-
Káthmándú
Káthmandú - úžasné a fascinující hlavní město Nepálu. Město, kde se na některých místech zastavil čas někde ve středověku nejen díky úzkým uličkám bez kanalizace, ale i svými obyvateli. Na jiném místě se setkáte s čilým turistickým ruchem, se spoustou hotýlků a barů, obchůdku, pouličních prodavačů a dopravních prostředků. Potkáte zde také pro nás nezvyklé svaté muže, procházející se krávy a psi na ulicích. Chrámy ve městě jsou většinou zdobené květinami...
Káthmándú leží v nadmořské výšce asi 1400 metrů v údolí centrálního Nepálu. V káthmánské aglomeraci žije cca 2,5 miliónů obyvatel, v samotném Káthmándú asi 1 milión obyvatel. Město je rovněž ekonomickým centrem země. Historie města, doložená archeologickými nálezy začíná před cca 2000 lety. Většina obyvatel vyznává hinduismus, ale existence i dalších náboženství, buddhismu a šamanismu, dává městu kosmopolitní charakter. Hovoří se nejčastěji nepálsky, ale i angličtinou se s některými obyvateli domluvíte. V Káthmándú začínají turistické cesty většiny návštěvníků Nepálu.
Poškození infrastruktury v Káthmandú při zemětřesení v dubnu 2015 nebylo rozsáhlé a pouze malý počet silnic byl uzavřen. Právě teď Káthmándú potřebuje mnoho návštěvníků, aby pomohli obnovit turistický aspekt ekonomiky.Kam v Káthmándú a okolí
-
Thamel
-
V této čtvrti Káthmándú se zdržuje většina turistů a proto ji nemůžete minout ani Vy. Spousta hotýlků a hotelů, barů, internetové kavárny, obchody a pouliční prodavači, vše natěsnáno vedle sebe. Je zde také nejvíce zprostředkovatelských agentur. Je zde také bohatý noční život, turisté, kteří se vrátili za svých treků oslavují vítězství nad horami.......
-
Až budete unaveni procházkou nebo se budete večer vracet na hotel, nenechte si ujít jízdu rikšou. Věřím, že se pro Vás stane nezapomenutelným zážitkem.
-
Durbar Square
Toto "palácové" náměstí s čtvercovým půdorysem tvoří centrum Káthmándú. Nachází se zde úžasné chrámy s nádhernými dřevořezbami, které dokumentují řemeslné dovednosti névárských umělců a řemeslníků po několik staletí.
Stojí zde také sídlo živoucí bohyně Kumari. Tento kult nedospělé dívky, která je uctívána jako živoucí ztělesnění hinduistické bohyně, má kořeny sahající až do středověku.
Vstup je za poplatek, ale rozhodně tuto část města Káthmándú nenechte stranou. Vaše peníze pomohou k opravám škod vzniklých při zemětřesení v roce 2015.
-
Freak Street
Tato ulice neoplývá zrovinka historickými památkami, ale má zajímaou historii sama o sobě. V šedesátých a sedmdesátých letech minulého století to byl "ráj na zemi" pro příznivce marihuany a hašiše. Celá ulice i okolí bylo provoněno kouřem z dýmek a cigaret. Prodej byl naprosto legální a tato volnost přitahovala další a další cestovatele "hašišáky". V roce 1974 však byl prodej drog zakázán a ulice se stala docela normální ulicí.
-
Svajambúnáth
Tento chrámový buddhistický komplex se nachází na pahorku asi dva kilometry od Thamelu. Je postaven na místě, kde se pravděpodobně odehrávaly primitivní náboženské rituály už před tisícem let. Celá stupa je ukázkou buddhistické symboliky: bílá polokoule znamená prvek ženství, ve kterém vznikl život, pozlacený kvádr představuje mužskou sílu - falus. Namalované oči, které se dívají do všech světových stran symbolizují prapůvodního Buddhu, nos zase jednotu. Věřící obcházejí stupu vždy po směru hodinových ručiček. Přichází sem mnoho poutníků a pobíhá tu také mnoho opic. Zkrátka pastva pro oči.....
-
Pashupatináth
Severovýchodně od Káthmándú, asi 5 kilometrů, leží na břehu posvátné řeky Bagmati chrámový komplex Pashupatináth. Pashupatináth Temple je nejstarší hinduistický chrám v Káthmándú. Vznik Chrámu spadá až do doby 400 let před naším letopočtem. Celá tato chrámová zóna je zahrnuta do světového kulturního dědictví UNESCO. Při zemětřesení v roce 2015 zůstal hlavní chrámový komplex Pashupatinath a svatyně sanctorum nedotčená, ale některé z vnějších objektů v byly poškozeny.Pashupatináth je ovšem známý také kvůli pohřebním ghátům se spalovacími hranicemi. Zemřít a být spálen na hranici právě tady znamená osvobození z koloběhu života. Popel zesnulých je smeten do řeky. Na druhou stranu na schodištích lemujících řeku se lidé rituálně očišťují.
Officiální web města Káthmándú : www.kathmandu.gov.np/en
Galerie Káthmándú a okolí -
-
Do Nepálu se dostanete samozřejmě letecky. Delší přesuny v rámci Nepálu jsou uskutečnitelné v prvé řadě autobusem nebo do vybraných destinací letecky. Po jednotlivých městech je možné se přemisťovat rovněž autobusy, taxíky, vypůjčeným automobilem nebo vypůjčeným kolem a také samozřejmě rikšou.
Letecká doprava mezistátní
Bez mezipřistání se z Prahy ani z Vídně do Nepálu nedostanete. Musíte počítat s minimálně jedním přestupem ( např. s FlyDubai v Dubaji nebo s Turkish Airlines v Istanbulu a dobou letu cca 14 hodin ). Přehled o všech letištích v Indii získáte zde : http://www.skyscanner.cz/letiste-v-nepal.
Nákup letenek je možný u několika internetových prodejců:
N!!!!!!!!!!!
Letecká doprava vnitrostátní
Nejvyužívanější je pravidelná linka Káthmándú - Pokhara. Máte-li plán dostat se blíže horám, pak je možné letět z Káthmándú do Lukly (Tenzing-Hillary airport) nebo do Juphalu. Jestli to dovolí počasí, je možné absolvovat vyhlídkový let z Káthmándú do Himálají (Everest expres). Nepálské letecké společnosti mají poetická jména:
Doprava vypůjčeným osobním automobilem (kolem nebo motorkou)
Pronajmout si auto v Nepálu není až tak velký problém. V zemi působí např. mezinárodní půjčovna SIXT, můžete si auto vypůjčit u místní půjčovny aut nebo u některé cestovní kanceláře. Problém je ale to, že špatným cestám a různým překážkám na nich, se nevyhnete.
Můžete si levně vypůjčit také kolo nebo motorku.
Internetová rezervace:
SIXT
Autopůjčovna SIXT patří mezi nejůspěšnější společnosti v tomto oboru na celosvětovém trhu. V autopůjčovně Sixt si můžete zapůjčit jakékoliv vozidlo. Od malých osobních vozů, vozidel kombi, dodávek a nákladních dodávek po limuzíny, vozy 4x4 a sportovní auta. Autopůjčovna Sixt nabízí ve všech třídách poslední modely vozidel předních světových značek.
Vyberte si své auto: https://www.sixt.com/car-rental/nepal
Autobusová doprava
Autobus je v Nepálu nejpoužívanější dopravní prostředek. Vlivem nepálských nekvalitních cest je ovšem velmi pomalý a nepohodlný, ale právě proto také zároveň svérazný a dobrodružný. Někdy je enormně přeplněný a využívá se proto i místo na střeše. Na delší jízdu je dobré koupit si lístek předem, nejlépe u některé místní cestovní kanceláře, která tento nákup zprostředkuje. Lépe je využít turistické autobusy než místní státní linky.
Jízdenky si můžete on-line zakoupit zde: http://busnepal.com, nebo zde: http://www.nepaltouristbusservice.com
Železniční doprava
V Nepálu tvoří železniční síť dva úseky o délce celkem 59 km. Pro cestující je využíváno 32 km od Jaynagaru do Janakpuru a 21 km od Janakpuru do Bijalpuru. Pro turistiku mají tyto tratě malé využití.
Taxi doprava
Na delší trasy po městech je dobré zvolit taxík, za jehož využití nám nebudou účtovat velké ceny (cca 100 Kč za jízdu z letiště v Káthmándú). Taxíky jsou většinou bílé barvy a hodně malé. Z tohoto důvodu, ale i vlivem špatných cest není jízda moc pohodlná. Sjednejte s řidičem cenu za dopravu předem, vyhnete se dohadování.
Rikša
Rikša, a to buď cyklorikša nebo motorikša, je hlavně v Káthmándú dosti používaným dopravním prostředkem. Pro nás je to ovšem nevšední zážitek a to za cenu cca 10 Kč/km - podle toho, kolik usmlouváte. Rychlost ovšem o moc větší než chůze není. Ale určitě by jste si jízdu rikšou neměli nechat ujít.
-
Měna
Rupie byla zavedena v roce 1932, kdy nahradila původní nepálský mohar v poměru 2 mohary - 1 rupie.
Víza a další dokumenty
Občané České republiky obdrží bez poplatku do pasu (s minimální platností 6 měsíců od data vstupu) vízové razítko, které opravňuje k pobytu v délce do 30 dnů.
Úplná informace: http://www.mzv.cz/asie/nepal/visa.html
Celní a devizové předpisy
Do Nepálu ja zakázano dovážet a z Nepálu vyvážet nepálské rupie. Celní kontrole podléhají na hranicích osobní věci. Je zakázán dovoz mnoha výrobků a komodit (např. vepřové maso, pornografie, střelivo, léky atd.) a omezen dovoz alkoholu a tabákových výrobků.
Úplná informace: http://www.mzv.cz/nepal/duty.html
Kontaktní český úřad: http://www.mzv.cz/nepal/kontaktni_cesky_urad
Aktuální podmínky pro vstup a pobyt: http://www.mzv.cz/nepal/cestovani
Příklady nepálských rupií
-
Osmitisícovky v Nepálu
Ze čtrnácti osmitisícovek na světě se jich na území Nepálu nachází osm, včetně nejvyšší hory světa Mont Everest. Většina turistů přijíždí do Nepálu hlavně kvůli horským velikánům, můžete zde podniknout několikadenní až několikatýdenní treky kolem některé z osmitisícovek nebo vyrazit do základnho tábora některé z nich. K nejoblíbenějším a nejnavštěvovanějším místům v Nepálu patří bezesporu národní park Sagarmatha (Mont Everest), okruh okolo Anapuren a oblast Langtangu a Helambu. Výstup na trekingový vrchol bude jistě pro Vás nezapomenutelným zážitkem a novou životní zkušeností. Samozřejmě je nutno žádat o povolení s patřičným předstihem a také zaplatit zaplatit řádově stovky dolarů. Na trek se můžete vydat individuálně, je to levnější ale dobrodružnější a méně pohodlné. Do nejlákavějších oblastí se pravděpodobně nedostanete, protože jsou přístupné jen pro organizované skupiny. Organizované treky jsou pohodlnější, bezpečnější a podíváte se na místa, kam by jste se sami nedostali. V ceně by měl být vždy zahrnut průvodce, nosiči, strava a nocleh, vstupy do národních parků a doprava.
České agentury: http://www.montana-trekking.cz/himalaje, https://www.world-trek.cz/cs/63-zajezdy-do-nepalu
Nepálské agentury: http://himexnepal.com/destination-1, http://www.3sistersadventuretrek.com/trek/nepal
Pokud nejste trekaři ani účastníci expedice a nevydáte se na některý z vrcholů po svých, nechte se vynést až nad mraky k vrcholkům horských velikánů vyhlídkovým letadlem, které startuje v hlavním městě Nepálu - Káthmandu.
Mount Everest (tibetsky Džomolangma, nepálsky Sagarmátha)
Výška 8 848 m n. n. - nejvyšší hora světaSpolečně s Nepálem, leží i na území Číny (Tibetu). První výstup uskutečnil Edmund Hillary a Tenzing Norgay 29. května 1953. První ženou na vrcholu byla 16. května 1975 Japonka Džunko Tabei. Bez použití kyslíkového přístroje zdolali Everest jako první 8. května 1978 Reinhold Messner a Peter Habeler. Celkem bylo uskutečněno přes 3600 výstupů. Zahynulo cca 210 horolezců.
Šerpa Appa zvládl 21 výstupů na vrchol k roku 2011, nejmladší lezec byl Američan Jordan Romer - 13 let a nejstarší byl Šerpa ve věku 77 let.
V roce 1991 jako první Čech stanul na vrcholu Everestu Leopold Sulovský.
Můžete vystoupat do základního tábora: www.google.com/maps/everest-base-camp
Kančendženga (nepálsky Sewalungma, anglicky Kanchenjunga)
Výška 8 586 m n.m. - třetí nejvyšší hora světaSpolečně s Nepálem, leží i na území Indie. První výstup uskutečnili Gerge Band a Joe Brown dne 25. května 1955. První výstup bez kyslíkového přístroje: dne 16. 5. 1979 Doug Scott, Peter Boardman a Joe Tasker. Celkem uskutečněno cca 200 výstupů, zahynulo na 40 horolezců.
V roce 1981 zdolal tento vrchol poprvé také Ľudovít Záhoranský, slovenský rodák, v době výstupu však žil na Moravě a po rozdělení Československa přijal české občanství.
Lhoce (čínsky Lhozé)
Výška 8 516 m n. m. - čtvrtá nejvyšší hora světaSpolečně s Nepálem, leží i na území Číny (Tibetu). První výstup dne 18.5. 1956 uskutečnili členové švýcarské expedice Ernst Reiss a Fric Luchsinger. Dosud výstup uskutečnilo přes 320 a zahynulo na 11 horolezců.
V roce 1979 zdolal vrchol Lhoce Shar poprvé český horolezec Ivan Exnar.
Makalu (nepálsky Makálu, čínsky Mákálú shán)
Výška 8 462 m n. n. - pátá nejvyšší hora světaSpolečně s Nepálem, leží i na území Číny (Tibetu). Byla poprvé sdolána 15. června 1955 francouzskými horolezci Lionelem Terrayem a Jeanem Couzym. Vrcholu zatím dosáhlo přes 230 horolezců, na 26 jich zahynulo.
Karel Schubert v roce 1976 vystoupil na vrchol Makalu a byl vůbec prvním Čechem, který dosáhl vrcholu osmitisícové hory. Bohužel při sestupu zahynul.
Čo Oju (tibetsky jo-bo-dbu-jag)
Výška 8 021 m n. m. - šestá nejvyšší hora světaSpolečně s Nepálem, leží i na území Číny (Tibetu). První výstup uskutečnila 19. října 1954 rakouzská expedice (Herbert Tichy a Joseph Joechler). Na vrcholu stanulo skoro 2700 horolezců a zahynulo jich zde 40.
Prvním českým horolezcem, který dosáhl vrcholu byla žena, Dina Štěrbová, slovenská rodačka, v době výstupu žijící na Moravě, spolu s Češkou žijící v USA Věrou Komárkovou. Vrchol zdolaly v roce 1984. Byly zároveň prvními ženami na tomto vrcholu. Dina Štěrbová po rozdělení československa přijala české občanství.
Dhaulágirí (ze sánskrtu Bílá hora)
Výška 8 167 m n. m. - sedmá nejvyšší hora světaLeží v Himaláji, v Nepálu, severozápadně od Pokhary. Dhaulágirí byla poprvé zdolána 13. května 1960 členy švýcarsko - rakouské expedice, kterou vedl Max Eiselin. Po objevu hory v r. 1808 západním světem, byla Dhaulágirí považována za nejvyšší horu na světě. Na vrcholu stanulo skoro 358 horolezců a zahynulo jich zde 58.
V roce 1984 Jaryk Stejskal, slovenský horolezec českého původu, spolu s Karlem Jakešem a Janem Šimonem podnikli prvovýstup západní stěnou. Jan Šimon při sestupu zahynul.
Manáslu (známá také jako Kutang)
Výška 8 163 m n. m. - osmá nejvyšší hora světaNachází se v pohoří Mansiri Himal v oblasti nepálského Himaláje. Vrchol Manáslu poprvé zdolali dne 9. května 1956 japonský horolezec Toshio Imanishi a nepálský šerpa Gyalzen Norbu, členové japonské expedice. Celkem vede k vrcholu Manáslu 7 cest. Na vrcholu stanulo skoro 297 horolezců a zahynulo jich zde 53.
Prvním českým horolezcem na tomto vrcholu byl v roce 1989 Josef Rakoncaj.
Annapurna (ze sánskrtu Bohyně sklizně)
Výška 8 091 m n. m. - desátá nejvyšší hora světaAnnapurna je 55 km dlouhý horský masiv ve středním Nepálu v Himálaji v severní části Pokharského údolí. Annapurna I byla první osmitisícovka, která byla zdolána. Maurice Herzog (vedoucí expedice) a Louis Lachenal z francouzské expedice dosáhli vrcholu 3. června 1950. Na vrcholu stanulo skoro 153 horolezců a zahynulo jich zde 58.
Josef Rakoncaj byl prvním českým horolezcem, který se v roce 1988 podíval z vrcholu této osmitisícovky.
Situační přehled všech osmitisícovek: www.google.com/maps/
Výstupy na osmíticovky by ve většině případů nebyly uskutečněny bez pomocí místních obyvatel - šerpů, kteří jsou elitními horolezci a odborníky na himalajský terén. Šerpové jsou vysokohorští nosiči a pomocníci na nejtěžší práci a bez nich by většina expedic nikdy nedosáhla cíle. Šerpové nosí většinou všechen těžký náklad výprav - stany, vařiče, kyslíkové bomby a další věci.
-
Národní parky, rezervace a chráněná území
V Nepálu se nachází patnáct národních parků a chráněných území. Některé z nich byly zařazeny na seznam světového dědictví UNESCO. Jedním z nich je Národní park Čitván. Vstup do národních parků je zpoplatněn.
Národní park Čitván (Royal Chitwan National Park)
Rozloha: 932 km2Park byl založen v roce 1973 a v roce 1984 byl zapsán do seznamu světového dědictví UNESCO. Má rozlohu 932 km2 a je součástí tzv. Tygří ochranné zóny, obrovského území listnatých lesů a luk.
Park má typické monzunové podnebí s velkou vlhkostí. Jaro začíná v březnu, kdy jsou také nejlepší podmínky pro pozorování zvěře. Pak až do června následují letní dny s průměrnou teplotou 30 stupňů celsia. Od června do září se vyskytují monzunové deště, v říjnu a listopadu je realtivně chladno, ale ubytovny jsou obsatené a zájezdy vyprodané. A pak až do února trvá chladné období.
Protože se zde vyskytuje mnoho typů vegetace, je park vhodné místo k životu pro 700 druhů živočichů, z toho 43 druhů savců a 544 druhů ptáků. Je zde možno spatřit například slony, jeleny, divoká prasata nebo opice Makaky, když budete mít štěstí tak také leopardy a medvědy a když budete mít obrovské štěstí tak třeba nosorožce indické, bengálské tygry nebo krokodýly. Na pozorovaní divoké zvěře budete pravděpodobně vyjíždět na slonech. Můžete se také projet na kánoích nebo v terénních autech, běžné jsou také vyjížďky na raftech nebo procházky džunglí s průvodcem. Co ovšem nesmíte propást je účast při koupání slonů, kdy zažijete mnoho legrace.
I když park během Maoistického povstání přišel o velké počty zvěře, tak poslední údaje po jejím sčítání uvádějí zase jejich zvyšující se počty, např. 503 nosorožců a 120 tygrů v roce 2011.Národní park Čitavan je jednou z nejznámějších a nejnavštěvovanějších destinací v Nepálu. Uvnitř parku bylo vybudováno několik turistických chat, které nabízejí ubytování včetně stravy. Nejstarší Safari Lodge je Tiger Tops Jungle Lodge přijímající hosty již od roku 1972. Návštěvu parku nabízí v rámci svých zájezdů i cestovní kanceláře.
Oficiální portál Chitwan National Park: http://www.chitwannationalpark.gov.np
Galerie Čitván
-
Cestovní kanceláře naplní Vaše sny. Pokud si zakoupíte jejich služby, zajistíte si veškerý servis a pohodlí, tedy většinou. Spolehlivé a kvalitní cestovní kanceláře Vám přinesou zejména tyto výhody:
- Úsporu času a komplikací proti individuálně zajišťované cestě.
- Spolehlivou dopravu na místo i zpět, včetně přesunů v případě poznávacích zájezdů. Česky mluvícího průvodce.
- Pomoc v jakýchkoliv nesnázích během celé doby trvání Vaší cesty.
- Možnost reklamace případných nekvalitních služeb.
- Odstranění rizika případných dodatečných nákladů.
-
V mnoha případech - vzhledem k objemu poptávaných kapacit - lepší cenu než při individuálním zajišťování.
Poznávací zájezdy do Nepálu nabízí vzhledem k bezpečnosti a turistické zajímavosti země mnoho českých cestovních kanceláří. Na výběr jsou zájezdy od těch fyzicky nenáročných až po několikadenní treky v Himálajích.
Cestovní kanceláře pořádající zájezdy do Nepálu:
-
Vyberete si z velkého množství nabídek na ubytování a to v různých kategoriích. Levné ubytování seženete v ceně od cca 140 Kč za dvoulůžkový pokoj. To ovšem znamená pokoj s minimem nábytku a asijské příslušenství. Nejdražší hotely jsou v evropském stylu a mnohdy jsou umístěny do bývalých paláců.
Příklad levného ubytování v Kathmandu - Hotel Florid Nepál, 150 Kč/pokoj/nocPříklad luxusního ubytování v Kathmandu - Gokarna Forest Resort, cca 6 000 Kč/pokoj/noc.
Nejpohodlnější a nejrychlejší způsob zajištění noclehů a pobytů je využití služeb agentur s on-line rezervačním systémem:
-
Nepál byl absolutní monarchií až do roku 1990. V tomto roce vyhlásil král konstituční monarchii s králem jako hlavou státu a ministerkým předsedou jako předsedou parlamentu. 28. května 2008 nepálští zákonodárci oficiálně zrušili monarchii a zemi prohlásili republikou.
Nepál je jednou z nejchudších zemí světa, ale jeho krásná krajina a exotická kultura znamená velkou příležitost pro rozvoj turistického ruchu.
Kromě hlavního města Káthmándú (okolo 2 500 000 obyv.) jsou zde z větších sídel ještě Patan (166 000 obyv.) a Bhadgaon (61 405 obyv.)
Tento malý horský národ má neodolatelou přitažlivost a kouzlo pro cestovatele. Můžete se vydat náročnými treky na několik dnů nebo i týdnů a obdivovat kouzelné scenérie Himaláje nebo absolvovat rafting po divoké řece, případně vyzkoušet bungee jumping do nekončící rokle. Můžete ale zvolit méně adrenalinovou ale stejně krásnou vycházku po středověkých městech Nepálu, navštívit národní parky nebo se kochat krásou Himaláje z bezpečí vyhlídkových míst. Stejně ale vše při své jedné cestě nezvládnete a mnoho toho zbude na Vaše další návštěvy.
V dubnu 2015 postihlo Nepál tragické zemětřesení, které dosáhlo síly až 7,8 stupně Richterovy škály. Zahynulo téměř 9000 lidí a mnoho tisíc lidí bylo zraněno. Nepál se s touto katastrofou do dnes vyrovnává a tisícům lidí stále chybí základní životní potřeby. Kromě poukázání finančních prostředků na konta pomoci, můžete pomoci i tím, že Nepál navštívíte a zanecháte tam svou "turistickou útratu".
Nepál má zhruba lichoběžníkový tvar, je dlouhý cca 800 kilometrů a široký cca 200 kilometrů široký. Hřeben Himálaje s nejvyšší horou světa Mount Everestem tvoří severní hranici země s Čínou. Střední část země tvoří pahorkatiny a vysočina s úrodnými údolími, jakési předhůří Himálaje, dosahující výšek do 3000 metrů, na jihu podél indické hranice se rozprostírají nížiny zvané téraje.V Nepálu zažijete pět klimatických období: léto, monzunové období, podzim, zimu a jaro. V zimě blokují Himaláje chladné větry ze Střední Asie a tvoří také severní hranici pro monzunové větry. Díky poloze Nepálu (stejná rovnoběžka jako např. Káhira) je počasí v nižších polohách obvykle teplé a zimy jsou vcelku mírné, i v Káthmándú v 1400m nad mořem. Ve výšce nad 4000m je vždy chladno.
Odkazy:- Wikipedie - Nepál: https://cs.wikipedia.org/wiki/Nepal
- Ministerstvo zahraničních věcí - Nepál: http://www.mzv.cz/asie/nepal
- Oficiální portál vlády Nepálu: http://www.nepal.gov.np/portal/npgea
- Oficiální turistický portál: http://www.welcomenepal.com/
-
První hodiny a dny po návratu domů mohou být obtížné, ale krásné. Jsme opět doma, plni zážitků a dojmů... Většinou je zapotřebí "znovunastavit" domácí čas, odpočinout si po cestě, vybalit, vyprat a dostat se opět do pracovního režimu. Proto je dobré postupovat podle níže uvedených doporučení.
S klidným návratem bychom měli počítat už před odjezdem. Naplánujte si raději dovolenou delší o jeden den, který lze využít právě na aklimatizaci a vyřízení nutných činností spojených s příjezdem domů. Pomůže také, že jste si uklidili již před odjezdem a vrátíte se do čistoty a pořádku.
Až doženete spánek a navštívíte obchod s potravinami, nezapomeňte také věnovat pozornost svému zdraví. Zvlášť pokud se necítíte příliš dobře. Nejčastější při návratu jsou střevní potíže, horečka nebo kožní vyrážky. Ale i pokud nemáte žádné nežádoucí problémy, měli byste navštívit svého praktického lékaře nebo lékaře cestovní medicíny.
Hned jak budete mít chvilku času, vytvořte si seznam všeho, co jste měli na cestě sebou, ale nenosili jste to nebo nepoužívali. Nechte tento seznam ve Vašem kufru, takže to bude první věc kterou uvidíte, když budete přemýšlet, co zabalit pro příští cestu.A hlavně - podělte se o své vzpomínky. Své zážitky zhmotněte a nechejte si vytisknout fotografie, kalendáře, fotoknihy nebo fotoobrazy z Vašich cest. Vaše vytištěné příběhy budete mít vždy po ruce, když si budete chtít své cesty připomenout nebo se pochlubit rodině a přátelům.
Některé z firem, které pro Vás tiskové služby zajistí představujeme níže:
A pak už nezbývá než začít plánovat další cestu !!! A tyto stránky ať jsou Vám inspirací...
-
Padesátdevět doporučení, na co nezapomenout před cestou.
Existují průzkumy, které uvádějí, že díky cestovní horečce mnoho lidí zapomene před odjezdem i na základní úkony, jako je např. odpojit domácí spotřebiče ze zásuvek, zamknout dům, zaopatřit svá domácí zvířata a pod.
Nestaňte se jedním z nich.
Určitě si nepřejete v průběhu Vaší cesty zjistit, že jste podcenili její přípravu a máte problém, který na místě jen velmi těžce vyřešíte. Proto je dobré, si před odjezdem pečlivě zkontrolovat následující doporučení a zajistit si tak hladký průběh své dovolené.(Samozřejmě, budete-li cestovat například na tři dny na Slovensko, všechna doporučení určitě nevyužijete - vždy bude záležet na charakteru Vaší cesty a Vašem individuálním posouzení.)
Zabezpečení domova po dobu Vaší cesty
-
Jakmile budete znát přesné datum cesty, zajistěte si hlídání Vašeho domácího mazlíčka a obraťte se na chovatelskou stanici, psí hotel nebo samozřejmě na příbuzné či známé. V současné době již existuje mnoho zařízení, která se o Vaše psy nebo kočky postarají, jako je například:
-
Připravte rostliny na svou dovolenou. Nejspolehlivější způsob je poprosit o péči někoho z rodiny nebo dobrých známých. Chystáte-li se vyrazit na delší dobu než týden, je tento způsob jediný možný, neboť všechny rostliny takovou dobu téměř určitě nepřežijí. Při kratší nepřítomnosti je ovšem možné zmenšit riziko uhynutí několika technickými opatřeními, jako je např. přestěhování z dosahu přímého světla do tmavšího a chladnějšího prostředí, bohaté zalití bezprostředně před odjezdem, použití samozávlahových zařízení - knotů, truhlíků a pod. nebo zvýšení vlhkosti v místnosti odpařovací nádobou. Podrobnější informace naleznete třeba v článku http://abecedazahrady.dama.cz/clanek/pripravte-rostliny-na-svou-dovolenou.
-
Před odjezdem prověřte, že máte zavřena všechna okna a při odchodu nezapomeňte zamknout vstupní dveře. Nezatahujte žaluzie a záclony, protože jinak vzbudíte dojem, že nejste doma a přilákáte tak nezvané hosty. Proto taky nezapomeňte pověšené prádlo na balkoně.
-
Požádejte sousedy, známé nebo příbuzné aby občas vybrali Vaší poštu. Nebo si před odjezdem na poště vyřiďte průkazku příjemce. Ta opravňuje pověřené osoby k převzetí doporučené pošty na Vaše jméno (mimo zásilky do vlastních rukou). Je také možné přesměrovat Vaši poštu na náhradní adresu.
-
Domácí spotřebiče si rovněž zaslouží pozornost. Můžete snížit náklady na Vaší dovolenou tím, že je vypnete ze zásuvky. Nebudou spotřebovávt energii a také je ochráníte před případným zásahem bleskem. I spotřebiče v pohotovostním režimu stále spotřebovávají energii. Je vhodné rovněž uzavřít přívod vody a plynu, protože případná havarie způsobí mnoho problémů.
-
Snižte nebo zvyšte (podle ročního období a bydliště) požadovanou teplotu na Vašem termostatu pro vytápění.
-
Snižte požadovanou teplotu na Vašem ohřívači užitové vody.
-
Zkontrolujte si, zda máte zaplaceny všechny účty, které budou mít splatnost během Vaší nepřítomnosti a nechcete, nebo nemůžete je platit na cestách.
-
Vyprázdněte lednici od rychle se kazících potravin.
-
Dejte náhradní klíče od domu - bytu někomu z Vaší rodiny.
Péče o zdraví
-
Je důležité, zejména před cestami do exotických destinací, navštívit některé z center cestovní medicíny. Zde Vám lékař dopručí nejen potřebná očkování, ale i zdravotnické vybavení na cestu a poradí prevenční kroky. Vzhledem k nutnosti stihnout všechna možná očkování je nutné tuto návštěvu uskutečnit cca 8 týdnů před zahájením cesty. A nenechte si nikým namluvit, že očkování jsou vyhozené peníze.
Podrobnější informace o možnostech očkování se dočtete na stránkách:
-
Jakmile budete znát přesné datum cesty, zajistěte si hlídání Vašeho domácího mazlíčka a obraťte se na chovatelskou stanici, psí hotel nebo samozřejmě na příbuzné či známé. V současné době již existuje mnoho zařízení, která se o Vaše psy nebo kočky postarají, jako je například:
-
Není to snadné sbalit se na cesty zvláště když nemáte představu o tom, co Vás čeká. Pro některé je to dokonce veliký stres. Proto se chceme pokusit následujícími doporučeními tento proces aspoň trochu zjednodušit, i když je jasné, že každý jsme jiný a také každý pojedeme jinam.
Nicméně je zajimavé, že u 95% cestovatelů jsou jejich potřeby velmi podobné, bez ohledu na navštívenou destinaci i délku pobytu.
Níže uvedený seznam by měl svým rozsahem pokrýt většinu potřeb na cesty, i když určitě nemůže pokrýt všechny eventuality a okolnosti.
Není ale naprosto nutné ho celý respektovat, zvláště když jedete třeba na pár dnů navštívit Slovensko. Je dobré si také uvědomit, že v dnešním světě i v těch nejméně rozvinutých zemích seženete vše co budete potřebovat jen s bankovní kartou (za předpokladu, že jsou v bance na této kartě peníze).
A poslední obecná rada zní: Nejšťastnější cestovatel je ten, který má s sebou ta nejlehčí a nejméně objemná zavazadla.
Oblečení
V prvé řadě je třeba, aby Vaše oblečení bylo ve slušné kvalitě, pokud možno víceúčelové a takové, aby jste se v něm cítili dobře a pohodlně. Mělo by být také lehké a málo objemné.
Z hlediska úspory místa si uvědomte, že zdá-li se Vám doma divné nosit jeden kus oblečení dva dny po sobě, na cestách Vám to tak rozhodně nepřijde.
Je dobré také myslet na to, že pokud jedete do zemí s odlišnou kulturou nebo jiným náboženstvím, nebudete si brát sebou trička s nápisem např.: I LOVE USA. V těchto případech je dobré přibalit i oděv zahalující ramena nebo nohy.V posledních desetiletích došlo k velkým inovacím oblečení pro cestovatele. Toto oblečení je méně náchylné k opotřebení i zašpinění a vykazuje i dobré vlastnosti po stránce nasákavosti nebo odvětrání. I když je dražší, rozhodně by se tato investice vyplatí.
Základní typy oblečení představují:- trička s krátkým rukávem (nejlépe z merino vlny), alternativně košile s krátkým rukávem nebo oboje
- trička s dlouhým rukávem (nejlépe z merino vlny), alternativně košile s dlouhým rukávem nebo oboje
- ultra lehká péřová bunda, sbalitelná do velikosti většího pomeranče (i v těch nejteplejších krajích jsou místa a období, kdy je chladno)
- mikro fleecová mikina
- tenká, vodě a větru odolná bunda
- kalhoty, legíny (lehké, rychleschnoucí), s dlouhými, třičtvrtečními nebo krátkými nohavicemi
- sukně, krátké nebo dlouhé
- spodní prádlo - trenýrky, slipy, kalhotky, podprsenky, ponožky
- pokrývka hlavy, rukavice, šála, šátek
Nákupní tipy:
Obuv
Kolik starostí budete mít na cestách bude záležet také na tom, kolik a jakých párů obuvi jste si sebou vzali. Boty si sobě totiž nejsou rovny co do jejich váhy, pohodlí nebo vodovzdornosti. Nejlepším doporučením je vzít si sebou dva páry bot, jeden přímo na nohy a jeden do zavazadla.
K definitivnímu rozhodnutí ale musíte vzít do úvahy charakter Vaší cesty, podnebí cílové destinace a taky aktivity, které budete provozovat.
Doporučuje se kombinovat tyto druhy obuvi:- žabky
- sportovní sandály
- tenisky
- turistické boty
Nákupní tipy:
Zavazadla
Volba zavazadel je pro náš pocit z cestování jednou ze zásadních rozhodnutí. Čím je zavazadlo menší, tím méně zranitelní, šťastnější a svobodnější se budete cítit. Pokud nevěříte, že je možné stlačit objem zavazadla na cca 40 l, budete asi muset absolvovat první cestu s větším zavazadlem. A až si před další cestou vzpomenete, jak jste při jeho zvedání vydávali řev raněného tygra, snad se Vám povede zabalit zavazadlo menší.
Doporučuje se kombinovat tyto základní druhy zavazadel:
- cestovní kufr (na kolečkách) nebo cestovní tašku (na kolečkách) v objemu cca 35 a více litrů
- batoh (případně tašku na ramena)
- malá příruční taška, ledvinka
- bezpečnostní pouzdro na doklady nebo peníze
K zavazadlům existuje celá řada praktických doplňků, na které bychom neměli zapomenout. Jsou to zejména:
- zavazadlové jmenovky
- váhy na zavazadla
- zámky na zavazadla
Nákupní tipy:
Mapy, průvodce a slovníky
Mít sebou na cestách přehlednou mapu nebo průvodce je veliká výhoda a pomoc jak při hledání nějakého místa a trasy, tak i při pořizování zápisků z Vaší cesty.
I když si dnes můžete do chytrého telefonu nebo tabletu stáhnout prakticky jakoukoliv mapu, průvodce nebo i slovník, mají stále tradiční papírové podoby své kouzlo a své výhody. Nevyžadují připojení k internetu (nebo nezabírají místo v paměti) a nespotřebovávají baterie. Navíc jsou rychleji při ruce a jsou mnohdy přehlednější a podrobnější. A také Vám pak mapy a průvodce budou Vaší cestu neustále připomínat.
Neméně jistě využijete třeba i jen základní slovník, který Vám umožní m.j. navázat kontakty nebo komunikovat při krizových situacích.
Nákupní tipy:
Záznamová technika a ostatní elektronika
Záznamová technika a další elektronika patří v dnešní době k tomu zásadnímu vybavení, na které by jste neměli zapomenout. Umožní Vám zachytit skvělé okamžiky z Vaší cesty a podělit se pak o ně s přáteli. Umožní Vám také (pokud si to samozřejmě přejete), být v průběhu Vaší cesty ve spojení se světem.
Pamatujte ale na to, že čím více těchto zařízení sebou vezmete, tím více budete mít starostí s jejich bezpečím a s udržováním jejich provozu. Jejich váha a objem je také nezanedbatelná okolnost.
Některá zařízení mohou být použita pro více funkcí a nahradit tak zařízení jiná, i když ne vždy ve stejné kvalitě a se stejným pohodlím.
Základní elektronická zařízení:- mobilní telefon - smartphone
- tablet
- přenosný počítač - laptop
- digitální fotoaparát (kompaktní nebo zrcadlovka)
- digitální kamera (klasická nebo tzv. akční GO kamera)
- příslušenství, to jsou náhradní paměťové karty, náhradní baterie, bateriové nabíječky, externí baterie, USB flash disk a propojovací kabely, čistící hadříky a štětečky, selfie hůl
Ostatní elektronická a elektrická zařízení:- elektronická čtečka knih
- zásuvkový adaptér, nejlépe s USB konektorem
- LED svítilna, nejlépe "čelovka"
- sluchátka
Nákupní tipy:
Zdravotnické a hygienické potřeby
Zdravotnické potřeby
Pokud máte v plánu cestování mimo většíměsta (ale raději vždy), je dobré připravit si lékarničku první pomoci. To Vám ušetří případné návštěvy lékaře nebo lékáren a ulehčí nepříjemné situace vznikající při zdravotních problémech.
Co si zabalit?:
- léky, které užíváte na předpis, včetně poznamenaných názvů jejich účinných látek
- léky pro prevenci Malárie, pokud jsou v dané oblasti třeba a rozhodli jste se je užívat
- léky proti průjmu
- léky proti alergii
- léky proti kinetóze
- léky na bolesti nebo horečky
- mírné projímadlo
- léky proti kašli - na vykašlávání
- léky proti překyselení žaludečních šťáv
- antibakteriální masti nebo krémy
- oční kapky
- základní položky první pomoci (náplasti, obvazy, gáza, bandáž, antisepticka, pinzeta, nůžky)
- krém na sluneční spáleniny
- digitální teploměr
- mírné sedativum na podporu spánku
- náhradní injekční stříkačky
Nákupní tipy:
Potřeby pro kempování
Ne každý dává přednost ubytování v kamenných zařízeních. Rád se o dovolené vydá za dobrodružstvím s plátěným přístřeškem, celtou a karimatkou. V dnešní době je na trhu dostatek potřeb pro tyto milovníky kempování.
Nedílnou součástí vybavení pro kempování je také nádobí, případně potřeby na grilování, vařiče, chladící boxy. Vaše kulinářské dovednosti jistě ocení všichni členové výpravy. Kromě nádobí je potřebný také nábytek, různé druhy lamp a svítilen. A pro dokonalou relaxaci také houpací síť případně hamak.
Přibalit můžete také trekové hole pro Vaše procházky přírodou, případně kajak a vodácké potřeby pro Vaše radovánky na vodě....
A Ti z Vás, kteří dávají přednost tichu a samotě, jistě nezapomenou na potřeby pro rybaření.
Nákupní tipy:
Ostatní potřebné věci (vše co se nevešlo do předchozích kapitol)
Aby byl seznam věcí které bychom si měli vzít na cesty úplnější, je třeba se zmínit o následujících potřebách, jejichž "nepřítomnost" by nás někdy mohla mrzet:
- poznámkový blok a psací potřeby
- sluneční brýle
- šicí potřeby - šitíčko
- špunty do uší a oční maska
- uzavíratelné plastové sáčky
- malý cestovní ručník
- láhev na tekutiny nebo termoska
- dalekohled
- nafukovací krční polštářek
- pláštěnka a deštník
- kombinovaný nářaďový nůž
Nákupní tipy: