-
Měna
Peso je zákonným platidlem státu Argentina. Jeho celý oficiální název je peso convertible. Název peso má argentinská měna společný s měnami několika dalších států, které bývaly španělskými koloniemi. Značka pro peso je $, ale pro rozlišení od jiných měn se před tento znak dávají písmena Arg (Arg$).
Víza a další doumentyK pobytům za turistickým účelem, které nepřesáhnou 90 dnů, občané ČR víza do Argentiny nepotřebují (bezvízová dohoda je platná od roku 2000). Přihlašovací povinnost se v Argentině nevyžaduje.
Úplná informace na: http://www.mzv.cz/visa
Celní a devizové předpisyDo Argentiny je zakázán a přísně kontrolován dovoz čerstvých potravin živočišného a rostlinného původu (ovoce, zelenina, maso a masné výrobky apod.); dovážet se smí konzervované potraviny nebo tzv. potraviny “v prášku”. Z Argentiny lze vyvézt v hotovosti maximálně částku 10.000,- USD.
Úplná informace na: http://www.mzv.cz/dutyKontaktní český úřad: http://www.mzv.cz/kontaktni_cesky_urad
Aktuální informace pro vstup a pobyt: http://www.mzv.cz/cestovani
Bankovky -
Až do doby evropské kolonizace byla Argentina poměrně řídce obsazena řadou různých kultur s různým sociálním uspořádáním. První Evropané přišli na toto území v roce 1502 v rámci plavby Ameriga Vespucciho. Španělská kolonizace pak trvala až do roku 1810, kdy Argentina získala nezávislost. Po roce 1930 zmítají Argentinou hospodářské krize a politické nestability.
Argentinské hospodářství těží z bohatých přírodních zdrojů, vzdělané populace, diverzifikované průmyslové základny a z na export orientovaného zemědělského sektoru.
Turisté přijíždějí do Argentiny zvláště za její bohatou kulturní a přírodní rozmanitostí. Do země přijíždí ročně kolem 6 miliónů návštěvníků a je tedy top desinace v Jižní Americe a na druhém místě ( po Mexiku ) v Latinské Americe. Hlavní město Buenos Aires je nejnavštěvovanější město v Jižní Americe.
Geograficky se Argentina dá rozdělit do tří částí: V severní části země se vyskytují úrodné pampy. Roviny Patagonie se táhnou od jižní poloviny až k Ohňové zemi. Na západě u hranic s Chile se táhnou horské masivy And. Nejvyšší bod v Argentině je Aconcagua v provincii Mendoza (6,959 m nad hladinou moře). Nejníže položeným místem je Laguna del Carbón v San Julián Great Depression provincii Santa Cruz (105 m pod hladinou moře).
Argentina se vyznačuje jedním z největších ekosystému na světě. Má 15 kontinentálních zón, 3 oceánské zóny a také antarktické oblasti. Tento rozsáhlý ekosystém vede k jedinečné biologické rozmanitosti.
Nejvíce osídlené oblasti v Argentině obvykle mají obvykle mírné počasí. Jinak má ale země výjimečné množství klimatických oblastí v rozmezí od subtropické na severu do subpolární na dalekém jihu.
Průměrné roční srážky jsou v rozmezí od 150 mm v nejsušší části Patagonie do více než 2000 mm v nejzápadnější Patagonii a v severovýchodní části země. Průměrné roční teploty jsou v rozmezí od 5 ° C na jihu až 25 ° C na severu.
Odkazy :
- Wikipedie - Argentina: https://cs.wikipedia.org/wiki/Argentina
- Ministerstvo zahraničních věcí - Argentina: http://www.mzv.cz/argentina
- Oficiální turistický portál: http://www.argentina.travel
-
Vodopády Iguacu
Vodopády leží na řece Iguacu na hranicích Argentiny s Brazilií. Představují největší systém vodopádů na světě. Vlastní přepad je dlouhý téměř 3 kilometry a voda padá do hloubky cca 70m. Vodopády protéká od 300 do 6 500 m3 vody za sekundu podle toho, zda je období dešťů nebo sucha.Přibližně polovina vody padá do dlouhé a úzké propasti ve tvaru písmene U, které se říká čertovo hrdlo. Čedičová hrana vodopádů ustupuje vlivem eroze o 3 mm za rok. Voda odcházející z vodopádů se shromažďuje v kaňonu a pak se vlévá do řeky Paraná.Při pohledu na tyto vodopády manželka amerického prezidenta Eleanor Rooseveltová údajně zvolala: „Chudák Niagara".
Oficiální webové stránky: http://www.iguazuargentina.com
Projděte se kolem vodopádů: https://www.google.com
Jsou dvě vstupní místa k vodopádům a to Puerto Iguazú v Argentině a Foz do Iguaçu v Brazílii. Vodopády jsou součástí národního parku Iguazú (Argentina) a národního parku Iguaçu (Brazílie). Oba parky byly zařazeny na seznam světového dědictví UNESCO v roce 1984, respektive v roce 1987.
Přístup k vodopádům vede lesem pomocí ekologického vláčku. Tento vláček přiváží návštěvníky přímo k Čerovu hrdlu a začátku pěších stezek, které umožňují přístup do prodlouženého úseku vodopádů. Je také možné použít nafukovací čluny, které Vás zavezou k vodopádům velmi blízko.Návštěva vodopádů je součástí mnoha zájezdů pořádaných českými cestovními kancelářemi do Argentiny. ( viz například: http://www.livingstone.cz ). Jinak můžeme přicestovat nejlépe z Buenos Aires autobusem nebo letadlem. Cesta autobusem trvá přes 15 hodin a cena se téměř blíží ceně za dopravu letadlem.
Galerie -
Cestovní kanceláře naplní Vaše sny. Pokud si zakoupíte jejich služby, zajistíte si veškerý servis a pohodlí. Spolehlivé a kvalitní cestovní kanceláře Vám přinesou zejména tyto výhody:
- Úsporu času a komplikací proti individuálně zajišťované cestě.
- Spolehlivou dopravu na místo i zpět, včetně přesunů v případě poznávacích zájezdů. Česky mluvícího průvodce.
- Pomoc v jakýchkoliv nesnázích během celé doby trvání Vaší cesty.
- Možnost reklamace případných nekvalitních služeb.
- Odstranění rizika případných dodatečných nákladů.
-
V mnoha případech - vzhledem k objemu poptávaných kapacit - lepší cenu než při individuálním zajišťování.
Argentina je nejnavštěvovanější země v Jižní Americe. Zájezdy do ní patří k nejžádanějším a nejzajímavějším. Využít můžete služeb mnoha českých cestovních kanceláří. K nejzajímavějším destinacím patří samozřejmě vodopády Iguacu a Buenos Aires, ale taky Patagonie se svým národním parkem Los Glaciares nebo Andy.
Cestovní kanceláře pořádající zájezdy do Argentiny:
-
V Argentině nabízí internetové vyhledávače přes 10 000 možností ubytování. Množství nabídek je v různých cenových hladinách v závislosti na "počtu hvězdiček", lokalitě, druhu ubytování ( hotely, hostely, apartmány ......) a také na tom jestli cestujete v turistické sezóně nebo mimo ni. Levné ubytování seženete v ceně od cca 200 Kč za dvoulůžkový pokoj a noc.
Příklad levného ubytování v Buenos Aires - Hotel America, 450 Kč/pokoj/noc.Příklad luxusního ubytování v Buenos Aires - Alvear Palace Hotel, až 17 000 Kč/pokoj/noc.
Nejpohodlnější a nejrychlejší způsob zajištění noclehů je využití služeb agentur s on-line rezervačním systémem.:
-
Pokud Argentinu nenavštívite v rámci platby s některou výletní lodí, přichází do úvahy samozřejmě letadlo. V Argentině můžete použít vlaky, tramvaje, meziměstské i městské autobusy, taxi, metro ( v Buenos Aires ), trajekty i letadla.
Trasu z Prahy do Buenos Aires, včetně orientačních cen naleznete zde: https://www.rome2rio.com/Prague/Buenos-Aires
Letecká doprava mezistátníPřímé letecké spojení z Prahy do Argentiny neexistuje. Z Prahy ale i z Vídně musíte počítat s minimálně jedním přestupem ( např. s Iberií v Madridu nebo s Turkish Airlines v Istanbulu, či s Lufthansou ve Frankfurtu a dobou letu minimálně 16 hodin ).
V Buenos Aires se nachází dvě mezinírodní letiště:- Ezeiza: Mezinárodní letiště Ministro Pistarini se nachází 22 km od města a má dostatečnou infrastrukturu pro největší dopravní letadla. Webové stránky: http://www.aa2000.com.ar/ezeiza
- Aeroparque: Letiště Jorge Newbery se nachází v severozápadní části města ve vzdálenosti 2 km od centra města. Provozuje vnitrostátní lety a mezinárodní lety do Uruguaye, Brazílie, Chile a Paraguay. Webové stránky: http://www.aa2000.com.ar/aeroparque
Přehled o všech letištích v Argentině získáte zde: https://www.skyscanner.cz/argentina nebo zde (anglicky): http://www.aa2000.com.ar
Nákup letenek je možný u několika internetových prodejců :
Nákup letenek je možný u několika internetových prodejců :
Letecká doprava vnitrostátníArgentina je veliká země a proto je rozumné zejména z časových důvodů na delší vzdálenosti použít leteckou dopravu. Ceny letenek jsou relativně přijatelné. Například let z Buenos Aires k vodopádům Iguacu pořídíte u Aerolines Argentinas za cca 160 Euro nebo u společnosti Latam Airlines za 116 Euro. Lety provozuje několik leteckých společností, z nichž mezi nejvýznamější patří Aerolineas Argentinas a její dceřinná Austral Lineas Aereas nebo také Latam Airlines.
Doprava vypůjčeným osobním automobilem
Půjčovny aut najdete v Argentině ve všech větších městech. Ceny za denní zapůjčení začínají někde na 70 dolarech a můžou se lišit podle konkrétní půjčovny. Je nutné mít sebou vždy všechny potřebné doklady, to je mezinárodní řidičský průaz, pas a dolady k vozidlu, včetně výpujční smlouvy. Nejspíše ale i tak nevyhnete při častých silničních kontrolách zaplacení "všimného". Jezdí se vpravo. Mimo velá města si musíme dát pozor na nízkou kvalitu komunikací. Pokud znáte přesný termín vyzvednutí a vrácení je lepší objednat si auto předem přes internet, kdy budou ceny asi nižší a auto podle vlastního výběru by mělo být připravené. Při rezervaci ať už na místě nebo předem si musíme dát pozor zejména na druh pojištění ( nejlepší i když dražší je plné pojištění ), případnou nutnost vrácení auta s plnou nádrží a taky věk řidiče.
Půjčovny AVIS a HERTZ v Buenos Aires: https://www.google.com/maps
Internetová rezervace :
Autobusová doprava a místní doprava v Buenos AiresArgentinská železniční síť měřila ještě v roce 1945 47.000 km a byla jedna z nejrozsáhlejších na světě. S nárůstem výstavby dálnic však přišel prudký pokles ziskovosti, což vedlo v roce 1993 až k rozpadu státní železniční společnosti Ferrocarriles Argentinos. Následovalo období privatizace a byly vytvořeny soukromé a oblastní železniční společnosti, které vzkřísily některé z hlavních osobních cest dříve již provozovaných.
Nespokojenost se soukromou správou železnic, začala opět vláda některé ze soukromých subjektů znárodňovat a argentinské železnice začaly dostávat mnohem větší investice než v minulých desetiletích. V roce 2015 pak oživila Ferrocarriles Argentinos jako Nuevos Ferrocarriles Argentinos. Dnes má železniční síť délku 36,966 km, je nyní o něco menší než tomu bylo dříve, ale stále je osmá největší na světě.
Mapa železniční sítě: http://guide-travel.cz/mapa
Dlší informace, detailní trasy a jízdní řády zde: https://www.sofse.gob.ar/portal
V rámci železniční sítě existuje řada místních turistických vlaků, které jezdí přes nejmalebnější oblastí země a patří k nim zejména:
- La Trochita. The Old Patagonie Express je jedním z nejznámějších historických vlaků na světě. Jednak kvůli jeho minimálnímu rozchodu ( 75 cm) a jednak kvůli jedinečné krajině kterou prochází. Trať je 402 km dlouhá a vede přes úpatí And mezi Esquel and El Maitén v provincii Chubut a Ingeniero Jacobacci v provincii Rio Negro. Maximální rychlost je 45 km/hod.
-
Southern Fuegian Railway nebo the Train of the End of the World ( Vlak na konci světa ) je nejjižnější železnice na světě. Původně nákladní železnice byla v roce 1994 přestavěna na železnici pro turisty. Trasa zavede cestující podél údolí Pico v Toro rokli a na stanici Cascada de la Macarena, kde se návštěvníci mohou seznámit s historií místních obyvatel a vyšplhat se na vyhlídku. Vlak pak projede národním parkem Tierra Fuego.
Webové stránky: http://www.trendelfindelmundo.com.ar
- Tren Historico de Vapor. Vlak si zachovává původní vlastnosti z roku jeho vytvoření - 1912. Skládá z pěti vozů a parní lokomotivy. Cestování tímto vlakem Vás vrátí do uplynulého času. Vyjíždí ze stanice San Carlos de Bariloche a projíždí trasu a délce 40 kilometrů přes patagonskou step. Vyjížďka vlakem zahrnuje hudební doprovod, výklady průvodce a zastávky na nejkrásnějších místech, včetně jejich pěších prohlídek.
-
Tren a las Nubes (vlak do mraků) je turistická vlaková doprava v provincii Salta. Trasa probíhá v Andách a dosahuje výšky přes 4220 metrů nad mořem. Je to pátá nejvyšší železnice na světě. Měří 217 km, má 29 mostů, tunely a 20 zastávek, na nichž se většinou trzích prodávají řemeslné výrobky a jesou také nabízena místní jídla.
Webové stránky s možností rezervace lístků : http://www.trenalasnubes.com.ar
Taxi doprava
Taxi jsou další dobrou volbou, jak cestovat v Buenos Aires, ale i v dalších velkých městech. V hlavním městě jezdí více než 32 tisíc vozů a jsou černé s žlutými střechami. Cena zahrnuje nástupní taxu a cenu podle ujeté vzdálenosti. Vozy jsou vybaveny taxametry, který by měl být zapnuty, když vstoupíte do vozu. Většina řidičů taxíků jsou přátelští a důvěryhodní.
Lodní doprava
Pravidelné katamaránové trasy spojují Buenos Aires s Montevidem a Colonií del Sacramento v Uruguai. Lodě provozují společnosti Buquebus a Colonia expres. Společnost Cacciola pak jezdí zčástí říční trasu mezi Buenos Aires a Uruguajským Carmelem. Trasa Buenos Aires - Montevideo měří 230 km a cena za jednu osobu bez auta je cca 100 dolarů. Trasa mezi Buenos Aires - Colonia měří 50 km a cena za jednu osobu bez auta je cca 50 dolarů.
Webové stránky Buquebus: https://www.buquebus.com
Webové stránky Colonia Expres: https://coloniaexpress.com/ar
Webové stránky Cacciola: http://www.cacciolaviajes.com.ar
-
Buenos Aires
Hlavní město Argentiny se rozkládá se na středovýchodě státu na pobřeží Atlantického oceánu a při společném ústí řek Uruguay a Paraná. Je to nejdůležitější argentinský přístav. Město je špičkovou turistickou destinací, zejména pro svou zachovalou architekturu v evropském ( španělském) stylu a pro svůj bohatý kulturní život. Buenos Aires je multikulturní město a jako takové je domovem mnoha etnických a náboženských skupin. Ve městě žije cca 3 milióny obyvatel, v širší aglomeraci pak přes 13 miliónů obyvatel.
Oficiální turistické webové stránky města: turismo.buenosaires.gob.ar/en
Do zajímavosti v Buenos Aires patří:
TangoTango je v celé Argentině hluboce zakořeněné jako součást argentinské kultury. Tančí se v Buenos Aires po celý rok. Nejlepší období je ale na konci února a začátkem března, kdy zde probíhá taneční festival. Tančí se v uliciích ale především v tzv. Milongaách, což je označení pro tančírny, kluby a bary kde se argentinské tango – kromě jiných tanců – tančí. Budete-li v Buenos Aires, návštěvu milongy byste neměli vynechat. Zejména pak nejznámější milongu v parku Barrancas de Belgrano, kde se pořádají každodenní kurzy tanga.
Projděte se kolem gloriety de Belgrano: https://www.google.com/maps
Městská čtvrt La BocaLa Boca je oblíbenou destinací pro turisty navštěvující Argentinu. Vyznačuje se barevnými domy a pěšími zónami. Zde se v ulicích tančí tango a prodává se množství suvenýrů i místních gastronomických specialit. Mezi další zajímavosti patří divadla, mnoho tango klubů a italské taverny. Mezi sportovními fanoušky je Boca známá jako sídlo světově proslulého fotbalového klubu Boca Juniors.
Projděte se po čtvrti La Boca: https://www.google.com/maps
Prohlídněte si stadion klubu Boca Junuors: https://www.google.com/mapsHřbitov La Recoleta
Hřbitov se nachází v čtvrti Recoleta a obsahuje hroby pozoruhodných a slavných lidí, včetně Evy Perón, prezidentů Argentiny, nositelů Nobelových cen, zakladatele argentinského námořnictva nebo vnučky Napoleona. Mezi mnoha památníky jsou díla pozoruhodných argentinských sochařů. Hřbitov má rozlohu 5,5 ha a je zde přes 4600 nadzemních hrobů, z nichž přes 90 bylo prohlášeno argentinskou vládou za národní historické památky a jsou chráněny státem.
Sférické foto: https://www.google.com/maps
webové stránky: http://www.cementeriorecoleta.com.arPlaza de Mayo
Náměstí Plaza de Mayo bylo vždy ústředním bodem politického života v Buenos Aires. Jeho současný název připomíná květnovou revoluci z roku 1810, kdy byl zahájen proces směřující k nezávislost země na Španělsku v roce 1816. Náměstí lemuje několik významných budov, například Casa Rosada - výkonné sídlo a úřad prezidenta Argentiny, Metropolitní katedrála i Národní banka.
Projděte se po náměstí: https://www.google.com/maps
turistický portál: https://plaza-de-mayoObelisco de Buenos Aires
Obelisk je historickou památkou a je považován za ikonu města Buenos Aires. Byl postavený v roce 1936. Jeho výška je 67,5 m. Stojí na náměstí Republiky v průsečíku dvou nejdůležitějších ulic ve městě - Avenida Corrientes a Avenida 9 de Julio. Jako magnet přitahuje všechny druhy veřených shromáždění, ať už jsou náboženská, politická nebo i sportovní.
Projděte se kolem obelisku: https://www.google.com/maps
turistický portál: https://turismo.buenosaires.gob.ar/obelisco-obelisk
-
První hodiny a dny po návratu domů mohou být obtížné, ale krásné. Jsme opět doma, plni zážitků a dojmů... Většinou je zapotřebí "znovunastavit" domácí čas, odpočinout si po cestě, vybalit, vyprat a dostat se opět do pracovního režimu. Proto je dobré postupovat podle níže uvedených doporučení.
S klidným návratem bychom měli počítat už před odjezdem. Naplánujte si raději dovolenou delší o jeden den, který lze využít právě na aklimatizaci a vyřízení nutných činností spojených s příjezdem domů. Pomůže také, že jste si uklidili již před odjezdem a vrátíte se do čistoty a pořádku.
Až doženete spánek a navštívíte obchod s potravinami, nezapomeňte také věnovat pozornost svému zdraví. Zvlášť pokud se necítíte příliš dobře. Nejčastější při návratu jsou střevní potíže, horečka nebo kožní vyrážky. Ale i pokud nemáte žádné nežádoucí problémy, měli byste navštívit svého praktického lékaře nebo lékaře cestovní medicíny.
Hned jak budete mít chvilku času, vytvořte si seznam všeho, co jste měli na cestě sebou, ale nenosili jste to nebo nepoužívali. Nechte tento seznam ve Vašem kufru, takže to bude první věc kterou uvidíte, když budete přemýšlet, co zabalit pro příští cestu.A hlavně - podělte se o své vzpomínky. Své zážitky zhmotněte a nechejte si vytisknout fotografie, kalendáře, fotoknihy nebo fotoobrazy z Vašich cest. Vaše vytištěné příběhy budete mít vždy po ruce, když si budete chtít své cesty připomenout nebo se pochlubit rodině a přátelům.
Některé z firem, které pro Vás tiskové služby zajistí představujeme níže:
A pak už nezbývá než začít plánovat další cestu !!! A tyto stránky ať jsou Vám inspirací...
-
Padesátdevět doporučení, na co nezapomenout před cestou.
Existují průzkumy, které uvádějí, že díky cestovní horečce mnoho lidí zapomene před odjezdem i na základní úkony, jako je např. odpojit domácí spotřebiče ze zásuvek, zamknout dům, zaopatřit svá domácí zvířata a pod.
Nestaňte se jedním z nich.
Určitě si nepřejete v průběhu Vaší cesty zjistit, že jste podcenili její přípravu a máte problém, který na místě jen velmi těžce vyřešíte. Proto je dobré, si před odjezdem pečlivě zkontrolovat následující doporučení a zajistit si tak hladký průběh své dovolené.(Samozřejmě, budete-li cestovat například na tři dny na Slovensko, všechna doporučení určitě nevyužijete - vždy bude záležet na charakteru Vaší cesty a Vašem individuálním posouzení.)
Zabezpečení domova po dobu Vaší cesty
-
Jakmile budete znát přesné datum cesty, zajistěte si hlídání Vašeho domácího mazlíčka a obraťte se na chovatelskou stanici, psí hotel nebo samozřejmě na příbuzné či známé. V současné době již existuje mnoho zařízení, která se o Vaše psy nebo kočky postarají, jako je například:
-
Připravte rostliny na svou dovolenou. Nejspolehlivější způsob je poprosit o péči někoho z rodiny nebo dobrých známých. Chystáte-li se vyrazit na delší dobu než týden, je tento způsob jediný možný, neboť všechny rostliny takovou dobu téměř určitě nepřežijí. Při kratší nepřítomnosti je ovšem možné zmenšit riziko uhynutí několika technickými opatřeními, jako je např. přestěhování z dosahu přímého světla do tmavšího a chladnějšího prostředí, bohaté zalití bezprostředně před odjezdem, použití samozávlahových zařízení - knotů, truhlíků a pod. nebo zvýšení vlhkosti v místnosti odpařovací nádobou. Podrobnější informace naleznete třeba v článku http://abecedazahrady.dama.cz/clanek/pripravte-rostliny-na-svou-dovolenou.
-
Před odjezdem prověřte, že máte zavřena všechna okna a při odchodu nezapomeňte zamknout vstupní dveře. Nezatahujte žaluzie a záclony, protože jinak vzbudíte dojem, že nejste doma a přilákáte tak nezvané hosty. Proto taky nezapomeňte pověšené prádlo na balkoně.
-
Požádejte sousedy, známé nebo příbuzné aby občas vybrali Vaší poštu. Nebo si před odjezdem na poště vyřiďte průkazku příjemce. Ta opravňuje pověřené osoby k převzetí doporučené pošty na Vaše jméno (mimo zásilky do vlastních rukou). Je také možné přesměrovat Vaši poštu na náhradní adresu.
-
Domácí spotřebiče si rovněž zaslouží pozornost. Můžete snížit náklady na Vaší dovolenou tím, že je vypnete ze zásuvky. Nebudou spotřebovávt energii a také je ochráníte před případným zásahem bleskem. I spotřebiče v pohotovostním režimu stále spotřebovávají energii. Je vhodné rovněž uzavřít přívod vody a plynu, protože případná havarie způsobí mnoho problémů.
-
Snižte nebo zvyšte (podle ročního období a bydliště) požadovanou teplotu na Vašem termostatu pro vytápění.
-
Snižte požadovanou teplotu na Vašem ohřívači užitové vody.
-
Zkontrolujte si, zda máte zaplaceny všechny účty, které budou mít splatnost během Vaší nepřítomnosti a nechcete, nebo nemůžete je platit na cestách.
-
Vyprázdněte lednici od rychle se kazících potravin.
-
Dejte náhradní klíče od domu - bytu někomu z Vaší rodiny.
Péče o zdraví
-
Je důležité, zejména před cestami do exotických destinací, navštívit některé z center cestovní medicíny. Zde Vám lékař dopručí nejen potřebná očkování, ale i zdravotnické vybavení na cestu a poradí prevenční kroky. Vzhledem k nutnosti stihnout všechna možná očkování je nutné tuto návštěvu uskutečnit cca 8 týdnů před zahájením cesty. A nenechte si nikým namluvit, že očkování jsou vyhozené peníze.
Podrobnější informace o možnostech očkování se dočtete na stránkách:
-
Jakmile budete znát přesné datum cesty, zajistěte si hlídání Vašeho domácího mazlíčka a obraťte se na chovatelskou stanici, psí hotel nebo samozřejmě na příbuzné či známé. V současné době již existuje mnoho zařízení, která se o Vaše psy nebo kočky postarají, jako je například:
-
Není to snadné sbalit se na cesty zvláště když nemáte představu o tom, co Vás čeká. Pro některé je to dokonce veliký stres. Proto se chceme pokusit následujícími doporučeními tento proces aspoň trochu zjednodušit, i když je jasné, že každý jsme jiný a také každý pojedeme jinam.
Nicméně je zajimavé, že u 95% cestovatelů jsou jejich potřeby velmi podobné, bez ohledu na navštívenou destinaci i délku pobytu.
Níže uvedený seznam by měl svým rozsahem pokrýt většinu potřeb na cesty, i když určitě nemůže pokrýt všechny eventuality a okolnosti.
Není ale naprosto nutné ho celý respektovat, zvláště když jedete třeba na pár dnů navštívit Slovensko. Je dobré si také uvědomit, že v dnešním světě i v těch nejméně rozvinutých zemích seženete vše co budete potřebovat jen s bankovní kartou (za předpokladu, že jsou v bance na této kartě peníze).
A poslední obecná rada zní: Nejšťastnější cestovatel je ten, který má s sebou ta nejlehčí a nejméně objemná zavazadla.
Oblečení
V prvé řadě je třeba, aby Vaše oblečení bylo ve slušné kvalitě, pokud možno víceúčelové a takové, aby jste se v něm cítili dobře a pohodlně. Mělo by být také lehké a málo objemné.
Z hlediska úspory místa si uvědomte, že zdá-li se Vám doma divné nosit jeden kus oblečení dva dny po sobě, na cestách Vám to tak rozhodně nepřijde.
Je dobré také myslet na to, že pokud jedete do zemí s odlišnou kulturou nebo jiným náboženstvím, nebudete si brát sebou trička s nápisem např.: I LOVE USA. V těchto případech je dobré přibalit i oděv zahalující ramena nebo nohy.V posledních desetiletích došlo k velkým inovacím oblečení pro cestovatele. Toto oblečení je méně náchylné k opotřebení i zašpinění a vykazuje i dobré vlastnosti po stránce nasákavosti nebo odvětrání. I když je dražší, rozhodně by se tato investice vyplatí.
Základní typy oblečení představují:- trička s krátkým rukávem (nejlépe z merino vlny), alternativně košile s krátkým rukávem nebo oboje
- trička s dlouhým rukávem (nejlépe z merino vlny), alternativně košile s dlouhým rukávem nebo oboje
- ultra lehká péřová bunda, sbalitelná do velikosti většího pomeranče (i v těch nejteplejších krajích jsou místa a období, kdy je chladno)
- mikro fleecová mikina
- tenká, vodě a větru odolná bunda
- kalhoty, legíny (lehké, rychleschnoucí), s dlouhými, třičtvrtečními nebo krátkými nohavicemi
- sukně, krátké nebo dlouhé
- spodní prádlo - trenýrky, slipy, kalhotky, podprsenky, ponožky
- pokrývka hlavy, rukavice, šála, šátek
Nákupní tipy:
Obuv
Kolik starostí budete mít na cestách bude záležet také na tom, kolik a jakých párů obuvi jste si sebou vzali. Boty si sobě totiž nejsou rovny co do jejich váhy, pohodlí nebo vodovzdornosti. Nejlepším doporučením je vzít si sebou dva páry bot, jeden přímo na nohy a jeden do zavazadla.
K definitivnímu rozhodnutí ale musíte vzít do úvahy charakter Vaší cesty, podnebí cílové destinace a taky aktivity, které budete provozovat.
Doporučuje se kombinovat tyto druhy obuvi:- žabky
- sportovní sandály
- tenisky
- turistické boty
Nákupní tipy:
Zavazadla
Volba zavazadel je pro náš pocit z cestování jednou ze zásadních rozhodnutí. Čím je zavazadlo menší, tím méně zranitelní, šťastnější a svobodnější se budete cítit. Pokud nevěříte, že je možné stlačit objem zavazadla na cca 40 l, budete asi muset absolvovat první cestu s větším zavazadlem. A až si před další cestou vzpomenete, jak jste při jeho zvedání vydávali řev raněného tygra, snad se Vám povede zabalit zavazadlo menší.
Doporučuje se kombinovat tyto základní druhy zavazadel:
- cestovní kufr (na kolečkách) nebo cestovní tašku (na kolečkách) v objemu cca 35 a více litrů
- batoh (případně tašku na ramena)
- malá příruční taška, ledvinka
- bezpečnostní pouzdro na doklady nebo peníze
K zavazadlům existuje celá řada praktických doplňků, na které bychom neměli zapomenout. Jsou to zejména:
- zavazadlové jmenovky
- váhy na zavazadla
- zámky na zavazadla
Nákupní tipy:
Mapy, průvodce a slovníky
Mít sebou na cestách přehlednou mapu nebo průvodce je veliká výhoda a pomoc jak při hledání nějakého místa a trasy, tak i při pořizování zápisků z Vaší cesty.
I když si dnes můžete do chytrého telefonu nebo tabletu stáhnout prakticky jakoukoliv mapu, průvodce nebo i slovník, mají stále tradiční papírové podoby své kouzlo a své výhody. Nevyžadují připojení k internetu (nebo nezabírají místo v paměti) a nespotřebovávají baterie. Navíc jsou rychleji při ruce a jsou mnohdy přehlednější a podrobnější. A také Vám pak mapy a průvodce budou Vaší cestu neustále připomínat.
Neméně jistě využijete třeba i jen základní slovník, který Vám umožní m.j. navázat kontakty nebo komunikovat při krizových situacích.
Nákupní tipy:
Záznamová technika a ostatní elektronika
Záznamová technika a další elektronika patří v dnešní době k tomu zásadnímu vybavení, na které by jste neměli zapomenout. Umožní Vám zachytit skvělé okamžiky z Vaší cesty a podělit se pak o ně s přáteli. Umožní Vám také (pokud si to samozřejmě přejete), být v průběhu Vaší cesty ve spojení se světem.
Pamatujte ale na to, že čím více těchto zařízení sebou vezmete, tím více budete mít starostí s jejich bezpečím a s udržováním jejich provozu. Jejich váha a objem je také nezanedbatelná okolnost.
Některá zařízení mohou být použita pro více funkcí a nahradit tak zařízení jiná, i když ne vždy ve stejné kvalitě a se stejným pohodlím.
Základní elektronická zařízení:- mobilní telefon - smartphone
- tablet
- přenosný počítač - laptop
- digitální fotoaparát (kompaktní nebo zrcadlovka)
- digitální kamera (klasická nebo tzv. akční GO kamera)
- příslušenství, to jsou náhradní paměťové karty, náhradní baterie, bateriové nabíječky, externí baterie, USB flash disk a propojovací kabely, čistící hadříky a štětečky, selfie hůl
Ostatní elektronická a elektrická zařízení:- elektronická čtečka knih
- zásuvkový adaptér, nejlépe s USB konektorem
- LED svítilna, nejlépe "čelovka"
- sluchátka
Nákupní tipy:
Zdravotnické a hygienické potřeby
Zdravotnické potřeby
Pokud máte v plánu cestování mimo většíměsta (ale raději vždy), je dobré připravit si lékarničku první pomoci. To Vám ušetří případné návštěvy lékaře nebo lékáren a ulehčí nepříjemné situace vznikající při zdravotních problémech.
Co si zabalit?:
- léky, které užíváte na předpis, včetně poznamenaných názvů jejich účinných látek
- léky pro prevenci Malárie, pokud jsou v dané oblasti třeba a rozhodli jste se je užívat
- léky proti průjmu
- léky proti alergii
- léky proti kinetóze
- léky na bolesti nebo horečky
- mírné projímadlo
- léky proti kašli - na vykašlávání
- léky proti překyselení žaludečních šťáv
- antibakteriální masti nebo krémy
- oční kapky
- základní položky první pomoci (náplasti, obvazy, gáza, bandáž, antisepticka, pinzeta, nůžky)
- krém na sluneční spáleniny
- digitální teploměr
- mírné sedativum na podporu spánku
- náhradní injekční stříkačky
Nákupní tipy:
Potřeby pro kempování
Ne každý dává přednost ubytování v kamenných zařízeních. Rád se o dovolené vydá za dobrodružstvím s plátěným přístřeškem, celtou a karimatkou. V dnešní době je na trhu dostatek potřeb pro tyto milovníky kempování.
Nedílnou součástí vybavení pro kempování je také nádobí, případně potřeby na grilování, vařiče, chladící boxy. Vaše kulinářské dovednosti jistě ocení všichni členové výpravy. Kromě nádobí je potřebný také nábytek, různé druhy lamp a svítilen. A pro dokonalou relaxaci také houpací síť případně hamak.
Přibalit můžete také trekové hole pro Vaše procházky přírodou, případně kajak a vodácké potřeby pro Vaše radovánky na vodě....
A Ti z Vás, kteří dávají přednost tichu a samotě, jistě nezapomenou na potřeby pro rybaření.
Nákupní tipy:
Ostatní potřebné věci (vše co se nevešlo do předchozích kapitol)
Aby byl seznam věcí které bychom si měli vzít na cesty úplnější, je třeba se zmínit o následujících potřebách, jejichž "nepřítomnost" by nás někdy mohla mrzet:
- poznámkový blok a psací potřeby
- sluneční brýle
- šicí potřeby - šitíčko
- špunty do uší a oční maska
- uzavíratelné plastové sáčky
- malý cestovní ručník
- láhev na tekutiny nebo termoska
- dalekohled
- nafukovací krční polštářek
- pláštěnka a deštník
- kombinovaný nářaďový nůž
Nákupní tipy: