-
Můžete se vykoupat v Atlanském i v Tichém oceánu, relaxovat na bílých plážích na ostrovech San Blas, podniknout dobrodružnou cestu na Volcán Barú, prohánět se na lodi mezi ostrovy Bocas del Toro, poučit se o pěstování kávy a pochutnat si na ni v oblasti Boquetu, navštívit národní park La Amistad, kde podnikavější indiáni z kmene Naso spravují bývalý výcvikový tábor Manuela Noriegy nebo v národním parku Bastimento pak pozorovat lenochody nebo pralesničky. Přátelskost a otevřenost místních lidí, kteří se ještě nestačili zkazit moderní civilizací určitě stojí za návštěvu téhle země.
Díky výhodné zeměpisné poloze patří mezi nejbohatší státy Latinské Ameriky, na druhé straně tento vysoký stupeň ekonomického rozvoje a americký dolar, kterým se tady platí, je Panama poměrně drahá.
Hlavním městem Panamy je Ciudad de Panamá (Panama City), leží na pobřeží Panamského zálivu, východně od ústí Panamského průplavu do Tichého oceánu. V tomto kosmopolitním městě žijí téměř dvě třetiny všech Panamců. Panama City je město protikladů, najdeme zde staré jádro, změť krásně opravených koloniálních domů i zchátralých ruin, na druhé straně jen 4 km vzdálené, do nebe tyčící se mrakodrapy v bankovní čtvrti.
Panama leží na pevnině ve tvaru "S" mezi Kostarikou a Kolumbiíí. Svou polohou, kde se spojují dva kontinenty (severní a Jižní Amerika) a dva ruzné oceány je důležitým obchodním mezinárodním uzlem.
Panama se rozprostírá v tropickém pásmu. Tomu dpovídají vysoké teploty po celý rok, dosahují mezi 25 a 32 °C. Nižší teploty jsou jedině na vrchovině Chiríquí, průměrná teplote je zde 19 °C. Úhrn srážek se podstatně liší na karibské a na tichomořské straně. Na karibském pobřeží číní úhrn srážek 2500 - 4000 mm, kdežto u Tichého oceánu je to pouze 1500 mm. Nejvhodnější doba na návštěvu Panamy je období sucha od půlky prosince do dubna, takzvané verano (léto). Změna roční doby je znatelná pouze na tichomořské straně hor, u karibiku může pršet celý rok, zejména pak v oblasti Bocas del Toro, kde jsou tropické lijáky na denním pořádu. Období od května do prosince je známé ja invierno (zima), panuje tady pořád stejné horko a hojně prší.
Odkazy :- Wikipedie - Panama : https://cs.wikipedia.org/Panama
- Ministerstvo zahraničních věcí - Panama : http://www.mzv.cz/panama
- Oficiální turistický portál Panama : http://www.visitpanama.com/
-
Měna
Zákonným platidlem v Panamě je panamská balboa a to od roku 1904, druhým zákoným platidlem je americký dolar. Od počátku je balboa pevně navázaná na dolar, 1 balboa = 1 dolar. Bankovky panamské balboy neexistují, v oběhu jsou pouze dolarové bankovky.
Používanější v zemi je americký dolar, balboa pouze doplňuje americké mince. V oběhu jsou tedy jak americké tak panamské mince, panamské mince hodnotami (1, 5, 10, 25 a 50) odpovídají hodnotám amerických centů.Víza a další dokumenty
Občané ČR, držitelé platných českých cestovních dokladů s minimální platností 6 měsíců mohou vstupovat na území Panamské republiky a přechodně tam pobývat bez víz až 6 měsíců, není-li účelem pobytu výkon výdělečné činnosti. Po 6 měsících je nutno vycestovat ze země. Ke vstupu do Panamy je vyžadován cestovní pas s platností nejméně 6 měsíců. Při cestě automobilem nebo jiným motorovým vozidlem jsou vyžadovány řidičský průkaz, doklad o vlastnictví automobilu či motor. vozidla a lodní konosament v případě cestování lodí.
Úplná informace : http://www.mzv.cz/visaCelní a devizové předpisy
Od dovozního cla je osvobozeno zboží, které nemá obchodní charakter a je vzhledem k druhu a množství určeno k uspokojování potřeb cestujícího (např. svršky, věci osobní potřeby, léky, sportovní potřeby, videokamera, fotoaparát a pod.). Speciální předpisy se vztahují na dovoz a vývoz střelných zbraní, rostlin a zvířat. Při převozu přes hranice je třeba přihlásit sumu vyšší než 10.000 USD.
Úplná informace : http://www.mzv.cz/duty
Kontaktní český úřad : www.mzv.cz/kontaktni_cesky_urad
Aktuální podmínky pro vstup a pobyt najdete na serveru Ministerstva zahraničních věcí :
www.mzv.cz/cestovaniPanamská balboa
-
Panamský průplav
Panamský průplav spojující Tichý a Atlantický oceán je bezpochyby považován za největší turistickou atrakci v Panamě. Je úchvatné pozorovat čilý lodní ruch ze zdymadel a ještě lepší je zažít průjezd přímo na lodi. Průplav je dlouhý 81,6 km a široký od 105 do 350m. Vstup z karibské strany se nachází u města Colón, tichomořský u Panama City. Průplav má 6 zdymadel. Voda je do zdymadel napouštěna z umělého Gatunského jezera, přes které kanál také vede. Gatúnské jezero leží na řece Charges, Má rozlohu 430 čtverečních kilometrů, hráz dlouhou tři kilometry, 35 metrů vysokou a 800 metrů širokou. S Atlantským oceánem (do přístavu Cristobal) je jezero spojeno kanálem, který má tři plavební komory a je dlouhý jedenáct kilometrů. S Tichým oceánem (přístav Balboa) je spojuje patnáct kilometrů dlouhý kanál rovněž se třemi plavebními komorami.
Už v 16. století, kdy španělé založili osadu Panama City, podnikali dobyvačné výpravy na sever a jih po pobřeží, po dobytí Peru pak začala sloužit jako překladiště, odkud putovalo bohatství Incké říše do Španělska, náklad přenášely karavany mezků z Panama City do Portobela na karibském pobřeží. Zlatá horečka v Kalifornii v roce 1849, kdy přes Panamskou šíji začali proudit davy zlatokopů, pro které byla cesta lodí do Panamy, pak zemí, pak opět lodí daleko méně obtížná a rychlejší než cesta přes celou Severní Ameriku, byla impulsem pro jednu americkou společnost vystavět přes Panamskou úžinu železnici. Tato železnice byla i přes obtížnost projektu (při stavbě zemřelo tisíce dělníků) v roce 1855 dokončena.
V roce 1881 odkoupili od kolumbijské vlády (Panama byla v té době součástí Kolumbie) koncesi na výstavbu průplavu Francouzi a společnost Compagnie Universelle du Canal pod vedením architekta Ferdinand Lessepse začala s výkopovými prácemi. Projekt vybudovat kanál na úrovni moře byl kvůli neprostupnému terénu, bažinám a sesuvům půdy, technicky neproveditelný, navíc při stavbě propukla epidemie žluté zimnice a malárie, kdy zemřelo na 20000 dělníků. Po 9 letech společnost a následně celý projekt zkrachoval. Spojené státy tehdy za 40 milionů dolarů zakoupily zbývající francouzský majetek a stroje.
Ze stavby Panamského průplavu
Spojené státy se v roce 1901 nedohodly s Kolumbiíí na smlouvě o dostavbě kanálu, proto Spojené státy pomohly zinscenovat revoluci vedenou podnikateli z Compagnie Nouvelle du Canal de Panama, která držela kolumbijskou koncesi na zbudování průplavu. Když mělo dojít k vylodění kolumbijských sil, zabránil tomu americký dělový člun. Počátkem listopanu 1903 byla vyhlášena Panamská republika a krátce nato byla sjednána nová smlouva o průplavu, která zaručovala Spojeným státům kontrolovat průplav včetně šestimílového pásu území na obou jeho březích. Za to měla Panama obdržet jednorázově 10 milionů dolarů a dále roční nájem ve výši čtvrt milionu dolarů. Slavnostní otevření kanálu se konalo 15. srpna 1914, ale obchodním lodím byl Panamský průplav otevřen až v roce 1920.V roce 1977 uzavřená dohoda mezi USA a Panamou stanovila 31. prosince 1999 den, kdy bude Panamský průplav předán do správy Panamské republice. Spojené státy si ponechaly právo vojensky intervenovat i po roce 2000, v případě, že by byla ohrožena neutralita průplavu. Od roku 2010 probíhají práce na rozšíření Panamského průplavu, aby zde mohly proplouvat i lodě s vyšší tonáží. V roce 2014 oslavil kanál 100 let od svého otevření.
Samotný kanál si nejlépe prohlédnete z lodní paluby, další možností je autobus, po silnici jezdí až 8 spojů denně, případně můžete využít Transpanamskou železnici, která vede podél východního břehu kanálu.
V kostce
- Od otevření v roce 1914 proplulo průplavem asi 819 000 lodí.
- Výstavba průplavu stála Američany 352 000 000 dolarů, spolu s francouzskou investicí činila 639 000 000 dolarů, což odpovídá 7 miliardám dnešních
- Ročně nyní proplouvá průplavem 13000 až 14000 lodí.dolarů.
- Každý rok se průplavem převeze 190 milionů tun nákladu.
- Poplatky za proplutí představují ročně 470 milionů dolarů.
- Pokud lodě nemusejí čekat, trvá cesta průplavem osm až deset hodin.
- Skutečná doba se však kvůli čekání prodlužuje průměrně na čtyřiadvacet hodin.
- Rekordní mýtné ve výši 331 000 dolarů zaplatila loď Disney Magic
- Denní kapacita 48 lodí
Oficiální stránky Panamského průplavu - www.pancanal.com
-
Cestovní kanceláře naplní Vaše sny. Pokud si zakoupíte jejich služby, zajistíte si veškerý servis a pohodlí. Spolehlivé a kvalitní cestovní kanceláře Vám přinesou zejména tyto výhody:
- Úsporu času a komplikací proti individuálně zajišťované cestě.
- Spolehlivou dopravu na místo i zpět, včetně přesunů v případě poznávacích zájezdů. Česky mluvícího průvodce.
- Pomoc v jakýchkoliv nesnázích během celé doby trvání Vaší cesty.
- Možnost reklamace případných nekvalitních služeb.
- Odstranění rizika případných dodatečných nákladů.
-
V mnoha případech - vzhledem k objemu poptávaných kapacit - lepší cenu než při individuálním zajišťování.
Vzhledem k roustoucí turistické atraktivitě Panamy, pořádají zájezdy v České republice téměř všechny cestovní kanceláře, které se zaměřují na poznávací zájezdy. Často je cesta po Panamě spojená s poznáváním jiných obvykle sousedních států. Zájezdy jsou od 8 až do 30ti dní dlouhé, obsahují většinou největší panamské turistické atrakce, vybrat si můžete ubytování od nížší třídy až po pětihvězdičkové hotely, průvodci zájezdů jsou buď místní ( anglický mluvící) nebo přímo čeští.Cestovní kanceláře pořádající zájezdy do Panamy
-
V případě, že si chcete zařídit cestu individuálně, je možné si v Panamě vybrat z široké nabídky ubytování. Ve velkých městech jako je Panama City, Colón, David a na pobřeží oceánů najdeme ubytování v hostelech, hotelech střední třídy i luxusních čtyčhvězdičkových hotelech. V ostatních menších městech již dražší hotely nenajdete. Ceny se pohybují od 12 do 650 USD za noc.
Možnosti levného ubytování v Panamě
Nejpohodlnější způsob zajištění noclehů a pobytů je využití služeb agentur s on-line rezervačním systémem.
-
Když do Panamy, tak určitě letadlem. Cesta lodí je sice teoreticky také možná, ale přece jen delší. V rámci Panamy jsou možné přesuny letadlem, autobusy, v omezené míře vlakem a automobilem. Po velkých městech je možno využít městskou dopravu nebo taxi.
Trasu z Prahy do Limy, včetně orientačních cen naleznete zde: https://www.rome2rio.com/s/Prague/PanamaLetecká doprava mezistátní
Přímé letecké spojení z Prahy do Panamy neexistuje. Z Prahy ale i z Vídně musíte počítat s minimálně jedním přestupem ( např. s Lufthansou ve Franfurktu nebo s KLM v Amsterdamu a dobou letu minimálně 16 hodin ). Přehled o všech letištích v Panamě získáte zde: https://www.skyscanner.cz/panama
Nákup letenek je možný u několika internetových prodejců :
Nákup letenek je možný u několika internetových prodejců :
Letecká doprava vnitrostátníVzdálenosti mezi vnitrostáními letišti nejsou příliš velké ( cca 300 km ) a tak se zjednoho na druhé dostanete za asi 1 hodinu (jen let). Je tedy otázkou zda se to časové i finančně vyplatí. Např. letenka z letiště Panama City do Davidu stojí cca 2 500 Kč. Pokud usoudíte že ano, můžete letět s národním dopravcem - Copa Airlines nebo regionálním dopravcem - Air Panama.
Doprava vypůjčeným osobním automobilem
Ve velkých městech a na letištích si můžete vypůjčit automobil. Teoreticky je možné řídit 90 dnů s českým řidičským průazem, ale lepší je mít průkaz mezinárodní. Musíte si dát pozor na nízkou kvalitu vedlejších komunikací a také víceméně chaotickou dopravu. Ceny se liší podle místa vypůjčení a jednotlivých půjčoven. Pokud znáte přesný termín vyzvednutí a vrácení je lepší objednat si auto předem přes internet, kdy budou ceny asi nižší a auto podle vlastního výběru by mělo být připravené. Při rezervaci ať už na místě nebo předem si musíme dát pozor zejména na druh pojištění ( nejlepší i když dražší je plné pojištění ), případnou nutnost vrácení auta s plnou nádrží a taky věk řidiče ( 23 - 25 let v závislosti na půjčovně a druhu auta).
Internetová rezervace :
Autobusová dopravaV současnosti existuje v Panamě jen jedna železniční trať, a to Panama Canal Railway. Tato trať spojuje města Panama City a Colón. Trasa se táhne 76,6 km přes Panamskou šíji, v podstatě paraelně s Panamským průplavem. Je to nejstarší transkontinentální železnice na světě. Je provozována společností Panama Canal Railway Company. Web společnosti: http://www.panarail.com/home.html
Její trasu si můžete prohlídnout na obrázku: https://upload.wikimedia.org/Panama_Canal_Railway
Taxi doprava
Doprava taxíkem je poměrně spolehlivá a rychlá. Taxíky nemají taxametr. Tarify jsou stanoveny úředně na základě toho, v jaké části města pojedete. Taxikář by měl mít tabulku, na které bude vidět výše jízdného a musí Vám ji ukázat na požádání. Domluvit si cenu předem je účinný způsob jak předejít podvodům.
Kromě taxíků funguje v Panama City i sliužba UBER.
-
První hodiny a dny po návratu domů mohou být obtížné, ale krásné. Jsme opět doma, plni zážitků a dojmů... Většinou je zapotřebí "znovunastavit" domácí čas, odpočinout si po cestě, vybalit, vyprat a dostat se opět do pracovního režimu. Proto je dobré postupovat podle níže uvedených doporučení.
S klidným návratem bychom měli počítat už před odjezdem. Naplánujte si raději dovolenou delší o jeden den, který lze využít právě na aklimatizaci a vyřízení nutných činností spojených s příjezdem domů. Pomůže také, že jste si uklidili již před odjezdem a vrátíte se do čistoty a pořádku.
Až doženete spánek a navštívíte obchod s potravinami, nezapomeňte také věnovat pozornost svému zdraví. Zvlášť pokud se necítíte příliš dobře. Nejčastější při návratu jsou střevní potíže, horečka nebo kožní vyrážky. Ale i pokud nemáte žádné nežádoucí problémy, měli byste navštívit svého praktického lékaře nebo lékaře cestovní medicíny.
Hned jak budete mít chvilku času, vytvořte si seznam všeho, co jste měli na cestě sebou, ale nenosili jste to nebo nepoužívali. Nechte tento seznam ve Vašem kufru, takže to bude první věc kterou uvidíte, když budete přemýšlet, co zabalit pro příští cestu.A hlavně - podělte se o své vzpomínky. Své zážitky zhmotněte a nechejte si vytisknout fotografie, kalendáře, fotoknihy nebo fotoobrazy z Vašich cest. Vaše vytištěné příběhy budete mít vždy po ruce, když si budete chtít své cesty připomenout nebo se pochlubit rodině a přátelům.
Některé z firem, které pro Vás tiskové služby zajistí představujeme níže:
A pak už nezbývá než začít plánovat další cestu !!! A tyto stránky ať jsou Vám inspirací...
-
Padesátdevět doporučení, na co nezapomenout před cestou.
Existují průzkumy, které uvádějí, že díky cestovní horečce mnoho lidí zapomene před odjezdem i na základní úkony, jako je např. odpojit domácí spotřebiče ze zásuvek, zamknout dům, zaopatřit svá domácí zvířata a pod.
Nestaňte se jedním z nich.
Určitě si nepřejete v průběhu Vaší cesty zjistit, že jste podcenili její přípravu a máte problém, který na místě jen velmi těžce vyřešíte. Proto je dobré, si před odjezdem pečlivě zkontrolovat následující doporučení a zajistit si tak hladký průběh své dovolené.(Samozřejmě, budete-li cestovat například na tři dny na Slovensko, všechna doporučení určitě nevyužijete - vždy bude záležet na charakteru Vaší cesty a Vašem individuálním posouzení.)
Zabezpečení domova po dobu Vaší cesty
-
Jakmile budete znát přesné datum cesty, zajistěte si hlídání Vašeho domácího mazlíčka a obraťte se na chovatelskou stanici, psí hotel nebo samozřejmě na příbuzné či známé. V současné době již existuje mnoho zařízení, která se o Vaše psy nebo kočky postarají, jako je například:
-
Připravte rostliny na svou dovolenou. Nejspolehlivější způsob je poprosit o péči někoho z rodiny nebo dobrých známých. Chystáte-li se vyrazit na delší dobu než týden, je tento způsob jediný možný, neboť všechny rostliny takovou dobu téměř určitě nepřežijí. Při kratší nepřítomnosti je ovšem možné zmenšit riziko uhynutí několika technickými opatřeními, jako je např. přestěhování z dosahu přímého světla do tmavšího a chladnějšího prostředí, bohaté zalití bezprostředně před odjezdem, použití samozávlahových zařízení - knotů, truhlíků a pod. nebo zvýšení vlhkosti v místnosti odpařovací nádobou. Podrobnější informace naleznete třeba v článku http://abecedazahrady.dama.cz/clanek/pripravte-rostliny-na-svou-dovolenou.
-
Před odjezdem prověřte, že máte zavřena všechna okna a při odchodu nezapomeňte zamknout vstupní dveře. Nezatahujte žaluzie a záclony, protože jinak vzbudíte dojem, že nejste doma a přilákáte tak nezvané hosty. Proto taky nezapomeňte pověšené prádlo na balkoně.
-
Požádejte sousedy, známé nebo příbuzné aby občas vybrali Vaší poštu. Nebo si před odjezdem na poště vyřiďte průkazku příjemce. Ta opravňuje pověřené osoby k převzetí doporučené pošty na Vaše jméno (mimo zásilky do vlastních rukou). Je také možné přesměrovat Vaši poštu na náhradní adresu.
-
Domácí spotřebiče si rovněž zaslouží pozornost. Můžete snížit náklady na Vaší dovolenou tím, že je vypnete ze zásuvky. Nebudou spotřebovávt energii a také je ochráníte před případným zásahem bleskem. I spotřebiče v pohotovostním režimu stále spotřebovávají energii. Je vhodné rovněž uzavřít přívod vody a plynu, protože případná havarie způsobí mnoho problémů.
-
Snižte nebo zvyšte (podle ročního období a bydliště) požadovanou teplotu na Vašem termostatu pro vytápění.
-
Snižte požadovanou teplotu na Vašem ohřívači užitové vody.
-
Zkontrolujte si, zda máte zaplaceny všechny účty, které budou mít splatnost během Vaší nepřítomnosti a nechcete, nebo nemůžete je platit na cestách.
-
Vyprázdněte lednici od rychle se kazících potravin.
-
Dejte náhradní klíče od domu - bytu někomu z Vaší rodiny.
Péče o zdraví
-
Je důležité, zejména před cestami do exotických destinací, navštívit některé z center cestovní medicíny. Zde Vám lékař dopručí nejen potřebná očkování, ale i zdravotnické vybavení na cestu a poradí prevenční kroky. Vzhledem k nutnosti stihnout všechna možná očkování je nutné tuto návštěvu uskutečnit cca 8 týdnů před zahájením cesty. A nenechte si nikým namluvit, že očkování jsou vyhozené peníze.
Podrobnější informace o možnostech očkování se dočtete na stránkách:
-
Jakmile budete znát přesné datum cesty, zajistěte si hlídání Vašeho domácího mazlíčka a obraťte se na chovatelskou stanici, psí hotel nebo samozřejmě na příbuzné či známé. V současné době již existuje mnoho zařízení, která se o Vaše psy nebo kočky postarají, jako je například:
-
Není to snadné sbalit se na cesty zvláště když nemáte představu o tom, co Vás čeká. Pro některé je to dokonce veliký stres. Proto se chceme pokusit následujícími doporučeními tento proces aspoň trochu zjednodušit, i když je jasné, že každý jsme jiný a také každý pojedeme jinam.
Nicméně je zajimavé, že u 95% cestovatelů jsou jejich potřeby velmi podobné, bez ohledu na navštívenou destinaci i délku pobytu.
Níže uvedený seznam by měl svým rozsahem pokrýt většinu potřeb na cesty, i když určitě nemůže pokrýt všechny eventuality a okolnosti.
Není ale naprosto nutné ho celý respektovat, zvláště když jedete třeba na pár dnů navštívit Slovensko. Je dobré si také uvědomit, že v dnešním světě i v těch nejméně rozvinutých zemích seženete vše co budete potřebovat jen s bankovní kartou (za předpokladu, že jsou v bance na této kartě peníze).
A poslední obecná rada zní: Nejšťastnější cestovatel je ten, který má s sebou ta nejlehčí a nejméně objemná zavazadla.
Oblečení
V prvé řadě je třeba, aby Vaše oblečení bylo ve slušné kvalitě, pokud možno víceúčelové a takové, aby jste se v něm cítili dobře a pohodlně. Mělo by být také lehké a málo objemné.
Z hlediska úspory místa si uvědomte, že zdá-li se Vám doma divné nosit jeden kus oblečení dva dny po sobě, na cestách Vám to tak rozhodně nepřijde.
Je dobré také myslet na to, že pokud jedete do zemí s odlišnou kulturou nebo jiným náboženstvím, nebudete si brát sebou trička s nápisem např.: I LOVE USA. V těchto případech je dobré přibalit i oděv zahalující ramena nebo nohy.V posledních desetiletích došlo k velkým inovacím oblečení pro cestovatele. Toto oblečení je méně náchylné k opotřebení i zašpinění a vykazuje i dobré vlastnosti po stránce nasákavosti nebo odvětrání. I když je dražší, rozhodně by se tato investice vyplatí.
Základní typy oblečení představují:- trička s krátkým rukávem (nejlépe z merino vlny), alternativně košile s krátkým rukávem nebo oboje
- trička s dlouhým rukávem (nejlépe z merino vlny), alternativně košile s dlouhým rukávem nebo oboje
- ultra lehká péřová bunda, sbalitelná do velikosti většího pomeranče (i v těch nejteplejších krajích jsou místa a období, kdy je chladno)
- mikro fleecová mikina
- tenká, vodě a větru odolná bunda
- kalhoty, legíny (lehké, rychleschnoucí), s dlouhými, třičtvrtečními nebo krátkými nohavicemi
- sukně, krátké nebo dlouhé
- spodní prádlo - trenýrky, slipy, kalhotky, podprsenky, ponožky
- pokrývka hlavy, rukavice, šála, šátek
Nákupní tipy:
Obuv
Kolik starostí budete mít na cestách bude záležet také na tom, kolik a jakých párů obuvi jste si sebou vzali. Boty si sobě totiž nejsou rovny co do jejich váhy, pohodlí nebo vodovzdornosti. Nejlepším doporučením je vzít si sebou dva páry bot, jeden přímo na nohy a jeden do zavazadla.
K definitivnímu rozhodnutí ale musíte vzít do úvahy charakter Vaší cesty, podnebí cílové destinace a taky aktivity, které budete provozovat.
Doporučuje se kombinovat tyto druhy obuvi:- žabky
- sportovní sandály
- tenisky
- turistické boty
Nákupní tipy:
Zavazadla
Volba zavazadel je pro náš pocit z cestování jednou ze zásadních rozhodnutí. Čím je zavazadlo menší, tím méně zranitelní, šťastnější a svobodnější se budete cítit. Pokud nevěříte, že je možné stlačit objem zavazadla na cca 40 l, budete asi muset absolvovat první cestu s větším zavazadlem. A až si před další cestou vzpomenete, jak jste při jeho zvedání vydávali řev raněného tygra, snad se Vám povede zabalit zavazadlo menší.
Doporučuje se kombinovat tyto základní druhy zavazadel:
- cestovní kufr (na kolečkách) nebo cestovní tašku (na kolečkách) v objemu cca 35 a více litrů
- batoh (případně tašku na ramena)
- malá příruční taška, ledvinka
- bezpečnostní pouzdro na doklady nebo peníze
K zavazadlům existuje celá řada praktických doplňků, na které bychom neměli zapomenout. Jsou to zejména:
- zavazadlové jmenovky
- váhy na zavazadla
- zámky na zavazadla
Nákupní tipy:
Mapy, průvodce a slovníky
Mít sebou na cestách přehlednou mapu nebo průvodce je veliká výhoda a pomoc jak při hledání nějakého místa a trasy, tak i při pořizování zápisků z Vaší cesty.
I když si dnes můžete do chytrého telefonu nebo tabletu stáhnout prakticky jakoukoliv mapu, průvodce nebo i slovník, mají stále tradiční papírové podoby své kouzlo a své výhody. Nevyžadují připojení k internetu (nebo nezabírají místo v paměti) a nespotřebovávají baterie. Navíc jsou rychleji při ruce a jsou mnohdy přehlednější a podrobnější. A také Vám pak mapy a průvodce budou Vaší cestu neustále připomínat.
Neméně jistě využijete třeba i jen základní slovník, který Vám umožní m.j. navázat kontakty nebo komunikovat při krizových situacích.
Nákupní tipy:
Záznamová technika a ostatní elektronika
Záznamová technika a další elektronika patří v dnešní době k tomu zásadnímu vybavení, na které by jste neměli zapomenout. Umožní Vám zachytit skvělé okamžiky z Vaší cesty a podělit se pak o ně s přáteli. Umožní Vám také (pokud si to samozřejmě přejete), být v průběhu Vaší cesty ve spojení se světem.
Pamatujte ale na to, že čím více těchto zařízení sebou vezmete, tím více budete mít starostí s jejich bezpečím a s udržováním jejich provozu. Jejich váha a objem je také nezanedbatelná okolnost.
Některá zařízení mohou být použita pro více funkcí a nahradit tak zařízení jiná, i když ne vždy ve stejné kvalitě a se stejným pohodlím.
Základní elektronická zařízení:- mobilní telefon - smartphone
- tablet
- přenosný počítač - laptop
- digitální fotoaparát (kompaktní nebo zrcadlovka)
- digitální kamera (klasická nebo tzv. akční GO kamera)
- příslušenství, to jsou náhradní paměťové karty, náhradní baterie, bateriové nabíječky, externí baterie, USB flash disk a propojovací kabely, čistící hadříky a štětečky, selfie hůl
Ostatní elektronická a elektrická zařízení:- elektronická čtečka knih
- zásuvkový adaptér, nejlépe s USB konektorem
- LED svítilna, nejlépe "čelovka"
- sluchátka
Nákupní tipy:
Zdravotnické a hygienické potřeby
Zdravotnické potřeby
Pokud máte v plánu cestování mimo většíměsta (ale raději vždy), je dobré připravit si lékarničku první pomoci. To Vám ušetří případné návštěvy lékaře nebo lékáren a ulehčí nepříjemné situace vznikající při zdravotních problémech.
Co si zabalit?:
- léky, které užíváte na předpis, včetně poznamenaných názvů jejich účinných látek
- léky pro prevenci Malárie, pokud jsou v dané oblasti třeba a rozhodli jste se je užívat
- léky proti průjmu
- léky proti alergii
- léky proti kinetóze
- léky na bolesti nebo horečky
- mírné projímadlo
- léky proti kašli - na vykašlávání
- léky proti překyselení žaludečních šťáv
- antibakteriální masti nebo krémy
- oční kapky
- základní položky první pomoci (náplasti, obvazy, gáza, bandáž, antisepticka, pinzeta, nůžky)
- krém na sluneční spáleniny
- digitální teploměr
- mírné sedativum na podporu spánku
- náhradní injekční stříkačky
Nákupní tipy:
Potřeby pro kempování
Ne každý dává přednost ubytování v kamenných zařízeních. Rád se o dovolené vydá za dobrodružstvím s plátěným přístřeškem, celtou a karimatkou. V dnešní době je na trhu dostatek potřeb pro tyto milovníky kempování.
Nedílnou součástí vybavení pro kempování je také nádobí, případně potřeby na grilování, vařiče, chladící boxy. Vaše kulinářské dovednosti jistě ocení všichni členové výpravy. Kromě nádobí je potřebný také nábytek, různé druhy lamp a svítilen. A pro dokonalou relaxaci také houpací síť případně hamak.
Přibalit můžete také trekové hole pro Vaše procházky přírodou, případně kajak a vodácké potřeby pro Vaše radovánky na vodě....
A Ti z Vás, kteří dávají přednost tichu a samotě, jistě nezapomenou na potřeby pro rybaření.
Nákupní tipy:
Ostatní potřebné věci (vše co se nevešlo do předchozích kapitol)
Aby byl seznam věcí které bychom si měli vzít na cesty úplnější, je třeba se zmínit o následujících potřebách, jejichž "nepřítomnost" by nás někdy mohla mrzet:
- poznámkový blok a psací potřeby
- sluneční brýle
- šicí potřeby - šitíčko
- špunty do uší a oční maska
- uzavíratelné plastové sáčky
- malý cestovní ručník
- láhev na tekutiny nebo termoska
- dalekohled
- nafukovací krční polštářek
- pláštěnka a deštník
- kombinovaný nářaďový nůž
Nákupní tipy: