-
Keňa je pravděpodobně nejnavštěvovanější země afrického kontunentu, kam se jezdí za pozorováním zvěře.
Historie země sahá do velmi dávné minulosti. Byly zde objeveny některé z nejstarších ostatků lidí a jejich přímých předků. Od dávných dob lákalo pobřeží obchodníky, nejdříve arabské, pak se objevili Portugalci. Později byla země pod vlivem ománského imána a pak se dostala pod nadvládu ostrova Zanzibar. Zanzibarský sultán na konci 19. století pronajal půdu Britům. Jejich vliv se rozšířil a země byla vyhlášena Východoafrickým protektorátem. Evropanů přibývalo, pěstovali kávu, čaj, stavěli železnice a země byla vyhlášena britskou korunní kolonií. Teprve v prosinci 1963 se stala nezávislou republikou.
Kěňa je zemědělský stát s rozvinutou průmyslovou výrobou. Nejdůležitější je petrochemický průmysl a výroba cementu. Až třičtvrtiny obyvatelstva pracuje v zemědělství. Pěstuje se cukrová třtina, kukuřice, pšenice, rýže, káva, čaj, ovoce. Chová se hlavně skot a neméně významný je i rybolov.
Z prostředků získaných z turistického ruchu vláda financuje zázemí mnoha národních parků. Jako jedna z mála zemí vložila nemalé prostředky do boje s pytláky. Již v roce 1977 byl vydán všeobecný zákaz lovu zvěře.
Ale pojdme se vydat na cestu. Národních parků je zde celá řada, ale prostředí jsou rozdílná. Savana, tropický prales, horské treky, mořské parky s korálovými útesy, jezera. Žije zde také pestrá směs obyvatel. Každý z kmenů má svou kulturu a mluví svým jazykem. Někteří se již přizpůsobili dnešnímu způsobu života, ale velká část zachovává styl života, kterým žili předešlé generace. Asi nejznámější jsou Masajové i když nejsou nejpočetnější.
Na pobřeží Indického oceánu najdete také spoustu letovisek, kde si můžete po náročném safari dopřát pár dní relaxace.
Fotky a videa
Keňa je přímořský stát na pobřeží Indického oceánu. Krajina je členitá i díky Východoafrické příkopové propadlině. Nejvyšší horou je vyhaslá sopka Mount Kenya, podle které je země pojmenována. Součástí Keni je i úpatí nejvyšší hory Afriky Kilimandžáro. Také část Viktoriina jezera patří Keni.Keňa je v rovníkovém a monzunovém pásmu. Pouště a polopouště jsou na severu a severovýchodě. Na pobřeží je podnebí vlhké a horké. Březen, duben květen, listopad a prosinec jsou měsíce období dešťů. Nejteplejší měsíce jsou únor a březen, nejchladnější je červen a červenec. Teploty se u Indického oceánu pohybují kolem 30°C ve dne, v noci cca 22°C. Průměrná roční teplota moře v Mombase je 27°C.
Odkazy:- Wikipedie - Keňa: https://cs.wikipedia.org/wiki/Kena
- Ministerstvo zahraničních věcí - Keňa: http://www.mzv.cz/jnp/cz/encyklopedie_statu/afrika/kena/index.html
- Oficiální portál vlády Keni: http://presidency.go.ke/
- Turistický portál Keni: http://www.magicalkenya.com/
-
Měna
V Keni se platí keňským šilinkem, který se dělí na 100 centů. Je to nejsilnější měna východní Afriky a platí se jim i v okolních zemích Sudánu a Somálsku. Šilinkem se platí od roku 1963, kdy země vyhlásila samostatnost. Hlavní volné měny lze směnit v bankách a ve směnárnách. Banky mají většinou otevřeno v Po - Pá, 9,00 - 17,00 hod. Většina bank přijímá i platební karty, ale nikdy to není jisté stejně jako při platbách kartou. Karty přijímají jen luxusní hotely a turistické agentury, některé jen karty Visa. Lepší je platit v hotovosti a peníze si hlídat . Keňské šilinky je zakázáno vyvážet a dovážet, pokud Vám nějaké zbudou, směňte je. Cizí měny je možné dovážet v neomezeném množství. Obecně se při cestování doporučuje vlastnit americké dolary, kterými se dá platit přímo v mezinárodních hotelích. Ve městech jsou rozšířeny také bankomaty. Ne vždy to však musí fungovat.
Víza a další dokumenty
Cestovní pas musí být platný ještě půl roku po ukončení pobytu v zemi. Pro občany ČR je vstup pro všechny druhy pasů. Požadavek pro vstup je platné tranzitní nebo vstupní vízum. Možnost získání víza je na Velvyslanectví Keni v Haggu nebo na Velvyslanectví Velké Británie v Praze. Pro účely cestování postačí jednorázové vízum, které lze získat na všech přechodech - leteckých, silničních, železničních a námořních. Poplatek činí 50,- USD nebo 40,- EUR. Od roku 2014 lze také požádat o jednotné turistické vízum pro Keňu, Rwandu a Ugandu pro více vstupů s platností 90 dní. Vízový poplatek činí 100,- USD.
Úplné informace: www.mzv.cz/visaCelní a devizové předpisy
Vývoz, převoz a dovoz předmětů pocházejících nebo vyrobených z divokých zvířet (trofeje, výrobky ze slonoviny nebo z kůže chráněných druhů zvěře) je trestný. Vývoz živých divokých zvířat, hmyzu nebo rostlinných druhů bez zvláštního povolení je přísně zakázán.
Úplné informace: http://www.mzv.cz/dutyKontaktní český úřad: http://www.mzv.cz/kontaktni_cesky_urad
Aktuální podmínky pro vstup a pobyt: http://www.mzv.cz/cestovaniNěkteré keňské bankovky
-
Cestovní kanceláře naplní Vaše sny. Pokud si zakoupíte jejich služby, zajistíte si veškerý servis a pohodlí, tedy většinou. Spolehlivé a kvalitní cestovní kanceláře Vám přinesou zejména tyto výhody:
- Úsporu času a komplikací proti individuálně zajišťované cestě.
- Spolehlivou dopravu na místo i zpět, včetně přesunů v případě poznávacích zájezdů. Česky mluvícího průvodce.
- Pomoc v jakýchkoliv nesnázích během celé doby trvání Vaší cesty.
- Možnost reklamace případných nekvalitních služeb.
- Odstranění rizika případných dodatečných nákladů.
-
V mnoha případech - vzhledem k objemu poptávaných kapacit - lepší cenu než při individuálním zajišťování.
Keňa je snad nejnavštěvovanější destinace z hlediska pozorování divokých zvířat v jejich přirozeném prostředí. Každý kdo chce navštívit území, na kterých žije velká pětka, ale i ohrozené živočišné druhy, se vydá na návštěvu známých národních parků. Cestovní kanceláře nabízejí také expedice pro turisty, kteří chtějí zdolat vrcholky zdejších pohoří. V nabídce je také odpočinek na bílých plážích na březích Indického oceánu, kde se můžete věnovat šnorchlování a potápění. Některé zájezdy jsou v kombinaci i s návštěvou dalších zemí východní Afriky. Záleží jen na Vás, která z nabídek Vám bude nejlépe vyhovovat.
Cestovní kanceláře pořádající zájezdy do Keni:
-
Jezero Naivasha
Naivasha (svahilsky Ziwa Naivasha, anglicky Lake Magadi) je sladkovodní jezero v Keni, které se nachází v blízkosti stejnojmenného města v provincii Nakuru severozápadně od Nairobi. Je součástí Velké příkopové propadliny. Jméno pochází z místního jazyka Masajů, v němž "nai'posha" znamená "divoká voda", což odráží, že na jezeře mohou náhle vznikat bouře. Jezero má rozlohu 139 km². Dosahuje průměrné hloubky 6 m a maximální hloubky 30 m. Nachází se v nadmořské výšce 1 884 m.Růže z Afriky
Jistě jste někdy kupovali nebo byli obdařeni květinou. Téměř každá druhá růže na evropském trhu pochází právě ze skleníků, které jsou rozesety kolem jezera Naivasha. Především holandští pěstitelé vložili nemalé prostředky do staveb foliových skleníků. Lidé z okolních vesnic zde nalezli pracovní příležitost a tak se zlepšil jejich život.
Pěstování růží má ale také negativní dopad na životní prostředí. Množství hnojiv a insekticidů je splavováno do jezera, které zarůstá vodním plevelem a vede k úhynu ryb.Crater Lake
Tato malá soukromá rezervace Vám nabízí procházku mezi divokými zvířaty. Je zvláštní procházet se v blízkosti buvolů a žiraf jen tak bez ochrany auta a místního průvodce. Vše je samozřejmě na vlastní nebezpečí a zaleží na Vás samotných do jakého dobrodružství se pustíte. A po uchvatném a trochu adrenalinovém pěším safari si můžete na břehu překrásného jezera s množstvím plameňáků odpočnout ve zdejší lodge s restaurací. Je možné se zde také ubytovat.Zajímavosti
Věříme, že Vaše návštěva této oblasti Vám přinese mnoho zajímavých zážitků. Zastavte se a nechte se unést pocitem svobody a volnosti. Budou moci totéž zažít i budoucí generace......
-
Masajové
Masajové jsou africká černošská etnická skupina nilotského původu. Po dlouhém stěhování v minulosti se usadili mezi Kilimandžárem a horou Mount Keňa, tedy v dnešní severní Tanzánii a jihozápadní Keni. Provázela je pověst nelítostných válečníků a zlodějů dobytka. Počet Masajů je odhadován na 250 tisíc a jejich pověst nespoutaných bojovníků i zachování si původního způsobu života jsou v dnešním moderním světě obdivuhodné. V Keni tvoří cca 1,5% z celkového počtu obyvatelstva.
Masajové tvrdí, že je stvořil bůh Enkai, který jim seslal krávy a obdařil je pastvinami. Pokládají se za vyvolené, a proto jsou nesmírně hrdí.U Masajů stále vládne patriarchální charakter společnosti. Společenský život je založen na věkovém kastovním uspořádání a oddělené výchově dívek a chlapců. Mnohoženství je samozřejmostí. Čím více dětí a krav Masaj má, tím je bohatší.
Jejich vesnice zvané "boma" mají kruhovitý tvar a jsou obehnány plotem z větví trnitých stromů, který tvoří vnější ochranu jejich vesnice. Uvnitř vesnice je vyčleněný kruhový prostor pro dobytek, který se sem na noc schovává před divokou zvěří. I tato ohrada má svůt trnitý plot. Chýše jsou po vesnici rozmístěny podle tradičního ověřeného vzorce. Stavějí je výhradně ženy z dřevěných tyčí, proutěného pletiva, směsi bláta a kravského trusu. Sluníčko vysuší celý povrch, který se stává odolný větru i děšti. Vnitřek je rozdělen proutím na tři místnosti - ložnice pro muže, ložnice pro ženu s dětmi a poslední je společenská místnost, kde se ve dne vaří na otevřeném ohništi a na noc se stává příbytkem malých oveček a kůzlat. Postele jsou vytvořeny také z klacků, matraci tvoří tráva a přikrývku červená deka.
Oblečení Masajů se liší podle věku, pohlaví a místa. Nosí jednoduché sandály a kolem ramen mají zavěšenou shuku - červenou nebo mordou bavlněnou deku, která může být kostkovaná nebo pruhovaná. Velmi rádi se zdobí různými korálky a na těle malbami.
I dodnes zůstává jejich hlavní potravou "kokteil Saroi" z kravského mléka a dobytčí krve. Krev získávájí z živých krav, kterým nastřelí krátkým šípem zaškrcenou krční tepnu a vytékající krev zachycují do kalabaše, což je nádoba z vysušené tykve. Krev se míchá tenkým proutkem a smíchá se s čerstvě nadojemným mlékem.
Všichni bychom si přáli, aby přírodní národy žily tak jako kdysi. Bohužel..... Na místech, kde se Masajové dostali do přímého kontaktu s vymoženostmi naší doby, přestávají být již jen pastevci dobytka, ale stávají se zemědělci, ženy vyrábějí a prodávají korálkové ozdoby. I oni chtějí používat mobilní telefony a oblékat se moderně. V Keni jsou jedni z nejbohatších. Peníze mají uložené ve svém dobytku nikoli v bankách.
Návštěvu některé z Masajských vesnic má ve svém programu většina cestovních kanceláří v rámci svých zájezdů do Keni. Na individuálních cestách můžete použít služeb CK na místě nebo předem zde: http://maasaimaravillage.com nebo zde: http://www.responsibletravel.com/masai-mara-village
"Budoucnost Masajů leží především v jejich rukou. Kdyby chtěli, tak se civilizaci ubránit dokáží. Potenciálu hrdosti na to v sobě mají dost. Jenže kmenová zásada opovrhování civilizací už dávno vzala za své": říká Petr Hejtmánek. -
Joy Adamsonová - spisovatelka, kreslířka a ochránkyně zvířat
Snad každý obdivovatel divokých šelem shlédl film Volání divočiny. Předlohou filmu se stala autobiografická kniha právě Joy Adamsonové, která od roku 1937 až do své smrti žila v Africe. Pro nás je zajímavostí její místo narození, kterým je město Opava, které v té době bylo součástí Rakouska - Uherska.Do Afriky odjela se svým prvním manželem a poznala zde svého druhého manžela, díky němuž začala malovat a kreslit. Portréty představitelů některých keňských kmenů jsou vystaveny ve stálé expozici Keňského národního muzea v Nairobi. Její kresby mají nezastupitelný význam, protože některé z těchto kmenů již neexistují a díky těmto kresbám nám zůstalo svědectví o jejich existenci, podobě, kultuře a stylu života. Se svým třetím mužem Georgem Adamsonem se podílela na založení afrických národních parků.
Začala se starat o malou lvici, jejíž životní příběh včetně návratu do divočiny popsala v knize Příběh lvice Elsy. Starala se také o levhartici Penny a gepardici Pippu, která se také vrátila do divočiny. Věnovala se výzkumu chování velkých afrických koček. Založila organizaci Elsa Conservation Trust, která i dnes aktivně pokračuje ve vzdělávacích a ochranařských aktivitách. Sídlí v bývalém domě manželů Adamsonových. Můžete si zde prohlénout zajímavé muzeum a shlédnout video o jejich společné práci a životě. Založila také nadaci Elsa Wild Animal Appeal, která má dodnes pobočky v USA, Kanadě, Japonsku a Keni.Celkem napsala 17 knih, které vyšly v počtu 5 miliónů výtisků. Veškeré získané peníze věnovala na ochranu africké přírody. Další zajímavostí z jejího života je skutečnost, že jako první žena českého původu vystoupila na Kilimandžáro.
Její život ukončil v roce 1980 její bývalý zaměstnanec, kterého propustila pro krádež. I její manžel George byl zabit o devět let pozěji při potyčce s pytláky.Zajímavosti
"Joy Adamsonová probudila civilizovaný svět k odpovědnosti za ničení divoké přírody nejen v Africe, ale i v dalších oblastech, které byly do té doby považovány za lovecké ráje," napsala Zuzana Beranová. V roce 1977 jí byl udělen rakouský čestný odznak Za vědu a umění.
-
V případě, že se rozhodnete zařídit cestu individuálně, je možné si v Keni vybrat z široké škály nabídek ubytování. Ve velkých městech Nairobi, Mombasa, v resortech na pobřeží i na samotném safari. Vybírat si můžete od luxusních 5* a 4* nejen lodgí ale i stanových kempů. Najdete zde i slušné ubytování odpovídající 3*. Je možné se také ubytovat ve stanech. Spací pytle si musíte donést. Všude jesou k dispozici moskytiéry.
Tak které si vyberete?????
Nejpohodlnější a nejrychlejší způsob zajištění noclehů a pobytů je využití služeb agentur s on-line rezervačním systémem:
-
Pravděpodobně nebudete mít tolik času, aby jste svou cestu realizovali jako Zikmund a Hanzelka nebo jako Dan Přibáň a do Keni se nebudete dopravovat jinak než letecky.....
Cestovat po Keni je možné všemi dopravními prostředky. Musíte však vzít v úvahu, že se vždy nejede podle jízdního řádu. Hustota provozu ve městech, málo asfaltových komunikací, stav většiny komunikací, přeplněné autobusy - to vše má vliv na dodržování jizdního řádu.
Letecká doprava mezistátní
Přímé letecké spojení z Prahy do Keni neexistuje. Keňa má dvě mezinárodní letiště, a to v Nairobi a Mombase. Do obou měst se dostanete několika leteckými společnostmi, většinou s jedním přestupem. Přímo se létá většinou z Vídně, Amstrodamu, Paříže, případně Istanbulu, Dubaje. Přehled o všech letištích v Keni získáte zde: http://www.esky.cz//ke/kena
Nákup letenek je možmý u několika internetových prodejců:
Letecká doprava vnitrostátní
V Keni je několik leteckých společnosti, které létají do pobřežních letovisek i do turisticky atraktivních národních parků, dále také do západní Keni a přes hranice do Tanzanie. Existuje zde také řada společností zajišťujících charterové lety, které jsou ideálním způsobem dopravy do odlehlých oblastí.
Doprava vypůjčeným osobním automobilem
Doprava vypůjčeným autem je nejrychlejší a také nejpohodlnější a v podstatě velmi levnou zaležitostí. Musíte mít mezinárodní cestovní pas i řidičský průkaz, mít více než třiadvacet let a nějakou praxi v řízení automobilu. Buďte obezřetní ve výběru půjčovny.
V Keni se jezdí vlevo. Domácí řidiči si přílíš nedělají hlavu z dopravních předpisů. Jezdí docela nebezpečně. Není vyjímkou, že jezdí pod vlivem alkoholu. Raději uhněte. Pro jízdy ve městských zácpách je dobré obrnit se trpělivostí. Není příliš bezpečné jezdit po setmění, většina kamionů nepoužívá světla a nebo jen světla dálková.
Silnice jsou ve velmi špatném stavu. Asfaltových komunikací je málo a prašné cesty jsou většinou úzké a nerovné, se spoustou výmolů a kamenů. Deště dělají své.....
Cennosti nenechávejte na viditelných místech v autech.
Pokud budete cestovat ve vypůjčeném autě bez průvodce po národních parcích a jejich okolí, je vždy nutné mít auto 4x4.
Internetová rezervace:
Autobusová doprava
Železniční doprava
Železniční doprava v Keni je představována téměř luxusními soupravami 1. a 2. třídy na trati mezi Mombasou a Nairobi. Jízda 3.třídou ovšem žádným luxusem už není. Jízdenky se objednávají předem na nádraží v Mombase nebo Nairobi, někdy je zajišťují cestovní kanceláře. Vyjíždí se večer a ráno jste na místě. Vlaky jsou kupodivu moderní, mají i jídelní vozy a bary. Nevýhodou je, že někdy nedodržují jízdní řád.
Ostatní tratě mají daleko nižší úroveň a cestovat není příliš pohodlné pro velké množství cestujících. Také se zde nedoporučuje cestovat v noci.
Ceny jsou o mnoho nižší než ceny u nás.
Taxi doprava, bicykl taxi a tuk-tuk
Cestování taxíkem je v Keni docela rychlým způsobem dopravy, ale zároveň velmi drahým způsobem. Cenu si domluvte vždy předem, vyhnete se pozdějšímu nepříjemnému dohadování. Vývodné je, budete-li využívat služby jednoho taxikáře, kterého si můžete objednat i telefonicky.
Bicykl taxi využijete hlavně v turistických resortech na pobřeží. Kolo, které má na nosiči připevněné sedátko, vy sednete a řidič Vás odveze kam je libo.
Cestovat touto motorovou tříkolkou můžete ve městech. Tuk-tuk z Vás vytřepe duši, při rychlejší jízdě Vám na hlavě vytvoří z vlasů kreace hodné vlasových stylistů a při jízdě v zácpě je nejlepší zavřít oči. Řidiči si uhýbají jak to jde, třeba i na chodník.... Ale prožít si to stojí za to.
Lodní doprava
Lodní doprava se nedoporučuje vzhledem ke stavu lodí. Plavit se můžete po Viktoriině jezeře, ale tento způsob dopravy se nedoporučuje vzhledem ke stavu lodí.
Spolehlivě funguje trajekt v Mombase.
-
Národní parky a rezervace
Již ve druhé polovině 19. století si přírodovědci, biologové a také milovníci přírody začali uvědomovat, že bez cílevědomé ochrany ohrožených přírodních oblastí nezle urdžet přírodní rovnováhu, kterou moderní civilizace svým způsobem života narušila. První přírodní rezervace byla zřízena v Kanadě v 70. letech 19. století a tak postupně na přelomu 19. a 20. století začínají být zakládány chráněné oblasti, rezervace a národní parky. Díky tomuto uvědomění člověka můžeme právě v těchto rezervacích a parcích vidět a pozorovat chráněné živočichy i živočichy ohrožené vyhynutím.Některé národní parky se staly turistickými cíly s vysokou atraktivitou.
Keňa patří mezi země, kde je péče o národní parky a život zvířet v nich na vysoké úrovni. Také to přivádí mnoho návštěvníků a s tím přichází i mnoho finančních prostředků.
K pozorování zvířat - safari je dobré si přivstat. Většinou se vyjíždí za svítání nebo pozdě odpoledne, případně večer, kdy jsou zvířata aktivní. Zvířata v tuto dobu loví, pasou se, chodí k napajedlům. V poledne většina zvířet odpočívá ve stínu.Zajímavosti
Národní rezervace Masai Mara
Rozloha: 1 600 km²Migrace obrovských stád kopytníků, především pakoňů, zeber, antilop, slonů ale také šelm. To je pravděpodobně největší lákadlo této rezervace. V dubnu začíná hojně pršet a suchá savana se proměňuje v zelené pastviny. V té době nastává v sousední Tanzánii v Serengeti období sucha a začíná největší stěhování zvířet. Musí urazit až 1000 km, překročit řeku Maru, kde na ně číhá nebezpečí v podobě krokodýlů. I strmé břehy znamenají nebezpečí. Mnoho zvířet se utopí, ušlape. Ale ti, kterým se povede dosáhnout druhého břehu se tři až čtyři měsíce spokojeně pasou na zelených pastvinách Masai Mary. A v říjnu až listopadu se vracejí zpět do Serengeti, protože v Masai Maře začíná období sucha.
Najdeme zde ale také velké množství šelem. Informace o výskytu šelem si řidiči většinou předávají vysílačkami.
Zajímavé je také setkání s Masaji. Jejich obydlí není přímo v rezervaci, ale může je vidět cestou do rezervace.
Národní park Tsavo
Rozloha: 21 000 km²Tsavo znamená v jazyce kmene Kamba "místo krveprolití". Duch a Temnota - tak pojmenovali dělníci stavějící železnici z Mombasy ke břehům Viktoriina jezera lidožroutské lvy, kteří údajně usmrtili přes sto pracovníků. Ve skutečnosti jich prý bylo jen 28, ale ti lvi měli jednu zvláštnost. Neměli hřívu. Takoví lvi žijí v národním parku Tsavo dodnes.
Tsavo je rozděleno na západní a východní. Západní je menší, ale působí rozmanitějším dojmem. Prameny Mzima Springs jsou skutečnou chloubou. Uprostřed vyschlé stepi vyvěrá křišťálově čistá voda. Prosklená pozorovatelna umožňuje pro nás nezvyklé pozorování hrochů v průzračně čisté vodě. Je možné spatřit různé druhy ryb a také krokodýly.
Zajímavým místem je také jedna z nejdelších lávových řek na Zemi, která vyvřela teprve před více než 200 lety z kráteru Chaimu. Je 8 km dlouhý, 1,6 km široký a 5 m vysoký.
Národní park Amboseli
Rozloha: 392 km²Jestli někde pozorovat slony, tak právě v tomto národním parku. U močálů se vyskytuje velké množství těchto milých zvířat, která svou hravostí uvchvátí každého pozorovatele. Je zde možné pozorovat také buvoly, hrochy a různé druhy ptactva.
Park se nachází na úpatí Kilimandžára. Je přenádherný pohled na krajinu plnou zvířat nad níž se rozprostírá zasněžený vrcholek této nejvyšší hory Afriky. Najednou jste někde úplně v jiném světě a nechce se Vám odjíždět.
Amboseli ve svahilštině znamená prach v češtině. A vskutku. Víry zvířeného prachu za každým autem se vznáší stejně jako nad vyschlým jezerem.
V tomto národní parku můžete také navštívit masajskou vesnici - boma - a seznámit se životem a kulturou tohoto zajímavého kočovného afrického etnika.
Národní park Samburu
Rozloha: 165 km²Tato národní rezervace se nachází 350 km od Nairobi na břehu řeky Ewaso Ngiro. Je jednou z oblastí v nichž působili George a Joy Adamsonovi. V rezervaci žijí velké kočky - lvi, gepardi a levharti a dále sloni, buvoli a hroši. Najdete zde množství antilop a menších savců a můžete zde pozorovat také velké množství ptáků. Bohužel, nosorožci v této oblasti byli vyhubeni. V řece Ewaso Ngiro žije také mnoho krokodýlů nilských.
Rezervace je méně navštevovaná než park Masai Mara, ale okolí a zvěř jsou podobné.
-
První hodiny a dny po návratu domů mohou být obtížné, ale krásné. Jsme opět doma, plni zážitků a dojmů... Většinou je zapotřebí "znovunastavit" domácí čas, odpočinout si po cestě, vybalit, vyprat a dostat se opět do pracovního režimu. Proto je dobré postupovat podle níže uvedených doporučení.
S klidným návratem bychom měli počítat už před odjezdem. Naplánujte si raději dovolenou delší o jeden den, který lze využít právě na aklimatizaci a vyřízení nutných činností spojených s příjezdem domů. Pomůže také, že jste si uklidili již před odjezdem a vrátíte se do čistoty a pořádku.
Až doženete spánek a navštívíte obchod s potravinami, nezapomeňte také věnovat pozornost svému zdraví. Zvlášť pokud se necítíte příliš dobře. Nejčastější při návratu jsou střevní potíže, horečka nebo kožní vyrážky. Ale i pokud nemáte žádné nežádoucí problémy, měli byste navštívit svého praktického lékaře nebo lékaře cestovní medicíny.
Hned jak budete mít chvilku času, vytvořte si seznam všeho, co jste měli na cestě sebou, ale nenosili jste to nebo nepoužívali. Nechte tento seznam ve Vašem kufru, takže to bude první věc kterou uvidíte, když budete přemýšlet, co zabalit pro příští cestu.A hlavně - podělte se o své vzpomínky. Své zážitky zhmotněte a nechejte si vytisknout fotografie, kalendáře, fotoknihy nebo fotoobrazy z Vašich cest. Vaše vytištěné příběhy budete mít vždy po ruce, když si budete chtít své cesty připomenout nebo se pochlubit rodině a přátelům.
Některé z firem, které pro Vás tiskové služby zajistí představujeme níže:
A pak už nezbývá než začít plánovat další cestu !!! A tyto stránky ať jsou Vám inspirací...
-
Padesátdevět doporučení, na co nezapomenout před cestou.
Existují průzkumy, které uvádějí, že díky cestovní horečce mnoho lidí zapomene před odjezdem i na základní úkony, jako je např. odpojit domácí spotřebiče ze zásuvek, zamknout dům, zaopatřit svá domácí zvířata a pod.
Nestaňte se jedním z nich.
Určitě si nepřejete v průběhu Vaší cesty zjistit, že jste podcenili její přípravu a máte problém, který na místě jen velmi těžce vyřešíte. Proto je dobré, si před odjezdem pečlivě zkontrolovat následující doporučení a zajistit si tak hladký průběh své dovolené.(Samozřejmě, budete-li cestovat například na tři dny na Slovensko, všechna doporučení určitě nevyužijete - vždy bude záležet na charakteru Vaší cesty a Vašem individuálním posouzení.)
Zabezpečení domova po dobu Vaší cesty
-
Jakmile budete znát přesné datum cesty, zajistěte si hlídání Vašeho domácího mazlíčka a obraťte se na chovatelskou stanici, psí hotel nebo samozřejmě na příbuzné či známé. V současné době již existuje mnoho zařízení, která se o Vaše psy nebo kočky postarají, jako je například:
-
Připravte rostliny na svou dovolenou. Nejspolehlivější způsob je poprosit o péči někoho z rodiny nebo dobrých známých. Chystáte-li se vyrazit na delší dobu než týden, je tento způsob jediný možný, neboť všechny rostliny takovou dobu téměř určitě nepřežijí. Při kratší nepřítomnosti je ovšem možné zmenšit riziko uhynutí několika technickými opatřeními, jako je např. přestěhování z dosahu přímého světla do tmavšího a chladnějšího prostředí, bohaté zalití bezprostředně před odjezdem, použití samozávlahových zařízení - knotů, truhlíků a pod. nebo zvýšení vlhkosti v místnosti odpařovací nádobou. Podrobnější informace naleznete třeba v článku http://abecedazahrady.dama.cz/clanek/pripravte-rostliny-na-svou-dovolenou.
-
Před odjezdem prověřte, že máte zavřena všechna okna a při odchodu nezapomeňte zamknout vstupní dveře. Nezatahujte žaluzie a záclony, protože jinak vzbudíte dojem, že nejste doma a přilákáte tak nezvané hosty. Proto taky nezapomeňte pověšené prádlo na balkoně.
-
Požádejte sousedy, známé nebo příbuzné aby občas vybrali Vaší poštu. Nebo si před odjezdem na poště vyřiďte průkazku příjemce. Ta opravňuje pověřené osoby k převzetí doporučené pošty na Vaše jméno (mimo zásilky do vlastních rukou). Je také možné přesměrovat Vaši poštu na náhradní adresu.
-
Domácí spotřebiče si rovněž zaslouží pozornost. Můžete snížit náklady na Vaší dovolenou tím, že je vypnete ze zásuvky. Nebudou spotřebovávt energii a také je ochráníte před případným zásahem bleskem. I spotřebiče v pohotovostním režimu stále spotřebovávají energii. Je vhodné rovněž uzavřít přívod vody a plynu, protože případná havarie způsobí mnoho problémů.
-
Snižte nebo zvyšte (podle ročního období a bydliště) požadovanou teplotu na Vašem termostatu pro vytápění.
-
Snižte požadovanou teplotu na Vašem ohřívači užitové vody.
-
Zkontrolujte si, zda máte zaplaceny všechny účty, které budou mít splatnost během Vaší nepřítomnosti a nechcete, nebo nemůžete je platit na cestách.
-
Vyprázdněte lednici od rychle se kazících potravin.
-
Dejte náhradní klíče od domu - bytu někomu z Vaší rodiny.
Péče o zdraví
-
Je důležité, zejména před cestami do exotických destinací, navštívit některé z center cestovní medicíny. Zde Vám lékař dopručí nejen potřebná očkování, ale i zdravotnické vybavení na cestu a poradí prevenční kroky. Vzhledem k nutnosti stihnout všechna možná očkování je nutné tuto návštěvu uskutečnit cca 8 týdnů před zahájením cesty. A nenechte si nikým namluvit, že očkování jsou vyhozené peníze.
Podrobnější informace o možnostech očkování se dočtete na stránkách:
-
Jakmile budete znát přesné datum cesty, zajistěte si hlídání Vašeho domácího mazlíčka a obraťte se na chovatelskou stanici, psí hotel nebo samozřejmě na příbuzné či známé. V současné době již existuje mnoho zařízení, která se o Vaše psy nebo kočky postarají, jako je například:
-
Není to snadné sbalit se na cesty zvláště když nemáte představu o tom, co Vás čeká. Pro některé je to dokonce veliký stres. Proto se chceme pokusit následujícími doporučeními tento proces aspoň trochu zjednodušit, i když je jasné, že každý jsme jiný a také každý pojedeme jinam.
Nicméně je zajimavé, že u 95% cestovatelů jsou jejich potřeby velmi podobné, bez ohledu na navštívenou destinaci i délku pobytu.
Níže uvedený seznam by měl svým rozsahem pokrýt většinu potřeb na cesty, i když určitě nemůže pokrýt všechny eventuality a okolnosti.
Není ale naprosto nutné ho celý respektovat, zvláště když jedete třeba na pár dnů navštívit Slovensko. Je dobré si také uvědomit, že v dnešním světě i v těch nejméně rozvinutých zemích seženete vše co budete potřebovat jen s bankovní kartou (za předpokladu, že jsou v bance na této kartě peníze).
A poslední obecná rada zní: Nejšťastnější cestovatel je ten, který má s sebou ta nejlehčí a nejméně objemná zavazadla.
Oblečení
V prvé řadě je třeba, aby Vaše oblečení bylo ve slušné kvalitě, pokud možno víceúčelové a takové, aby jste se v něm cítili dobře a pohodlně. Mělo by být také lehké a málo objemné.
Z hlediska úspory místa si uvědomte, že zdá-li se Vám doma divné nosit jeden kus oblečení dva dny po sobě, na cestách Vám to tak rozhodně nepřijde.
Je dobré také myslet na to, že pokud jedete do zemí s odlišnou kulturou nebo jiným náboženstvím, nebudete si brát sebou trička s nápisem např.: I LOVE USA. V těchto případech je dobré přibalit i oděv zahalující ramena nebo nohy.V posledních desetiletích došlo k velkým inovacím oblečení pro cestovatele. Toto oblečení je méně náchylné k opotřebení i zašpinění a vykazuje i dobré vlastnosti po stránce nasákavosti nebo odvětrání. I když je dražší, rozhodně by se tato investice vyplatí.
Základní typy oblečení představují:- trička s krátkým rukávem (nejlépe z merino vlny), alternativně košile s krátkým rukávem nebo oboje
- trička s dlouhým rukávem (nejlépe z merino vlny), alternativně košile s dlouhým rukávem nebo oboje
- ultra lehká péřová bunda, sbalitelná do velikosti většího pomeranče (i v těch nejteplejších krajích jsou místa a období, kdy je chladno)
- mikro fleecová mikina
- tenká, vodě a větru odolná bunda
- kalhoty, legíny (lehké, rychleschnoucí), s dlouhými, třičtvrtečními nebo krátkými nohavicemi
- sukně, krátké nebo dlouhé
- spodní prádlo - trenýrky, slipy, kalhotky, podprsenky, ponožky
- pokrývka hlavy, rukavice, šála, šátek
Nákupní tipy:
Obuv
Kolik starostí budete mít na cestách bude záležet také na tom, kolik a jakých párů obuvi jste si sebou vzali. Boty si sobě totiž nejsou rovny co do jejich váhy, pohodlí nebo vodovzdornosti. Nejlepším doporučením je vzít si sebou dva páry bot, jeden přímo na nohy a jeden do zavazadla.
K definitivnímu rozhodnutí ale musíte vzít do úvahy charakter Vaší cesty, podnebí cílové destinace a taky aktivity, které budete provozovat.
Doporučuje se kombinovat tyto druhy obuvi:- žabky
- sportovní sandály
- tenisky
- turistické boty
Nákupní tipy:
Zavazadla
Volba zavazadel je pro náš pocit z cestování jednou ze zásadních rozhodnutí. Čím je zavazadlo menší, tím méně zranitelní, šťastnější a svobodnější se budete cítit. Pokud nevěříte, že je možné stlačit objem zavazadla na cca 40 l, budete asi muset absolvovat první cestu s větším zavazadlem. A až si před další cestou vzpomenete, jak jste při jeho zvedání vydávali řev raněného tygra, snad se Vám povede zabalit zavazadlo menší.
Doporučuje se kombinovat tyto základní druhy zavazadel:
- cestovní kufr (na kolečkách) nebo cestovní tašku (na kolečkách) v objemu cca 35 a více litrů
- batoh (případně tašku na ramena)
- malá příruční taška, ledvinka
- bezpečnostní pouzdro na doklady nebo peníze
K zavazadlům existuje celá řada praktických doplňků, na které bychom neměli zapomenout. Jsou to zejména:
- zavazadlové jmenovky
- váhy na zavazadla
- zámky na zavazadla
Nákupní tipy:
Mapy, průvodce a slovníky
Mít sebou na cestách přehlednou mapu nebo průvodce je veliká výhoda a pomoc jak při hledání nějakého místa a trasy, tak i při pořizování zápisků z Vaší cesty.
I když si dnes můžete do chytrého telefonu nebo tabletu stáhnout prakticky jakoukoliv mapu, průvodce nebo i slovník, mají stále tradiční papírové podoby své kouzlo a své výhody. Nevyžadují připojení k internetu (nebo nezabírají místo v paměti) a nespotřebovávají baterie. Navíc jsou rychleji při ruce a jsou mnohdy přehlednější a podrobnější. A také Vám pak mapy a průvodce budou Vaší cestu neustále připomínat.
Neméně jistě využijete třeba i jen základní slovník, který Vám umožní m.j. navázat kontakty nebo komunikovat při krizových situacích.
Nákupní tipy:
Záznamová technika a ostatní elektronika
Záznamová technika a další elektronika patří v dnešní době k tomu zásadnímu vybavení, na které by jste neměli zapomenout. Umožní Vám zachytit skvělé okamžiky z Vaší cesty a podělit se pak o ně s přáteli. Umožní Vám také (pokud si to samozřejmě přejete), být v průběhu Vaší cesty ve spojení se světem.
Pamatujte ale na to, že čím více těchto zařízení sebou vezmete, tím více budete mít starostí s jejich bezpečím a s udržováním jejich provozu. Jejich váha a objem je také nezanedbatelná okolnost.
Některá zařízení mohou být použita pro více funkcí a nahradit tak zařízení jiná, i když ne vždy ve stejné kvalitě a se stejným pohodlím.
Základní elektronická zařízení:- mobilní telefon - smartphone
- tablet
- přenosný počítač - laptop
- digitální fotoaparát (kompaktní nebo zrcadlovka)
- digitální kamera (klasická nebo tzv. akční GO kamera)
- příslušenství, to jsou náhradní paměťové karty, náhradní baterie, bateriové nabíječky, externí baterie, USB flash disk a propojovací kabely, čistící hadříky a štětečky, selfie hůl
Ostatní elektronická a elektrická zařízení:- elektronická čtečka knih
- zásuvkový adaptér, nejlépe s USB konektorem
- LED svítilna, nejlépe "čelovka"
- sluchátka
Nákupní tipy:
Zdravotnické a hygienické potřeby
Zdravotnické potřeby
Pokud máte v plánu cestování mimo většíměsta (ale raději vždy), je dobré připravit si lékarničku první pomoci. To Vám ušetří případné návštěvy lékaře nebo lékáren a ulehčí nepříjemné situace vznikající při zdravotních problémech.
Co si zabalit?:
- léky, které užíváte na předpis, včetně poznamenaných názvů jejich účinných látek
- léky pro prevenci Malárie, pokud jsou v dané oblasti třeba a rozhodli jste se je užívat
- léky proti průjmu
- léky proti alergii
- léky proti kinetóze
- léky na bolesti nebo horečky
- mírné projímadlo
- léky proti kašli - na vykašlávání
- léky proti překyselení žaludečních šťáv
- antibakteriální masti nebo krémy
- oční kapky
- základní položky první pomoci (náplasti, obvazy, gáza, bandáž, antisepticka, pinzeta, nůžky)
- krém na sluneční spáleniny
- digitální teploměr
- mírné sedativum na podporu spánku
- náhradní injekční stříkačky
Nákupní tipy:
Potřeby pro kempování
Ne každý dává přednost ubytování v kamenných zařízeních. Rád se o dovolené vydá za dobrodružstvím s plátěným přístřeškem, celtou a karimatkou. V dnešní době je na trhu dostatek potřeb pro tyto milovníky kempování.
Nedílnou součástí vybavení pro kempování je také nádobí, případně potřeby na grilování, vařiče, chladící boxy. Vaše kulinářské dovednosti jistě ocení všichni členové výpravy. Kromě nádobí je potřebný také nábytek, různé druhy lamp a svítilen. A pro dokonalou relaxaci také houpací síť případně hamak.
Přibalit můžete také trekové hole pro Vaše procházky přírodou, případně kajak a vodácké potřeby pro Vaše radovánky na vodě....
A Ti z Vás, kteří dávají přednost tichu a samotě, jistě nezapomenou na potřeby pro rybaření.
Nákupní tipy:
Ostatní potřebné věci (vše co se nevešlo do předchozích kapitol)
Aby byl seznam věcí které bychom si měli vzít na cesty úplnější, je třeba se zmínit o následujících potřebách, jejichž "nepřítomnost" by nás někdy mohla mrzet:
- poznámkový blok a psací potřeby
- sluneční brýle
- šicí potřeby - šitíčko
- špunty do uší a oční maska
- uzavíratelné plastové sáčky
- malý cestovní ručník
- láhev na tekutiny nebo termoska
- dalekohled
- nafukovací krční polštářek
- pláštěnka a deštník
- kombinovaný nářaďový nůž
Nákupní tipy: