a jeden do zavazadla.
K definitivnímu rozhodnutí ale musíte vzít do úvahy charakter Vaší cesty, podnebí cílové destinace a taky aktivity, které budete provozovat.
Doporučuje se kombinovat tyto druhy obuvi:- žabky
- sportovní sandály
- tenisky
- turistické boty
Nákupní tipy:
Zavazadla
Volba zavazadel je pro náš pocit z cestování jednou ze zásadních rozhodnutí. Čím je zavazadlo menší, tím méně zranitelní, šťastnější a svobodnější se budete cítit. Pokud nevěříte, že je možné stlačit objem zavazadla na cca 40 l, budete asi muset absolvovat první cestu s větším zavazadlem. A až si před další cestou vzpomenete, jak jste při jeho zvedání vydávali řev raněného tygra, snad se Vám povede zabalit zavazadlo menší.
Doporučuje se kombinovat tyto základní druhy zavazadel:
- cestovní kufr (na kolečkách) nebo cestovní tašku (na kolečkách) v objemu cca 35 a více litrů
- batoh (případně tašku na ramena)
- malá příruční taška, ledvinka
- bezpečnostní pouzdro na doklady nebo peníze
K zavazadlům existuje celá řada praktických doplňků, na které bychom neměli zapomenout. Jsou to zejména:
- zavazadlové jmenovky
- váhy na zavazadla
- zámky na zavazadla
Nákupní tipy:
Mapy, průvodce a slovníky
Mít sebou na cestách přehlednou mapu nebo průvodce je veliká výhoda a pomoc jak při hledání nějakého místa a trasy, tak i při pořizování zápisků z Vaší cesty.
I když si dnes můžete do chytrého telefonu nebo tabletu stáhnout prakticky jakoukoliv mapu, průvodce nebo i slovník, mají stále tradiční papírové podoby své kouzlo a své výhody. Nevyžadují připojení k internetu (nebo nezabírají místo v paměti) a nespotřebovávají baterie. Navíc jsou rychleji při ruce a jsou mnohdy přehlednější a podrobnější. A také Vám pak mapy a průvodce budou Vaší cestu neustále připomínat.
Neméně jistě využijete třeba i jen základní slovník, který Vám umožní m.j. navázat kontakty nebo komunikovat při krizových situacích.
Nákupní tipy:
Záznamová technika a ostatní elektronika
Záznamová technika a další elektronika patří v dnešní době k tomu zásadnímu vybavení, na které by jste neměli zapomenout. Umožní Vám zachytit skvělé okamžiky z Vaší cesty a podělit se pak o ně s přáteli. Umožní Vám také (pokud si to samozřejmě přejete), být v průběhu Vaší cesty ve spojení se světem.
Pamatujte ale na to, že čím více těchto zařízení sebou vezmete, tím více budete mít starostí s jejich bezpečím a s udržováním jejich provozu. Jejich váha a objem je také nezanedbatelná okolnost.
Některá zařízení mohou být použita pro více funkcí a nahradit tak zařízení jiná, i když ne vždy ve stejné kvalitě a se stejným pohodlím.
Základní elektronická zařízení:- mobilní telefon - smartphone
- tablet
- přenosný počítač - laptop
- digitální fotoaparát (kompaktní nebo zrcadlovka)
- digitální kamera (klasická nebo tzv. akční GO kamera)
- příslušenství, to jsou náhradní paměťové karty, náhradní baterie, bateriové nabíječky, externí baterie, USB flash disk a propojovací kabely, čistící hadříky a štětečky, selfie hůl
Ostatní elektronická a elektrická zařízení:- elektronická čtečka knih
- zásuvkový adaptér, nejlépe s USB konektorem
- LED svítilna, nejlépe "čelovka"
- sluchátka
Nákupní tipy:
Zdravotnické a hygienické potřeby
Zdravotnické potřeby
Pokud máte v plánu cestování mimo většíměsta (ale raději vždy), je dobré připravit si lékarničku první pomoci. To Vám ušetří případné návštěvy lékaře nebo lékáren a ulehčí nepříjemné situace vznikající při zdravotních problémech.
Co si zabalit?:
- léky, které užíváte na předpis, včetně poznamenaných názvů jejich účinných látek
- léky pro prevenci Malárie, pokud jsou v dané oblasti třeba a rozhodli jste se je užívat
- léky proti průjmu
- léky proti alergii
- léky proti kinetóze
- léky na bolesti nebo horečky
- mírné projímadlo
- léky proti kašli - na vykašlávání
- léky proti překyselení žaludečních šťáv
- antibakteriální masti nebo krémy
- oční kapky
- základní položky první pomoci (náplasti, obvazy, gáza, bandáž, antisepticka, pinzeta, nůžky)
- krém na sluneční spáleniny
- digitální teploměr
- mírné sedativum na podporu spánku
- náhradní injekční stříkačky
Nákupní tipy:
Potřeby pro kempování
Ne každý dává přednost ubytování v kamenných zařízeních. Rád se o dovolené vydá za dobrodružstvím s plátěným přístřeškem, celtou a karimatkou. V dnešní době je na trhu dostatek potřeb pro tyto milovníky kempování.
Nedílnou součástí vybavení pro kempování je také nádobí, případně potřeby na grilování, vařiče, chladící boxy. Vaše kulinářské dovednosti jistě ocení všichni členové výpravy. Kromě nádobí je potřebný také nábytek, různé druhy lamp a svítilen. A pro dokonalou relaxaci také houpací síť případně hamak.
Přibalit můžete také trekové hole pro Vaše procházky přírodou, případně kajak a vodácké potřeby pro Vaše radovánky na vodě....
A Ti z Vás, kteří dávají přednost tichu a samotě, jistě nezapomenou na potřeby pro rybaření.
Nákupní tipy:
Ostatní potřebné věci (vše co se nevešlo do předchozích kapitol)
Aby byl seznam věcí které bychom si měli vzít na cesty úplnější, je třeba se zmínit o následujících potřebách, jejichž "nepřítomnost" by nás někdy mohla mrzet:
- poznámkový blok a psací potřeby
- sluneční brýle
- šicí potřeby - šitíčko
- špunty do uší a oční maska
- uzavíratelné plastové sáčky
- malý cestovní ručník
- láhev na tekutiny nebo termoska
- dalekohled
- nafukovací krční polštářek
- pláštěnka a deštník
- kombinovaný nářaďový nůž
Nákupní tipy: