-
Osmitisícovky v Indii.
Ze čtrnácti osmitisícovek se na území Indie nachází jen jedna - Kančendženga, nejvyšší hora v Indii a třetí nejvyšší hora na světě.
Kančendženga (nepálsky Sewalungma, anglicky Kanchenjunga)
Výška 8 586 m n. m. - třetí nejvyšší hora světa.Leží společně na území Indie a Nepálu. První výstup uskutečnili Gerge Band a Joe Brown dne 25. května 1955. První výstup bez kyslíkového přístroje: dne 16. 5. 1979 Doug Scott, Peter Boardman a Joe Tasker. Celkem uskutečněno cca 200 výstupů, zahynulo na 40 horolezců. Výstupy z indické strany jsou z náboženských důvodů téměř neuskutečnitelné. Hora je známá špatným počasím a to z důvodu, že leží z osmitisícovek nejblíže k moři. Kančendženga je za dobrého počasí viditelná z indického Dardžilingu.
V roce 1981 zdolal tento vrchol poprvé také Ľudovít Záhoranský, slovenský rodák, v době výstupu však žil na Moravě a po rozdělení Československa přijal české občanství.
Okolní oblast této hory zahrnuje národní park a biosférickou rezervaci Khangchendzonga. Vyskytuje se zde mnoho ledovců. Ze zvířat, žijících v parku je nejexotičtější sněžný leopard.
Vypravit se na trek ke Kančendženze individuálně z indické strany vyžaduje organizační schopnosti a zkušenosti. Kromě indicého víza je nutné zvláštní povolení pro vstup do oblasti Sikkimu a dále další povolení k treku, včetně zvláštního autorizovaného průvodce. Proto je lepší využít služeb cestovních kanceláří, např.:
CK Allibert treking (Francie): www.allibert-trekking.com/inde-himalayenne-sikkim-trek-du-kanchenjunga.htm
nebo CK KE Adventure Travel (Anglie): www.keadventure.com/holidays/sikkim-trekking-darjeeling-singalila-kangchenjungaSférické foto předpolí Kančendžengy : https://www.google.cz/maps
-
Indická republika je druhou nejlidnatější zemí světa a nejlidnatější demokracií světa. Hraničí s Bangladéší, Myanmarem (Barmou), Nepálem, Bhútánem, Čínou a Paistánem. Indie se stala samostatným státem v roce 1947, po boji za nezávislost vedeném Mahatmou Gandhim. Indie je pluralitní, vícejazyčná a multietnická společnost. Vlastní jaderné zbraně a má třetí největší armádu na světě.
Archeologické nálezy potvrzují, že se na území Indie již v období let 2600 - 2000 př.n.l. vyskytovala velmi sofistikovaná a urbanizovaná kultura a od této doby Indie fungovala jako prakticky politicky a kulturně soběstačná. Čtyři původní náboženství jsou hinduismus, buddhismus, jainismus a sikhismus, později přibyly judaismus, křesťanství a islám. Dominantní aspekt společenského uspořádání je kastovní systém a to už po tisíce let. Země se skládá z 29 států, z nichž každý má značný stupeň kontroly nad svými vlastními záležitostmi.
Indie se rozkládá na velké části indického subkontinentu od 8° až k 37° severní šířky. Pobřeží Indie je dlouhé 7 517 kilometrů. Na severu tvoří hranice Himálajské pohoří. Zde pramení i tři hlavní Indické řey - Ganga, Indus a Brahmaputra. Indii obklopují Indický oceán, Arabské moře a Bengálské moře. K Indii patří Lakadivské ostrovy - souostroví v Arabském moři a Andamanské a Nikobarské ostrovy, ležící v Indickém oceánu na jižním konci Bengálského zálivu nedaleko Thajska a Indonésie.
Indická fauna je velmi rozmanitá, čítá stovky druhů savců (slon, nosorožec, lev, tygr, medvěd, liška, vlk, leopard, antilopa, bizon, samozřejmě opice atd., atd.). Taky ptáků se vyskytuje nepřeberné množství (páv, jeřáb, ledňáček, ibis, pelikán atd.). Vidět zde můžete rovněž množství různých druhů hadů, ještěrek a také želv. Flóra Indie je zastoupena desetitisícemi různých druhů. Zmiňme alespoň palmy, akácie, břízy, bambus nebo eukalyptus.
Klimatické podmínky v Indii jsou značně různorodé. Vyskytuje se šest hlavních klimatických subtypů, od vyprahlé pouště na západě přes tundru, ledovce na severu až po vlhké tropické deštné pralesy na jihozápadě. Zimní období tvoří leden a únor, letní březen až květen, monzunové období červen až září, a období postmonzunové říjen až prosinec. Zajímavé jsou naměřené extrémní teploty a srážky: nejnižší zaznamenaná teplota v Indii byla -45°C ve východní části Kašmíru, nejvyšší zaznamenaná teplota byla 50,6°C v Rajasthanu v roce 1955 a nejvyšší průměrné roční srážky ve výši 11 872 milimetrů v severovýchodním státě Meghalaya.
Odkazy:- Wikipedie - Indie : https://cs.wikipedia.org/wiki/Indie
- Ministerstvo zahraničních věcí - Indie : http://www.mzv.cz/jnp/cz/indie
- Oficiální portál vlády Indie : https://india.gov.in/
-
Měna
Indie byla jednou z prvních zemíí, kde byly používány mince. V průběhu času se však v různých oblastech vystřídala řada měn jednotlivých indických států i koloniálních území.Slovo rupie pochází ze sanskrtského výrazu (rūpya), který znamenal „zpracované stříbro“. Indická rupie není volně směnitelná.
Víza a další dokumenty
Všichni občané ČR potřebují ke vstupu do Indie, k tranzitu a k vycestování z Indie platné indické vízum. Od 1. 5. 2002 mohou občané ČR požádat o indická víza pouze na Velvyslanectví Indické republiky v Praze. Vyřízení žádosti trvá asi 7 dní. Od 26.2.2016 mohou čeští občané obdržet i elektronická víza. Podrobnosti zde: http://www.mzv.cz/indie. V žádném případě není možné obdržet indické vízum na hraničním přechodu na letišti v Dillí.
Úplná informace na: http://www.mzv.cz/visaCelní a devizové předpisy
Při vstupu do Indie se musí oznámit dovoz peněz nebo jiných cenností, pokud jejich hodnota přesahuje částku ekvivalentní 5.000 USD v hotovosti či 10.000 USD v cestovních šecích, na předepsaném formuláři. Dovoz indických rupií do Indie je ze zákona zakázán. Beze cla lze do Indie dovézt věci osobní potřeby a dárky, tzn. : používané věci, fotoaparát či videokameru a maximálně pět filmů, notebook, 2 páry brýlí, dalekohled, rádiopřijímač či apod. Tyto věci musí být z Indie vyvezeny. Dále pak předměty či dárky v úhrnné hodnotě maximálně 750 INR. V této sumě je zahrnuto maximálně 200 cigaret nebo 50 doutníků nebo 250 g tabáku a 1 litr alkoholických nápojů.
Úplná informace na: http://www.mzv.cz/duty
Kontaktní český úřad: http://www.mzv.cz/ontaktni_cesky_urad
Aktuální podmínky pro vstup a pobyt: http://www.mzv.cz/cestovaniIndické mince a bankovky
-
Mark Twain o Váránasí napsal : „Váránasí je starší než historie, starší než tradice, starší dokonce než legendy a ještě dvakrát tak staré jako to všechno dohromady.“
V době kdy byl založen Řím bylo Váránasí již staré město. Dříve se nazývalo také "Kashi" nebo "Benárez". Pro hinduisty je Váránasí nejsvatějším městem ze sedmi posvátných měst. Hinduisté věří, že umřít ve Váránasí, znamená zbavit se všech pozemských hříchů a můžete tak opustit materiální svět a vydat se do světa duchovního.
Město se rozkládá podél levého břehu posvátné řeky Gangy. Nad tímto břehem se tyčí paláce maharadžů, minarety, náboženské paláce a další stavby. Od těchto budov klesají až k břehům Gangy schody, zvané Gháty.
Na pohřebních Ghátech probíhá spalování těl mrtvých a popel je pak vhazován do Gangy. Ganga je svatá a tak přijme vše, i nespálené zbytky těl, dokonce i těla těch, kteří se nespalují, jako jsou např. svatí muži, děti do dvanácti let nebo zemřelí na choleru.
Během roku navštěvují tato místa stovky tisíc poutníků aby vstoupili do řeky, ponořili se do ní, napili se z ní, nabrali a vylili z dlaní vodu, svěřili Ganze a bohům jídlo a květy a pustili po hladině malé olejové lampičky.
Kromě Ghátů je ale Váránasí také milionové město se spletí ulic a uliček, obchodů a obchůdků. Najdete zde také nespočetné množství chrámů a památníků, které jsou většinou zasvěceny bohu Šivovi, jemuž je Váránasí domovem.
GALERIE
-
Cestovní kanceláře naplní Vaše sny. Pokud si zakoupíte jejich služby, zajistíte si veškerý servis a pohodlí, tedy většinou. Spolehlivé a kvalitní cestovní kanceláře Vám přinesou zejména tyto výhody:
- Úsporu času a komplikací proti individuálně zajišťované cestě.
- Spolehlivou dopravu na místo i zpět, včetně přesunů v případě poznávacích zájezdů. Česky mluvícího průvodce.
- Pomoc v jakýchkoliv nesnázích během celé doby trvání Vaší cesty.
- Možnost reklamace případných nekvalitních služeb.
- Odstranění rizika případných dodatečných nákladů.
-
V mnoha případech - vzhledem k objemu poptávaných kapacit - lepší cenu než při individuálním zajišťování.
Zájezdy do Indie - zejména poznávací ale i pobytové - jsou vzhledem k vysoké atraktivitě a bezpečnosti této země v programu mnoha českých cestovních kanceláří. K oblíbeným destinacím patří zejména Dillí, Abra ( Tádž Mahal ), Váránasí , Himaláje a pro pobytové zájezdy u moře pak Goa s plážemi Arambol a Mandrem.
Cestovní kanceláře pořádající zájezdy do Indie:
-
V Indii si vyberete z velkého množství nabídek na ubytování a to v různých cenových hladinách. Levné ubytování seženete v ceně od cca 150 Kč za dvoulůžkový pokoj. Záleží samozřejmě na jeho vybavení a také zda cestujete v turistické sezóně nebo mimo ni.
Příklad levného ubytování ve Váránasí - Penzion Singh Guest House, 200 Kč/pokoj/noc.
Příklad luxusního ubytování ve Váránasí - Hotel Ramada Plaza JHV, až 6 000 Kč/pokoj/noc.
Nejpohodlnější a nejrychlejší způsob zajištění noclehů a pobytů je využití služeb agentur s on-line rezervačním systémem:
-
V dnešní době už jinak než letecky do Indie cestovat nebudete. Přesuny v rámci Indie jsou uskutečnitelné všemi dopravními prostředky. Na krátké vzdálenosti ve městech určitě využijete i exotickou rikšu.
Letecká doprava mezistátní
Přímé letecké spojení z Prahy do Indie neexistuje. Přímo můžete letět např. z Vídně (např. Air India, doba letu cca 8 hod.). Z Prahy musíte počítat s minimálně jedním přestupem (např. s Turkish Airlines v Istanbulu nebo s Lufthansou v Mnichově a dobou letu cca 14 hod.). Přehled o všech letištích v Indii získáte zde: http://www.skyscanner.cz/ nebo o všech mezinárodních letištích v Indii zde: https://www.google.com/maps/
Nákup letenek je možný u několika internetových prodejců:
Letecká doprava vnitrostátní
Na delší vzdálenosti je v Indii rozumné použít leteckou dopravu. Její úroveň je relativně - oproti jiným druhům dopravy - vysoká. Lety provozuje několik leteckých společností, z nichž mezi nejvýznamější patří:
Doprava vypůjčeným osobním automobilem
Pronájem aut není v Indii moc rozšířený. Důvodem je zřejmě nízká kvalita indických komunikací a pro nás víceméně chaotická, silná doprava a jezdí se navíc vlevo. Více klidu zažijete, pokud si pronajmete auto s řidičem.
Pokud se přece jenom rozhodnete cestovat po Indii autem, můžete narazit i na takové úseky silnic jako je třeba cesta přes průsmyk Zoji La. Překonává nadmořskou výšku 3 528 m a vypadá to takto:Internetová rezervace :
Autobusová doprava
Železniční doprava
Železniční doprava v Indii je poměrně velmi hustá, levná a relativně kvalitní - zvláště ve vyšší cestovní třídě. Problém je ale nákup jízdenek. Některé vlaky bývají i měsíce předem vyprodané, ale hlavně : K nákupuu jízdenky přes internet se musíte zaregistrovat u Indických drah (IRCTC) na jejich webových stránkách (http://www.irctc.com/internetTicketing_En.jsp), přičemž musíte vyplnit dosti obsáhlý dotazník a nutné je vlastnit Indické mobilní trefonní číslo. Ve velkých městech existují na nádražích tzv. International Tourist Bureau, kde můžete zakoupit permanetní jízdenku (nutný pas a turistické vízum). Další možnost je použít služeb cestovních kanceláří - Internetový prodej např. zde: http://www.yatra.com, nebo na: www.busindia.com
Taxi doprava
Cestování taxíkem je v Indických městech dosti oblíbené. I když je předepsán povinný taxametr, někteří řidiči se tomu snaží vyhnout. V tom případě je cena určena "dohodou". Orientační cena za jeden km jízdy je cca 10 Kč. Většina taxíků, zejména v Dillí a Bombaji má žluté a červené barvy, ale není to pravidlem. Novější taxíky jsou bílé. Ve velkých městech můžete využít také službu Uber, která plánuje navýšení počtu svých zákazníků.
Rikša
Rikša je jeden ze symbolů Indie. Jízda rikšou (cyklo) je kromě chůze ten nejpomalejší způsob přesunu. Když Vás veze Ind v důchodovém věku a do kopce - kromě toho, že je Vám ho líto a máte nutkání sesednout a pomoct - říkáte si, že pěšky by to bylo rychleji. Je to ale nevšední zážitek, a to zhruba za cenu 10 Kč/km - podle toho, kolik usmlouváte.
-
Proč 14 divů světa?
Existuje seznam sedmi divů světa unikátních starověkých staveb. Ten dnes známý vznikl zřejmě až v 18. století a vychází z předchozích, od sebe se lišících seznamů, které sestavili např. Filón Byzantský, Pausaniás, Hérodotos, Hyginas a spousta dalších. Seznam obsahuje tyto stavby:
- Egyptské pyramidy v Gíze, Visuté zahrady Semiramidiny, Feidiův Zeus v Olympii. Artemidin chrám v Efesu, Mauzoleum v Halikarnassu, Rhódský kolos a Maják na ostrově Faru.
Vedle tohoto seznamu existuje seznam sedmi nových divů světa, který vznikl hlasováním široké veřejnosti z celého světa. V červenci 2007 byly vyhlášeny výsledky a zvoleno nových sedm divů světa. Zde je jejich seznam:
- Mayské město Chichén Itzá, Socha Krista Spasitele v Riu, Velká čínská zeď, Machu Picchu v Peru, Skalní město v Jordánsku - Petra, Koloseum v Římě a chrám Tádž Mahal v Indii.
Tádž Mahal
Slonovinově bílé Mauzelum v indickém městě Agra ve státě Uttarpradéš. Indický mogul Šáhdžahán ho nechal postavit na památku své předčasně zesnulé ženy, kterou nesmírně miloval. Říkalo se jí Mumtáz Mahal - Perla paláce. Měli spolu 14 dětí, osm synů a šest dcer. V roce 1629 při porodu posledního dítěte zemřela ve věku pouhých 36 let.
Vlastní hrobka je středobodem sedmnácti hektarového komplexu, který zahrnuje mešity a penzion a je zasazena do zahrad ohraničených na třech stranách cimbuřím a zdí.
Komplex Tádž Mahal byl dokončen v plném rozsahu v roce 1654 za cenu odhadovanou v té době na 32 milionů rupií, což dnes činí cca 827 milionů dolarů. Stavba zaměstnávala 20000 řemeslníků pod vedením řady architektů, inženýrů, sochařů a kaligrafů z Persie, Turecka, Benátek a Francie. Vedoucím architektem byl Istad Usa z Iránu a podařilo se mu navrhnout stavbu, která symbolizuje krásu a věčnou lásku.
Tádž Mahal je zapsán na seznam světového dědictví UNESCO a láká ročně přes 8 000 000 návštěvníků. Je jednou z nejslavnějších staveb na světě a stal se symbolem Indie.
Projděte se kolem Tádž Mahalu: https://www.google.com/maps
Tádž Mahal je postaven z mramoru, který byl na stavbu dopravován z 300 km vzdáleného lomu. Celý povrch je zdoben polodrahokamy, drahokamy a kaligrafická výzdoba je provedena černým mramorem. Za různého denního osvětlení má zajímavé zbarvení, ráno je barva mramoru narůžovělá, navečer mléčně bílá a za svitu měsíce se zbarví vždy do zlatova.....Celý komplex zaujímá plochu 567 x 305 metrů (cca 17,5 ha) a samotné mauzoleum stojí na čtvercovém podstavci, jehož rohy zdobí čtyři čtyřicetimetrové minarety.
Uvnitř hrobky se nachází komora, v níž je umístěn symbolický náhrobek. Původně si chtěl císař nechat pro sebe postavit samostatné mauzoleum z černého mramoru, ale poté, co byl svým vlastním synem sesazen z trůnu, již neměl dostatek prostředků na jeho výstavbu a tak nalezl místo svého odpočinku vedle milované manželky přímo v Tádž Mahalu. Skutečné hroby panovníka a jeho manželky jsou uloženy v temné kryptě v podzemí a nejsou přístupné veřejnosti.
Galerie
-
První hodiny a dny po návratu domů mohou být obtížné, ale krásné. Jsme opět doma, plni zážitků a dojmů... Většinou je zapotřebí "znovunastavit" domácí čas, odpočinout si po cestě, vybalit, vyprat a dostat se opět do pracovního režimu. Proto je dobré postupovat podle níže uvedených doporučení.
S klidným návratem bychom měli počítat už před odjezdem. Naplánujte si raději dovolenou delší o jeden den, který lze využít právě na aklimatizaci a vyřízení nutných činností spojených s příjezdem domů. Pomůže také, že jste si uklidili již před odjezdem a vrátíte se do čistoty a pořádku.
Až doženete spánek a navštívíte obchod s potravinami, nezapomeňte také věnovat pozornost svému zdraví. Zvlášť pokud se necítíte příliš dobře. Nejčastější při návratu jsou střevní potíže, horečka nebo kožní vyrážky. Ale i pokud nemáte žádné nežádoucí problémy, měli byste navštívit svého praktického lékaře nebo lékaře cestovní medicíny.
Hned jak budete mít chvilku času, vytvořte si seznam všeho, co jste měli na cestě sebou, ale nenosili jste to nebo nepoužívali. Nechte tento seznam ve Vašem kufru, takže to bude první věc kterou uvidíte, když budete přemýšlet, co zabalit pro příští cestu.A hlavně - podělte se o své vzpomínky. Své zážitky zhmotněte a nechejte si vytisknout fotografie, kalendáře, fotoknihy nebo fotoobrazy z Vašich cest. Vaše vytištěné příběhy budete mít vždy po ruce, když si budete chtít své cesty připomenout nebo se pochlubit rodině a přátelům.
Některé z firem, které pro Vás tiskové služby zajistí představujeme níže:
A pak už nezbývá než začít plánovat další cestu !!! A tyto stránky ať jsou Vám inspirací...
-
Padesátdevět doporučení, na co nezapomenout před cestou.
Existují průzkumy, které uvádějí, že díky cestovní horečce mnoho lidí zapomene před odjezdem i na základní úkony, jako je např. odpojit domácí spotřebiče ze zásuvek, zamknout dům, zaopatřit svá domácí zvířata a pod.
Nestaňte se jedním z nich.
Určitě si nepřejete v průběhu Vaší cesty zjistit, že jste podcenili její přípravu a máte problém, který na místě jen velmi těžce vyřešíte. Proto je dobré, si před odjezdem pečlivě zkontrolovat následující doporučení a zajistit si tak hladký průběh své dovolené.(Samozřejmě, budete-li cestovat například na tři dny na Slovensko, všechna doporučení určitě nevyužijete - vždy bude záležet na charakteru Vaší cesty a Vašem individuálním posouzení.)
Zabezpečení domova po dobu Vaší cesty
-
Jakmile budete znát přesné datum cesty, zajistěte si hlídání Vašeho domácího mazlíčka a obraťte se na chovatelskou stanici, psí hotel nebo samozřejmě na příbuzné či známé. V současné době již existuje mnoho zařízení, která se o Vaše psy nebo kočky postarají, jako je například:
-
Připravte rostliny na svou dovolenou. Nejspolehlivější způsob je poprosit o péči někoho z rodiny nebo dobrých známých. Chystáte-li se vyrazit na delší dobu než týden, je tento způsob jediný možný, neboť všechny rostliny takovou dobu téměř určitě nepřežijí. Při kratší nepřítomnosti je ovšem možné zmenšit riziko uhynutí několika technickými opatřeními, jako je např. přestěhování z dosahu přímého světla do tmavšího a chladnějšího prostředí, bohaté zalití bezprostředně před odjezdem, použití samozávlahových zařízení - knotů, truhlíků a pod. nebo zvýšení vlhkosti v místnosti odpařovací nádobou. Podrobnější informace naleznete třeba v článku http://abecedazahrady.dama.cz/clanek/pripravte-rostliny-na-svou-dovolenou.
-
Před odjezdem prověřte, že máte zavřena všechna okna a při odchodu nezapomeňte zamknout vstupní dveře. Nezatahujte žaluzie a záclony, protože jinak vzbudíte dojem, že nejste doma a přilákáte tak nezvané hosty. Proto taky nezapomeňte pověšené prádlo na balkoně.
-
Požádejte sousedy, známé nebo příbuzné aby občas vybrali Vaší poštu. Nebo si před odjezdem na poště vyřiďte průkazku příjemce. Ta opravňuje pověřené osoby k převzetí doporučené pošty na Vaše jméno (mimo zásilky do vlastních rukou). Je také možné přesměrovat Vaši poštu na náhradní adresu.
-
Domácí spotřebiče si rovněž zaslouží pozornost. Můžete snížit náklady na Vaší dovolenou tím, že je vypnete ze zásuvky. Nebudou spotřebovávt energii a také je ochráníte před případným zásahem bleskem. I spotřebiče v pohotovostním režimu stále spotřebovávají energii. Je vhodné rovněž uzavřít přívod vody a plynu, protože případná havarie způsobí mnoho problémů.
-
Snižte nebo zvyšte (podle ročního období a bydliště) požadovanou teplotu na Vašem termostatu pro vytápění.
-
Snižte požadovanou teplotu na Vašem ohřívači užitové vody.
-
Zkontrolujte si, zda máte zaplaceny všechny účty, které budou mít splatnost během Vaší nepřítomnosti a nechcete, nebo nemůžete je platit na cestách.
-
Vyprázdněte lednici od rychle se kazících potravin.
-
Dejte náhradní klíče od domu - bytu někomu z Vaší rodiny.
Péče o zdraví
-
Je důležité, zejména před cestami do exotických destinací, navštívit některé z center cestovní medicíny. Zde Vám lékař dopručí nejen potřebná očkování, ale i zdravotnické vybavení na cestu a poradí prevenční kroky. Vzhledem k nutnosti stihnout všechna možná očkování je nutné tuto návštěvu uskutečnit cca 8 týdnů před zahájením cesty. A nenechte si nikým namluvit, že očkování jsou vyhozené peníze.
Podrobnější informace o možnostech očkování se dočtete na stránkách:
-
Jakmile budete znát přesné datum cesty, zajistěte si hlídání Vašeho domácího mazlíčka a obraťte se na chovatelskou stanici, psí hotel nebo samozřejmě na příbuzné či známé. V současné době již existuje mnoho zařízení, která se o Vaše psy nebo kočky postarají, jako je například:
-
Není to snadné sbalit se na cesty zvláště když nemáte představu o tom, co Vás čeká. Pro některé je to dokonce veliký stres. Proto se chceme pokusit následujícími doporučeními tento proces aspoň trochu zjednodušit, i když je jasné, že každý jsme jiný a také každý pojedeme jinam.
Nicméně je zajimavé, že u 95% cestovatelů jsou jejich potřeby velmi podobné, bez ohledu na navštívenou destinaci i délku pobytu.
Níže uvedený seznam by měl svým rozsahem pokrýt většinu potřeb na cesty, i když určitě nemůže pokrýt všechny eventuality a okolnosti.
Není ale naprosto nutné ho celý respektovat, zvláště když jedete třeba na pár dnů navštívit Slovensko. Je dobré si také uvědomit, že v dnešním světě i v těch nejméně rozvinutých zemích seženete vše co budete potřebovat jen s bankovní kartou (za předpokladu, že jsou v bance na této kartě peníze).
A poslední obecná rada zní: Nejšťastnější cestovatel je ten, který má s sebou ta nejlehčí a nejméně objemná zavazadla.
Oblečení
V prvé řadě je třeba, aby Vaše oblečení bylo ve slušné kvalitě, pokud možno víceúčelové a takové, aby jste se v něm cítili dobře a pohodlně. Mělo by být také lehké a málo objemné.
Z hlediska úspory místa si uvědomte, že zdá-li se Vám doma divné nosit jeden kus oblečení dva dny po sobě, na cestách Vám to tak rozhodně nepřijde.
Je dobré také myslet na to, že pokud jedete do zemí s odlišnou kulturou nebo jiným náboženstvím, nebudete si brát sebou trička s nápisem např.: I LOVE USA. V těchto případech je dobré přibalit i oděv zahalující ramena nebo nohy.V posledních desetiletích došlo k velkým inovacím oblečení pro cestovatele. Toto oblečení je méně náchylné k opotřebení i zašpinění a vykazuje i dobré vlastnosti po stránce nasákavosti nebo odvětrání. I když je dražší, rozhodně by se tato investice vyplatí.
Základní typy oblečení představují:- trička s krátkým rukávem (nejlépe z merino vlny), alternativně košile s krátkým rukávem nebo oboje
- trička s dlouhým rukávem (nejlépe z merino vlny), alternativně košile s dlouhým rukávem nebo oboje
- ultra lehká péřová bunda, sbalitelná do velikosti většího pomeranče (i v těch nejteplejších krajích jsou místa a období, kdy je chladno)
- mikro fleecová mikina
- tenká, vodě a větru odolná bunda
- kalhoty, legíny (lehké, rychleschnoucí), s dlouhými, třičtvrtečními nebo krátkými nohavicemi
- sukně, krátké nebo dlouhé
- spodní prádlo - trenýrky, slipy, kalhotky, podprsenky, ponožky
- pokrývka hlavy, rukavice, šála, šátek
Nákupní tipy:
Obuv
Kolik starostí budete mít na cestách bude záležet také na tom, kolik a jakých párů obuvi jste si sebou vzali. Boty si sobě totiž nejsou rovny co do jejich váhy, pohodlí nebo vodovzdornosti. Nejlepším doporučením je vzít si sebou dva páry bot, jeden přímo na nohy a jeden do zavazadla.
K definitivnímu rozhodnutí ale musíte vzít do úvahy charakter Vaší cesty, podnebí cílové destinace a taky aktivity, které budete provozovat.
Doporučuje se kombinovat tyto druhy obuvi:- žabky
- sportovní sandály
- tenisky
- turistické boty
Nákupní tipy:
Zavazadla
Volba zavazadel je pro náš pocit z cestování jednou ze zásadních rozhodnutí. Čím je zavazadlo menší, tím méně zranitelní, šťastnější a svobodnější se budete cítit. Pokud nevěříte, že je možné stlačit objem zavazadla na cca 40 l, budete asi muset absolvovat první cestu s větším zavazadlem. A až si před další cestou vzpomenete, jak jste při jeho zvedání vydávali řev raněného tygra, snad se Vám povede zabalit zavazadlo menší.
Doporučuje se kombinovat tyto základní druhy zavazadel:
- cestovní kufr (na kolečkách) nebo cestovní tašku (na kolečkách) v objemu cca 35 a více litrů
- batoh (případně tašku na ramena)
- malá příruční taška, ledvinka
- bezpečnostní pouzdro na doklady nebo peníze
K zavazadlům existuje celá řada praktických doplňků, na které bychom neměli zapomenout. Jsou to zejména:
- zavazadlové jmenovky
- váhy na zavazadla
- zámky na zavazadla
Nákupní tipy:
Mapy, průvodce a slovníky
Mít sebou na cestách přehlednou mapu nebo průvodce je veliká výhoda a pomoc jak při hledání nějakého místa a trasy, tak i při pořizování zápisků z Vaší cesty.
I když si dnes můžete do chytrého telefonu nebo tabletu stáhnout prakticky jakoukoliv mapu, průvodce nebo i slovník, mají stále tradiční papírové podoby své kouzlo a své výhody. Nevyžadují připojení k internetu (nebo nezabírají místo v paměti) a nespotřebovávají baterie. Navíc jsou rychleji při ruce a jsou mnohdy přehlednější a podrobnější. A také Vám pak mapy a průvodce budou Vaší cestu neustále připomínat.
Neméně jistě využijete třeba i jen základní slovník, který Vám umožní m.j. navázat kontakty nebo komunikovat při krizových situacích.
Nákupní tipy:
Záznamová technika a ostatní elektronika
Záznamová technika a další elektronika patří v dnešní době k tomu zásadnímu vybavení, na které by jste neměli zapomenout. Umožní Vám zachytit skvělé okamžiky z Vaší cesty a podělit se pak o ně s přáteli. Umožní Vám také (pokud si to samozřejmě přejete), být v průběhu Vaší cesty ve spojení se světem.
Pamatujte ale na to, že čím více těchto zařízení sebou vezmete, tím více budete mít starostí s jejich bezpečím a s udržováním jejich provozu. Jejich váha a objem je také nezanedbatelná okolnost.
Některá zařízení mohou být použita pro více funkcí a nahradit tak zařízení jiná, i když ne vždy ve stejné kvalitě a se stejným pohodlím.
Základní elektronická zařízení:- mobilní telefon - smartphone
- tablet
- přenosný počítač - laptop
- digitální fotoaparát (kompaktní nebo zrcadlovka)
- digitální kamera (klasická nebo tzv. akční GO kamera)
- příslušenství, to jsou náhradní paměťové karty, náhradní baterie, bateriové nabíječky, externí baterie, USB flash disk a propojovací kabely, čistící hadříky a štětečky, selfie hůl
Ostatní elektronická a elektrická zařízení:- elektronická čtečka knih
- zásuvkový adaptér, nejlépe s USB konektorem
- LED svítilna, nejlépe "čelovka"
- sluchátka
Nákupní tipy:
Zdravotnické a hygienické potřeby
Zdravotnické potřeby
Pokud máte v plánu cestování mimo většíměsta (ale raději vždy), je dobré připravit si lékarničku první pomoci. To Vám ušetří případné návštěvy lékaře nebo lékáren a ulehčí nepříjemné situace vznikající při zdravotních problémech.
Co si zabalit?:
- léky, které užíváte na předpis, včetně poznamenaných názvů jejich účinných látek
- léky pro prevenci Malárie, pokud jsou v dané oblasti třeba a rozhodli jste se je užívat
- léky proti průjmu
- léky proti alergii
- léky proti kinetóze
- léky na bolesti nebo horečky
- mírné projímadlo
- léky proti kašli - na vykašlávání
- léky proti překyselení žaludečních šťáv
- antibakteriální masti nebo krémy
- oční kapky
- základní položky první pomoci (náplasti, obvazy, gáza, bandáž, antisepticka, pinzeta, nůžky)
- krém na sluneční spáleniny
- digitální teploměr
- mírné sedativum na podporu spánku
- náhradní injekční stříkačky
Nákupní tipy:
Potřeby pro kempování
Ne každý dává přednost ubytování v kamenných zařízeních. Rád se o dovolené vydá za dobrodružstvím s plátěným přístřeškem, celtou a karimatkou. V dnešní době je na trhu dostatek potřeb pro tyto milovníky kempování.
Nedílnou součástí vybavení pro kempování je také nádobí, případně potřeby na grilování, vařiče, chladící boxy. Vaše kulinářské dovednosti jistě ocení všichni členové výpravy. Kromě nádobí je potřebný také nábytek, různé druhy lamp a svítilen. A pro dokonalou relaxaci také houpací síť případně hamak.
Přibalit můžete také trekové hole pro Vaše procházky přírodou, případně kajak a vodácké potřeby pro Vaše radovánky na vodě....
A Ti z Vás, kteří dávají přednost tichu a samotě, jistě nezapomenou na potřeby pro rybaření.
Nákupní tipy:
Ostatní potřebné věci (vše co se nevešlo do předchozích kapitol)
Aby byl seznam věcí které bychom si měli vzít na cesty úplnější, je třeba se zmínit o následujících potřebách, jejichž "nepřítomnost" by nás někdy mohla mrzet:
- poznámkový blok a psací potřeby
- sluneční brýle
- šicí potřeby - šitíčko
- špunty do uší a oční maska
- uzavíratelné plastové sáčky
- malý cestovní ručník
- láhev na tekutiny nebo termoska
- dalekohled
- nafukovací krční polštářek
- pláštěnka a deštník
- kombinovaný nářaďový nůž
Nákupní tipy: