-
Hledači pravdy nesmí odmítat nové, odvážné aspekty jen proto, že se nehodí do schémat myšlení nebo víry.
(Erich Anton Paul von Döniken)Zhruba od poloviny minulého století se stále častěji objevují poukazy na písemné a věcné nálezy, které ani archeologie nedokázala přesvědčivě vysvětlit. Tradičními schématy nejde dát odpověď na vznik některých stavebních děl, astronomických znalostí nebo technických zařízení u starověkých civilizací. Pohled na tento problém očima preastronautiky ( opakované přistávání kosmických návštěvníků na zemi v minulosti ), může ovšem velkou většinu těchto záhad vysvětlit a pochopit.
Velikonoční ostrov ( Rapa Nui - Isla de Pascua)
Ostrov ( 163 km2 ) leží ve východní části Polynésie na jihu Tichého oceánu, vzdálený cca 3 600 km od Chile, která ho spravuje. Hlavní město Hanga Roa. Je vulkanického původu ( 3 hlavní sopky a množství dalších sopečných kuželů ).
Nizozemský admirál Jacob Roggeveen vstoupil na ostrov jako první evropan 5.4.1722 na velikonoční pondělí - odtud jeho název. Mez dalšími evropany, kteří ostrov v 18. století navštívili, zmiňme Jamese Cooka (1774) a Jeana-Francoise de La Perouse (1786).
V 19. století proběhlo na ostrově několik událostí ( odvlečení původních obyvatel do otroctví, epidemie, klanové války ), takže v roce 1 900 měl ostrov už jen cca 100 původních obyvatel. V průběhu 20. století převzalo nad ostrovem svrchovanost Chile, které posléze vyhlásilo na ostrově národní park a přijalo zákon o právech jeho obyvatel. V roce 1967 bylo zprovozněno letiště.
Sochy ( Moai ).Velikonoční ostrov je poset stovkami soch ( odhaduje se přes 800 ). Jejich výška je od cca 5m až do 22m ( téměř dokončená socha v lomu Rano -Raraku). Hmotnost těch největších soch přesahuje 50 tun ( podle některých odhadů až 200 tun ). Všechny sochy představují postavy od hlavy po pás. Některé sochy mají "pokrývky" hlav (pukao), vytvořené z jiného druhu kamene než vlastní sochy. Sochy byly rozmístěny po ostrově tak, že žádná z nich není dopravou poškozena. Část z nich stojí na plošinách (Ahu) a všechny ( až na jednu skupinu) upírají svůj zrak do středu ostrova.
Proč tyto kolosální sochy vznikly a jakým způsobem byly vytvořeny, přemístěny, vztyčeny a pokryty klobouky?
Podle většiny archeologů byly sochy vytesávány v lomu kamennými sekyrami a přesně neuvedeným způsobem ( pomocí dřevěných válců?) přemístěny na svá místa a opět přesně neuvedeným způsobem ( podkládáním kameny? ) vztyčeny a "ozdobeny" klobouky. Musíme doufat, že při formulaci těchto teorií bylo vzato do úvahy že se jedná o téměř tisíc soch dosahujících hmotnosti přes 50 t a výšky 20 m, dopravovaných na vzdálenost desítek kilometrů a že pro tuto činnost muselo být k dispozici odpovídající množství pracovní síly i potřebného materiálu (dřeva) a také silný motiv.
Jediným relevantním přemístěním a vztyčením soch v novodobé hisrorii je restaurace plošiny Ahu Tongariki provedená Japonským týmem po té, když tuto plošinu v roce 1960 zničilo tsunami ( k dispozici měli ovšem několik těžkých jeřábů).
Báje a mýty obyvatel Velikonočního ostrova jsou ale plné zásahů " Bohů ", kteří ostrov navštěvovali a disponovali silami a vědomostmi umožňujícími všechny operace se sochami zvládnout. Podle těchto legend předali bohové domorodcům nástroje, kterými šlo pohodlně kámen opracovávat a na přemístění a vztyčení soch použili síly ( zrušení gravitace? ), které umožnili sochám vzpřímeně kráčet půlkruhovými pohyby. Tento preastronautický pohled na historii Velikonočního ostrova podporují i nálezy kreseb nebo zbytků jiných staveb ( dokonalá technika skládání kamenných bloků ).Oficální webové stránky Velikonočního ostrova : http://www.portalrapanui.cl/
-
Chile se rozkládá v jihozápadní části Jižní Ameriky při pobřeží Tichého oceánu. Hraničí s Peru, Bolívií a s Argentinou. Historicky obývali toto území původní indiánské kmeny. V 16. století začala kolonizace Španěly a až v roce roce 1818 byla vyhlášena nezávislost.
Pod chilskou správu patří i několik ostrovních území v Tichém oceánu, z nichž nejznámější je určitě Velikonoční ostrov.
Hlavní město je Santiago de Chile. Leží pod Andami ve střední části země a asi 90 km od Tichého oceánu. Celá aglomerace města má přes 5 milionů obyvatel, to je asi 32 % veškerého obyvatelstva Chile.
Chile dosahuje délky 4 329 km a šířka je průměrně 144 km. Chile má velmi mnohotvárný povrch a dá se rozdělit do čtyřech oblastí. Na východě je to pás And, kde nejvyšší hory dosahují výšky kolem 6 500 m n.m.. Mezi Andy a východním pobřežním pohořím na západě se nachází nížina a dále pak úzký pás pobřeží u Tichého oceánu. V andském pásu se vyskytuje množství vyhaslých i činných sopek. V severní části prostřední nížiny se nachází poušť Atacama, jedno z nejsušších a nejneúrodnějších míst na Zemi. Od údolí řeky Aconcaguy začíná Centrální údolí - nejúrodnější oblast Chile. Nejjižnější část země spadá do oblasti Patagonie s mnoha ostrovy, průlivy a fjordy. Součástí Patagonie je souostroví Ohňová země.Reliéf Chile a vliv oceánu jsou hlavními faktory pro klima země. V severní části země je pouštní podnebí. Teploty mají v průběhu roku malé odchylky od 20° C. V pobřežních oblastech se vyskytuje velká oblačnost, zatímco ve vnitrozemí je velké kolísání teploty bez mraků. V centrální oblasti převládá středomořské podnebí. V Santiagu de Chile je letním období průměrně 20° C. a v zimě teplota klesá bod bod mrazu.
Jižní část země má deštivé přímořské podnebí. Na Chilských ostrovech je počasí ovlivňováno oceánem. Velikonoční ostrov má subtropické klima , s průměrem asi 1100 mm srážek rozložených v průběhu roku.Odkazy :
- Wikipedie - Chile : https://cs.wikipedia.org/wiki/Chile
- Ministerstvo zahraničních věcí - Chile : http://www.mzv.cz/jnp/cz/chile
- Oficiální portál vlády Chile : http://www.gob.cl/en/
-
Měna
Peso bylo znovu v Chile zavedeno v roce 1975 - vychází z předchozího Escuda v poměru 1 : 1000. Jedna setina pesa se nazývá centavo. Název „peso“ má chilská měna společný s několika dallšími státy, které byly rovněž španělskými koloniemi.
Víza a další dokumenty
Na základě česko-chilské bezvízové dohody z r. 1996 a dohod o společné vízové politice zemí schengenské oblasti, není vízum k turistickým cestám do Chile zapotřebí. Občané ČR mohou za účelem turistiky pobývat bez víza na chilském území po dobu do 90 dnů. Mezi ČR a Chile neexistuje dohoda o bezplatném poskytování zdravotní péče. Je proto nutné, aby turisté cestovali do Chile pouze s mezinárodně platným pojištěním.
Úplná informace na: http://www.mzv.cz/jnp/cz/chile/visa
Celní a devzové předpisy
Chilská zemědělská a veterinární služba zavedla přísná ochranná opatření s cílem zamezit zavlečení škůdců, chorob hospodářských zvířat a chorob rostlin do země. Na hranicích probíhají důkladné prohlídky zavazadel. Zjišťuje se, zda se do země dováží nějaké rostliny, čerstvé ovoce a zelenina, maso a masné výrobky, mléko a mléčné výrobky, med a další potraviny. Do Chile lze bezcelně dovézt 2,5 litru alkoholických nápojů a 400 cigaret, 50 doutníků a 500 gramů lulkového tabáku.
Do Chile je možno přivézt v hotovosti pouze částku do ekvivalentu 10.000,- USD. Vyšší částka musí být přiznána.
Úplná informace na: http://www.mzv.cz/jnp/cz/dutyKontaktní český úřad: http://www.mzv.cz/kontaktni_cesky_urad
Aktuální informace pro vstup a pobyt najdete na: http://www.mzv.cz/cestovaniChilské bankovky a mince
-
Cestovní kanceláře naplní Vaše sny. Pokud si zakoupíte jejich služby, zajistíte si veškerý servis a pohodlí. Spolehlivé a kvalitní cestovní kanceláře Vám přinesou zejména tyto výhody:
- Úsporu času a komplikací proti individuálně zajišťované cestě.
- Spolehlivou dopravu na místo i zpět, včetně přesunů v případě poznávacích zájezdů. Česky mluvícího průvodce.
- Pomoc v jakýchkoliv nesnázích během celé doby trvání Vaší cesty.
- Možnost reklamace případných nekvalitních služeb.
- Odstranění rizika případných dodatečných nákladů.
-
V mnoha případech - vzhledem k objemu poptávaných kapacit - lepší cenu než při individuálním zajišťování.
Cestovní kanceláře Vás vezmou třeba po stopách portugalského mořeplavce Fernao de Magalhaese, který objevil Ohňovou zemi a průliv při své cestě kolem světa. Chile je určeno zejména pro aktivní turisty z celého světa , kteří hledají divokou panenskou přírodu. Můžete ale obdivovat i překrásné hlavní město - Santiago de Chile.
Cestovní kanceláře pořádající zájezdy do Chile :
-
Ubytování v Chile si každý může vybrat podle toho, jaký typ a jaká úroveň mu vyhovuje, a taky samozřejmě podle finančních možností. Hotelové vyhledávače nabízejí výběr z více než 5 000 hotelů a hotýlků. Pokud budete výbírat až na místě, většinou se stane, že se k Vám nabídky "seběhnou" sami, formou létáčků a osobního přesvědčování.
Příklad levného ubytování v Santiagu - Chile Pepper Hostel, cca 700 Kč/pokoj/noc.Příklad luxusního ubytování v Santiagu - The Ritz-Carlton, až 12 000 Kč/pokoj/noc.
Nejpohodlnější a nejrychlejší způsob zajištění noclehů a pobytů je využití služeb agentur s on-line rezervačním systémem.:
-
Pokud k cestě do Chile nezvolíte loď (nedoporučuje se), tak Vám reálně zbude jen letadlo. Přeprava v rámci země je zejména možná - stejně jako v jiných jihoamerických zemích - letecky, autobusy, železnicí nebo vypůjčeným autem. Lze však použít i dopravu lodí.
Letecké trasy z Prahy do Santiaga de Chile, včetně orientačních cen naleznete zde: http://www.rome2rio.com/s/Prague/Santiago
Letecká doprava mezistátní
Přímé letecké spojení z Prahy do Chile ( Santiago de Chile ) neexistuje. S jedním přestupem v Amsterodamu létá KLM, s jedním přestupem v Paříži létá Air France nebo taky LAN s přestupem v Madridu. Doba letu je cca 20 hodin.
Přehled o všech letištích v Chile získáte zde: http://www.skyscanner.cz/letiste-v-chile
Nákup letenek je možný u několika internetových prodejců :
Nákup letenek je možný u několika internetových prodejců :
Letecká doprava vnitrostátníVzhledem k délce Chile přes 4 000 km, se zvláště přesuny směrem severojižním a jihoseverním mohou výhodně z hlediska času provádět letecky. Národním dopravcem v Chile je společnost LAN, jíž konkuruje společnost Sky Airline, jako nízkonákladová. Na Velikonoční ostrov však létá pouze společnost LAN Airlines.
Doprava vypůjčeným osobním automobilemAutopůjčovny najdete ve všech význačných turistických místech, ve velkých městech a na letištích. Při rezervaci ať už na místě nebo předem si musíme dát pozor zejména na druh pojištění ( nejlepší i když dražší je plné pojištění ), případnou nutnost vrácení auta s plnou nádrží a taky věk řidiče ( podle půjčovny může být 21 - 25 let ). Nejvíce používanou silnicí, je tzv. Panamericana, která probíhá většinou Chile a je v relativně dobrém stavu. U vedlejších cest už to platit nebude a taky může být problém s hustotou čerpacích stanic. V Chile je potřebný mezinárodní řidičský průkaz. Na dálnicích a za průjezdy tunely se platí poplatky, které jsou poměrně vysoké. Nelze platit kreditními kartami ani cizí měnou, je tedy třeba cestovat s dostatkem peněz v hotovosti.
Internetová rezervace :
Autobusová doprava
Železniční doprava
Tak jako obecně v celé Jižní Americe, není železniční doprava v Chile rozsáhlá a je většinou špatně udržovaná. Cestovat vlakem je tedy většinou vyjímka. Poslední dobou však dochází k modernizaci některých tratí, zejména v oblasti Santiaga de Chile. Kompletní osobní železniční dopravní služba je provozována Trenes Metropolitanos. Vlaky odjíždějí ze Santiaga od Estación Central (adresa: Ave Libertador Bernardo O'Higgins 3170). Jízdenky lze rezervovat na nádraží nebo na internetových stránkách železničního podniku: http://www.trencentral.cl, kde se taky zobrazují mapy tras a jízdní řády.
Kolejová vozidla však můžeme využívat v Santiagu ( Metro de Santiago ): http://www.metrosantiago.cl
a ve Valparaisu ( Metro Valparaiso ): http://www.merval.clMetro je spolehlivý způsob, jak se v těchto městech pohybovat. Zakoupená jízdenka Vám platí tak dlouho, jak dlouho jezdíte - až do výstupu z metra.
Taxi doprava
Provozovatelé taxi ve městech nabízejí celkem dobré a levné služby. Jako všude se však můžou vyskytnout taxikáři, kteří Vás budou chtít napálit tak, že Vám budou nutit vysokou paušální sazbu, nebo využijí Vaší neznalosti místních ulic. Problém taky může nastat, když budete chtít zaplatit velkou bankovkou. Alternativně lze využít i službu UBER, máte li staženou příslušnou aplikaci. Ve městech také funguje levnější druh dopravy, tzv "Colectivo". Na žluté auta s popisem trasy na střeše mávnete a je li místo, tak se i svezete.
Lodní doprava
Doprava lodí se soustřeďuje spíš na potřeby turistů. Nádherná cesta ( čtyřdenní ) Vás čeká při plavbě z přístavu Natales (Puerto Natales), do přístavu Montt (Puerto Montt). Projíždí se úchvatnými fjordy kolem ostrůvků a pobřeží.
Cesty pořádá společnost Navimag, na jejichž webových stránkách si lze přepravu objednat: http://www.navimag.com/site/en
Jak vypadá trasa se můžete podívat zde: www.rome2rio.com/s/Puerto-Natales/Puerto-Montt
-
První hodiny a dny po návratu domů mohou být obtížné, ale krásné. Jsme opět doma, plni zážitků a dojmů... Většinou je zapotřebí "znovunastavit" domácí čas, odpočinout si po cestě, vybalit, vyprat a dostat se opět do pracovního režimu. Proto je dobré postupovat podle níže uvedených doporučení.
S klidným návratem bychom měli počítat už před odjezdem. Naplánujte si raději dovolenou delší o jeden den, který lze využít právě na aklimatizaci a vyřízení nutných činností spojených s příjezdem domů. Pomůže také, že jste si uklidili již před odjezdem a vrátíte se do čistoty a pořádku.
Až doženete spánek a navštívíte obchod s potravinami, nezapomeňte také věnovat pozornost svému zdraví. Zvlášť pokud se necítíte příliš dobře. Nejčastější při návratu jsou střevní potíže, horečka nebo kožní vyrážky. Ale i pokud nemáte žádné nežádoucí problémy, měli byste navštívit svého praktického lékaře nebo lékaře cestovní medicíny.
Hned jak budete mít chvilku času, vytvořte si seznam všeho, co jste měli na cestě sebou, ale nenosili jste to nebo nepoužívali. Nechte tento seznam ve Vašem kufru, takže to bude první věc kterou uvidíte, když budete přemýšlet, co zabalit pro příští cestu.A hlavně - podělte se o své vzpomínky. Své zážitky zhmotněte a nechejte si vytisknout fotografie, kalendáře, fotoknihy nebo fotoobrazy z Vašich cest. Vaše vytištěné příběhy budete mít vždy po ruce, když si budete chtít své cesty připomenout nebo se pochlubit rodině a přátelům.
Některé z firem, které pro Vás tiskové služby zajistí představujeme níže:
A pak už nezbývá než začít plánovat další cestu !!! A tyto stránky ať jsou Vám inspirací...
-
Padesátdevět doporučení, na co nezapomenout před cestou.
Existují průzkumy, které uvádějí, že díky cestovní horečce mnoho lidí zapomene před odjezdem i na základní úkony, jako je např. odpojit domácí spotřebiče ze zásuvek, zamknout dům, zaopatřit svá domácí zvířata a pod.
Nestaňte se jedním z nich.
Určitě si nepřejete v průběhu Vaší cesty zjistit, že jste podcenili její přípravu a máte problém, který na místě jen velmi těžce vyřešíte. Proto je dobré, si před odjezdem pečlivě zkontrolovat následující doporučení a zajistit si tak hladký průběh své dovolené.(Samozřejmě, budete-li cestovat například na tři dny na Slovensko, všechna doporučení určitě nevyužijete - vždy bude záležet na charakteru Vaší cesty a Vašem individuálním posouzení.)
Zabezpečení domova po dobu Vaší cesty
-
Jakmile budete znát přesné datum cesty, zajistěte si hlídání Vašeho domácího mazlíčka a obraťte se na chovatelskou stanici, psí hotel nebo samozřejmě na příbuzné či známé. V současné době již existuje mnoho zařízení, která se o Vaše psy nebo kočky postarají, jako je například:
-
Připravte rostliny na svou dovolenou. Nejspolehlivější způsob je poprosit o péči někoho z rodiny nebo dobrých známých. Chystáte-li se vyrazit na delší dobu než týden, je tento způsob jediný možný, neboť všechny rostliny takovou dobu téměř určitě nepřežijí. Při kratší nepřítomnosti je ovšem možné zmenšit riziko uhynutí několika technickými opatřeními, jako je např. přestěhování z dosahu přímého světla do tmavšího a chladnějšího prostředí, bohaté zalití bezprostředně před odjezdem, použití samozávlahových zařízení - knotů, truhlíků a pod. nebo zvýšení vlhkosti v místnosti odpařovací nádobou. Podrobnější informace naleznete třeba v článku http://abecedazahrady.dama.cz/clanek/pripravte-rostliny-na-svou-dovolenou.
-
Před odjezdem prověřte, že máte zavřena všechna okna a při odchodu nezapomeňte zamknout vstupní dveře. Nezatahujte žaluzie a záclony, protože jinak vzbudíte dojem, že nejste doma a přilákáte tak nezvané hosty. Proto taky nezapomeňte pověšené prádlo na balkoně.
-
Požádejte sousedy, známé nebo příbuzné aby občas vybrali Vaší poštu. Nebo si před odjezdem na poště vyřiďte průkazku příjemce. Ta opravňuje pověřené osoby k převzetí doporučené pošty na Vaše jméno (mimo zásilky do vlastních rukou). Je také možné přesměrovat Vaši poštu na náhradní adresu.
-
Domácí spotřebiče si rovněž zaslouží pozornost. Můžete snížit náklady na Vaší dovolenou tím, že je vypnete ze zásuvky. Nebudou spotřebovávt energii a také je ochráníte před případným zásahem bleskem. I spotřebiče v pohotovostním režimu stále spotřebovávají energii. Je vhodné rovněž uzavřít přívod vody a plynu, protože případná havarie způsobí mnoho problémů.
-
Snižte nebo zvyšte (podle ročního období a bydliště) požadovanou teplotu na Vašem termostatu pro vytápění.
-
Snižte požadovanou teplotu na Vašem ohřívači užitové vody.
-
Zkontrolujte si, zda máte zaplaceny všechny účty, které budou mít splatnost během Vaší nepřítomnosti a nechcete, nebo nemůžete je platit na cestách.
-
Vyprázdněte lednici od rychle se kazících potravin.
-
Dejte náhradní klíče od domu - bytu někomu z Vaší rodiny.
Péče o zdraví
-
Je důležité, zejména před cestami do exotických destinací, navštívit některé z center cestovní medicíny. Zde Vám lékař dopručí nejen potřebná očkování, ale i zdravotnické vybavení na cestu a poradí prevenční kroky. Vzhledem k nutnosti stihnout všechna možná očkování je nutné tuto návštěvu uskutečnit cca 8 týdnů před zahájením cesty. A nenechte si nikým namluvit, že očkování jsou vyhozené peníze.
Podrobnější informace o možnostech očkování se dočtete na stránkách:
-
Jakmile budete znát přesné datum cesty, zajistěte si hlídání Vašeho domácího mazlíčka a obraťte se na chovatelskou stanici, psí hotel nebo samozřejmě na příbuzné či známé. V současné době již existuje mnoho zařízení, která se o Vaše psy nebo kočky postarají, jako je například:
-
Není to snadné sbalit se na cesty zvláště když nemáte představu o tom, co Vás čeká. Pro některé je to dokonce veliký stres. Proto se chceme pokusit následujícími doporučeními tento proces aspoň trochu zjednodušit, i když je jasné, že každý jsme jiný a také každý pojedeme jinam.
Nicméně je zajimavé, že u 95% cestovatelů jsou jejich potřeby velmi podobné, bez ohledu na navštívenou destinaci i délku pobytu.
Níže uvedený seznam by měl svým rozsahem pokrýt většinu potřeb na cesty, i když určitě nemůže pokrýt všechny eventuality a okolnosti.
Není ale naprosto nutné ho celý respektovat, zvláště když jedete třeba na pár dnů navštívit Slovensko. Je dobré si také uvědomit, že v dnešním světě i v těch nejméně rozvinutých zemích seženete vše co budete potřebovat jen s bankovní kartou (za předpokladu, že jsou v bance na této kartě peníze).
A poslední obecná rada zní: Nejšťastnější cestovatel je ten, který má s sebou ta nejlehčí a nejméně objemná zavazadla.
Oblečení
V prvé řadě je třeba, aby Vaše oblečení bylo ve slušné kvalitě, pokud možno víceúčelové a takové, aby jste se v něm cítili dobře a pohodlně. Mělo by být také lehké a málo objemné.
Z hlediska úspory místa si uvědomte, že zdá-li se Vám doma divné nosit jeden kus oblečení dva dny po sobě, na cestách Vám to tak rozhodně nepřijde.
Je dobré také myslet na to, že pokud jedete do zemí s odlišnou kulturou nebo jiným náboženstvím, nebudete si brát sebou trička s nápisem např.: I LOVE USA. V těchto případech je dobré přibalit i oděv zahalující ramena nebo nohy.V posledních desetiletích došlo k velkým inovacím oblečení pro cestovatele. Toto oblečení je méně náchylné k opotřebení i zašpinění a vykazuje i dobré vlastnosti po stránce nasákavosti nebo odvětrání. I když je dražší, rozhodně by se tato investice vyplatí.
Základní typy oblečení představují:- trička s krátkým rukávem (nejlépe z merino vlny), alternativně košile s krátkým rukávem nebo oboje
- trička s dlouhým rukávem (nejlépe z merino vlny), alternativně košile s dlouhým rukávem nebo oboje
- ultra lehká péřová bunda, sbalitelná do velikosti většího pomeranče (i v těch nejteplejších krajích jsou místa a období, kdy je chladno)
- mikro fleecová mikina
- tenká, vodě a větru odolná bunda
- kalhoty, legíny (lehké, rychleschnoucí), s dlouhými, třičtvrtečními nebo krátkými nohavicemi
- sukně, krátké nebo dlouhé
- spodní prádlo - trenýrky, slipy, kalhotky, podprsenky, ponožky
- pokrývka hlavy, rukavice, šála, šátek
Nákupní tipy:
Obuv
Kolik starostí budete mít na cestách bude záležet také na tom, kolik a jakých párů obuvi jste si sebou vzali. Boty si sobě totiž nejsou rovny co do jejich váhy, pohodlí nebo vodovzdornosti. Nejlepším doporučením je vzít si sebou dva páry bot, jeden přímo na nohy a jeden do zavazadla.
K definitivnímu rozhodnutí ale musíte vzít do úvahy charakter Vaší cesty, podnebí cílové destinace a taky aktivity, které budete provozovat.
Doporučuje se kombinovat tyto druhy obuvi:- žabky
- sportovní sandály
- tenisky
- turistické boty
Nákupní tipy:
Zavazadla
Volba zavazadel je pro náš pocit z cestování jednou ze zásadních rozhodnutí. Čím je zavazadlo menší, tím méně zranitelní, šťastnější a svobodnější se budete cítit. Pokud nevěříte, že je možné stlačit objem zavazadla na cca 40 l, budete asi muset absolvovat první cestu s větším zavazadlem. A až si před další cestou vzpomenete, jak jste při jeho zvedání vydávali řev raněného tygra, snad se Vám povede zabalit zavazadlo menší.
Doporučuje se kombinovat tyto základní druhy zavazadel:
- cestovní kufr (na kolečkách) nebo cestovní tašku (na kolečkách) v objemu cca 35 a více litrů
- batoh (případně tašku na ramena)
- malá příruční taška, ledvinka
- bezpečnostní pouzdro na doklady nebo peníze
K zavazadlům existuje celá řada praktických doplňků, na které bychom neměli zapomenout. Jsou to zejména:
- zavazadlové jmenovky
- váhy na zavazadla
- zámky na zavazadla
Nákupní tipy:
Mapy, průvodce a slovníky
Mít sebou na cestách přehlednou mapu nebo průvodce je veliká výhoda a pomoc jak při hledání nějakého místa a trasy, tak i při pořizování zápisků z Vaší cesty.
I když si dnes můžete do chytrého telefonu nebo tabletu stáhnout prakticky jakoukoliv mapu, průvodce nebo i slovník, mají stále tradiční papírové podoby své kouzlo a své výhody. Nevyžadují připojení k internetu (nebo nezabírají místo v paměti) a nespotřebovávají baterie. Navíc jsou rychleji při ruce a jsou mnohdy přehlednější a podrobnější. A také Vám pak mapy a průvodce budou Vaší cestu neustále připomínat.
Neméně jistě využijete třeba i jen základní slovník, který Vám umožní m.j. navázat kontakty nebo komunikovat při krizových situacích.
Nákupní tipy:
Záznamová technika a ostatní elektronika
Záznamová technika a další elektronika patří v dnešní době k tomu zásadnímu vybavení, na které by jste neměli zapomenout. Umožní Vám zachytit skvělé okamžiky z Vaší cesty a podělit se pak o ně s přáteli. Umožní Vám také (pokud si to samozřejmě přejete), být v průběhu Vaší cesty ve spojení se světem.
Pamatujte ale na to, že čím více těchto zařízení sebou vezmete, tím více budete mít starostí s jejich bezpečím a s udržováním jejich provozu. Jejich váha a objem je také nezanedbatelná okolnost.
Některá zařízení mohou být použita pro více funkcí a nahradit tak zařízení jiná, i když ne vždy ve stejné kvalitě a se stejným pohodlím.
Základní elektronická zařízení:- mobilní telefon - smartphone
- tablet
- přenosný počítač - laptop
- digitální fotoaparát (kompaktní nebo zrcadlovka)
- digitální kamera (klasická nebo tzv. akční GO kamera)
- příslušenství, to jsou náhradní paměťové karty, náhradní baterie, bateriové nabíječky, externí baterie, USB flash disk a propojovací kabely, čistící hadříky a štětečky, selfie hůl
Ostatní elektronická a elektrická zařízení:- elektronická čtečka knih
- zásuvkový adaptér, nejlépe s USB konektorem
- LED svítilna, nejlépe "čelovka"
- sluchátka
Nákupní tipy:
Zdravotnické a hygienické potřeby
Zdravotnické potřeby
Pokud máte v plánu cestování mimo většíměsta (ale raději vždy), je dobré připravit si lékarničku první pomoci. To Vám ušetří případné návštěvy lékaře nebo lékáren a ulehčí nepříjemné situace vznikající při zdravotních problémech.
Co si zabalit?:
- léky, které užíváte na předpis, včetně poznamenaných názvů jejich účinných látek
- léky pro prevenci Malárie, pokud jsou v dané oblasti třeba a rozhodli jste se je užívat
- léky proti průjmu
- léky proti alergii
- léky proti kinetóze
- léky na bolesti nebo horečky
- mírné projímadlo
- léky proti kašli - na vykašlávání
- léky proti překyselení žaludečních šťáv
- antibakteriální masti nebo krémy
- oční kapky
- základní položky první pomoci (náplasti, obvazy, gáza, bandáž, antisepticka, pinzeta, nůžky)
- krém na sluneční spáleniny
- digitální teploměr
- mírné sedativum na podporu spánku
- náhradní injekční stříkačky
Nákupní tipy:
Potřeby pro kempování
Ne každý dává přednost ubytování v kamenných zařízeních. Rád se o dovolené vydá za dobrodružstvím s plátěným přístřeškem, celtou a karimatkou. V dnešní době je na trhu dostatek potřeb pro tyto milovníky kempování.
Nedílnou součástí vybavení pro kempování je také nádobí, případně potřeby na grilování, vařiče, chladící boxy. Vaše kulinářské dovednosti jistě ocení všichni členové výpravy. Kromě nádobí je potřebný také nábytek, různé druhy lamp a svítilen. A pro dokonalou relaxaci také houpací síť případně hamak.
Přibalit můžete také trekové hole pro Vaše procházky přírodou, případně kajak a vodácké potřeby pro Vaše radovánky na vodě....
A Ti z Vás, kteří dávají přednost tichu a samotě, jistě nezapomenou na potřeby pro rybaření.
Nákupní tipy:
Ostatní potřebné věci (vše co se nevešlo do předchozích kapitol)
Aby byl seznam věcí které bychom si měli vzít na cesty úplnější, je třeba se zmínit o následujících potřebách, jejichž "nepřítomnost" by nás někdy mohla mrzet:
- poznámkový blok a psací potřeby
- sluneční brýle
- šicí potřeby - šitíčko
- špunty do uší a oční maska
- uzavíratelné plastové sáčky
- malý cestovní ručník
- láhev na tekutiny nebo termoska
- dalekohled
- nafukovací krční polštářek
- pláštěnka a deštník
- kombinovaný nářaďový nůž
Nákupní tipy: