-
Hledači pravdy nesmí odmítat nové, odvážné aspekty jen proto, že se nehodí do schémat myšlení nebo víry.
(Erich Anton Paul von Döniken)
Zhruba od poloviny minulého století se stále častěji objevují poukazy na písemné a věcné nálezy, které ani archeologie nedokázala přesvědčivě vysvětlit. Tradičními schématy nejde dát odpověď na vznik některých stavebních děl, astronomických znalostí nebo technických zařízení u starověkých civilizací. Pohled na tento problém očima preastronautiky ( opakované přistávání kosmických návštěvníků na zemi v minulosti ), může ovšem velkou většinu těchto záhad vysvětlit a pochopit.
Maltské megalitické stavby ( a Cart ruts - stopy vo vozu )
První osídlení Malty se datuje do období cca 5 000 let před kristem. Zhruba o tisíc let později začínají na Maltě vznikat megalitické ( z obrovských kamenných bloků ) stavby. Jsou tedy starší, než egyptské pyramidy. Jsou vybudovány z mnohatunových kamenných bloků, zapadajících přesně do sebe. Kromě nadzemních chrámů, ne vždy dobře zachovalých, se zde vyskytuje i komplex podzemních hal, chodeb, výklenků a chodeb - Hypogeum.
Stejnou zajímavostí a záhadou jsou však prapodivné kolejnice, vyryté ve vápencových skalách, prakticky po celém ostrově. Místní lidé jim říkají „cart ruts“, tedy stopy po vozu.-
Nadzemní megalitické stavby
Mezi nejznámější stavby patří Chrám Hagar Quim, chrámy Ggantija, Mnajdra a Tarxientské chrámy. Jejich vznik je datován do období 3 600 - 2 500 let před naším letopočtem. Tyto chrámy jsou vybudovány z obrovských kamenných bloků až 20 tun těžkých, které jsou vyzviženy do několikametrové výšky a poskládány k sobě s naprostou přesností. Ve všech se vyskytují vytesané kamenné fragmenty, jako např. sochy, obrovské nádoby a reliéfy. Některé tyto stavby jsou umístěny tak, že jejich osa naprosto přesně souhlasí se slunečními paprsky dopadajícími v době jarní a podzimní rovnodennosti.
Sférické foto Mnajdra: https://www.google.cz/maps/place/Mnajdra
Sférické foto Hagar Quim: https://www.google.cz/maps/place/HagarQuim
Sférické foto Ggantija: https://www.google.cz/maps/place/Ggantija
Sférické foto Tarxient temples: https://www.google.cz/maps/place/Tarxien+Temples
-
Hal Saflieni Hypogeum
Podzemní stavba se vznikem v letech 3 300 - 3000 před naším letopočtem. Rozkládá se na ploše cca 800 m2 v hloubce 9 metrů a má tři patra. Stěny jsou přesně kamenicky opracovány s vytesanými motivy. Hypogeum disponuje neuvěřitelně dokonalou akustikou. Objekt byl dlouho nepřístupný, nyní jsou povoleny návštěvy, ale pouze v omezeném množství cca 80 lidí denně.
Oficiální webové stránky ( včetně možnosti koupení vstupenek ): http://heritagemalta.org./hypogeum
-
Cart ruts ( stopy po vozu )
Tyto koleje se vyskytují po celém ostrově. Plynule se spojují a zase rozpojují, podobně jako to známe z nádraží. Vznikly asi v letech 2 000 - 1 000 před naším letopočtem. Jsou hluboké cca 50 cm a mají rozchod 1 100 - 1 400 i více mm. O jejich vzniku a funkci se vedou stále neuzavřené a rozporuplné diskuze.
Způsob vzniku megalitických staveb, ani "kolejí" nedokázali archeologové přesvědčivě vysvětlit. Žádná jejich teorie není podložena nezvratnými důkazy. Kde zmizeli stopy po populaci, která tyto objekty postavila ? Kde zmizely její nástroje a pomůcky, které údajně sloužili k realizaci ? A hlavně proč by bylo to všechno nesmírné úsilí vynaloženo?
Je tedy dost dobře možná i teorie o preastronautech ( z pohledu lidí té doby bohů ), kteří, by jistě disponovali všemi potřebnými technologiemi, radami a také by byli - jako bozi - jasným důvodem ke svému uctívání i těmito formami.
Podrobně tento názor rozvádí Erich von Döniken ve své knize Signs of the Gods, v angličtině zde: https://www.scribd.com/doc/Signs-of-the-Gods -
Nadzemní megalitické stavby
-
Maltskou republiku tvoří 18 ostrovů, z nicž tři hlavní a obydlené jsou Malta, Gonzo a Comino. Nachází se cca 80 km na jih od Itálie, 284 km na východ od Tuniska a 333 km severně od Libye. Pro své strategické umístění měla Malta vždy význam jako námořní základna a postupně zde vládli Féničané, Kartaginci, Římané, islámský emirát, Normani, Siciliané, španělé, maltézští rytíři, francouzi a britové. Nezávislost získala v roce 1964 a od roku 2004 je členským státem EU.
Malta je oblíbenou turistickou destinací s teplým podnebím, četnými rekreačními oblastmi a významnými architektonickými a historickými památkami, včetně tří zapsaných do světového dědictví UNESCO - Podzemní chrám Hal Saflieni Hypogeum, hlavního města Valletta a sedmi Megalitických chrámů, které jsou jedny z nejstarších stojících konstrukcí na světě.
Malta produkuje jen asi 20% svých potravinových potřeb, má omezené zásoby pitné vody z důvodu sucha v létě a nemá žádné tuzemské energetické zdroje - kromě potenciálu pro sluneční energii. Ekonomika je závislá na zahraničním obchodě, na zpracovatelském průmyslu (zejména elektronika a textil) a cestovním ruchu.
Ostrovy jsou zbytkem dřívějšího suchozemského spojení mezi Afrikou a Evropou, které bylo před přerušeno vzestupem mořské hladiny. Souostroví se tedy nachází v prostoru mezi euroasijskou a africkou tektonickou deskou.
Členité pobřeží ostrovů s mnoha zátokami umožňuje existenci dobrých přístavů. vyskytují se zde nízké kopce mezi terasovitými poli. Nejvyšší bod na Maltě je Ta 'Dmejrek s nadmořskou výškou253 m. Na Maltě nejsou žádné trvalé řeky nebo jezera, pouze v období vysokých dešťových srážek se některá koryta na čas naplní.
Malta má středomořské podnebí s velmi mírnými zimami a teplými až horkými léty. Déšť se vyskytuje hlavně na podzim a v zimě. Průměrná roční teplota se pohybuje kolem 23° C během dne a 16° C v noci. V nejchladnějším měsíci lednu se maximální teplota pohybuje od 12 do 20° C během dne a minimální 7 až 12 ° C v noci. V nejteplejším měsíci, v srpnu je maximální teplota až 34° C v průběhu dne a 24° C v noci.Odkazy
- Wikipedie - Malta: https://cs.wikipedia.org/wiki/Malta
- Ministerstvo zahraničních věcí - Malta: http://www.mzv.cz/malta
- Oficiální portál vlády Malta: https://www.gov.mt/en/Pages/gov.mt
-
Měna
Malta je součástí eurozóny a oficiální měnou je tedy Euro. Euro bylo zavedeno do oběhu 1. ledna 2008 a nahradilo tak dříve platnou měnu - Maltskou liru.
Víza a další dokumentyStátní příslušník ČR má právo pobývat v jiném členském státě EU, tedy i na Maltě (tzv. volný pohyb osob), a to na základě čl. 18. Smlouvy o založení ES, který stanoví, že "každý občan Unie má právo svobodně se pohybovat a pobývat na území členských států".
Úplná informace na: http://www.mzv.cz/visa
Celní a devizové předpisyBezcelně lze na Maltu dovézt 200 ks cigaret nebo 100 ks cigaret o váze 3 g na jeden kus, nebo 50 doutníků nebo 250 g tabáku, 1 litr alkoholických nápojů s obsahem 22 % alkoholu nebo 2 litry likéru nebo šumivého vína s obsahem alkoholu nepřesahujícím 22 % nebo 2 litry lehkých vín (vždy platí jen pro osoby starší 17 let), 60 g parfému, 250 ml toaletní vody, 500 g kávy, 200 g kávového extraktu, 100 g čaje.
Úplná informace na: http://www.mzv.cz/malta/duty
Kontaktní český úřad: http://www.mzv.cz/kontaktni_cesky_urad
Aktuální informace pro vstup a pobyt naleznete na: http://www.mzv.cz/malta/cestovaniHistorické a současné bankovky
-
Cestovní kanceláře naplní Vaše sny. Pokud si zakoupíte jejich služby, zajistíte si veškerý servis a pohodlí. Spolehlivé a kvalitní cestovní kanceláře Vám přinesou zejména tyto výhody:
- Úsporu času a komplikací proti individuálně zajišťované cestě.
- Spolehlivou dopravu na místo i zpět, včetně přesunů v případě poznávacích zájezdů. Česky mluvícího průvodce.
- Pomoc v jakýchkoliv nesnázích během celé doby trvání Vaší cesty.
- Možnost reklamace případných nekvalitních služeb.
- Odstranění rizika případných dodatečných nákladů.
-
V mnoha případech - vzhledem k objemu poptávaných kapacit - lepší cenu než při individuálním zajišťování.
Zájezdy na Maltu pořádají cestovní kanceláře v naprosté většině jako pobytové u moře. Vy si pak můžete projet ostrov a seznámit se s jeho historickými památkami a krásami vlastními silami. V nabídce najdete ale i několik poznávacích zájezdů.
Cestovní kanceláře pořádající zájezdy do Indie :
-
Booking.com nabízí cca 800 možností ubytování. Většinou se samozřejmě jedná o přímořské hotely. Ceny se pohybují od několika set do několika tisíc korun v závislosti na počtu "hvězdiček" a taky na době pobytu v roce.
Příklad levného ubytování na Maltě - Inhawi Boutique Hostel, cca 700 Kč/osoba/noc.Příklad luxusního ubytování na Maltě - InterContinental Malta, až 9 000 Kč/pokoj/noc.
Nejpohodlnější a nejrychlejší způsob zajištění noclehů a pobytů je využití služeb agentur s on-line rezervačním systémem.:
-
Na Maltu se většina z nás dostane letecky. Použít můžete ale taky trajekt, nebo výletní loď v rámci některé z okružních jízd. Ostrovem se lze přesunovat vypůjčeným automobilem, taxíkem, autobusem, na kole, případně pěšky.
Trasu z Prahy na Maltu, včetně orientačních cen naleznete zde: https://www.rome2rio.com/s/Prague/Malta
Letecká doprava mezistátní
Přímo můžete letět na Maltu z Prahy letadlem společnosti Air Malta nebo ČSA za cca 3 hodiny. Více spojů pak budete mít z Vídně. Ještě větší výběr pak je u letů s jedním přestupem. Maltská republika má v provozu jedno mezinárodní letiště v Larnace (MLA).
Webové stránky letiště Valetta : https://www.maltairport.com/
Nákup letenek je možný u několika internetových prodejců :
Nákup letenek je možný u několika internetových prodejců :
Letecká doprava vnitrostátníVnitrostátní leteckou dopravu představuje vrtulníkové spojení mezi mezinárodním letištěm v Larnace a ostrovem Gonzo ( na heliport Xewkija ), které trvá cca 15 minut. Lety byly prováděny pravidelně, v současné době už jen na vyžádání.
Doprava vypůjčeným osobním automobilem
Pronajmout si auto není na Maltě problém a je to určitě dobrý způsob jak si zemi prohlédnout - pokud Vám nebude vadit, že se jezdí vlevo. Půjčovny jsou v každém větším městě, turistických střediscích a na letišti. Na základě telefonního hovoru Vám půjčovna někdy doručí auto až do Vašeho hotelu.
Nejlevnější ceny pronájmu se pohybují kolem 1 000 Kč/den.Při rezervaci ať už na místě nebo předem si musíme dát pozor zejména na druh pojištění ( nejlepší i když dražší je plné pojištění ), případnou nutnost vrácení auta s plnou nádrží a taky na to, že na Maltě Vám auto půjčí jen když máte mezi 25 - 70 lety.
Internetová rezervace :
Autobusová doprava
Taxi
Taxíky na Maltě jsou většinou bílé a mají červenou značku s černými písmeny. Jsou vybaveny taxametry, ale lepší je ověřit si cenu předem.
Cena za jeden kilometr jízdy vyjde na cca 40 Kč, drahá je ale nástupní taxa a také čekání.
Objednat si taxi a získat informace můžete zde: http://www.maltataxionline.com,
a nebo pak v exluzivnějším provedení zde: http://ecabs.com.mt/book-a-cab-online
Lodní doprava
Trajektovou přepravu mezi ostrovy Malta a Gozo zajišťuje svými třemi trajety společnost Gozo Channel Company Limited. Trajekt pluje z maltského přístavu Cirkewwa do Mgarru na ostrově Gozo. Lístek pro jednoho člověka a auto vyjde na cca 15 Euro a plavba trvá kolem 30 minut. Všechny podrobnosti včetně jízdního řádu najdete zde: www.gozochannel.com/en/home
Na Maltu můžete přijet také trajetem ze Sicílie ( Catania nebo Pozzallo ). Informace a lístky jsou k dispozici např. zde: http://www.aferry.cz/trajekty
Kratší výjezdy lodí, spojené s nejrůznějšími aktivitami organizují např. společnosti :
- Captain Morgan: http://www.captainmorgan.com.mt
- Hera Cruises: http://heracruises.com
- Seaadventure: http://www.seaadventureexcursions.com
-
První hodiny a dny po návratu domů mohou být obtížné, ale krásné. Jsme opět doma, plni zážitků a dojmů... Většinou je zapotřebí "znovunastavit" domácí čas, odpočinout si po cestě, vybalit, vyprat a dostat se opět do pracovního režimu. Proto je dobré postupovat podle níže uvedených doporučení.
S klidným návratem bychom měli počítat už před odjezdem. Naplánujte si raději dovolenou delší o jeden den, který lze využít právě na aklimatizaci a vyřízení nutných činností spojených s příjezdem domů. Pomůže také, že jste si uklidili již před odjezdem a vrátíte se do čistoty a pořádku.
Až doženete spánek a navštívíte obchod s potravinami, nezapomeňte také věnovat pozornost svému zdraví. Zvlášť pokud se necítíte příliš dobře. Nejčastější při návratu jsou střevní potíže, horečka nebo kožní vyrážky. Ale i pokud nemáte žádné nežádoucí problémy, měli byste navštívit svého praktického lékaře nebo lékaře cestovní medicíny.
Hned jak budete mít chvilku času, vytvořte si seznam všeho, co jste měli na cestě sebou, ale nenosili jste to nebo nepoužívali. Nechte tento seznam ve Vašem kufru, takže to bude první věc kterou uvidíte, když budete přemýšlet, co zabalit pro příští cestu.A hlavně - podělte se o své vzpomínky. Své zážitky zhmotněte a nechejte si vytisknout fotografie, kalendáře, fotoknihy nebo fotoobrazy z Vašich cest. Vaše vytištěné příběhy budete mít vždy po ruce, když si budete chtít své cesty připomenout nebo se pochlubit rodině a přátelům.
Některé z firem, které pro Vás tiskové služby zajistí představujeme níže:
A pak už nezbývá než začít plánovat další cestu !!! A tyto stránky ať jsou Vám inspirací...
-
Padesátdevět doporučení, na co nezapomenout před cestou.
Existují průzkumy, které uvádějí, že díky cestovní horečce mnoho lidí zapomene před odjezdem i na základní úkony, jako je např. odpojit domácí spotřebiče ze zásuvek, zamknout dům, zaopatřit svá domácí zvířata a pod.
Nestaňte se jedním z nich.
Určitě si nepřejete v průběhu Vaší cesty zjistit, že jste podcenili její přípravu a máte problém, který na místě jen velmi těžce vyřešíte. Proto je dobré, si před odjezdem pečlivě zkontrolovat následující doporučení a zajistit si tak hladký průběh své dovolené.(Samozřejmě, budete-li cestovat například na tři dny na Slovensko, všechna doporučení určitě nevyužijete - vždy bude záležet na charakteru Vaší cesty a Vašem individuálním posouzení.)
Zabezpečení domova po dobu Vaší cesty
-
Jakmile budete znát přesné datum cesty, zajistěte si hlídání Vašeho domácího mazlíčka a obraťte se na chovatelskou stanici, psí hotel nebo samozřejmě na příbuzné či známé. V současné době již existuje mnoho zařízení, která se o Vaše psy nebo kočky postarají, jako je například:
-
Připravte rostliny na svou dovolenou. Nejspolehlivější způsob je poprosit o péči někoho z rodiny nebo dobrých známých. Chystáte-li se vyrazit na delší dobu než týden, je tento způsob jediný možný, neboť všechny rostliny takovou dobu téměř určitě nepřežijí. Při kratší nepřítomnosti je ovšem možné zmenšit riziko uhynutí několika technickými opatřeními, jako je např. přestěhování z dosahu přímého světla do tmavšího a chladnějšího prostředí, bohaté zalití bezprostředně před odjezdem, použití samozávlahových zařízení - knotů, truhlíků a pod. nebo zvýšení vlhkosti v místnosti odpařovací nádobou. Podrobnější informace naleznete třeba v článku http://abecedazahrady.dama.cz/clanek/pripravte-rostliny-na-svou-dovolenou.
-
Před odjezdem prověřte, že máte zavřena všechna okna a při odchodu nezapomeňte zamknout vstupní dveře. Nezatahujte žaluzie a záclony, protože jinak vzbudíte dojem, že nejste doma a přilákáte tak nezvané hosty. Proto taky nezapomeňte pověšené prádlo na balkoně.
-
Požádejte sousedy, známé nebo příbuzné aby občas vybrali Vaší poštu. Nebo si před odjezdem na poště vyřiďte průkazku příjemce. Ta opravňuje pověřené osoby k převzetí doporučené pošty na Vaše jméno (mimo zásilky do vlastních rukou). Je také možné přesměrovat Vaši poštu na náhradní adresu.
-
Domácí spotřebiče si rovněž zaslouží pozornost. Můžete snížit náklady na Vaší dovolenou tím, že je vypnete ze zásuvky. Nebudou spotřebovávt energii a také je ochráníte před případným zásahem bleskem. I spotřebiče v pohotovostním režimu stále spotřebovávají energii. Je vhodné rovněž uzavřít přívod vody a plynu, protože případná havarie způsobí mnoho problémů.
-
Snižte nebo zvyšte (podle ročního období a bydliště) požadovanou teplotu na Vašem termostatu pro vytápění.
-
Snižte požadovanou teplotu na Vašem ohřívači užitové vody.
-
Zkontrolujte si, zda máte zaplaceny všechny účty, které budou mít splatnost během Vaší nepřítomnosti a nechcete, nebo nemůžete je platit na cestách.
-
Vyprázdněte lednici od rychle se kazících potravin.
-
Dejte náhradní klíče od domu - bytu někomu z Vaší rodiny.
Péče o zdraví
-
Je důležité, zejména před cestami do exotických destinací, navštívit některé z center cestovní medicíny. Zde Vám lékař dopručí nejen potřebná očkování, ale i zdravotnické vybavení na cestu a poradí prevenční kroky. Vzhledem k nutnosti stihnout všechna možná očkování je nutné tuto návštěvu uskutečnit cca 8 týdnů před zahájením cesty. A nenechte si nikým namluvit, že očkování jsou vyhozené peníze.
Podrobnější informace o možnostech očkování se dočtete na stránkách:
-
Jakmile budete znát přesné datum cesty, zajistěte si hlídání Vašeho domácího mazlíčka a obraťte se na chovatelskou stanici, psí hotel nebo samozřejmě na příbuzné či známé. V současné době již existuje mnoho zařízení, která se o Vaše psy nebo kočky postarají, jako je například:
-
Není to snadné sbalit se na cesty zvláště když nemáte představu o tom, co Vás čeká. Pro některé je to dokonce veliký stres. Proto se chceme pokusit následujícími doporučeními tento proces aspoň trochu zjednodušit, i když je jasné, že každý jsme jiný a také každý pojedeme jinam.
Nicméně je zajimavé, že u 95% cestovatelů jsou jejich potřeby velmi podobné, bez ohledu na navštívenou destinaci i délku pobytu.
Níže uvedený seznam by měl svým rozsahem pokrýt většinu potřeb na cesty, i když určitě nemůže pokrýt všechny eventuality a okolnosti.
Není ale naprosto nutné ho celý respektovat, zvláště když jedete třeba na pár dnů navštívit Slovensko. Je dobré si také uvědomit, že v dnešním světě i v těch nejméně rozvinutých zemích seženete vše co budete potřebovat jen s bankovní kartou (za předpokladu, že jsou v bance na této kartě peníze).
A poslední obecná rada zní: Nejšťastnější cestovatel je ten, který má s sebou ta nejlehčí a nejméně objemná zavazadla.
Oblečení
V prvé řadě je třeba, aby Vaše oblečení bylo ve slušné kvalitě, pokud možno víceúčelové a takové, aby jste se v něm cítili dobře a pohodlně. Mělo by být také lehké a málo objemné.
Z hlediska úspory místa si uvědomte, že zdá-li se Vám doma divné nosit jeden kus oblečení dva dny po sobě, na cestách Vám to tak rozhodně nepřijde.
Je dobré také myslet na to, že pokud jedete do zemí s odlišnou kulturou nebo jiným náboženstvím, nebudete si brát sebou trička s nápisem např.: I LOVE USA. V těchto případech je dobré přibalit i oděv zahalující ramena nebo nohy.V posledních desetiletích došlo k velkým inovacím oblečení pro cestovatele. Toto oblečení je méně náchylné k opotřebení i zašpinění a vykazuje i dobré vlastnosti po stránce nasákavosti nebo odvětrání. I když je dražší, rozhodně by se tato investice vyplatí.
Základní typy oblečení představují:- trička s krátkým rukávem (nejlépe z merino vlny), alternativně košile s krátkým rukávem nebo oboje
- trička s dlouhým rukávem (nejlépe z merino vlny), alternativně košile s dlouhým rukávem nebo oboje
- ultra lehká péřová bunda, sbalitelná do velikosti většího pomeranče (i v těch nejteplejších krajích jsou místa a období, kdy je chladno)
- mikro fleecová mikina
- tenká, vodě a větru odolná bunda
- kalhoty, legíny (lehké, rychleschnoucí), s dlouhými, třičtvrtečními nebo krátkými nohavicemi
- sukně, krátké nebo dlouhé
- spodní prádlo - trenýrky, slipy, kalhotky, podprsenky, ponožky
- pokrývka hlavy, rukavice, šála, šátek
Nákupní tipy:
Obuv
Kolik starostí budete mít na cestách bude záležet také na tom, kolik a jakých párů obuvi jste si sebou vzali. Boty si sobě totiž nejsou rovny co do jejich váhy, pohodlí nebo vodovzdornosti. Nejlepším doporučením je vzít si sebou dva páry bot, jeden přímo na nohy a jeden do zavazadla.
K definitivnímu rozhodnutí ale musíte vzít do úvahy charakter Vaší cesty, podnebí cílové destinace a taky aktivity, které budete provozovat.
Doporučuje se kombinovat tyto druhy obuvi:- žabky
- sportovní sandály
- tenisky
- turistické boty
Nákupní tipy:
Zavazadla
Volba zavazadel je pro náš pocit z cestování jednou ze zásadních rozhodnutí. Čím je zavazadlo menší, tím méně zranitelní, šťastnější a svobodnější se budete cítit. Pokud nevěříte, že je možné stlačit objem zavazadla na cca 40 l, budete asi muset absolvovat první cestu s větším zavazadlem. A až si před další cestou vzpomenete, jak jste při jeho zvedání vydávali řev raněného tygra, snad se Vám povede zabalit zavazadlo menší.
Doporučuje se kombinovat tyto základní druhy zavazadel:
- cestovní kufr (na kolečkách) nebo cestovní tašku (na kolečkách) v objemu cca 35 a více litrů
- batoh (případně tašku na ramena)
- malá příruční taška, ledvinka
- bezpečnostní pouzdro na doklady nebo peníze
K zavazadlům existuje celá řada praktických doplňků, na které bychom neměli zapomenout. Jsou to zejména:
- zavazadlové jmenovky
- váhy na zavazadla
- zámky na zavazadla
Nákupní tipy:
Mapy, průvodce a slovníky
Mít sebou na cestách přehlednou mapu nebo průvodce je veliká výhoda a pomoc jak při hledání nějakého místa a trasy, tak i při pořizování zápisků z Vaší cesty.
I když si dnes můžete do chytrého telefonu nebo tabletu stáhnout prakticky jakoukoliv mapu, průvodce nebo i slovník, mají stále tradiční papírové podoby své kouzlo a své výhody. Nevyžadují připojení k internetu (nebo nezabírají místo v paměti) a nespotřebovávají baterie. Navíc jsou rychleji při ruce a jsou mnohdy přehlednější a podrobnější. A také Vám pak mapy a průvodce budou Vaší cestu neustále připomínat.
Neméně jistě využijete třeba i jen základní slovník, který Vám umožní m.j. navázat kontakty nebo komunikovat při krizových situacích.
Nákupní tipy:
Záznamová technika a ostatní elektronika
Záznamová technika a další elektronika patří v dnešní době k tomu zásadnímu vybavení, na které by jste neměli zapomenout. Umožní Vám zachytit skvělé okamžiky z Vaší cesty a podělit se pak o ně s přáteli. Umožní Vám také (pokud si to samozřejmě přejete), být v průběhu Vaší cesty ve spojení se světem.
Pamatujte ale na to, že čím více těchto zařízení sebou vezmete, tím více budete mít starostí s jejich bezpečím a s udržováním jejich provozu. Jejich váha a objem je také nezanedbatelná okolnost.
Některá zařízení mohou být použita pro více funkcí a nahradit tak zařízení jiná, i když ne vždy ve stejné kvalitě a se stejným pohodlím.
Základní elektronická zařízení:- mobilní telefon - smartphone
- tablet
- přenosný počítač - laptop
- digitální fotoaparát (kompaktní nebo zrcadlovka)
- digitální kamera (klasická nebo tzv. akční GO kamera)
- příslušenství, to jsou náhradní paměťové karty, náhradní baterie, bateriové nabíječky, externí baterie, USB flash disk a propojovací kabely, čistící hadříky a štětečky, selfie hůl
Ostatní elektronická a elektrická zařízení:- elektronická čtečka knih
- zásuvkový adaptér, nejlépe s USB konektorem
- LED svítilna, nejlépe "čelovka"
- sluchátka
Nákupní tipy:
Zdravotnické a hygienické potřeby
Zdravotnické potřeby
Pokud máte v plánu cestování mimo většíměsta (ale raději vždy), je dobré připravit si lékarničku první pomoci. To Vám ušetří případné návštěvy lékaře nebo lékáren a ulehčí nepříjemné situace vznikající při zdravotních problémech.
Co si zabalit?:
- léky, které užíváte na předpis, včetně poznamenaných názvů jejich účinných látek
- léky pro prevenci Malárie, pokud jsou v dané oblasti třeba a rozhodli jste se je užívat
- léky proti průjmu
- léky proti alergii
- léky proti kinetóze
- léky na bolesti nebo horečky
- mírné projímadlo
- léky proti kašli - na vykašlávání
- léky proti překyselení žaludečních šťáv
- antibakteriální masti nebo krémy
- oční kapky
- základní položky první pomoci (náplasti, obvazy, gáza, bandáž, antisepticka, pinzeta, nůžky)
- krém na sluneční spáleniny
- digitální teploměr
- mírné sedativum na podporu spánku
- náhradní injekční stříkačky
Nákupní tipy:
Potřeby pro kempování
Ne každý dává přednost ubytování v kamenných zařízeních. Rád se o dovolené vydá za dobrodružstvím s plátěným přístřeškem, celtou a karimatkou. V dnešní době je na trhu dostatek potřeb pro tyto milovníky kempování.
Nedílnou součástí vybavení pro kempování je také nádobí, případně potřeby na grilování, vařiče, chladící boxy. Vaše kulinářské dovednosti jistě ocení všichni členové výpravy. Kromě nádobí je potřebný také nábytek, různé druhy lamp a svítilen. A pro dokonalou relaxaci také houpací síť případně hamak.
Přibalit můžete také trekové hole pro Vaše procházky přírodou, případně kajak a vodácké potřeby pro Vaše radovánky na vodě....
A Ti z Vás, kteří dávají přednost tichu a samotě, jistě nezapomenou na potřeby pro rybaření.
Nákupní tipy:
Ostatní potřebné věci (vše co se nevešlo do předchozích kapitol)
Aby byl seznam věcí které bychom si měli vzít na cesty úplnější, je třeba se zmínit o následujících potřebách, jejichž "nepřítomnost" by nás někdy mohla mrzet:
- poznámkový blok a psací potřeby
- sluneční brýle
- šicí potřeby - šitíčko
- špunty do uší a oční maska
- uzavíratelné plastové sáčky
- malý cestovní ručník
- láhev na tekutiny nebo termoska
- dalekohled
- nafukovací krční polštářek
- pláštěnka a deštník
- kombinovaný nářaďový nůž
Nákupní tipy: