-
Austrálii jako první obydleli před cca 50 000 lety příchozí z Asie. Tito lidé jsou tedy prvotními obyvateli. Jsou známi pod názvem Aboriginals (Aboridžinci). V současné době se jejich počet odhaduje na přibližně 400 000, i když kolem roku 1930 jejich počet klesl - hlavně vlivem kolonizace - z přibližně 1 mil. na asi 70 000.
Novodobá historie Austrálie začíná v roce 1616, kdy holanďan Dirk Hartóg doplul na pobřeží v západní Austrálii. Pro Velkou Británii pak východní pobřeží Austrálie zabral v roce 1770 James Cook. Od začátku 19. století pak byla země postupně osídlovaná imigranty z Britských ostrovů a z počátku také sloužila jako trestanecká kolonie pro zločince z Anglie a Irska (nejznámější věznice - Port Arthur na Tasmánii).
Dnes je Austrálie vyspělou demokracií, skládající se ze šesti států a šesti zámořských území. Je rozvinutou a bohatou průmyslovou a zemědělskou zemí, s významnými zásobami nerostných surovin. V obydlených přímořských oblastech je kvalitní dopravní infrastruktura.
Austrálie je také zejména pro své přírodní bohatství hojně navštěvovaná turisty, kterých přijíždí až 5 mil. ročně.
Noční obloha plná zářivých hvězd ve vnitrozemí bez světelného smogu, pobřeží lemovaná nejroztodivnějšími skalnatými útvary, tropické obasti, živočichové, kteří jinde ve volné přírodě nežijí, ale i světla velkých měst s bohatým nočním životem, to vše a ještě víc nabízí Austrálie. Rezervujte si dostatek času aby jste si vše mohli užít.
Austrálie je obklopena Indickým, Jižním a Tichým oceánem. Od Asie ji dělí Arafurské a Timorské moře. Její pobřeží je dlouhé 25 760 kilometrů. Většinu jejího území zabírají polopouště a pouště. V ostatních částech, zejména pobřežních, se však vyskytují lesy a deštné eukalyptové pralesy. Protože je Austrálie geograficky odloučená, vyskytuje se zde přes 80% živočišných a rostlinných druhů, které jinde nenajdete.
Existuje zde také několik živočichů, kteří byli do Austrálie dovezeni člověkem, přemnožili se a dnes je velmi obtížné jejich počet aspoň regulovat. Typickým příkladem jsou velbloudi, kterých ve volné přírodě pobíhá cca 1 000 000.
Australské klima velmi výrazně ovlivňují oceánské proudy, včetně jižní oscilace, souvisící s atmosferickým jevem El Niño. To v kombinaci se stálým suchem ve vnitrozemí produkuje cyklóny zejména v severní Austrálii. Množství srážek se pak výrazně mění z roku na rok.
Většina severní části země má tropický charakter s převážně letními monzunovými srážkami. Jihozápadní část země má středomořské klima a okolí Tasmánie pak klima mírné.
Odkazy:- Wikipedie - Austrálie: https://cs.wikipedia.org/Austrállie
- Ministerstvo zahraničních věcí - Austrálie: http://www.mzv.cz/jnp/cz/australie
- Oficiální portál vlády Austrálie: http://www.australia.gov.au
-
Měna
V koloniálním období používala Austrálie jako měnu britskou libru. 4. září 1909 byla ustanovena australská libra, která měla paritní hodnotu k britské libře a dělila se na 20 šilinků nebo 240 pencí.
Australský dolar vznikl 14. února 1966. Vyšel z libry v poměru 1 libra = 2 dolary.
Víza a další dokumenty
Víza jsou udělována podle zamýšlené délky pobytu a jeho účelu. Nejčastějším typem víz pro krátkodobé turistické/obchodní nevýdělečné cesty je tzv. eVisitor vízum, o které mohou držitelé českých cestovních dokladů požádat on-line. Žadatel vyplní příslušný elektronický dotazník a vyčká udělení souhlasu, který mu je doručen e-mailem během několika hodin.
Požádejte na stránce: https://www.border.gov.au/Trav/Visa-1/651-#
Úplná informace: http://www.mzv.cz/visaCelní a devizové předpisy
Před příjezdem do Austrálie návštěvník nebo rodina jako celek vyplňuje tzv. Incoming Passenger Card. Formulář je nutno vyplnit pravdivě a deklarovat veškeré dovážené položky, a to zejména jakékoli druhy potravin v syrovém i konzervovaném stavu; to se týká rovněž potravin, které byly servírovány na palubě letadla. Kontrola je velmi přísná a nekompromisní a obsah zavazadel je důkladně prověřován. Za pokus o porušení celních, karanténních a fytosanitárních předpisů jsou vyměřovány pokuty až do výše několika tisíc australských dolarů.
Formulář je k dispozici zde: https://www.border.gov.au/Documents
Úplná informace: http://www.mzv.cz/jnp/cz/dutyKontaktní český úřad: http://www.mzv.cz/kontaktni_cesky_urad
Aktuální podmínky pro vstup a pobyt: http://www.mzv.cz/cestovani
Bankovky a mince
-
Velký bariérový útes
Velký bariérový útes (Great Barrier Reef) se táhne v délce cca 2300 km podél severovýchodního pobřeží Austrálie. Tvoří ho na 2900 samostatných korálových útesů a na 900 korálových ostrůvků. Je postaven miliardami drobných organismů - korálovými polypy.
Pro svou velkou rozmanitost života, včetně několika ohrožených druhů, byl vybrán na seznam světového dědictví UNESCO. Vyskytují se zde desítky druhů delfínů, velryb nebo sviňuch a 1500 druhů ryb. Dalšími obyvateli jsou želvy, žraloci, rejnoci a další a další druhy, včetně krokodýlů. Samozřejmě nechybí spoustu druhů plžů, mlžů a řas. Nad útesem létá přes 200 druhů ptáků. Rostlinstvo na ostrůvcích je zastoupeno více než dvěma tisícovkami druhů, z nichž některé jsou endemické.
Pro svou obrovskou biologickou rozmanitost a krásu je Velký bariérový útes vyhledáván turisty, zejména pak potápěči. Útes navštíví každoročně přes 2 milióny lidí, kteří do Australského rozpočtu přispějí cca 6 miliardami dolarů.
Vstupní branou jsou zejména město Cairns a ostrov Whitsundays. Odtud můžete vyrazit k útesu buď jen na vizuální prohlídku, ale spíše za účelem šnorchlování nebo pak potápění. Sférické foto (šnorchlování na útesu): www.google.com/maps
Cestovní kanceláře pořádající zájezdy do Austrálie Vám v jeho rámci většinou šnorchlování u útesu nabídnou.
Například CK Livingstone zde: http://www.livingstone.cz/australie-poznavaci-zajezd
Při individuáních cestách do Austrálie můžete využít nabídek místních organizátorů, například: https://www.reeffree.com.au/great-barrier-reef-tours
-
Pláž Whitehaven
Tato pláž patří mezi dvacítku nejkrásnějších pláží světa. Je unikátní svým naprosto bílým křemičitým pískem, který Vás i za těch největších veder nepálí do chodidel. Jelikož v okolí nebyly postaveny žádné turistické resorty, není pláž hojně navštěvovaná. Je dlouhá několik kilometrů a z vnitrozemí ji ohraničuje krásná zelená vegetace přecházející do kopců. Moře je blankytně čisté a podle hloubky a druhu dna několikabarevné.
Vstup do moře je pozvolný a pláž je tak příjemná i pro malé děti. I milovníci šnorchlování si zde přijdou na své, protože na konci pláže jsou místa z bohatým výskytem podmořské flóry a fauny.
Pláž je čistě přírodní, to znamená že zde nenajdete žádné vybavení. Je zde také zakázano kouření.
Panoramatické foto pláže: www.google.com/mapsNa pláž se můžete dostat lodí z přístavu Airlie nebo Shut Harbour. Některé cestovní kanceláře zařazují návštěvu pláže do programu svého zájezdu do Austrálie, například zde: http://australie.marco-polo.cz/zajezdy/amazing-australia
Místní operátoři Vám pak rádi umožní její návštěvu podle Vašeho přání, například zde: https://www.reeffree.com.au/whitehaven-beach
nebo zde: https://www.cruisewhitsundays.com -
Cestovní kanceláře naplní Vaše sny. Pokud si zakoupíte jejich služby, zajistíte si veškerý servis a pohodlí, tedy většinou. Spolehlivé a kvalitní cestovní kanceláře Vám přinesou zejména tyto výhody:
- Úsporu času a komplikací proti individuálně zajišťované cestě.
- Spolehlivou dopravu na místo i zpět, včetně přesunů v případě poznávacích zájezdů. Česky mluvícího průvodce.
- Pomoc v jakýchkoliv nesnázích během celé doby trvání Vaší cesty.
- Možnost reklamace případných nekvalitních služeb.
- Odstranění rizika případných dodatečných nákladů.
-
V mnoha případech - vzhledem k objemu poptávaných kapacit - lepší cenu než při individuálním zajišťování.
Zájezdy do Austrálie jsou z důvodu velké atraktivity a také bezpečnosti této země v programu několika českých cestovních kanceláří. Vzhledem k velikosti země a délce letu je ale obtížné skloubit ještě rozumnou délku pobytu s poznáním těch nejvýznamějších turistických a cestovatelských oblastí a téměř vždy proto musíte volit nějaký kompromis.
Cestovní kanceláře pořádající zájezdy do Austrálie:
-
Austrálie nabízí mnoho možností ubytování. Například Booking.com Vám představí téměř 14 000 možností ubytování v různých cenových hladinách. Cenová úroveň je samozřejmě odpovídající kvalitě a službám konkrétního zařízení a také jeho lokalitě. Nejlevnější ubytování seženete v ceně od cca 300 Kč za dvoulůžkový pokoj.
V Tasmánii je oblíbné ubytování v kompletně vybavených rodinných chatkách (cca 3 500 Kč/chatku/noc):
Příklad levnějšího ubytování v Cairns - Bohemia Resort Cairns, cca 900 Kč/pokoj/noc.
Příklad luxusního ubytování v Cairns - Waters Edge Apartment Cairns, až 8 000 Kč/pokoj/noc.
Nejpohodlnější a nejrychlejší způsob zajištění noclehů a pobytů je využití služeb agentur s on-line rezervačním systémem:
-
Do jedné z nejvzdálenějších destinací se dostanete určitě letadlem. V rámci Austrálie pak připadají v úvahu přesuny vlakem, autobusem, vypůjčeným autem, lodí a po městech pak také taxíkem, tramvají, na kole a v neposlední řadě pěšky.
Trasu z Prahy do Sydney, včetně orientačních cen za různé varianty dopravy naleznete zde: https://www.rome2rio.com/Prague/Sydney-Airport-SYD
Letecká doprava mezistátní
Přímé letecké spojení z Prahy do Austrálie neexistuje. Se dvěmi přestupy můžete použít několik leteckých společností, například Cathay Pacific s přestupy v Londýně a Hong Kongu nebo Etihad Airways s přestupy v Bruselu a Abu Dhabi. Celková doba letu je přes 20 hodin.
Přehled o letištích v Austrálii získáte zde: https://www.skyscanner.cz/au/letiste-v-australie.html
Webové stránky letiště v Sydney: http://www.sydneyairport.com.au
Nákup letenek je možný u několika internetových prodejců :
Letecká doprava vnitrostátní
Velké australské vzdálenosti předurčují vnitrostátní leteckou dopravu jako nejvýhodnější způsob cestování, vzhledem k rychlosti i ceně. Provozuje ji několik společností z nichž mezi nejznámější a nejvyužívanější patří:
Doprava vypůjčeným osobním automobilem
Půjčení auta je velmi dobrá příležitost k prozkoumání Austrálie (pokud se nebojíme jízdy vlevo). Nechceme-li se striktně držet hlavních tahů je nutností automobil s pohonem 4x4. Při cestách mimo hlavní trasy je také nutné mít sebou kanystr s pohonnými hmotami, minimálně jedno náhradní kolo a také zásoby vody a jídla. Rozhodně nepočítejte s benzínovou čerpací stanicí každých 30 km, možností občerstvení je poskromnu a vzdálenosti mezi obydlenými usedlostmi jsou opravdu veliké. A když už dorazíte někam do kempu, není tam většinou žádná restaurace a možnost zájít na večeři ani následně na snídani. Zásoby musíte mít s sebou..... Kempy jsou vybaveny venkovními grily a můžete si sami připravit kulinářský zážitek spojený s pozorováním jižní hvězdné oblohy. Zkrátka jiný kraj.
Benzín a nafta jsou v Austrálii o hodně levnější než v Evropě. Musíme si dát pozor - zejména v noci - na volně se pohybující zvířata.
V autopůjčovně musíte mít vlastní platební kartu, řidičský průkaz český i mezinárodní a pas. Většinou musíte mít také minimálně 21 let a u některých druhů aut, dokonce 25 let.
Internetová rezervace:
Autobusová doprava
Železniční doprava
Austrálie nemá hustou železniční síť. Navíc trpí existencí několika různých rozchodů kolejnic. Vlaky jsou používány zejména pro nákladní a osobní dopravu, zejména pro dopravu turistů. Jízda vlakem vyjde levněji než letadlem, ale doba jízdy je pronikavě delší.
Nejznámější tratě v Austrálii jsou Indian Pacific a Ghan (viz video výše).
- Indian Pacific spojuje Sydney s Perthem (přes Adelaide), měří 4 350 km a jízda trvá 65 hodin. Zajímavostí je, že obsahuje nejdelší rovný úsek na světě o délce 478 kilometrů. Domovská stránka: http://www.greatsouthernrail.com.au/the-indian-pacific
- The Ghan probíhá severojižním směrem mezi městy Darwin a Adelaide. Měří 2 980 km a jízda trvá 54 hodin. Je pojmenována podle afgánských velbloudích karavan (Afghans). Domovská stránka: http://www.greatsouthernrail.com.au/the-ghan
Na oba vlaky si můžete objednat jízdenky zde: https://bookings.greatsouthernrail.com.au
Nejznámější železniční turistickou tratí je Cairns – Kurranda. Tato trať je od svého počátku zamýšlena jako turistická atrakce. Vychází ze správního centra Queenslandu z Cairns a vede do horské vesničky Kurranda.
Taxi doprava
Ve větších městech je doprava taxíkem jednou z možností jak si město prohlédnout nebo jak se dostat z místa na místo. Ceny se pohybují v rozmezí 3 - 6 AUD za nástup a 1,5 - 2,6 AUD za kilometr jízdy. Je možné si ho objednat předem nebo si zastavit taxi přímo na ulici.
- Taxi služba Sydney: http://www.rslcabs.com.au
- Taxi služba Mebourne: http://www.melbourneplatinumcabs.com.au
- Pronájem auta s řidičem Melbourne: https://www.justvha.com.au
Lodní doprava
Lodní doprava je přirozeně v Austrálii velmi rozvinutá. Lodí se můžete dostat na většinu Australských ostrovů nebo absolvovat vyhlídkové plavby, například kolem Sydney. Plavby mohou být i několikadenní, spojené s různými turistickými aktivitami. Některé z přepravních společností:
- Captain Cook Cruises: https://www.captaincook.com.au
- Sealink Queensland: https://www.sealinkqld.com.au
- Rosman Cruises: http://rosman.com.au
- Palm Beach Ferries: http://www.palmbeachferries.com.au
- Central Coast Ferries: http://www.centralcoastferries.com.au
-
Australské národní parky
V Austrálii existuje neskutečné množství národních parků - přes 500. Tato 4% australského území jsou chráněna, protože mají nedotčenou krajinu s množstvím původních druhů živočichů a rostlin. Národní parky jsou řízeny většinou jednotlivými regiony. Jen 19 z nich řídí australská vláda. Na správě několika parků se podílí rovněž původní obyvatelé - Aboridžinci. Tyto parky se totiž rozkládají na jejich posvátných územích.Interaktivní mapa australských národních parků: http://www.environment.gov.au/heritage/places/national-heritage-listK nejznámějším a nejkrásnějším národním parkům patří:
Národní park Uluru - Kata Tjuta
Tento národní park je znám především svým jedinečným pískovcovým monolitem Uluru, neboli Ayers rock. Ční do výše 348 metrů nad okolní krajinou. Je dlouhý 3,6 km a široký 2,4 km a je největším monolitem světa. Měnící se barva při západu a východu slunce je nádherné představení pro všechny, kteří se přijedou podívat. Během dne se můžete projít po některé stezce pro pěší, které vedou kolem Uluru. Výstup na vrchol byl nedílnou součástí výletu. Dnes se již nevystupuje na vrchol z úcty k původním obyvatelům, kteří společně s orgány federální vlády tento národní park spravují.
Pro svůj obrovský kulturní a náboženský význam, byla celá oblast v roce 1985 navrácena původním australským obyvatelům, Aboridžincům.
Sférické foto: https://www.google.com/maps
Národní park Daintree
NP Daintree pokrývá z velké části eukalyptový deštný prales, který je se svými 110 mil. roky zřejmě nejstarší prales světa. NP je vyjímečný také pro svou velikou biodiverzitu. Žije zde více než 430 druhů ptáků, včetně nelétavého kasuára. Dále zde můžeme vidět několik druhů klokanů, ježuru nebo i ptakopyska (toho ovšem velice vzácně). Deštně pralesy vlhkých tropů jsou zapsány na seznamu UNESCO.
Součástí parku je oblast mysu Tribulation, kde v roce 1770 ztroskotal James Cook.
Sférické foto Cape Tribulation: www.google.com/maps
Národní park Barron Gorge
Rozkládá se asi 20 km od města Cairns v Queenslandu. Je známý vodopádem Barron Falls. Přístup směrem z Cairns je buď silnicí, ale romantičnější a krásnější je využití buď turistického vláčku nebo 7,5 km dlouhé lanovky Skyraill Rainforest. Park má rozlohu 900000 ha a v jeho tropickém deštném pralese se vyskytují stromoví klokani, vačice, ptakopysk a velké množství ptáků včetně kasuárů.
Národní park Port Campbell
Národní park Port Campbell byl zřízen 5. května 1964, s cílem chránit úchvatné vápencové útvary vystupující z oceánu v blízkosti pobřeží přiléhajícího k Great Ocean Road (Velká oceánská cesta). Do roku 1981 se park rozrostl na 1750 ha. Dvanáct apoštolů a London Bridge jsou neznámější skalní útvary, které si přijíždí prohlédnout a obdivovat mnoho návštěvníků. Spolu s Gibsonovými schody tvoří pravděpodobně nejfotogeničtější úsek pobřeží z Velké oceánské cesty. Stojí za zhlédnutí, neboť všechny tyto útvary bohužel stále podléhají erozi a tak z původních Dvanácti apoštolů je dnes už jen osm a London Bridge se v roce 1990 také částečně zhroutil.
-
První hodiny a dny po návratu domů mohou být obtížné, ale krásné. Jsme opět doma, plni zážitků a dojmů... Většinou je zapotřebí "znovunastavit" domácí čas, odpočinout si po cestě, vybalit, vyprat a dostat se opět do pracovního režimu. Proto je dobré postupovat podle níže uvedených doporučení.
S klidným návratem bychom měli počítat už před odjezdem. Naplánujte si raději dovolenou delší o jeden den, který lze využít právě na aklimatizaci a vyřízení nutných činností spojených s příjezdem domů. Pomůže také, že jste si uklidili již před odjezdem a vrátíte se do čistoty a pořádku.
Až doženete spánek a navštívíte obchod s potravinami, nezapomeňte také věnovat pozornost svému zdraví. Zvlášť pokud se necítíte příliš dobře. Nejčastější při návratu jsou střevní potíže, horečka nebo kožní vyrážky. Ale i pokud nemáte žádné nežádoucí problémy, měli byste navštívit svého praktického lékaře nebo lékaře cestovní medicíny.
Hned jak budete mít chvilku času, vytvořte si seznam všeho, co jste měli na cestě sebou, ale nenosili jste to nebo nepoužívali. Nechte tento seznam ve Vašem kufru, takže to bude první věc kterou uvidíte, když budete přemýšlet, co zabalit pro příští cestu.A hlavně - podělte se o své vzpomínky. Své zážitky zhmotněte a nechejte si vytisknout fotografie, kalendáře, fotoknihy nebo fotoobrazy z Vašich cest. Vaše vytištěné příběhy budete mít vždy po ruce, když si budete chtít své cesty připomenout nebo se pochlubit rodině a přátelům.
Některé z firem, které pro Vás tiskové služby zajistí představujeme níže:
A pak už nezbývá než začít plánovat další cestu !!! A tyto stránky ať jsou Vám inspirací...
-
Padesátdevět doporučení, na co nezapomenout před cestou.
Existují průzkumy, které uvádějí, že díky cestovní horečce mnoho lidí zapomene před odjezdem i na základní úkony, jako je např. odpojit domácí spotřebiče ze zásuvek, zamknout dům, zaopatřit svá domácí zvířata a pod.
Nestaňte se jedním z nich.
Určitě si nepřejete v průběhu Vaší cesty zjistit, že jste podcenili její přípravu a máte problém, který na místě jen velmi těžce vyřešíte. Proto je dobré, si před odjezdem pečlivě zkontrolovat následující doporučení a zajistit si tak hladký průběh své dovolené.(Samozřejmě, budete-li cestovat například na tři dny na Slovensko, všechna doporučení určitě nevyužijete - vždy bude záležet na charakteru Vaší cesty a Vašem individuálním posouzení.)
Zabezpečení domova po dobu Vaší cesty
-
Jakmile budete znát přesné datum cesty, zajistěte si hlídání Vašeho domácího mazlíčka a obraťte se na chovatelskou stanici, psí hotel nebo samozřejmě na příbuzné či známé. V současné době již existuje mnoho zařízení, která se o Vaše psy nebo kočky postarají, jako je například:
-
Připravte rostliny na svou dovolenou. Nejspolehlivější způsob je poprosit o péči někoho z rodiny nebo dobrých známých. Chystáte-li se vyrazit na delší dobu než týden, je tento způsob jediný možný, neboť všechny rostliny takovou dobu téměř určitě nepřežijí. Při kratší nepřítomnosti je ovšem možné zmenšit riziko uhynutí několika technickými opatřeními, jako je např. přestěhování z dosahu přímého světla do tmavšího a chladnějšího prostředí, bohaté zalití bezprostředně před odjezdem, použití samozávlahových zařízení - knotů, truhlíků a pod. nebo zvýšení vlhkosti v místnosti odpařovací nádobou. Podrobnější informace naleznete třeba v článku http://abecedazahrady.dama.cz/clanek/pripravte-rostliny-na-svou-dovolenou.
-
Před odjezdem prověřte, že máte zavřena všechna okna a při odchodu nezapomeňte zamknout vstupní dveře. Nezatahujte žaluzie a záclony, protože jinak vzbudíte dojem, že nejste doma a přilákáte tak nezvané hosty. Proto taky nezapomeňte pověšené prádlo na balkoně.
-
Požádejte sousedy, známé nebo příbuzné aby občas vybrali Vaší poštu. Nebo si před odjezdem na poště vyřiďte průkazku příjemce. Ta opravňuje pověřené osoby k převzetí doporučené pošty na Vaše jméno (mimo zásilky do vlastních rukou). Je také možné přesměrovat Vaši poštu na náhradní adresu.
-
Domácí spotřebiče si rovněž zaslouží pozornost. Můžete snížit náklady na Vaší dovolenou tím, že je vypnete ze zásuvky. Nebudou spotřebovávt energii a také je ochráníte před případným zásahem bleskem. I spotřebiče v pohotovostním režimu stále spotřebovávají energii. Je vhodné rovněž uzavřít přívod vody a plynu, protože případná havarie způsobí mnoho problémů.
-
Snižte nebo zvyšte (podle ročního období a bydliště) požadovanou teplotu na Vašem termostatu pro vytápění.
-
Snižte požadovanou teplotu na Vašem ohřívači užitové vody.
-
Zkontrolujte si, zda máte zaplaceny všechny účty, které budou mít splatnost během Vaší nepřítomnosti a nechcete, nebo nemůžete je platit na cestách.
-
Vyprázdněte lednici od rychle se kazících potravin.
-
Dejte náhradní klíče od domu - bytu někomu z Vaší rodiny.
Péče o zdraví
-
Je důležité, zejména před cestami do exotických destinací, navštívit některé z center cestovní medicíny. Zde Vám lékař dopručí nejen potřebná očkování, ale i zdravotnické vybavení na cestu a poradí prevenční kroky. Vzhledem k nutnosti stihnout všechna možná očkování je nutné tuto návštěvu uskutečnit cca 8 týdnů před zahájením cesty. A nenechte si nikým namluvit, že očkování jsou vyhozené peníze.
Podrobnější informace o možnostech očkování se dočtete na stránkách:
-
Jakmile budete znát přesné datum cesty, zajistěte si hlídání Vašeho domácího mazlíčka a obraťte se na chovatelskou stanici, psí hotel nebo samozřejmě na příbuzné či známé. V současné době již existuje mnoho zařízení, která se o Vaše psy nebo kočky postarají, jako je například:
-
Není to snadné sbalit se na cesty zvláště když nemáte představu o tom, co Vás čeká. Pro některé je to dokonce veliký stres. Proto se chceme pokusit následujícími doporučeními tento proces aspoň trochu zjednodušit, i když je jasné, že každý jsme jiný a také každý pojedeme jinam.
Nicméně je zajimavé, že u 95% cestovatelů jsou jejich potřeby velmi podobné, bez ohledu na navštívenou destinaci i délku pobytu.
Níže uvedený seznam by měl svým rozsahem pokrýt většinu potřeb na cesty, i když určitě nemůže pokrýt všechny eventuality a okolnosti.
Není ale naprosto nutné ho celý respektovat, zvláště když jedete třeba na pár dnů navštívit Slovensko. Je dobré si také uvědomit, že v dnešním světě i v těch nejméně rozvinutých zemích seženete vše co budete potřebovat jen s bankovní kartou (za předpokladu, že jsou v bance na této kartě peníze).
A poslední obecná rada zní: Nejšťastnější cestovatel je ten, který má s sebou ta nejlehčí a nejméně objemná zavazadla.
Oblečení
V prvé řadě je třeba, aby Vaše oblečení bylo ve slušné kvalitě, pokud možno víceúčelové a takové, aby jste se v něm cítili dobře a pohodlně. Mělo by být také lehké a málo objemné.
Z hlediska úspory místa si uvědomte, že zdá-li se Vám doma divné nosit jeden kus oblečení dva dny po sobě, na cestách Vám to tak rozhodně nepřijde.
Je dobré také myslet na to, že pokud jedete do zemí s odlišnou kulturou nebo jiným náboženstvím, nebudete si brát sebou trička s nápisem např.: I LOVE USA. V těchto případech je dobré přibalit i oděv zahalující ramena nebo nohy.V posledních desetiletích došlo k velkým inovacím oblečení pro cestovatele. Toto oblečení je méně náchylné k opotřebení i zašpinění a vykazuje i dobré vlastnosti po stránce nasákavosti nebo odvětrání. I když je dražší, rozhodně by se tato investice vyplatí.
Základní typy oblečení představují:- trička s krátkým rukávem (nejlépe z merino vlny), alternativně košile s krátkým rukávem nebo oboje
- trička s dlouhým rukávem (nejlépe z merino vlny), alternativně košile s dlouhým rukávem nebo oboje
- ultra lehká péřová bunda, sbalitelná do velikosti většího pomeranče (i v těch nejteplejších krajích jsou místa a období, kdy je chladno)
- mikro fleecová mikina
- tenká, vodě a větru odolná bunda
- kalhoty, legíny (lehké, rychleschnoucí), s dlouhými, třičtvrtečními nebo krátkými nohavicemi
- sukně, krátké nebo dlouhé
- spodní prádlo - trenýrky, slipy, kalhotky, podprsenky, ponožky
- pokrývka hlavy, rukavice, šála, šátek
Nákupní tipy:
Obuv
Kolik starostí budete mít na cestách bude záležet také na tom, kolik a jakých párů obuvi jste si sebou vzali. Boty si sobě totiž nejsou rovny co do jejich váhy, pohodlí nebo vodovzdornosti. Nejlepším doporučením je vzít si sebou dva páry bot, jeden přímo na nohy a jeden do zavazadla.
K definitivnímu rozhodnutí ale musíte vzít do úvahy charakter Vaší cesty, podnebí cílové destinace a taky aktivity, které budete provozovat.
Doporučuje se kombinovat tyto druhy obuvi:- žabky
- sportovní sandály
- tenisky
- turistické boty
Nákupní tipy:
Zavazadla
Volba zavazadel je pro náš pocit z cestování jednou ze zásadních rozhodnutí. Čím je zavazadlo menší, tím méně zranitelní, šťastnější a svobodnější se budete cítit. Pokud nevěříte, že je možné stlačit objem zavazadla na cca 40 l, budete asi muset absolvovat první cestu s větším zavazadlem. A až si před další cestou vzpomenete, jak jste při jeho zvedání vydávali řev raněného tygra, snad se Vám povede zabalit zavazadlo menší.
Doporučuje se kombinovat tyto základní druhy zavazadel:
- cestovní kufr (na kolečkách) nebo cestovní tašku (na kolečkách) v objemu cca 35 a více litrů
- batoh (případně tašku na ramena)
- malá příruční taška, ledvinka
- bezpečnostní pouzdro na doklady nebo peníze
K zavazadlům existuje celá řada praktických doplňků, na které bychom neměli zapomenout. Jsou to zejména:
- zavazadlové jmenovky
- váhy na zavazadla
- zámky na zavazadla
Nákupní tipy:
Mapy, průvodce a slovníky
Mít sebou na cestách přehlednou mapu nebo průvodce je veliká výhoda a pomoc jak při hledání nějakého místa a trasy, tak i při pořizování zápisků z Vaší cesty.
I když si dnes můžete do chytrého telefonu nebo tabletu stáhnout prakticky jakoukoliv mapu, průvodce nebo i slovník, mají stále tradiční papírové podoby své kouzlo a své výhody. Nevyžadují připojení k internetu (nebo nezabírají místo v paměti) a nespotřebovávají baterie. Navíc jsou rychleji při ruce a jsou mnohdy přehlednější a podrobnější. A také Vám pak mapy a průvodce budou Vaší cestu neustále připomínat.
Neméně jistě využijete třeba i jen základní slovník, který Vám umožní m.j. navázat kontakty nebo komunikovat při krizových situacích.
Nákupní tipy:
Záznamová technika a ostatní elektronika
Záznamová technika a další elektronika patří v dnešní době k tomu zásadnímu vybavení, na které by jste neměli zapomenout. Umožní Vám zachytit skvělé okamžiky z Vaší cesty a podělit se pak o ně s přáteli. Umožní Vám také (pokud si to samozřejmě přejete), být v průběhu Vaší cesty ve spojení se světem.
Pamatujte ale na to, že čím více těchto zařízení sebou vezmete, tím více budete mít starostí s jejich bezpečím a s udržováním jejich provozu. Jejich váha a objem je také nezanedbatelná okolnost.
Některá zařízení mohou být použita pro více funkcí a nahradit tak zařízení jiná, i když ne vždy ve stejné kvalitě a se stejným pohodlím.
Základní elektronická zařízení:- mobilní telefon - smartphone
- tablet
- přenosný počítač - laptop
- digitální fotoaparát (kompaktní nebo zrcadlovka)
- digitální kamera (klasická nebo tzv. akční GO kamera)
- příslušenství, to jsou náhradní paměťové karty, náhradní baterie, bateriové nabíječky, externí baterie, USB flash disk a propojovací kabely, čistící hadříky a štětečky, selfie hůl
Ostatní elektronická a elektrická zařízení:- elektronická čtečka knih
- zásuvkový adaptér, nejlépe s USB konektorem
- LED svítilna, nejlépe "čelovka"
- sluchátka
Nákupní tipy:
Zdravotnické a hygienické potřeby
Zdravotnické potřeby
Pokud máte v plánu cestování mimo většíměsta (ale raději vždy), je dobré připravit si lékarničku první pomoci. To Vám ušetří případné návštěvy lékaře nebo lékáren a ulehčí nepříjemné situace vznikající při zdravotních problémech.
Co si zabalit?:
- léky, které užíváte na předpis, včetně poznamenaných názvů jejich účinných látek
- léky pro prevenci Malárie, pokud jsou v dané oblasti třeba a rozhodli jste se je užívat
- léky proti průjmu
- léky proti alergii
- léky proti kinetóze
- léky na bolesti nebo horečky
- mírné projímadlo
- léky proti kašli - na vykašlávání
- léky proti překyselení žaludečních šťáv
- antibakteriální masti nebo krémy
- oční kapky
- základní položky první pomoci (náplasti, obvazy, gáza, bandáž, antisepticka, pinzeta, nůžky)
- krém na sluneční spáleniny
- digitální teploměr
- mírné sedativum na podporu spánku
- náhradní injekční stříkačky
Nákupní tipy:
Potřeby pro kempování
Ne každý dává přednost ubytování v kamenných zařízeních. Rád se o dovolené vydá za dobrodružstvím s plátěným přístřeškem, celtou a karimatkou. V dnešní době je na trhu dostatek potřeb pro tyto milovníky kempování.
Nedílnou součástí vybavení pro kempování je také nádobí, případně potřeby na grilování, vařiče, chladící boxy. Vaše kulinářské dovednosti jistě ocení všichni členové výpravy. Kromě nádobí je potřebný také nábytek, různé druhy lamp a svítilen. A pro dokonalou relaxaci také houpací síť případně hamak.
Přibalit můžete také trekové hole pro Vaše procházky přírodou, případně kajak a vodácké potřeby pro Vaše radovánky na vodě....
A Ti z Vás, kteří dávají přednost tichu a samotě, jistě nezapomenou na potřeby pro rybaření.
Nákupní tipy:
Ostatní potřebné věci (vše co se nevešlo do předchozích kapitol)
Aby byl seznam věcí které bychom si měli vzít na cesty úplnější, je třeba se zmínit o následujících potřebách, jejichž "nepřítomnost" by nás někdy mohla mrzet:
- poznámkový blok a psací potřeby
- sluneční brýle
- šicí potřeby - šitíčko
- špunty do uší a oční maska
- uzavíratelné plastové sáčky
- malý cestovní ručník
- láhev na tekutiny nebo termoska
- dalekohled
- nafukovací krční polštářek
- pláštěnka a deštník
- kombinovaný nářaďový nůž
Nákupní tipy: